Jak byl dobyt Západ

• Česko Jak byl dobyt Divoký západ (více)
USA, 1962, 162 min

Scénář:

James R. Webb, John Gay

Hudba:

Alfred Newman

Carroll Baker, Lee J. Cobb, Henry Fonda, Carolyn Jones, Karl Malden, Gregory Peck, George Peppard, Robert Preston, Debbie Reynolds, James Stewart, Eli Wallach (více)

Odvahou, houževnatostí a bojem. Tak byl dobyt západ. Tři režiséři, pět provázaných příběhů, několik nejznámějších scén filmové historie a zářivé souhvězdí hereckých talentů – tak byl natočen film. Henry Fonda, Gregory Peck, Debbie Reynolds, James Stewart a John Wayne mezi dalšími známými jmény v příběhu sledujícím osudy několika generací jedné rodiny během jejího přesunu na západ. Plavba po divoké řece, stádo splašených bizonů nebo střílečka ve vlaku jsou jen pouhým začátkem... Jedeme na západ! (Magic Box)

rikitiki

Nezvládnutná rozmáchlá stopáž snímku, kterou naplňuje několik nesourodých příběhů o budování Ameriky. Hrdinové na dlouhou dobu mizí, aby se pak znovu objevili. Celkově snímek nezaujme. ()

5150

Malinko rozvleklým dojmem působící western, který hlavně kvůli hereckému obsazení (mj. James Stewart, Gregory Peck, Richard Widmark) stojí za pozornost..)) ()

Dale

Veľmi sa mi páčia výpravné rodinné ságy, ktoré nám počas niekoľkých generácií vyrozprávajú nielen históriu jednej rodiny, ale aj históriu celej krajiny. HTWWW splnilo všetky moje očakávania, navyše je ozdobené plejádou veľkých hereckých legiend a úžasnou panoramatickou kamerou, vďaka ktorej som na viacero scén pozeral s otvorenými ústami, lebo aj po toľkých rokoch a napriek úplne novým možnostiam v oblasti filmu, pôsobia úžasne. ()

MrCreosote

Ambiciózní pokus o stvoření jakési kroniky Divokého západu, která by mapovala historii od prvních přistěhovalců hledajících nový domov v kruté divočině až po stavbu železnice a stvoření nové Ameriky. Nápad je to velkolepý, stejně tak i výprava, hudba a výčet všech hvězd tehdejšího Hollywoodu, i když je tam každý z nich na pár minut. Filmu ale chybí nějaká ústřední dějová linka nebo hlavní hrdina, což je docela problém u víc jak dvouapůlhodinového snímku. Doporučoval bych sledování po jednotlivých kapitolách, protože vydržet od začátku až do konce je v tomhle případě nadlidský úkol. Je to i kvůli režisérovi většiny epizod Henry Hathawayovi, kterému sice nechybí talent pro akční scény, ale dialogové výměny jsou příliš natahované a kamera se po většinu délky rozhovoru nehne z místa a ani se neprostříhává. Příběh z války od Johna Forda pak byl vysloveným zklamáním a nejvíc tak zaujme půlhodina o stavbě železnice s výborným Richardem Widmarkem. Jak byl dobyt Západ tak zůstává filmem spíše pro westernové fanoušky, protože z hlediska žánru nemá ostatním moc co nabídnout. P.S. Mattymu vzkazuji, že původní formát pomohl, výrazně pomohl. Sledování televizního ořezu rovná se sebevraždě. ()

corpsy

Snáď najväčšiu chválu, akú môžem tomuto filmu dať je tá, že je to jeden z vizuálne najkrajších a technicky najdokonalejších snímkov minimálne 60. rokov. 110% dokonalosť, sa ale stráca na televíznej obrazovke, kde sa proces CINERAMA ( širokouhlé premietanie na plátno zakrivené do 146 stupňového oblúka ), v ktorom bol natočený, rozloží na 2D plochu a pôsobí veľmi neprirodzene. V pôvodnej kino premiére muselo ísť o monumentálny a úchvatný zážitok. Popri tom je tu ešte jeden menší problém, že scenár občas zaskočí miernou dávkou naivity a prílišným melodramatom. Na to všetko však ide o snímok, ktorý bude navždy definovať kino vo svojej absolútnosti. ()

