I Gordon Ramsay se nechá poučit (TV pořad)

• Česko

S Gordonem Ramsaym kolem světa

Gordon's Great Escape

Reality-TV

Velká Británie, 2010, 3x50 min

Martha Delap

Gordon Ramsay

Martha Delap

Kulinářskej orgasmus z dálnýho východu. Gordon tentokrát nezachraňuje hospody, ale po víc jak 20 letech vaření se chce ještě něco přiučit. A zjistí, že kolikrát se tohle jídlo v Evropě podává jako trapná napodobenina a za tim nejlepšim prostě musíš jet na druhej konec světa. Některý "lahůdky" jako pavouky nebo ptačí hnízda bych si asi nedal, ale počný to je na 120%. Tajně doufám, že to bude mít nějaký africký nebo jihoamerický pokračování.(17.11.2011)

Zapomeňte na Masterchefa, Pekelnou kuchyni nebo Noční můry, tohle je jednoznačně nejlepší a nejhodnotnější pořad, který kdy Gordon natočil, bez diskuze. Nehrají zde roli umělé emoce, televizní pózy a tvrdá gesta. Tady se jede čistě na strunu poznání exotického menu asijské kuchyně, což ve výsledku přináší příjemný cestopisný dokument s těmi pro Gordona typickými prvky reality-show. Ramsay zde představuje čistého turistu na poznávacím zájezdu, takže svojí mediální pózu ze svých reality-show ponechal doma a divák má díky tomu možnost vidět jeho nejpřirozenější povahu, včetně té profesionální. Každý díl má podobný průběh, Gordon sežere pár asijských hnusů, naučí se několik lahodných receptů z lokální domácí kuchyně a na konci skládá "zkoušky" před přísnou komisí v luxusních restauracích, což divákovi přináší celkem ojedinělé scény, ve kterých sám velký Kondom Ramsay kazí, je pomalý a fuckuje sám sebe. Naučné, cestopisné a zábavné. 90%(4.10.2012)

V některých dílech mám pocit, že to Gordon dělá jen z nějaké povinnosti a celé to putování ho nebaví, Jindy bych ocenil víc z jeho cest (třeba vlakem). Nebo víc podrobnějších receptů, jak by to dal Keith Floyd. Ale jindy je to zase velmi vtipné, vidět třeba Gordona, jak kope jámu v poušti, nebo jak baští mravence, taky stojí za to. Jsou chvíle, kdy je vidět, jak mu vadí kuchyně plné much a nefungujících kohoutků s vodou, ale snaží se přizpůsobit, aby poznal tu skutečnou indickou kuchyni. Celkově nakonec příjemný nadprůměr.(17.12.2012)

Cesta za jídlem po všech koutech Asie, napříč všemi společenskými vrstvami a tradicemi je dost výživná, poučná a navrch hodně zábavná. Kdo chce vidět Ramsayho jinak, než řvoucího a házejícího jídlem, směle do toho! Mimo jiné můžete vidět model "Gordon vylučuje maggi v kostkách" a "Gordon nechce jíst (určité) maso", což jsou opravdu pozice, ve kterých slavnýho chefa jen tak neuvidíte. Pokud jsem jeho hatery stále nepřesvědčila, věřte tomu, že V Gordon's great escape se nám ukazuje ten nejpokornější a (občas nekorektně) nejvtipnější Gordon Ramsay vůbec.(3.10.2013)

Kedže je indická kuchyňa vo Veľkej Británii veľmi populárna, tak sa Gordon Ramsey rozhodol urobiť TV program čisto len o putovaní po Indii. Až v druhej sérii navštívil kulinárske zákutia typu Kambodža, Vietnam, Malajzia, Thajsko. Gordon's Great Escape má koncept ako S kuchařem kolem světa, len vďaka sile značky GR sa k návštevam domorodých obyvateľov, trhov a nemichelinských reštaurácií pridalo aj varenie pre členov vlád a spol. Len škoda, že Ramsey občas pôsobil unaveným, nenadšeným dojmom. Veď ho dokázal nenadchnúť dezert v podobe sladkej polievky vyrobenej z netopiereho hniezda. Ale to som asi zblblý z nečeskoslovensky nadšeného francúzskeho pupuša, ktorý by aj na ľudské mäso povedal:"Mmmmmm, úžasné, úžasné."(12.8.2015)