Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Willynka

Je to Fincher, ale zároveň takovej trochu Fincher bez nohy. Chybí tomu šťáva. Spousta skvělých scén využitých jen napůl. Nejlepší momenty: - úvodní titulky - scéna znásilnění a odplaty ()

benqsiemens

Fakt kurevsky propletená a netuctová detektivka s vynikající ústřední dvojicí v tomto příběhu se potkavší. Není to prostě jen prosté koukání na sprosté konání vraha, či vrahů, ale je tady i psycho zápletka, která je mimo všechno vraždění a to se mi líbí. Říkám, tohle stojí za shlédnutí. ()

DaWz

Naprosto výbornej film, moc se mi líbil. A snad první, ve kterým když někdo mlátí cosi do počítače, tak to dává smysl (mluvím o tom SQL příkazu :-)) ()

barikhartlik

Ti, kteří se povídali na toto zpracování a líbilo se jim, tak doporučuji se podívat na švédko-dánský originál. Proti tomu totiž Fincherovi zpracování značně pokulhává, i když není špatné. Nicméně výkony švédských autorů a herců jsou daleko přesvědčivější a realističtější. Takže 3* za neúplně nepovedený projekt. ()

gezper

Překvapuje někoho, že když je pod tím podepsán David Fincher (Seven, Fight Club, Social Network,..), tak je to skvěle zvládnuto ? Mě ne. Mě překvapuje, že remakuje původní snímek z r. 2009, tzn. 2 roky poté! Proč? Navíc když již původní švédská verze je skvěle zvládnuta. Dobrá, možná další dvě pokračování budou lepši ve Fincherově podání než původni, ale i tak bych ho raději viděl natáčet něco jiného, původnějšího. Tohle mi smrdí těžkou komerční snahou se co nejrychleji nalepit na celosvětově zaběhnutý knižní bestseller, potvrzený severskými snímky. Ubráním sám sebe před dalším vzájemným detailnějším srovnáváním a prdnu sem rovnou hvězdy .. [80%] ()

AndysekAndys

Stejné a přesto tak jiné než původní verze. Dan je lepší jak Nyqvist, za to Mara se mi nelíbila vůbec. Zahrála to dobře, to ano, ale Rapace vypadala aspoň trochu žensky. Mara, která je jinak velmi pěknou dívkou tady neměla daleko od chlapa a to nemluvím o stylu oblékání...sice ne až tak moc, ale nemám k němu daleko. Knihu jsem nečetla, tudíž nemohu posoudit, které ztvárnění ji popisuje věrněji, upřímně více se mi líbil konec z původní verze, kde Blomkvist chtěl, at na něj počká, ona utekla...tady v tomto filmu to bylo naopak. Pokud mám ale posuzovat, tohle provedení se mi líbilo více i když hodnotím obě stejně. ()

Enormita

Prv ako napíšem pár slov k samotnému filmu a porovnávaniu so Šwédskou verziou ;), tak chcem pochváliť vizuálne prevedenie disku DVD. DVD pôsobí ako pirátsky napalovaná kópia a skutočne sa mi tento nápad páči. Ale teraz k samotnému filmu: Americkú verziu som v skutku chcela vidieť len z dôvodu porovnania s verziou Európskou, resp. Šwédskou. Pocity sú zmiešané, ale rozhodne nepociťujem sklamanie. Ono spočiatku sa zdá, že Fincher nám ponúkne tak povediac vernú kópiu Šwédskej verzie, pričom pridal iba hutnejšiu a fajnovejšiu hudbu, ale ako film časovo postupuje, tak divák vníma i iné rozdiely. Samotný námet a hlavný obsah filmu je nemenný, ale tu a tam sa objaví nejedna scéna, ktorú nám Šwédi neponúkli (najväčší rozdiel je vidno v samom závere). Rada by som pochválila aj atmosféru prostredia. V americkej verzii sa viac prihliadalo na navodenie pocitu mrazu a chladu z okolia. Skrátka viac som vnímala pocit izolácie na ostrove vo Fincherovom prevedení. Každopádne v základe oba filmy sú skvelé a nedokážem ani len odhadnúť ako by som vnímala tento film, ak by nejestvoval európsky predchodca. Kiež by sa natočili i ďalšie dve pokračovania. ()

