Dívka, která si hrála s ohněm

• Švédsko Flickan som lekte med elden (více)

Filmové zpracování druhého dílu slavné knižní trilogie Stiega Larssona.  Novinář spolupracující s časopisem Milénium a jeho partnerka jsou zavražděni krátce před publikováním materiálu o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Lisbeth Salanderové (Noomi Rapace), která se po roce stráveném v zahraničí vrátila zpět do Švédska, aby svému poručníkovi připomněla jejich starou dohodu. Její poručník je ale brzy nalezen mrtvý a Lisbeth je i v tomto případě podezřelou číslo jedna. Policie po Lisbeth zahajuje celostátní pátrání, podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Novinář Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) je ale přesvědčen o její nevině... (oficiální text distributora)

liquido26

Dvojka je bohužel trošku slabší než Muži, kteří nenávidí ženy. Zcela se vytratila ta mrazivá atmosféra a napětí předchozího dílu. Příběh se soustředí víc na Lisbeth a její background (slovo pozadí by v tomto případě mohlo být trochu zavádějící :-)) No a Noomi Rapace je neodolatelná. S těma dlouhejma vlasama jí to sekne mnohem víc. Takže celkově se dá říct, že malinko zklamání, ale pořád je to velice příjemnej thriller na kterej se kdykoliv podívám rád znovu. No a teď se nemůžu dočkat, až si pustím poslední díl trilogie. ()

F.man

Je pravda, že oproti prvnímu dílu je to značný kvalitativní sešup dolů. A přesto i Dívce, která si hrála s ohněm dát čtyři hvězdy, tedy stejné hodnocení jako Mužům, kteří nenávidí ženy. Proč? Protože se stále jedná o kvalitní thriller, ve kterém sice chybí hodně z chladné severské atmosféry svého předchůdce, zato ale více rozpracovává jednotlivé postavy a nabízí tak divákovi upevnění vztahu před vyvrcholením celé série. Nevím, předlohu jsem ještě nepřelouskal, každopádně mě Dívka, která si hrála s ohněm svým způsobem bavila. Způsobem úplně jiným než Muži, ale bavila. Horší čtyři. The girl has problems, no? ()

PauloZ

Oproti prvnímu dílu je to slabší, není to tak napjaté ani záhadné, ale určitě je to stále solidní kriminálka se svižným tempem. Čekal jsem, že se bude řešit opět nějaký starý nevyřešený případ, kde se zas scénáristé vytáhnout. Zde už se ale řeší jenom hlavní hrdinka a její propojení s celou zápletkou. Velká škoda, že se vytratily prvky mysteriózna a hlavně ta záhadnost, která byla stěžejní v prvním díle. Navíc přibylo spoustu jmen s jejichž zapamatováním jsem měl trochu problém. I tak slabší 4* protože je to velice solidní černota. ()

prkalil

jedna z krásných scén, které ve filmu nejsou: "Holger Palmgren po třetím neúspěšném pokusu napíchnout sousto zapečených makarónů na vidličku tiše zaklel. Smířil se s tím, že nemůže pořádně chodit a že nedokáže dělat spoustu věcí. Hrozně mu ale vadilo, že se neumí ani pořádně najíst a že při tom slintá jako kojenec. (...) Opět zamířil vidličkou dolů pro další sousto, když se k němu zezadu natáhla čísi ruka a jemně mu odebrala příbor. Viděl, jak ruka nabrala sousto zapečených makarónů a zvedla ji. Okamžitě poznal tu hubenou dětskou pěstičku, otočil hlavu a spatřil oči Lisbeth Salanderové, nacházející se necelých deset centimetrů od jeho tváře. V očích měla vyčkávavý výraz. Vypadala úzkostně. Palmgren zůstal hodnou chvíli nehnutě sedět a zíral na její tvář. Srdce se mu najednou prudce rozbušilo. Poté otevřel ústa a vzal si jídlo." ()

ConanVJ

Druhý díl trilogie podle mě ztratil dost z atmosféry prvního dílu, ale zas nasadil rychlejší tempo při vyšetřování a přidal víc akce. Příběh se mi líbil a styl pojetí také, i když první film byl co se týče atmosféry temnější. Nevím jak je to v knize, ale když vidím, že uživatelé poukazují na značné chyby, tak jsem zvědavý za verzi z Craigem. Mě se filmek líbil a dávám mu 86% :) ()

berny2468

O hodně horší díl než jednotka. Moc mi nesedí Nyqvist jako Blomkvist. Zato ale Lisbeth se povedla. Rvačky byly natočeny špatně. Změna režiséra byla strašná chyba, protože jednička se opravdu povedl. Snad bude trojka lepší. 70% ()

ledzepfan

Není to tak divácky atraktivní jako první díl ale nadruhoustranu se zápletka točí přímo okolo Lisbeth a celý děj je o něco uvěřitelnější...Dozvěděli jsme se nové informace,něco se uzavřelo a něco čeká na třetí díl...už se těším... ()

hous.enka

Nadprůměrná detektivka, kdy nevadí, že divák neviděl první díl. Tohle zaměření na Lisbeth mi sedí víc, protože ten Švéd, co hraje Mikaela, je mi strašně nesympatický. A jak přišel po velkém finále, aby ji zachránil... To už bylo drobet moc. Ale co. Napřed zachránila ona jeho, pak on ji. Jako v pohádce. Už se těším, až se mrknu na trojku. ()

maddy

Sklamanie. Aj napriek tomu, že prvú časť trilógie The Girl With The Dragon Tattoo nepovažuje za geniálne dielo, stále to bol zaujímavý, chvíľami úchylnejší, miestami uťahanejší snímok skôr pre náročnejšieho diváka. Druhý diel je však len nudná kaša. Producenti sa okato spoliehajú na „zvučný názov“ celej série, ktorá si vo svete vybudovala meno a sú si takmer istí, že ten kto videl prvú časť sa bude automaticky zaujímať aj o veľa hlasné pokračovanie. Postavy sú síce totožné s prvou časťou, avšak v priebehu deja nenastane takmer žiaden zvrat, ktorý by ich niekam posunul, prípadne im vnikol nový rozmer (až na jednu záverečnú scénu s Lizbeth, schválne nebudem prezrádzať). Celý snímok sa tak nesie v rovnakom tempe ako začal, čo je na vyše dvojhodinovú dĺžku dosť problém, keďže nijako zvlášť negraduje, napríklad príbehová línia s Blomkvistom a obchodom s bielym mäsom vyfučí do prázdna skôr než stihne poriadne začať a ďalej sa k nej dej ani nevracia, hlavné pátranie v minulosti Lizbeth je predvídateľné a podané nezaujímavo (miestami až klišé: „To je tvoj nevlastný brat“, vykopanie sa z hrobu ala Nevesta z Kill Bill). Výraznejší zvrat nastane až v poslednej 15 minútovke, to už je však divák priveľmi unavený na to, aby ho to zdvihlo zo stoličky. Chýba napätie, chýba atmosféra, chýba zaujímavo podaný dej, chýba nejaká akcia, ktorá by to celé rozhýbala. Dokonca už ani Noomi Rapace nedokáže utiahnuť celý film, pretože je miestami „opozeraná“, keďže v jej postave nenastala takmer žiadna zmena a to čo sa sľubovalo na konci The Girl With Dragon Tattoo sa tu nerieši, pretože dej sa presúva „rok potom“. Ani keď po nej pátra polícia za údajnú vraždu, strach alebo napätie sa nedostaví a príbeh plynie pomaly ďalej ako by ani žiadne ohrozenie hrdinke nehrozilo. Ostatné postavy sú zatlačené do úzadia a tie nové na druhej strane vyprofilované dosť mizerne (hlavne otec Lizbeth). Film tak nie je ani detektívka, ani dráma, ale pôsobí len ako chabí mostík medzi prvou a treťou časťou. Chýba temnejšia chladná atmosféra prvého dielu, vytratila sa aj mierna úchylnosť. Našťastie sa z vyše dva a pol hodinového filmu stala „len“ dvojhodinová záležitosť, na ktorú sa síce dá pozrieť, ale keď ju neuvidíte o nič zásadné neprídete a pokojne si môžete vystačiť so záverom The Girl With Dragon Tattoo. Ak už nič iné, tak záver The Girl Who Played With Fire bol dojímavý a aspoň opäť neskutočne navnadil na ďalší (chvalabohu záverečný) diel a udržal záujem o to, ako to dopadne s postavami. Len je otázne, či sa bude chcieť ísť všetkým divákom do ďalšieho dva a pol hodinového filmu po tomto fiasku, ktorý je o úroveň (resp. hviezdičku) nižšie ako jeho predchodca. CELKOVO: na sérii vidno, že je šitá horúcou ihlou (všetky 3 filmy v roku 2009), tým však v druhej časti utrpel atmosféra, dej, aj postavy, pretože ani jedna z týchto menovaných vecí tento krát nie je výrazne zaujímavá a dvojka je len filmom, na ktorý sa dobre pozerá, ale neponúka nič iné než ospalú nemastnú neslanú a nedotiahnuté zápletku bez výraznej zmeny v tempe rozprávania. 2,5* (ale len kvôli tomu, že mám ešte v živej pamäti prvú časť, ktorú som videl jeden deň predtým, inak by som išiel aj nižšie) () (méně) (více)

