maseer2

moc zajímavá myšlenka, obrovský potenciál a výborná vizuální stránka.. jenže to celé v dosti nemastném a neslaném balení, které nefunguje ani v romantické rovině, ani po sci-fi stránce.. je fajn, když je láska silnější než gravitace, ale když to je bez emocí a s všudypřítomným pocitem, že to šlo celé natočit tisíckrát líp, tak je to špatně.. slabé 3* ()

Tommassi3

"Co když je láska silnější než přitažlivost ??" No, jak se samozřejmě dalo čekat, když jeden přijde s naprosto novým a fascinujícím nápadem, s neokoukaným světem s vlastními pravidly, zvednou se jako první hnidopichové hledající sebemenší trhlinku ve scénáři, ačkoli jsem si plně vědom, že tentokrát jim to Juan Diego Solanas se Santiagem Amigorenou dost usnadnili, protože Paralelní světy, jakkoli je jejich vizuální stránka přímo dech beroucí, působí značně nedotaženě, jako by o to snad tvůrcům vůbec nešlo !! A právě s tímto názorem jsem se tak nějak ztotožnil i já, protože pro mě osobně Paralelní světy nejsou ničím jiným než překrásnou alegorií dnešního dvojího světa !! Moc se mi líbila i další symbolika, všimněte si Adama opásaného těmi kovovými kusy, je vidět, že každý svět má svoje teroristy !! ;) A že se korporace nebránila ?? Pak vzpomeňte na 11.září, kdy si Američané, lidé z pupku světa také mysleli, že jsou na svém území naprosto při své dokonalosti nedotknutelní.. Největší slabinou silnějšího je přílišná sebedůvera a víra ve vlastní neotřesitelnost.. Když budete pozorně naslouchat, nebudete se bát, že vám ten horní svět spadne na hlavu, a nebudete si všímat každého detailu, musíte si zákonitě tuhle jedinečnou záležitost prostě užít, ačkoliv si rozhodně nedovolím tvrdit, že právě tento film je pro každého.. Už Cameronův Avatar, který bezesporu po vizuální stránce musel posadit na prdel každého, byl kritizován za hloupoučký příběh, inspirovaný například Sacajaweou, nicméně právě to snadno pochopitelné poselství banálního a přitom velmi propracovaného příběhu divákovi umožňuje plně si film vychutnat a dodává mu na síle, a nejinak je tomu i zde, když nám Solanas předkládá vlastně jen jakousi parafrázi Romea a Julie, či Adama a Evy, chcete-li, byť tedy se šťastným koncem, na to sere pes, protože já si prostě přál happyend, díky němuž právě to poselství síly skutečné lásky neztrácí svoji roztomilou a hřejivou naivitu.. Solanas pouze ukazuje romantickému divákovi, co touží vidět !! Já osobně na podobný film, byť tedy svým způsobem nejde o nic jiného než červenou knihovnu ve slušivém scifi kabátku, čekal hrozně dlouhou dobu, a tak mi nezbývá než jej náležitě docenit !! Adam výborného Jima Sturgesse je veliký sympaťák, byť i neskutečný snílek, ke Kirsten Dunst rozhodně také nemám výhrad, navíc ani nepamatuji, kdy jí to naposled tolik slušelo, nad tím vším však ční neskutečně překrásný a jedinečný až surrealistický vizuál ruku v ruce se stejně neoposlouchaným soundtrackem Benoîta Charesta, který mě okouzlil už svojí hudbou k Triu z Beleville !! No, nebudu se s vámi přít, ale každý soudný filmový fanoušek musí uznat, že tohle je debut z říše snů, dost symbolicky, a já se nemůžu dočkat s čím přijde francouzský Argentinec Juan Diego Solanas příště, protože jak vidno talentu má na rozdávání a svého otce rozhodně nezapře.. ()