Historik

Já myslím, že někdy můžeme přiznat, že se něco nepovedlo. Tento film, od kterého jsem si docela dost sliboval, je pro mne největším westernovým zklamáním, jaké jsem zažil. Obdivuji všechny, kteří se vydrželi dívat do konce a ještě od televize odcházeli spokojeni. Já jsem to to viděl na dva díly, protože jsem to prostě nevydržel. ()

fragre

Americký budovatelský film, v podstatě stejně blbý jak ty sovětské i naše, leč v trochu lepším balení. ()

kaylin

Jedna rodina během tří generací, a to všechno na divokém západě, navíc prostřednictvím skvělých herců ve všech částech. Tohle je film, který vás nemusí nadchnout, je trochu zdlouhavý, ale dobře ukazuje to, jak se Amerika postupně měnila a jak se vyvíjela i rodina, která je zde ukázána. Každá generace je odlišná. ()

YURAyura

7/10 Epicka vypravenka povinna pro kazdeho emerickeho skolaka, aby se nemusel ucit zbytecne to, co do nej zabavnou formou naleje tento film. Cekal jsem ze to bude horsi slatanina - preci jenom ma vyhranena nechut k americkemu patriotismu je vseobecne znama, ale prekvapive to bylo docela slusne - nejspis proto, ze Ford delal jenom jednu povidku ;]], kde se na chvili objevuje Wayne a pateticky drti sve repliky, jakoze tomu veri do morku kosti. Nastesti je tam dost jinych zvucnych hercu te doby (vsichni? ;]]), kteri hraji fakt dobre a delaji z tohoto krale sirokouhlych filmu dobry pocin ()

radektejkal

Na mě až (přes)příliš popisný film; ve smyslu, malé věci se scénáristicky rozváděly ad libitum, kdežto velké věci se přecházely jako tacitus consensus. Takhle by se Američané asi rádi viděli; jako potomci drsných zápaďáků, jejichž ústa chrlí vtipné sentence a jejich kolty olovo. Pokud je tohle klasika, pak dodnes byla mnohokrát překonána těmi westerny, které si uřízli sice menší krajíc, ale dokázaly ho lépe namazat; snažili se přijít na kloub věcem, které i přes svojí cizost (pro nás, nás) dokázaly přimět zamyslet se nad "tam někde, někdy", a nesměšovat to s romantikou traperských převleků, vyjížděk na koni a imitacemi rodea. Jak praví čeští westernoví klasici (Vostrý/ Šturc): "bledých tváří z daleka přišlo jako much, bojovníkům z prérie otrávilo vzduch." Pozn.: V USA se film promítá s názvem "Jak byl získat Západ" (jako by v nějaké čestné soutěži), v Česku "Jak byl dobyt Západ" (tady už jde o válku); možná by se mohlo uvažovat také o tom, "Jak byl vybit Západ". ()

Dont

Tady na sebe podle mě narazily obří ambice s realitou, výsledkem je nesmírně velkolepě pojatý snímek, který je ale extrémně dlouhý a tím pádem místy příliš zdlouhavý. Má to dobré momenty (útok indiánů na karavanu, bizoni, výkon Debbie Reynolds), ale také nemálo hluchých míst. Škoda, potenciál to mělo velký, obsazení je parádní, ale očekávání to podle mě vůbec nenaplnilo. ()

Martin741

Nadherna rodinna saga suvisiaca trochu s westernom z prostredia stareho Divokeho Zapadu. Nadherny vizual, vyborna rezia a par zvucnych mien - James Stewart, Henry Fonda, John Wayne atd. divaka rozhodne nenecha na pochybach si film zaobstarat a pozerat zas a znova. Reziser John Ford potvrdil, ze patri pravom medzi velikanov svetovej kinematografie. 100 % ()

Darth Revan

Po zhlédnutí filmu na větší obrazovce můžu konečně napsat pořádné hodnocení. Zatímco dnes máme Postradatelné a sestavujeme tým nejlepších akčních hrdinů, v šedesátých letech frčely westerny, proto se sestavil tým nejslavnějších pistolníků. Díky tomu vidíme v jednom filmu hvězdy jako Gregory Peck, James Stewart, Henry Fonda a luxusní zhruba dvě minuty trvající cameo si zde střihne i legendární John Wayne. K tomu všemu je vypravěčem Spencer Tracy. Film mapuje příběh jedné rodiny, hlavně pak dvou sester v podání Caroll Baker a Debbie Reynolds a je rozdělen na pět částí. Všechny se mi líbily stejně, hlavně díky tomu, že každá představovala jiné pojetí dobývání západu. Strnule jsem sledoval romantické dobrodružství i vojenská spiknutí. A i když film na svou stopáž rozhodně nepřekypuje akčními scénami, souboj George Preston s Eliem Wallachem na samotném konci mi tento nedostatek bohatě vynahradil. Ještě musím pochválit famózní soundtrack, který nahrál Alfred Newman. Zvláště ústřední skladba je opravdu chytlavá :). Jak byl dobyt západ je jednoduše vynikající western, který by neměl být opomíjen. Jednoznačných 5*. ()

Streeper

Ze začátku to vypadalo velmi zajímavě a říkala jsem si, že by mě to nakonec mohlo i přeci jen bavit, ale pak to začalo být roztahané, zdlouhavé a zmatené. Příběh sleduje vlastně tři generace rodiny a následně se to rozdělí na příběhy dvou sester. Nejvíce mě bavily scény s Debbie Reynolds, její vystupování a zpěv bylo hezké rozptýlení, ale jinak nic moc. ()

mortak

Mytologie Wild Westu - připomíná mi to církevní vyprávěnky o Ježíšovi, kde je všechno prosluněné a barevné. Typické představení pro školy, kde se nevíce baví staropanenské učitelky literatury, protože mají oči přilepené na plátně a hltají každého hrdinu - a že jich tu je. Jít na tenhle film byla asi vlastenecká povinnost. A češi zatím nadávali na sovětské filmy - jako by zde byl nějaký rozdíl. ()

laik_60

dlhá príliš zamerikanizovaná westernová epopeja vrátane sprievodného slova a bombastického záveru venovaná jednému historickému obdobiu dejín USA. A propo, druhý film, westernového charakteru, kde si dievky a ostatní nerobili nic z hráčov pokru. Akoby to bola národná kartová hra Američanov, ()

majo25

Snímku nemožno uprieť pompéznosť, veľkoleposť, výpravnosť a epické stvárnenie. Množstvo hviezdnych hercov (niektorí len na pár minút) pritiahne pozornosť a zvyšuje už tak nadštandartnú kvalitu. Celé je to točené s riadnou dávkou pátosu, v príbehu občianskej vojny aj prílišného vlastenectva, často vypĺňané piesňami, čo dnes pôsobí staro až archaicky. Sled samostatných príbehov je fajn, ale nevtiahne tak, ako by to išlo v prípade kontinuálneho príbehu. Niektoré scény divákovi tak skoro nevymiznú, napríklad grandiózny prepad stáda splašených bizónov. A aj ostatné akčné scény boli výborne natočené. Prial by som si však skrátiť prehnanú stopáž. ()

SoolenJV

Povídkový western (takových moc není) mapující dějiny osidlování Spojených států v inovativním technickém pojetí, které ale místy obraz divně deformuje (z Golden Gate Bridge se tak stává most přelomený v půlce) a občas také v obraze straší dvě svislé linie na spojích pláten. Jinak spousta hvězd, ale většina z nich má dost miniaturní role a nebo jsou tak daleko od kamery, že si jich člověk ani nevšimne. ()

Coeni míří do televize

Coeni míří do televize

12.01.2017

David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh nebo Frank Darabont jsou na malé obrazovce jako doma. No a teď tu máme další velký úlovek - bratry Coenovi. Oscaroví režiséři natočí minisérii The… (více)