agentmiky

Po vskutku velmi nadprůměrném prvním díle tohoto severského dramatu jsem se nesmírně těšil na pokračování. Ale to byla jedním slovem bída. Možná tomu neprospěla výměna režiséra, možná neměli herci svůj den, možná to jen zkazil ten fádní a tak trochu nablblý příběh, ale v celkovém součtu podprůměr. Já se osobně domnívám, že sázka na Lisbeth v hlavní roli nevyšla. Jako takový sidekick v jedničce OK, ale když se na ní tady začala více soustředit kamera a celkově se zápletka točila kolem její postavy, tak začalo být s filmem zle. Prostě mi tady vůbec neseděla. Kameru nemohu nepochválit, některé záběry přímo okouzlující, ale jinak fakt nevím. Vedlejší herci taky po většinu času otřesní. A hlavní dějová linka to taktéž moc nezachránila. Příběh mi přišel matoucí, moc se do toho nořili, až to vypadalo jako topení zaživa. Závěr to dokonal, měl šanci to vystřelit do lepších vod, ale on tomu na druhou stranu spíše ty nožičky urazil. Doufám, že finální díl této trilogie napraví reputaci. Bude to potřebovat jako sůl. Za mě dávám 44 % ()

pools

Jednička mi přišla příliš táhlá a nudná. Dvojka k tomu přidává naprostý scénáristický impotentismus a ještě horší herecké výkony. ()

MartinezZ

16.5.2010 ~ Hraní si s ohněm je v případě druhého dílu nejen jako odkaz na raná Lisbethina léta, ale hlavně na to, do čeho se "nebohá" Lisbeth "nevědomky" namáčí. Znovu tak máme v příběhu dvě paralely, jednu týkající se přímo časopisu Millennium a jeho celé redakce, druhá těžce dopadající na Lisbeth. ~ Co se Lisbeth týče, ta poté, co prodělala v díle prvním, cestuje a s nikým nijak nekomunikuje. Ovšem ze sadistického a násilnického prasete se ani po odvetě mladé nebojácné dámy nestane milius, a tak si pan kurátor znovu koleduje. Tentokrát ovšem nejen ze strany Lisbeth, ale také ze strany zvláštní party kdysi i dnes nebezpečných kolegů s dlouhými prsty, kteří mají s Lisbeth nebezpečně blízké vztahy a to i proti její zlomené vůli. ~ Obě roviny příběhu se zde začínají proplétat ve chvíli, kdy o místo v Millenniu přichází žádat mladý nadějný novinář, který se svojí přítelkyní kriminoložkou rozplétá složité uzly obchodu s bílým masem z východu. Během jejich pátrání vychází na světlo seznam velmi zvláštní klientely, mající zájem o cokoliv nelegálního, dětského, mladého, sadistického a násilnického, hlavně když jde o drogy a sex. Kupodivu se ale takové šťárání dotčeným osobám moc nelíbí a tak mladý žurnalisticko-kriminální pár spravuje kdosi ze světa. V médiích i samotném Millenniu je z toho poprask o to větší (hlavně u Mikaela), když se na místě vražd najdou stopy směřující k Lisbeth. Nedlouho poté je totiž zabit i její kurátor a hlavní podezření spadá na ni. Millennium se rozhodne případ nezahodit a jít po krku obchodu s bílým masem dále, Mikael se navíc rozhodne dokázat, že Lisbeth je v tom nevinně. ~ Problém je ale v tom, že hlavní osoby nelegálních aktivit jsou s Lisbeth spojeny mnohem více, než ona sama zprvu tuší, a také celý spolek sahá do vysokých mocenských kruhů. V tomto díle tak jde o rozplétání divokého propletence vztahů a intrik, při kterém znovu a hlouběji nahlédneme do duše a minulosti Lisbeth a okusíme, že i tahle "z donucení" (?) lesbička má devět životů. ()

Tayen

A je tady druhý díl trilogie Milénium a znovu společnosti se stranící Lisbeth a novinář Mikael, který se může přetrhnout, aby ji našel a ochránil, i kdyby to mělo být před ní samotnou. A pokud první díl mátl detektivní zápletkou s ústředním motivem zmizelé dívky, druhý díl nás nenechá na pochybách, že Milénium je tady jen proto, aby nám představilo Lisbeth, sociálně naprosto nefungující, ale o to zajímavější, postavu. Lisbeth si prožila snad všechna příkoří, která si dovedete představit. A pokud se říká, že nás formuje naše dětství, ji její dětství deformovalo, stejně jako pozdější zneužívání ve všech sférách. Mikael je tady spíše jako doplněk, kontrast k Lisbeth, abychom si uvědomili její šílenost. A možná fakt, že všechno se točí kolem ní, snížil mé nadšení při sledování druhého dílu. V jedničce jsem měla pocit, že se něco děje. Avšak všechno, co se odehrávalo v jedničce můžete zapomenout, až na to, co se týkalo Lisbeth. A i přes tohle moje kafrání, se musím ptát, jestli fakt, že spouští se staly všechny ty nedůležité podružné událostí z jedničky, netkví autorova rafinovanost. A že to bylo od začátku jeho záměrem, nikoliv důsledkem toho, že se nechal příliš svou hlavní postavou strhnout. Přestože nejsem z Dívky, která si hrála s ohněm tolik nadšená, pořád ční vysoko nad průměrem všeho, co jsem v poslední době viděla. ()

GodComplex

Az sokujicim zpusobem radikalni propad kvality od puvodni Dragon Tattoo Girl. Atmosfera, krasna svedska priroda a silny scenar, ktere zdobily prvni dil zde nehledejte. Zatimco jednicka pusobi jako kvalitni film, tohle je spis levna televizni detektivka. Ze by za to mohla zmena rezisera? Nechapu, jak muzou byt jednotlive casti trilogie, ktera se nataci se stejnymi herci, ve stejny rok, tak vyrazne nekonzistentni. 2/10 ()

MikO_NR_1909

Presne tak, typická dvojka. Menej nápaditá, fádnejšia, nezaujímavejšia. Tiež mi nejde do hlavy, prečo sa tvorcovia snažili natočiť tak slávnu a ťažko nasnímateľnú knižnú trilógiu v jednom jedinom roku? Nad vodou to drží akurát výprava a rozpočet, líšiaci sa od pridlhej televíznej kriminálky. Poslabší priemer. ()

blackrain

První díl mě namlsal a ohromil, proto jsem se nemohla dočkat druhého. Po shlédnutí jsem byla lehce zklamaná a rozčarovaná. Dívka, která si hrála s ohněm je taková nadprůměrnější kriminálka vhodná spíše pro televizi než pro kinosály. No, alespoň jsem se o Lisbeth dozvěděla něco víc. Doufám, že třetí díl bude mnohem lepší. ()

Mikita

Ohromný propad oproti prvními dílu, přesto stále zajímavý thriller. Jen trochu nepřehledná pointa a jednotlivé střípky do sebe občas nepasují. Jak jsme se od obchodu s bílým masem dostali k Lisbeth opravdu doteď nechápu a možná je škoda, že se původní zajímavé téma stočilo "pouze" k poznání minulosti hlavní hrdinky. ()

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

Worthington, Hopkins a únos pivního magnáta

13.10.2013

David Fincher: Oheň nebo voda?

David Fincher: Oheň nebo voda?

18.02.2013