V roce 2089 archeologové Elizabeth Shawová a Charlie Holloway objeví nástěnnou malbu v jeskyni ve Skotsku, která se podobá několika dalším malbám jiných kultur. Elisabeth a Charlie považují postavy na nich ztvárněné za Stvořitele lidí z jiných planet. Stárnoucí boháč Peter Weyland financuje výpravu vesmírné lodi Prometheus na vzdálenou planetu LV-223, z níž Stvořitelé údajně pocházejí. Na palubě cestuje skupina vědců, Weyland, velitelka mise Wickersová a android David. Prometheus přistane na opuštěné hornaté planetě, kterou posádka začne zkoumat. Naleznou zde válcovité nádoby, kamennou sochu humanoidní hlavy a neznámé bezhlavé tělo, o němž se domnívají, že patřilo jednomu ze Stvořitelů. Vědci najdou i další těla, což je přivede k domněnce, že Stvořitelé patrně již vymřeli. Členové posádky Millburn a Fifield se rozhodnou vrátit zpátky na loď, ale cestou se ztratí. Spustí se draslíková bouře, expedice musí být přerušena a posádka se vrací na loď. David tajně vezme jednu z nalezených nádob, v nichž se nachází tajemná tekutina. V lodní laboratoři je objevena shoda mezi DNA Stvořitelů a lidskou DNA. David zkoumá válce s tekutinou a její vzorek nepozorovaně přimíchá Charliemu do pití. Krátce poté se spolu Charlie a Elizabeth vyspí. Mezitím hadovité zvíře zaútočí na ztracené vědce Millburna a Fifielda. Millburn zemře a Fifielda pohltí temná tekutina. Při dalším průzkumu planety David objeví další tělo Stvořitele, tentokrát ovšem přežívajícího ve stázi, a spolu s ním i vesmírnou mapu, na které je zvýrazněna Země. Mezitím se u Charlieho projeví příznaky neznámého onemocnění a znetvoří mu obličej. Wickersová odmítne ho dále držet na palubě a upálí ho plamenometem. Testy ukážou, že Shawová je těhotná, ovšem v jejím těle je ukrytý mimozemský zárodek. Pomocí chirurgického robota se podaří zárodek z jejího břicha vyoperovat. Shawová poté zjistí, že Weyland se chce setkat s posledním žijícím Stvořitelem, aby ho zachránil před blížící se smrtí stářím... (TV Prima)

Jereme

Film mě zaujal od samého začátku. Kvalitní a napínavé sci-fi ve kterém je úplná absence odlehčených scén tu už hezkou dobu nebylo. Noomi Rapace coby hlavní hrdinka a tak trochu náhrada Ripleyové svou roli zvládla velice dobře a po herecké stránce ji zde velice kvalitně sekundují Michael Fassbender a Charlize Theron. Po vizuální stránce je film také velice vydařený a napětí si drží od začátku do koncce. Mě osobně, jakožto sci-fi fandovi se film velice líbil a až na pár scén v závěru mu nemám až tak moc co vytknout. Velmi vydařená Sci-Fi / Thriller podívaná (viděl v kine 2D: 91%) ()

Stejšn

Už to tu bylo řečeno mockrát: moc otázek a skoro žádné odpovědi. Až příliš často jsem se ptal PROČ (proč tohle udělali, proč je tohle na tomhle místě, proč se tohle stalo, proč mu to provedl) a vysvětlení jsem se nedočkal. Vizuálně pěkné, závěrečných 10 minut přestřelených a polopatických (tam to už začalo být místo samých "proč" spíše samé "jak"). Za mě tři až čtyři, ale spíš se kloním k těm třem. Zklamání to nebylo, spíš neuspokojení. ()

farb

Ze snahy vytvořit z čistokrevného prequelu samostatnou a originální sci-fi, vzešel zvláštní hybrid, který není ani jedním. ()

viktor.danek

Ridley Scott položil spoustu otázek, které neuzavřel ani nevysvětlil. Chápu záměr, chtěl by natočit dvojku, jenže v tom případě musí autoři zase chápat, že diváka trochu naštve, že se ani po dvou hodinách nedozví, proč nás naši stvořitelé teda chtějí vlastně celou dobu zabít. Ale tak koukalo se na to fakt hezky a ty dvě hodiny celkem uběhly. Hlavně moc nepřemýšlet nad logickými nesmysly a wtf scénami, kterých tam bylo požehnaně (supermoderní operační deska sešívá rány kovovými svorkami, a přesto s nimi může borka běhat; případě úberwtf je, že se Elisabeth dozví, že měl ten android prsty ve smrti Charlieho, ale nerozfláká mu za to obvody lopatou). Ovšem, bavil jsem se. ()

