Reklama

Reklama

V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

(více)

Diskuze

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

duncan66: Zapomínáš na to že tohle byla vědecká expedice kde nepočítali s žádným odporem, mysleli že stvořitelé chtějí aby je našli, jinak ten záchraný modul byl spíš pro Weylenda.

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

Ben111: kdyz to melo "zachranny modul" pro sefku Vickersovou, ktery splnoval vsechny podminky pro preziti, tak urcite mohli pri vystavbe myslet na to, ze nebudou riskovat v neznamem prostredi vsechno, zvlast kdyz to stalo "trilion" dolaru :-) Tohle je detail, ktery bych filmu klidne odpustil. Me to spis prekvapuje, ze stejny reziser to pred 30 lety pouzije a kdyz vse slo dal, tak to ignoruje. A takovych veci jsou tam bohuzel tuny :-(

erased

erased (hodnocení, recenze)

franzkfk: to jsem myslel spíš k tomu hodnocení hodnotících

TheDarKnig: nezdá se mi že by se tu někdo od premiéry snažil promethea obhájit jako dobrý film na základě technického zpracování...naopak se to tu jenom míhalo názorama jako "nelogický a nealienovský, nebýt těch efektů tak je to shit na entou" což mi moc jako obhajoba filmu nepřijde..no a pak tu jsou fanboys kteří jsou schopní ty nedostatky překousnout nebo obejít a film ocenit za to, v čem je dobrej (ke kterým jsem se s přibývajícími, stále stejně dementními kritikami, asi začal sám hlásit i přesot že jsem byl napoprvý z filmu dost rozčarovanej)

Dantte..

Dantte.. (hodnocení, recenze)

Rypicong: Sry to nemělo byt brano jako odpověď, ale potvrzení tvého tvrzení.....šak se to tam i píše, ale asi jsi to nečetl.

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

Duncan66: Ale Prometheus mohl být třeba první loď typu co dokáže takhle cestovat a proto neměla žádný oddělitelou část, kterou by poslala na průzkum jako to bylu v Alienovi.

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Dantte..: wiki je zdroj, nezdroj :) hele ma to oznaceni vlecna lod, coz nemuze byt i ta rafinerie. To je pouze to co vlece. Jednou tahne rafinerii, jednou neco jineho... Kdyby nemela oznaceni vlecna, tak nereknu ani popel.

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

franzkfk: ja se bavil hlavne o tom, ze je normalni poslat nejdrive "pruzkum" a hlavni cast nechat nekde bezpecne, kdyz absolutne nevim do ceho jdu. A nechapu, proc to v roce 1979 reziser vedel a v roce 2012 to zcela ignoruje. :-(

Ty technicke detaily, co vlastne je Nostromo a co ne vyplavaly jen tak mimochodem a nechtel jsem se do toho vubec zamotat, ale kdyz se to nakouslo, tak je fajn, ze jsi to poresil. Umim si to prave predstavit tak, ze Nostomo je cely kolos a ten oddelitelny modul, kteremu ja rikam "vysadkovy" clun je jeho nedilnou soucasti, kde se nachazi ten centralni pocitac, ridici stredisko, ubytovna a vse co je treba pro posadku k preziti a pohodlnemu cestovani.

franzkfk

franzkfk (hodnocení, recenze)

erased: Hodnotit produkty filmovýho průmyslu je jako se dohadovat, zda-li je lepší koláč s tvarohem nebo s povidly (s povidly samozřejmě). Ačkoliv budeš mít hodně nakoukáno, přečtený všechny materiály od Bordwella, budeš mít složený zkoušky z uměleckýho psaní, maďarskejch a polskejch filmů 20. století, sjetou celou francozskou novou vlnu a honit si brko v parku nad Dostojevským, tak to budeš vidět jinak.

Dantte..

Dantte.. (hodnocení, recenze)

papuchalk: U BR se řešilo i to jaké prdy vypouští Deckard. To ví každý funboy BR.

papuchalk

papuchalk (hodnocení, recenze)

a protože ani dnes nejsme schopni vytvořit androida, je to jen v rovině teorie a sci -fi. Prostě jako Blade runner

papuchalk

papuchalk (hodnocení, recenze)

já nevím kde berete tu jistotu, že prometheus je film, který měl za cíl ukázat loď která by na takovou misi mohla reálně doletět (kdo tohle ví?) místo toho abyste řešili, že je ve filmu uměle vytvořený člověk, kterém záleží na tom jak vypadá (barví si vlasy a češe se podle borce z filmu) a který také dostane chuť vytvořit život, přestože k tomu nemá biologické předpoklady. vy sjte vůbec nepochopili o čem ten film je. Samozřejmě že tam je plno nesmyslů, ale ne v tom, o čem to skutečně je