GeusX

Fantastické romantické drama s hezkou vizuální složkou. Hudba dodává příběhu až komorní nádech. Fantaskní-fantastický svět je zajímavý, ale nesmí se o něm moc uvažovat neboť je pro logiku děravý jak cedník a takto jednoduše by 'cestování' horem-dolem nešlo. Láska už nejen že hory přenáší, ale už i gravitaci porušuje. Pěkný příběh, ale tempo mi připadalo nevyvážené, místy uspěchané a závěr jsem nečekal tak jednoduše zakončený. S hodnocením váhám, nakonec se přikláním k nižšímu, neboť mne k opětovnému shlédnutí nic neláká. ()

CiTrus007

3 hvězdičky za nápad a úžasné CGI. Jinak se obávám, že to je dvouhvězdičková zábava. Samotný příběh je klasický lovestory nesmělého mladíka s Kirsten Dunst, který je ale tak natahovaný, vytěžovaný a překrucovaný, že to snad už uměleji ani nejde. Bohužel to celkem efektivně zkazí veškerou námahu designerů, filmařů a herců, která je opravdu znát. A ještě abych nezapomněl, přidávám drobné mínus za zuby Timothy Spalla. ()

Terva

CITÁT - Na počátku času se z chaosu vynořila vyjímečnost......... Příběh o lásce s krásnými efekty. Jenže já ty světy nějak nechápal. Vypadá to nepřirozeně a chvilkama i ulítle (přijímací pohovor ve druhém vrchním světě) CITÁT - Poslední výstraha...... Na mě to nepůsobilo. ()

Johny_fork

Snímek zaujme především originálním námětem a kvalitním vizuálním zpracováním. Bohužel se nemohu zbavit pocitu, že tak dobrý nápad mohl přinést mnohem více, než tuctový romantický příběh. I tak doporučuji. ()

kepiash

Dobře si pamatuji, jak jsem před lety viděl v kině na Paralelní světy trailer a okamžitě mě zaujal. K tomu abych se na film podíval jsem se však dostal až téměř 5 let od jeho premiéry, v době, kdy už na něj svět dávno zapomněl. A upřímně řečeno - není divu. Je tristní aby snímek, který sám sebe označuje za romantické - sci-fi, naprosto zásadně selhával v obou dvou těchto složkách. Není přeci možné, aby příběh v expozici nastínil základní pravidla a následně je vlivem nepozornosti tvůrců opakovaně porušoval. Ani vztah hlavních hrdinů není budován dostatečně věrohodně, neboť se oba v podstatě jen párkrát letmo setkají, ona si náhle vzpomene, že si před lety chodili povídat, zničeho nic otěhotní a žijí spolu šťastně až do smrti. Celé to na mě působí tak, že se Solanas zaměřil především na vizuální zpracování onoho bezesporu zajímavého a originálního námětu, což se mu (až na pár scén, které jsou až příliš matoucí) podařilo velmi dobře. Bohužel se ale zřejmě příliš neobtěžoval tím, že by si (po sobě) podrobněji přečetl scénář nebo se zamyslel nad tím, jestli jeho "veledílo" dává vůbec nějaký smysl. Klidně jsem mohl zůstat u toho traileru. ()

moviesfan

Osobně jsem z výsledku nadšený. Chytila mě místní atmosféra, hudba, myšlenka a velmi příjemná hlavní dvojka. Běžně bych dal asi o hvězdu méně, ale napoprvé zdvihám palec nahoru. ()

Beznoh

Žádnej zázrak teda, mohla to být daleko větší bomba. Za shlédnutí to sice stojí. Ale jinak ta podstata těch gravitací je sama o sobě trochu divná a přitažená za vlasy.Navíc mi příjde, že se to zbytečně moc ubírá romantickým směrem a ta scifi část je taková nedomyšlená. Prostě to mohlo být daleko lepší, ale i tak rozhodně neurazí a dívat se na to dá. Viděl jsem všechny co jsou v "podobných filmech" na CSFD kromě těch dvou nejstarších a tohle je asi nejslabší článek kromě Never Let Me Go, což je podle mě úplnej propadák... ()

JohnCZ

Někdo by mohl namítat, že je tenhle film jen prachsprostá romanťárna s velice originálním, leč naprosto a trestuhodně nevyužitým nápadem. A já bych mu ani na zlé neměl, protože scénáristicky nevyužít film s tak originální myšlenkou a zabít závěr, jako to předvedl Upside Down, je prostě hřích. Na druhou stranu si ale musím říci: No a co? Pokud se přenesu přes všechna negativa a logické kiksy, tak dostanu NÁDHERNĚ vypadající film s příjemnými herci a pěknou hudbou. Možná mám rád tyhle fantaskní melancholicky laděné světy, možná mám jenom rád slaďárny, ale faktem je, že jsem se u Upside Down skvěle bavil a ačkoli v poslední době až nezdravě často uděluji plná hodnocení, tenhle film je tak unikátní svým nápadem a vlastně i zpracováním, že neváhám, a plný počet tomu dám. Něco tak neotřelého tu totiž už dlouho nebylo... ()

joehot

Skvělá premisa, ač se trochu kašle na dodržování jejích zákonitostí do detailu, kamera kouzlí krásné obrázky, ale to poloprázdno, které film představuje, to je trestuhodné. Přičemž mít vedle sebe Sturgesse s božskou Kirsten a přitom nevytvořit uvěřitelný vztah, no, to si víc než tři doopravdy nezaslouží. ()

Marek1991

Toľko filmov už bolo natočených o korporáciách, skrytých silách, vládcoch, diktatúrach, totalitách a podobne, že vstúpiť do tejto témy znova si vyžaduje niečo ozaj unikátne, niečo, čo tému rozšíri a prinesie do nej niečo prevratné a nielen inak namiešanú zmes 1984, Matrixu, či Total Recall v drahom obale. Tu sa hovorí, že bolo použitých na tento film okolo 60 000 000 $. Toto bol romantický príbeh zasadený do fantastiky, kde je to ozaj takmer všetko čiernobiele a kde sa nebáli použiť množstvo klišé, ktoré tu však do toho nesedeli a navyše koniec odbili príliš jednoducho, až človek nechápe, čo tým chcel autor povedať a čo nové priniesol okrem dvoch oproti sebe existujúcich svetoch podobných ľudským. A aj to som si po skvelom úvode naivne myslel, že to bude niečo metaforické a rozvinie tému iných dimenzií, DMT a podobne, no po pár sekundách ma skôr napadlo, že niekto videl film Počiatok a tak dostal nápad, kde pridal podobné prvky akoby inšpirované z filmu Total Recall. Nepáčia sa mi betónové džungle, nie som extra nadšený zo svetiel veľkomiest a východ, či západ Slnka nie sú jediné krásne momenty, ktoré mi vedia spríjemniť film a tak by som mal výhrady k tomu modernému ponímaniu bohatstva a krásy. Aspoň, že popreli, že v tom hornom svete je raj. No musím uznať, že súčasné moderné filmy robia krásne veci ohľadom grafiky a tie výrazné farby ako modrá, žltá a červená u mňa vedia urobiť svoje, najmä ak som vo filmoch ešte stále tak trocha namäkko z mnohých krásnych blondín. Avšak škoda, že to bolo celé také detské, naivné, rozprávkové. Miestami som mal pocit, že sa to snaží ukázať niečo dôležité, že napríklad tam, kde nie je cesta, ju treba urobiť alebo tam, kde je len kontrolovaná cesta, treba urobiť ďalšiu alebo pri tej jednej prefíkaným spôsobom využiť slabiny, či spojenia. Adam a Eva, svet hore využíva ten dole, človek hľadá skryté významy, ale detaily, ktoré by neboli známe z iných diel tu len ťažko nájsť. Veľa podobných scén s inými výsledkami, prílišná jednotvárnosť, ktorá síce vie byť pekná, lebo aj jednoduché veci vedia správne popísať veci, no ak nie sú nápady, tak ani tie dva svety nedokáže správne spojiť ako sa to stalo tu. ()

corpsy

Toto dielo, má šance sa navždy objavovať v prestížnych encyklopédiách fantastického filmu, už len vďaka svojmu úžasnému dizajnu. To, že bude ale v tých knihách stále na vedľajšom mieste, tak to mu zaručuje neemotívny scenár a slabé herecké výkony. ()

Hoyt

Za každý takto originální film jsem velice rád a ještě k tomu přičtěme režisérský debut, sympatické herce a pěkný příběh. Konec byl sice trošku uspěchaný ale i tak převládá spokojenost. ()

Lama.Lama

Nehodlám řešit kraviny typu "Neměly by mu vlasy padat kamsi" a podobně. Je to pastva pro oči, herecké obsazení je vynikající, nápad to má víc než zajímavý. Nechala jsem se vtáhnout do děje a malé nesrovnalosti mě nijak z míry nevyvedly. ()

PauloZ

Velmi zdařilé, nápadité a svěží. Dějová linka sama sice není bůh ví co. V kostře je to tuctový romanťák, kdy holka z "města" nemůže mít kluka z "vesnice". Jenže ten obal, ten je vyloženě snový! Ten film je tak kreativní, velmi osobitý, má výborný obraz, skvěle přesycené barvy a několik opravdu "inovačních" scén. Mě to náramně bavilo, bavil mě sympaťák Jim, bavila mě milá Kristen, bavila mě myšlenka převrácených světů a gravitace, se kterou se tvůrci v rámci žánru hezky vyhráli, bavila mě práce s kamerou, práce s barvami a žral jsme ten obraz! Když se nad tím zamyslím, tak je tam několik věcí, které nefugují (nevím, co by se s Jimem ve skutečnosti dělo, chodit půl filmu hore nohy!). Jenže ty nedostatky lehce pominu, protože jsem se bavil opravdu parádně. PS: Mít takhle situovaný akční náhul, tak zahynu :). Solanas předvedl pěknou práci, kterou náležitě ohodnotím. ()

Pishin

2 za občasné krásné scenérie. Strašně zkratkovité. Spousta nelogičností. Mimochodem kde si ustřední dvojice zasouložila ? v horách pod skálou ? He ()

yakoob

Nádherný skvost se skvělým nápadem dvou světů s opačnou gravitací...Jistě, daloby se s tím pohrát více, ale na romantické odpoledne v kině jako dělané...Lidská fantazie nezná mezí a tak trochu závidím, že někteří tvůrci si mohou své představy splnit v natočeném filmu...Lásku ani gravitace nepřemůže...Takže: Ani šířka, ani délka, ani hloubka a ani ta gravitace mne neodloučí od lásky Kristovy... ()

FFilipCZ

WOW! ...Nečekal jsem žádný super příběh nebo zapletenou dějovou linii. Pustil jsem si to s očekáváním, že si budu moci prohlédnout perfektní vykreslení krajin, budov a celkově propojení Horního a Dolního světa. A toho se mi dostalo do sytosti. S kamerou si taky hezky pohráli. A něco vám řeknu (viděno na PC) - první minutu, po shlédnutí tohoto filmu jsem byl teda slušně zamotaný a na monitoru hledal kde končí vrchní půlka a začíná ta spodní :D Ten pocit nejde popsat. Až ho zažijete, tak to poznáte! ()

schizmo

Hodně smutný a dost depresivně působící příběh zakázané lásky postavené na teorii dvou paralelních světů, navíc zasazen do ještě depresivnějšího industriálního prostředí. Snímek jsem viděl v kritickém životním období, takže dopad na mě, jakožto na diváka naprosto destruktivní. Nedoporučuji nikomu sledovat v rozchodovém období... ()