Greendell

Tak nevim. Když tady vidim okolo ty negativní komentáře, tak mám pocit, že jsem asi byl na jinym filmu :-) Vůbec si nemyslim, že to bylo špatný. Naopak, dle mě to bylo řemeslně pěkně natočený scífko kterejch v poslední době zase tak moc neni. Určitě to mělo i svoje mouchy, ale co je dneska nemá. Prostě na to člověk nesmí chodit jako na dalšího Vetřelce. Míň jak tři * si to podle mě teda nezaslouží. Ale holt tisíc lidí, tisíc chutí... p.s. 3D bylo celkem v pohodě, ale na Avatar to pořád nesahá ani zdaleka :-) ()

Vanguard77

Celkem těžký zklamání. Asi nemá cenu, abych tu znovu opakoval to, jak je scénář příšernej a jednání postav nekonzistentní, přičemž některý postavy tam prakticky nemaj žádnej jinej význam než přiletět a umřít, aniž by člověka vůbec zajímalo, co jsou zač. Příliš mnoho věcí tam prakticky vůbec nedává smysl a celý je to takový nějaký vlažný... Jo, vizuály hezký, ale tentokrát to na zakrytí těch příběhových děr opravdu nestačilo. Celej film jsem necítil sympatie vlastně se žádnou postavou a to je u atmosférické sci-fi trošičku problém. Prometheus přistál, a na mě větší dojem nezanechal. Zatím zklamání roku. ()

Mistr_Moon

Já být Ridley tak za tohle nakopu všechny scénáristy do pr----... Dlouho jsem váhal jestli na ten film jít takže jsem měl možnost přečíst si dost recenzí, nakonec po měsíci jsem se přecejen odhodlal, říkal jsem si že vím do čeho jdu a že nebudu očekávat nic extra ale tohle bylo silný kafe i na mě (i Underworld IV měl logičtější příběh). O jednání postav se nedovíme nic, proč ten se ztratil nebo proč si chce pohladit metrovou pijavici nebo proč se ta ženská sakra nezeptá co že jí to vlastně rostlo v břiše (sorry za spoily). Ani ten David mě nějak extra nenadchl prostě celé je to úplně bezemocionální slátanina. Abych byl spravedlivý na úplný odpad to není, některé scény jsou fakt dobré (porod, pohled na hvězdné soustavy, útěk před bouří a kapitán hrající na harmoniku) a některé špatné (ten zbytek), vzpomínaný vizuál je pěkný ale nějak extra mě nenadchl na dnešní dobu imho průměr. Jinak u postavy Noomi Rapace nevím jestli ji milovat nebo nenávidět, každopádně práh bolesti a schopnost zašívat rány by jí záviděl i Rambo. Achjo Ridley zklamal jsi mě i když jsem si myslel že mě už po Robinu Hoodovi zklamat nemůžeš... ()

Brumlak

Předně bych rád řekl, že není nad to jít do kina ve Slovanském domě. Ve 3D s titulkama a celý sál jen pro dva lidi. Nádhera. Trocha více to umocnilo efekt. Prometheus je zkrátka začátek, předobraz, nákres. Zabrnkal na nervy a bude důležité, co se bude dít dál. Začíná tu nová -logie, zároven si však bere něco z té původní. Vše mi vyhovovalo, hudba, scénář, triky. Vše to do sebe zapadalo. Tohle nové Universum mě baví. Chci více. A je jedno od jakého režiséra, hlavně když někde poblíž bude Scott. ()

Olafsson

POZOR ZAČÍNÁM SPOILEREM!!! Až na konci mi došlo že je to vlastně prequel k Vetřelci jedničce.. Asi mi to moc nepálí, protože pro člověka znalého vetřelčí série tam bylo těch indicií víc a už dříve, stačilo si dát dvě a dvě dohromady :) Noomi se mi líbila v trilogii Millenium a tady ta role jí fakt sedla, nejenže vypadá mnohem lépe když přibere, ale akční role jí jde a doufám že ji brzy uvidím v další podobné roli.. Jinak luxusní začátek, to jak jsou vyvedení Stvořitelé je paráda, tak nějak bych si je doopravdy představoval.. Vizuální efekty výborné, Stvořitelská loď je nádherná.. Ve Fassbenderovi se rodí další velká hvězda, ten chlap zahraje cokoli a výborně.. Theron je kost a proto tam byla.. Na inkonzistence ve scénáři, plochost určitých postav a idiotskost spousty dialogů se tady zaměřovat nebudu, protože tady jde o úchvatný vizuál a akci, ne o pitvání detailů.. Celkově více než nadprůměrná spokojenost s vizuálem, to jsou fakt orgie, a těším se až uvidím DVD verzi.. ()