Rypicong

Rypicong (hodnocení, recenze)

Nostromo byla vlecna lod, dle meho nazoru pouze ten prcek co pristal. Ten zbytek byla rafinerie s nakladem. Neco jako muzete videt na Labi :) az na tu rafinerii ktera naklad hned zpracovava :)

franzkfk

franzkfk (hodnocení, recenze)

Duncan66: Tyjo a s tím Nostromem je to složitý. Ten záběr na nápis může být klidně z toho modulu. Ale podle obrázků, co jsem si našel ,tak je to pravděpodobně tak, že Nostromo je oficiálně celý ten kolos i s rafinerií na těžbu minerálů. Je to tak, že jsme měli všichni pravdu. Ta rafinerie se pohybuje jen ve vesmíru a není obyvatelná, ale stále je to přívěs. Technicky je to celý Nostromo, ale ty ses bavil hlavně o tom, že je to velká loď a Prometheus není, takže mám pořád pravdu:))

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

GigaPudding: 1) To jsi mluvila asi o sve vlastni predstave, nebo se snazis zachranit svuj omyl, netusim. Nikde jsem ani naznakem netvrdil, ze nas chteli znicit uz miliony let.

2) to jiste ano, ale predstav si, ze nekdo napise film odehravajici se napr. v roce 2020 kdy od roku 2012 do roku 2020 nedojde k zadnemu nepredpokladanemu vyvoji a misto mobilu ci vyspelejsi technologii tam budou bez jakehokoli vysvetleni zpet analogove telefony jako nejvyspelejsi technologie pro komunikaci. Opravdu by ti to prislo normalni, ze ma scenarista vsech pet pohromade?

3) a) ve vzduchu nemusi byt pouze jedoduche chemicke prvky, ale ruzne slouceniny a kdyz nemas spravny detektor, tak toho muze byt vzduch plny a tobe to nahlasi, ze je vse OK. (tezke tohle pochopit?)

b) prave proto, ze nevidis toho kuraka na konci mistnosti a nevis co te v cizim neprozkoumanem prosterdi muze potkat je pro tebe logicke, ze zcela odbouraji veskere jim dostupne ochranne prvky :-)

c) kdyz vidime kdo je nakazeny zcela jasne, nedava mi to jakoukoli zaruku, ze ostatni co vypadaji normalne take nejsou nakazeni. (jako bych mluvil do zdi, nebo si delas prdel? :-) )

5) On byl soucasti toho tveho "pruzkumu" protoze priletel na stejne lodi. A misto aby provedl nejdrive pruzkum, jestli je bezpecne pristani s celou lodi, tak se s tim nemazal a rovnou vletel do jamy lvove. Stejne tak nechapu, proc nevyslali ty skenovaci sondy predtim, nez sami vyrazili do te zakladny. atd. atd. proste a jednoduse jeden takticky nesmysl za druhym. A opravdu nechapu, ze to nevidis, nebo to videt nechces. :-( Jak se ukazalo na konci, lod byla v bezprostredni blizkosti, ci primo sedela nad krytem startovaci rampy aniz by to tusily. Neboli, co kdyby ta ufacka lod zacla startovat v momente, kdy vyslali po pristani prvni vysadek do zakladny? Opravdu to nevidis, jak naivni a totalne nedomyslene to cele je?

6) Nikde netvrdim, ze nostromo je vysadkovy clun. Celou dobu tvrdim, ze soucasti lode Nostromo je "vysadkovy" clun, ktery je pro typy misi, jako je blizky pruzkum terenu popripade pristani mimo moji dokovaci stanici daleko efektivnejsi nez mnohem vetsi lod, ktera ma za ukol tahnout abnormalni mnozstvi surovin ;-)

erased

erased (hodnocení, recenze)

franzkfk: a to máš z nějakého průzkumu nebo proč tu takou capinu prezentuješ jako fakt?

franzkfk

franzkfk (hodnocení, recenze)

Duncan66: Co se týče toho Promethea, tak ten byl čistě konstruován jen na tuhle misi a nebylo potřeba dělat něo komplikovanějšího. Prostě na to kašli. A co se týče fimu jako takovýho, tak nejseš vůbec sám. V rámci Promethea se lidé dělí na ty, kteří vidí, jak je to hloupý a pak na ty, kteří ví, jak je to hloupý, ale snaží si to obhájit hezkou vizuální stránkou, která je přinejlepším rutinou ;)

pavel431

pavel431 (hodnocení, recenze)

Duncan66

Jasně v poho, ale tenkrát při natáčení model Notroma měli udělanej,měl asi 2 metry na dýlku,možná i míň..... digitál eště neznali:-)

