Millennium (TV seriál)

Akční / Krimi / Mysteriózní

Švédsko / Německo / Norsko / Dánsko, 2010, 9 h (Minutáž: 6x90 min)

Předloha:

Stieg Larsson (kniha)

Jacob Groth

Noomi Rapace, Michael Nyqvist, Lena Endre, Sofia Ledarp, Jacob Ericksson, Peter Andersson, Per Oscarsson, Micke Spreitz, Johan Kylén, Michalis Koutsogiannakis, Magnus Krepper, Annika Hallin, Tomas Köhler, Tanja Lorentzon, Pelle Bolander, Niklas Hjulström, Donald Högberg, Tehilla Blad, Georgi Staykov, Yasmine Garbi, Anders Ahlbom, Ralph Carlsson, Aksel Morisse, Sunil Munshi, Reuben Sallmander, Lennart Hjulström, David Druid, Daniel Gustavsson, Jan Holmquist, Niklas Falk, Thomas Lindblad, Mirja Turestedt, Rolf Degerlund, Sven-Bertil Taube, Peter Haber, Björn Granath, Ingvar Hirdwall, David Dencik, Barbro Enberg, Gösta Bredefeldt, Julia Sporre, Stefan Sauk, Marika Lagercrantz, Hans Christian Thulin, Carl-Åke Eriksson, Jennie Silfverhjelm, Hans Alfredson, Gunnel Lindblom, Sanna Krepper, Ylva Lööf, Mikael Rahm, Dennis Önder, Jacob Nordenson, Alexandra Pascalidou, Ola Wahlström, Pale Olofsson, Kristoffer Appelquist, Nicklas Gustavsson, Christian Fiedler, Ewa Fröling, John F. Lindquist, Nina Norén, Kristoffer Stålbrand, Paolo Roberto

1. + 2. díl: platí, co jsem napsal o filmu. Jelikož už jsem viděl švédskou i Fincherovu verzi, chyběly momenty překvapení a napětí, ale nelituju. Pro Larssonovy čtenáře je to bonbónek v podobě dodatečných scén oproti filmu, který ač nemá prázdná místa, byl ještě rozšířen o detaily. Neznalým bych ale spíš doporučil film, protože "seriál" je rozvláčnější, pomalejší a "seriálovitější". Ale za mě spokojenost. # 3. díl opravdu paráda, 4. trochu rozvláčnější. I přes scény navíc se najde pár míst, kde se člověk neznalý knihy může divut, jak na to přišli. # příběh 9 | hudba 7 | humor 0 | akce 2 | napětí 6 | pustil bych si znovu 8(29.4.2012)

Ani knihy som necital, a dokonca som sa rozhodol ze si pozriem rovno predlzene verzie filmov, lebo som vedel, ze ak skuknem filmy, nebude sa mi chciet pozerat serial. Som spokojny. 9 hodin vybornej kriminalky, mnozstvo kladnych, zapornych postav, a hlavne dokonala Lisbeth Salander, ktorej minulost sa casom odkryva a zaver v sudnej sieni je uplne filmove vyvrcholenie, ako pan doktor Teleborian a statny zastupca Ekberg nemohucne sleduju, ako sa im pred ocami ruca domcek z karat. Uz viem, preco mam rad Noomi Repace. 60% casu tu bola vyzorovo odpudiva, ale aj tak ma fascinovala, predviedla skvele herecke predstavenie.(6.2.2014)

Dělení na filmy není přesné: seriál je 6 dílů/=tv filmů/ po 90 minutách (oproti filmům delší, ač přesná stopáž se liší dle médií a eshopů). Úvodní sekvence pro seriál - kreslená. Původně vysíláno švédskou Svt 03-04/2010. http://www.youtube.com/watch?v=7mGte-8PXHM http://img812.imageshack.us/i/vlcsnap2010122405h20m17.png/ http://img266.imageshack.us/i/vlcsnap2010122405h24m49.png/(17.2.2011)

Výborný krimi seriál, ktorý začal nesmiernou peckou a bohužiaľ postupne k záveru slabol, respektíve sa už len držal v lepšom nadpriemere. Evidentne sa oplatí si prečítať aj knižnú predlohu, ale herci a celkovo sfilmovaná verzia stála za to. Mne osobne chýbal trochu vygradovaný záver a happy-end sa dal čakať. Mysteriózna postava Lisbeth sa pekne postupne odhaľovala a objasňovali sa súvislosti, ale aj tak ostala stále zahalená istou hmlou podivnosti. Takmer za plný počet.(11.3.2015)

A woman born in 1981. Arrested for assault in Gamla Stan in 1998, when they were fingerprinted. Her name is Lisbeth Salander. She seems reasonable disturbed. She is legally incompetent and have a guardian. Guess who is the guardian? Lawyer Nils Bjurman. The owner of the murder weapon in Enskede. She was violent already in school. Set in psychiatry as a decade. Likely to sell her body. And documented violent tendencies.(10.1.2019)

• - Millenium bylo spisovatelem původně plánováno jako desetidilná sbírka.Jeho smrt v roce 2004 přerušila plány. Po nalezení rozepsaných pokračování s pořadovými čísly 5 a 6 na trilogii navázal švédský spisovatel Lagergrantze. (bohhous22)

• - Hudba k trilogii byla nahrána v Bratislavě za 4 dny. Notový zápis pro orchestr vážil 33 kg. Orchestr dirigoval Alan Wilson, který již spolupracoval například na filmech Ospalá díra (1999), Mlčení jehňátek (1991) nebo Dogville (2003). (Misabarry)

• - Seriál je rozšířená verze filmové trilogie doplněná o některé vystřihané scény. (IQ Tiqe)