Millennium (TV seriál)

• Německo

Stieg Larsson: Millennium

Akční / Krimi / Mysteriózní

Švédsko / Německo / Norsko / Dánsko, 2010, 9 h (Minutáž: 90 min)

Předloha:

Stieg Larsson (kniha)

Jacob Groth

Noomi Rapace, Michael Nyqvist, Lena Endre, Sofia Ledarp, Jacob Ericksson, Peter Andersson, Per Oscarsson, Micke Spreitz, Johan Kylén, Michalis Koutsogiannakis, Magnus Krepper, Annika Hallin, Tomas Köhler, Tanja Lorentzon, Pelle Bolander, Niklas Hjulström, Donald Högberg, Tehilla Blad, Georgi Staykov, Yasmine Garbi, Anders Ahlbom, Ralph Carlsson, Aksel Morisse, Sunil Munshi, Reuben Sallmander, Lennart Hjulström, David Druid, Daniel Gustavsson, Jan Holmquist, Niklas Falk, Thomas Lindblad, Mirja Turestedt, Rolf Degerlund, Sven-Bertil Taube, Peter Haber, Björn Granath, Ingvar Hirdwall, David Dencik, Barbro Enberg, Gösta Bredefeldt, Julia Sporre, Stefan Sauk, Marika Lagercrantz, Hans Christian Thulin, Carl-Åke Eriksson, Jennie Silfverhjelm, Hans Alfredson, Gunnel Lindblom, Sanna Krepper, Ylva Lööf, Mikael Rahm, Dennis Önder, Jacob Nordenson, Alexandra Pascalidou, Ola Wahlström, Pale Olofsson, Kristoffer Appelquist, Nicklas Gustavsson, Christian Fiedler, Ewa Fröling, John F. Lindquist, Nina Norén, Kristoffer Stålbrand, Paolo Roberto

1. + 2. díl: platí, co jsem napsal o filmu. Jelikož už jsem viděl švédskou i Fincherovu verzi, chyběly momenty překvapení a napětí, ale nelituju. Pro Larssonovy čtenáře je to bonbónek v podobě dodatečných scén oproti filmu, který ač nemá prázdná místa, byl ještě rozšířen o detaily. Neznalým bych ale spíš doporučil film, protože "seriál" je rozvláčnější, pomalejší a "seriálovitější". Ale za mě spokojenost. # 3. díl opravdu paráda, 4. trochu rozvláčnější. I přes scény navíc se najde pár míst, kde se člověk neznalý knihy může divut, jak na to přišli. # příběh 9 | hudba 7 | humor 0 | akce 2 | napětí 6 | pustil bych si znovu 8(29.4.2012)

(1. a 2. díl) - Pokud jste nečetli knížku, tak v rámci severských detektivek je to určitě nadprůměrná podívaná (být natočená u nás, jedná se určitě o film roku). Díky neznámým hercům je těžké odhadnout, kdo může vrahem a celková atmosféra je super. Na druhou stranu mě zarazilo několik zbytečně načrtnutých dějových linek, které jsou zbytečné nebo ukončené debilně (viz níž spoiler a srovnání knihy a americké verze). Solidní průměr. Spoiler: Pokud jste četli knihu, určitě vás zarazí, že hlavní hrdina je oproti skvělému knižnímu Blomkvistovi takový hodný trouba strejda a že Salanderová je jen trochu výstřední hackerka. Což je oproti knížce dost mínus, protože na charismatu těchto postav hodně stojí čtivost celé trilogie a v rámci castingu americká verze výrazně válcuje švédskou ... Některé scény jsou načrtnuté a nedokončené, případně ve filmu vyzní dementně - redaktor co donáší, jak Salanderová k penězům došla a celkově narychlo uzavřený případ pomluvy atd... Bez znalosti knihy bych byl asi zmatený. Proto hodncení tři hvězdičky, knížka za 5*, americká verze taky za 3*(2.5.2015)

A woman born in 1981. Arrested for assault in Gamla Stan in 1998, when they were fingerprinted. Her name is Lisbeth Salander. She seems reasonable disturbed. She is legally incompetent and have a guardian. Guess who is the guardian? Lawyer Nils Bjurman. The owner of the murder weapon in Enskede. She was violent already in school. Set in psychiatry as a decade. Likely to sell her body. And documented violent tendencies.(10.1.2019)

Ani knihy som necital, a dokonca som sa rozhodol ze si pozriem rovno predlzene verzie filmov, lebo som vedel, ze ak skuknem filmy, nebude sa mi chciet pozerat serial. Som spokojny. 9 hodin vybornej kriminalky, mnozstvo kladnych, zapornych postav, a hlavne dokonala Lisbeth Salander, ktorej minulost sa casom odkryva a zaver v sudnej sieni je uplne filmove vyvrcholenie, ako pan doktor Teleborian a statny zastupca Ekberg nemohucne sleduju, ako sa im pred ocami ruca domcek z karat. Uz viem, preco mam rad Noomi Repace. 60% casu tu bola vyzorovo odpudiva, ale aj tak ma fascinovala, predviedla skvele herecke predstavenie.(6.2.2014)

Tahle série je zcela dokonalá. To, co se dalo vytknout třídílnému zpracování, tady mizí. Nedotaženosti, divnosti a nelogičnosti náhle do sebe zapadají a Lisbeth Salander je absolutní hrdinka (skoro komiksová) čnící nade všemi. Osobně mě seriál velmi bavil, právě proto, že pomalu plyne, jsou tam dějové odbočky, dost prostoru pro ostatní postavy. Millenium je nepochybně žánrová klasika, která předurčila natáčení seriálů jako Broen, Killing či True Detective. 100%(14.2.2016)

• - Hudba k trilogii byla nahrána v Bratislavě za 4 dny. Notový zápis pro orchestr vážil 33 kg. Orchestr dirigoval Alan Wilson, který již spolupracoval například na filmech Ospalá díra (1999), Mlčení jehňátek (1991) nebo Dogville (2003). (Misabarry)

• - Seriál je rozšířená verze filmové trilogie doplněná o některé vystřihané scény. (IQ Tiqe)

• - Millenium bylo spisovatelem původně plánováno jako desetidilná sbírka.Jeho smrt v roce 2004 přerušila plány. Po nalezení rozepsaných pokračování s pořadovými čísly 5 a 6 na trilogii navázal švédský spisovatel Lagergrantze. (bohhous22)