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

pavel431: to sem postnul franzkfk a pise se tam DELETED SCENES, ale za autenticnost sam nerucim, ani to nikde netvrdim :-)  

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

Ben111: Elisabeth rika: "Zeptej se ho, odkud pochazeji. Zeptej se ho, co je v nakladovem prostoru. Zabilo to jeho lidi. Vyrobili jste to a bylo to urceno pro nas. Proc? Co jsme udelali spatne? Proc nas nenavidite?" Nic o tom, ze si to rozmysleli. Stejne tak David tesne predtim na otazku Elisabeth, proc chteli odletet na Zemi rika: "Aby se mohlo tvorit, musi se nejprve nicit." Neodleteli proto, ze se to zvrtlo a jejich "zbran" sejmula je samotne. Ohledne toho pokroku jsem mel na mysli anatomicky vzhled i technologie. Dyk ty sklady tech "zbrani" naskladane na haldy vypadaly zaostaleji, nez nase zbrojni sklady :-) atp. A hlavne, kdyz jsem tak vyspely ze umim vytvorit zivot na planete, tak urcite nebude problem do genetickeho materialu, ktery jsem sam vytvoril zanest nejaky specialni gen, ktery dokazu sam specifickym zpusobem sam aktivovat a zpusobi to vyhunuti namisto, abych to resil tak, ze na plantu poslu potvurky, se kteryma mam sam problemy, ty se mi tam premnozi a ja tu planetu pak budu horko tezko prebudovat sam ;-)

pavel431

pavel431 (hodnocení, recenze)

Duncan66

Moment,to mi přijde spíš jako fanouškovské video,to co jsi linknul na jůtube.....podle mě jediný nápis Nostromo je na monitorech uvnitř a na bundách posádky,na plášti to tam dal nějaký fanda.

GigaPudding

GigaPudding (hodnocení, recenze)

Duncan66: 1.Já jsem mluvila o tom, že žiješ v představě, že chtěli zničit lidstvo "miliony let"

2.Představa o budoucnosti ve fikci je pořád stejně o tom, že "kdyz nevedeli co prijde"

3.Oni nepotřebovali vidět dovnitř ve chvíli kdy ji teprv hledali. 

Představ si že jsi v místnosti na jednom konci a na tom druhém konci je chlápek s doutníkem a kouří. Můžeš pak zkusit hádat jestli nějaká neviditelná bariéra promění vzduch uvnitř spojených místností a chodeb. A vyspělost civilizace nemá vliv na chemické prvky.

Nemusí tušit kdo je nakažený, když vidí kdo je nakažený docela jasně :).

4.viz 2

5.Přesně, pro mezihvězdný let především nepotřebuješ 20000000 tunový náklad nebo asi tak stejně velký zbraňový náklad, protože to nemá vliv na to na jaký pohon ta loď jede. A weyland udělal přesně to, co jsi tu popsal :). Poslal na cizí planetu průzkum, aby našel to podstatné a teprv až potom se za tím sám vydal, protože to byl celý smysl té výpravy.

6.Takže nostromo není žádný výsadkový člun, ale loď, která za sebou táhne náklad. Nemluvě o tom, že jediné co si je vzhledově podobné mezi vetřelcem 1 a 2 je Ripleyová, Vetřelec a kočka.

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

Duncan66: Jinak to co tady rozebíráš je stejně blbost, tohle bys mohl udělat u každého filmu a dojít k závěru že je to konina, takže je to totálně zbytečné.:)

papuchalk

papuchalk (hodnocení, recenze)

Ben111: podle mě to je tak, že podobným způsobem dali základ životu na více planetách, a je vidět, že další vývoj ovlivnit moc nemohli. Proto mohli zkoušet co se kde jak vyvine. U nás ten vývoj delší dobu seldovali, a potom se třeba někde jinde zrodilo něco co se jim líbilo víc a chtěli to dosadit na naši planetu, která měla podmínky k životu. Zároveň se jim mohlo přestat líbit, co se vyvinulo na zemi

Ben111

Ben111 (hodnocení, recenze)

Duncan66: k tomu bodu jedna, jak víš že nijak nepokročili ve vývoji? A ve filmu Elisabeth jasně říká, at se David to SJ zeptá proč nás stvořili, chtěli zničit a pak si to rozmysleli:)

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

franzkfk: 1) zastav si to v 2:53. je tam zaber na napis Nostromo. A celou dobu pred i po je zaber na celou lod, vcetne tech rafinerii atd. Proto si myslim, ze s cim pristali byl opravdu "pouze" vysadkovy clun, ktery je soucasti lode nostromo. Mohl taky obsahovat hlavni ridici panel pro celou lod apod. Ale to co pristalo nebyla cela lod Nostromo pouze jeji cast. Ono jde o prd, zabihame nekam jinam. Mi jde pouze o princip, ze normalni postup neni pristat se vsim co mam bez kompletnich informaci, do ceho jdu a co me tam muze potkat. Tot vse.