Setanta

Jsem z toho rozpačitý. Doufal jsem, že to bude akčnější, efektnější, plynulejší. Je to skoro ještě sekvenčnější, často poněkud zmatený, negraduje to tak dobře jako origoš... hlavní problém mám ale s herci. Craig je moc gorila, abych ho viděl jako Blomkvista a Mara je moc uhlazená a pěkná, není tak syrově skvělá jako její předchůdkyně. A proto taky nakonec zůstanu u originálu. Oba jsou to skvělé filmy a někomu možná více sedne tenhle. Pro mě ale norský snímek vyhrává ve volbě herců a v tom, že to není Hollywood. ()

marrrrian

Asi je naozaj pravda, že neznalosť predlohy je na škodu. Mne sa to ale aj tak zdalo celkom zrozumiteľne podané. Ku koncu mi to začalo unikať pomedzi prsty, ale hlavný dej nejde nepochopiť a času je na to dosť. Musí to baviť každého, kto má rád záhady, pátranie a napätie. ()

jjjerry

Vau, pro mě asi největší překvapení tohoto roku. Stopáž je možná přiliš dlouhá, chvílemi jsem se ztrácel ve jménech postav, ale to je asi jediné co tomu mohu vytknout. Ani chvilku jsem se nenudil a nepřišlo mně, že by tam něco bylo zbytečné. Jen děj je obsáhlý, je to naplněný příběh, celek působí svěže, velmi realisticky, logicky do sebe vše zapadá. Rooney Mara skvělá, asi jsem se zamiloval =) Hudba je přímo úžasná, úvodní titulky geniální. ()

Shinnie

Myslela som že po kúsku z roku 2009 ma nič neprekvapí a bude to nudnejšie tak ako väčšina remakov aj býva. Avšak výnimka potrvrdzuje pravidlo. Dokonalá atmosféra, vycibrená do najmenšieho detailu nadchne určite každého. Príbeh je známy asi každému ale Fincher mu dal šmrnc pri ktorom tých 160 minút utečie ako voda. Rooney Mara sa mi do postavy hodila viacej ako jej švédska "kolegyňa", ktorá sa tiež nemá za čo hanbiť. A hudba bola úžasná. Žiaden masterpiece sa nekonal, ale na dotvorenie atmosféry dokonalá. Napriek tomu mi tam niečo chýbalo, možno to len nie je tak úplne z môjho súdku. ()

MUNRO

Myslím,že Daniel Craig měl štěstí,když bylo odloženo natáčení Jamese Bonda a on se tak mohl upsat Davidu Fincherovi a natočit s ním tenhle dramatický krimi-thriller.Normálně dvou a více hodinové stopáže odsuzuji kvůli ojalování dějě,ale tentokrát proti délce filmu nemůžu říct ani popel.Zkrátka-když je o čem točit a umí se to,pak i 2,5 hodiny utečou jako voda.Vynikající věc! ()

lumpcz

Tak po shlédnutí švédské dřívější verze musim uznat, že David Fincher ač dělal co mohl( dle mého názoru mohl dělat mnohem více-dle mého názoru dosti kopíroval) tak mě příliš neoslnil :-( Celá švédská trilogie je rozhodně lepším pokoukáním! Ale abych zase nekritizoval moc, tak tento film není špatný a věřím, že mnozí jednodušší jedinci dají tomuto filmu spíše přednost než švédské trilogii. Jediné co Fincher zvládnul dokonale byla finální scéna ve sklepě s igelitovým sáčkem na ksichtě nového pana 007 při doprovodu od zpěvačky ENYA, z toho opravdu zamrazilo. Navíc Rooney Mara mě příliš v roli Lisbeth neoslnila, to Noomi Rapace to je jinčí kafčo, na ní bylo vidět, že si některé drsnější scény vyloženě užívá :-) Hodnocení: 6/10 ()

Paserak

Nemůžu si pomoct. Hrozné zklamání. Vášnivě jsem přelouskal knižní předlohu a na film se těšil. Výsledek? Jsem zklamán. Co to jako mělo být? Ten závěr s hledanou dívkou namísto členky rodiny Aniti? Co to bylo za blábol? Doufám, že další díly již nebudou. Pro ty kteří chtějí víc.....přečtěte si knihu. Zážitek z knihy je mnohem hlubší. Nekecám. ()

májovec13

Švédeská verze neviděna, předloha nečtena....K Fincherově režii nemám věru žádných připomínek, standartní nadstandart génia dnešní doby. Daniel Craig i Rooney Mara ve svých rolích obstáli, stejně jako Stellan Skarsgard (viz níže). Hudba, střih, kamera to vše na velmi vysoké úrovni, na kterou jsem z mistrových filmů zvyklí. Film však trpí poměrně slabou gradací děje, kterou sice Fincher trochu zachraňuje, ale přesto se nemohu ubránit dojmu, že dějová linka je předvídatelnější a vůbec méně zajímavá, geniální hackerka by si zasloužila složitější případ. Spoiler: Scéna v Martinově sklepení a jeho monolog patří mezi mých top 5 nejlépe zahraných strašidelně pomatených myslí. ()

Anthemis

Byla jsem k tomuto filmu skeptická, protože mi připadalo zbytečné "přetáčet" dobrý severský thriller. A ani Rooney Mara mi v traileru nepřipadala moc věrohodná jako Lisbeth. Jenomže po shlédnutí jsem si musela přiznat, že se mi tahle americká Fincherova verze líbila aspoň o dvě třídy víc. Mělo to tu energii, která švédskému filmu (z mého pohledu) chyběla, energii, která dělá z průměrného filmu zážitek. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno