Millennium (TV seriál)

Akční / Krimi / Mysteriózní

Švédsko / Německo / Norsko / Dánsko, 2010, 9 h (Minutáž: 6x90 min)

Předloha:

Stieg Larsson (kniha)

Jacob Groth

Noomi Rapace, Michael Nyqvist, Lena Endre, Sofia Ledarp, Jacob Ericksson, Peter Andersson, Per Oscarsson, Micke Spreitz, Johan Kylén, Michalis Koutsogiannakis, Magnus Krepper, Annika Hallin, Tomas Köhler, Tanja Lorentzon, Pelle Bolander, Niklas Hjulström, Donald Högberg, Tehilla Blad, Georgi Staykov, Yasmine Garbi, Anders Ahlbom, Ralph Carlsson, Aksel Morisse, Sunil Munshi, Reuben Sallmander, Lennart Hjulström, David Druid, Daniel Gustavsson, Jan Holmquist, Niklas Falk, Thomas Lindblad, Mirja Turestedt, Rolf Degerlund, Sven-Bertil Taube, Peter Haber, Björn Granath, Ingvar Hirdwall, David Dencik, Barbro Enberg, Gösta Bredefeldt, Julia Sporre, Stefan Sauk, Marika Lagercrantz, Hans Christian Thulin, Carl-Åke Eriksson, Jennie Silfverhjelm, Hans Alfredson, Gunnel Lindblom, Sanna Krepper, Ylva Lööf, Mikael Rahm, Dennis Önder, Jacob Nordenson, Alexandra Pascalidou, Ola Wahlström, Pale Olofsson, Kristoffer Appelquist, Nicklas Gustavsson, Christian Fiedler, Ewa Fröling, John F. Lindquist, Nina Norén, Kristoffer Stålbrand, Paolo Roberto

1. + 2. díl: platí, co jsem napsal o filmu. Jelikož už jsem viděl švédskou i Fincherovu verzi, chyběly momenty překvapení a napětí, ale nelituju. Pro Larssonovy čtenáře je to bonbónek v podobě dodatečných scén oproti filmu, který ač nemá prázdná místa, byl ještě rozšířen o detaily. Neznalým bych ale spíš doporučil film, protože "seriál" je rozvláčnější, pomalejší a "seriálovitější". Ale za mě spokojenost. # 3. díl opravdu paráda, 4. trochu rozvláčnější. I přes scény navíc se najde pár míst, kde se člověk neznalý knihy může divut, jak na to přišli. # příběh 9 | hudba 7 | humor 0 | akce 2 | napětí 6 | pustil bych si znovu 8(29.4.2012)

velmi dobra seria, kazdy diel je spracovany v dvoch 90minutovych castiach. v jednotke spozname hlavne postavy ktore sa snazia objasnit zahadu zmiznutia mladej zeny z bohatej rodiny; dvojka je o lisbeth a jej minulosti; trojka o podivnej tajnej skupine a obhajobe lisbeth pred sudom. postavy su sympaticke a tak nieje problem zhltnut tych 9 hodin za den ci dva. velka skoda ze larsson nestihol napisat aj dalsie planovane diely.(11.2.2014)

Dokonalé knižní zpracování trilogie Stiega Larssona a já mohu jen doporučit, aby si to pokud možno každý raději dřív přečetl, protože pak si to opravdu teprve patřičně vychutná. Osobně jsem si ověřila, že bych měla asi místy zmatek v ději, či osobách. Když k tomu přidám geniální výkony Noomi Rapace a Michaela Nyqvista, tak nemohu jinak hodnotit, než pětkou a vůbec se to nedá srovnávat s americkou verzí, kde mně stejně irituje fakt, že když se objeví někde jinde něco skvělého, tak se musí za každou cenu snažit o ještě větší originalitu. Ne, tohle je originál a to se v mých očích nezmění.(4.11.2014)

1. diel: Muži, ktorí nenávidia ženy (http://www.csfd.cz/film/247369-muzi-kteri-nenavidi-zeny/) 2. diel: Dievča, ktoré sa hralo s ohňom (http://www.csfd.cz/film/269883-divka-ktera-si-hrala-s-ohnem/) 3. diel: Dívka, která kopla do vosího hnízda (http://www.csfd.cz/film/269884-divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda/) P.S.: Uz som len cakal, kto kedy to hodnotenie dokazi :D(17.2.2011)

(1. a 2. díl) - Pokud jste nečetli knížku, tak v rámci severských detektivek je to určitě nadprůměrná podívaná (být natočená u nás, jedná se určitě o film roku). Díky neznámým hercům je těžké odhadnout, kdo může vrahem a celková atmosféra je super. Na druhou stranu mě zarazilo několik zbytečně načrtnutých dějových linek, které jsou zbytečné nebo ukončené debilně (viz níž spoiler a srovnání knihy a americké verze). Solidní průměr. Spoiler: Pokud jste četli knihu, určitě vás zarazí, že hlavní hrdina je oproti skvělému knižnímu Blomkvistovi takový hodný trouba strejda a že Salanderová je jen trochu výstřední hackerka. Což je oproti knížce dost mínus, protože na charismatu těchto postav hodně stojí čtivost celé trilogie a v rámci castingu americká verze výrazně válcuje švédskou ... Některé scény jsou načrtnuté a nedokončené, případně ve filmu vyzní dementně - redaktor co donáší, jak Salanderová k penězům došla a celkově narychlo uzavřený případ pomluvy atd... Bez znalosti knihy bych byl asi zmatený. Proto hodncení tři hvězdičky, knížka za 5*, americká verze taky za 3*(2.5.2015)

• - Seriál je rozšířená verze filmové trilogie doplněná o některé vystřihané scény. (IQ Tiqe)

• - Millenium bylo spisovatelem původně plánováno jako desetidilná sbírka.Jeho smrt v roce 2004 přerušila plány. Po nalezení rozepsaných pokračování s pořadovými čísly 5 a 6 na trilogii navázal švédský spisovatel Lagergrantze. (bohhous22)

• - Hudba k trilogii byla nahrána v Bratislavě za 4 dny. Notový zápis pro orchestr vážil 33 kg. Orchestr dirigoval Alan Wilson, který již spolupracoval například na filmech Ospalá díra (1999), Mlčení jehňátek (1991) nebo Dogville (2003). (Misabarry)