 

jinak dekuji za nazory k Sunshine i k Prometheovi. Jsem rad, ze nejsem sam, kdo to vidi podobne.

Duncan66

Duncan66 (hodnocení, recenze)

GigaPudding: 1)Na co narazis jsou zaznamy pozemskych bytosti o kontakech ufonu se zemi. Nikoli dukazy o tom, kdy ufoni poprve zemi navstivili. Navic v prvni scene filmu se ufon rozkaklada na molekuly v krajine bez zivota, neboli z toho vyvozuji, ze tak vznikl veskery zivot na zemi, nikoli pouze clovek. A nejstarsi nalezy zivota na zemi jsou stare stovky milionu let.

2) Utek z New Yorku je pohodovy film. Spis jsem vyrostl z techto akcnich rambovek, nez ze bych mel vytky k pojeti budoucnosti v dobach minulych. Tezko muzu kritizovat minulost, kdyz nevedeli co prijde. Ale kdyz je v roce 2012 scenarista naivnejsi, nez v roce 1979, to opravdu smrdi senilitou :-(

3) a) ze vzduchu toho opravdu vidis dost, ale do te zakladny nevideli ani nevedeli co je ceka, proto mi prijde naprosto dementni vyslat skenovaci sondu v jame lvove, kdyz uz jsem v ni sam a neudelat to pred tim ;-)

b) ze na jednom miste byl vzduch dychatelny a netoxicky neznamena, ze o 100 metru dal tomu nemuze byt jinak, navic jak ti pomuze dychatelny vzduch pred kontaminaci na kterou muzes casem narazit, navic, jakou mas jistotu, ze na cizi planete, kde mas sanci narazit na mnohonasobne vyspelejsi civilizaci tvoje senzory neco neprehledly, nebo je jednoduse ten nekdo neosalil, aby te oblafnul????? fakt LOL

c) sefka lodi si chce chranit predevsim svuj vlastni krk se klidne styka s posadkou, ktera byla vystavena biologickemu materialu a to bez jakekoli ochrany :-)

stejne tak potom jde do prvni linie aby sezehla trapnym plamenometem nakazeneho vojaka v situaci, kdy absolutne netusi, kdo vsechno muze byt nakazeny a jak se situace vyvrbi :-)

 

4. viz. 2.

5. presne. pro mezihvezdny let potrebujes krapet vetsi lodicku nez vysadkovy clun na planetu. navic je i v tvem zajmu omezit bezpecnostni rizika na mimimum, treba prave tak, ze na cizi planetu, kde netusis, co te ceka a co se muze semlit posles pruzkmum a nepristanes tam bez informaci se vsim co mas. Opravdu je to tak tezko pochopitelne?

6. Takze nostromo je taky vysadkovy clun z dvojky, ktery vypada naprosto stejne jako "tvoje" nostromo z jednicky?

franzkfk

franzkfk (hodnocení, recenze)

papuchalk: Já snad kvůli tobě uploaduju celou tu scénu :D Řešili předpoklady, že je hlavní počítač nepoškozen a že by to, co je zastavilo v dokončení mise, nebyl technický problém. Takže otázka zněla, zda-li všechny tyhle a jiné předpoklady "co kdyby" vyvážily možnost mít ještě jeden "výstřel", jelikož dvě šance jsou přece lepší než jedna. Jinak řečeno, pokud by Ikarus I byl provozuschopný, mohli by tam nejdříve odeslat první nálož. P.S.: Na konci vidíš, že Capa musel tu bombu odpálit manuálně, byl tam error ;)

Související novinky

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Zatímco do premiéry seriálového Obi-Wana už fanoušci odpočítávají pouhé týdny, na filmové frontě Lucasfilm nadále podezřele mlčí. Loni byl akorát odložen Rogue Squadron režisérky Patty Jenkins, jak… (více)

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Zatímco plánovaný vetřelčí seriál pro kanál FX je stále v přípravách a jeho natáčení by mělo začít v roce 2023, kolem vzniku nových celovečerních filmů této franšízy panuje složitá situace. Stále se… (více)

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD se tradičně svěřují s osobními topkami 3 filmů (a seriálů), uvedenými v našich končinách (nebo kdekoliv jinde) v uplynulém roce, a od letoška jejich řady rozšiřují taky… (více)

Reklama

Reklama