Nalimator

Úplně zklamán nejsem, technická stránka filmu perfektní, vizuální efekty dokonalé, bohužel silný (a dobře do detailu propracovaný) příběh a napětí se do filmu dostat nepodařilo. I když základní poselství filmu je obestřeno tajemstvím, jen nevím, jestli záměrně, nebo to bylo zmatené. Nejvíc mě zklamala okopírovaná filmová klišé a vykradení předchozích vetřelčích scén. Také se člověk vůbec neseznámí s postavami, navíc jejich schémata zná již z minule - hlavní hrdinka je taková špatná Ripleiová, dobrácký kapitán lodi, zlý android...a často se (zejména méně důležité postavy) chovají nelogicky. Jakoby si scénaristé pustili předchozí vetřelčí filmy a sepsali scény, které se lidem líbily a pak je tam nějak nasázeli. Škoda. ()

arkis

Ridley Scott sa po 30 rokoch vrátil k sci-fi koreňom a znova o trochu poodhalil tajomstvo pôvodu votrelcov, nebezpečných mimozemských biologických zbraní z hlbín vesmíru. Dej zasadil do roku 2093, tri dekády pred napínavou štvordielnou odyseou astronautky Ripleyovej. Rozširuje tak „votrelcovskú“ mytológiu, dotýka sa aj otázok evolúcie a viery. Vizuálne je film postavený na pôsobivých kontrastoch – sterilný interiér vesmírnej lode verzus temný a mazľavý labyrint tunelov v mimozemskej základni, chladne uhladená veliteľka v podaní Charlize Theron verzus zafúľaná a búrlivá vedkyňa Noomi Rapace. Scott pripravil hody pre všetkých priaznivcov votrelcovskej ságy, no pokojne mohli byť ešte desivejšie. Čerešničkou na torte je Michael Fassbender v úlohe zákerného androida, ktorý vytvára podstatnú časť napätia a filmovej dynamiky. ()

AnnaMae

Nečekala jsem moc, ale čekala jsem, že se aspoň budu bát. Nebylo to hororový, jen místy hnusný, nebylo to pořádně ponurý, spíš jen šedý, nebylo to napínavý, děj byl takový plochý a chování postav nevysvětlené. A dojem dokonce nevylepšilo ani velké plátno. **-*** ()

vinc_vega

Ridley Scott je podvodník. Ale šikovný. Vie presne ako využiť starú značku, aby nám úkosom podstrčil pod nos epickú kravinu. Prometheus mal byť prequel k Votrelcovi, toto nám vtĺkali do hlavy tak dlho, že nemá význam sa k nemu nevyjadrovať ako k prequelu. Problém je však ten, že dej Prometheusa sa neodohráva na planéte kam pristála posádka Nostroma. Čo je celkom podstatný fakt, pretože s pôvodným filmom ho tak spája veľmi málo a navyše nevysvetľuje prakticky nič. Práve naopak! Scott s netalentovanými scenáristami upiekli tortičku, ktorá však nechutí ako vyzerá. A vyzerá veľmi dobre. Režisérovi nemožno uprieť niekoľko úchvatných scén (búrka) a ich celkovú kvalitu. To je forma. Obsahovo však výrazne zaostáva. Príbeh nie je tak komplexný a rozsiahly, aby sme ho mohli označiť za epický. Chýba mu viac dejových línií a logickosť tých existujúcich. Hlúpe jednanie postáv, chabé až primitívne dialógy dodávajú filmu punc béčkovosti. Nad náboženským vyznením filmu už len úsmevne kývam hlavou, hoci ma vytáčal už od začiatku. Potom pri záplave hlúpostí, ktoré sa na plátne začali diať som nad tým mávol rukou. Herci. Kde ich splašili, to netuším, ale v Hollywoode im tuším vyschol rybník . Za zmienku stojí akurát Michael Fassbender, ktorého David ja naozaj vynikajúci. Charlize Theron je tam akurát do počtu, ale vďaka za ňu, povie asi štyri vety za celý film, tvári sa v každej scéne rovnako, ale aspoň je cool. No a Noomi je zlá voľba. Hrá tam kresťanskú naivku s krucifixom na krku, je otravná, nudná a nevýrazná. Ak hľadali opak Ripleyovej, tak si vybrali správne. Ostané osadenstvo nestojí za reč. Prometheus nie je film o Votrelcoch. Osobne ním strácam vieru k Ridleyho schopnostiam. Obrovská škoda, že sa látky neujal Cameron. Prometheus však ako obyčajná sci-fi obstojí. Napriek všetkým výhradám je to priemerný film, ale musíte si z hlavy odstrániť všetko votrelecké. Mal to byť prequel, nie je to prequel. Mission F ::::: F A ::::: F A I ::::: F A I L ::::: F A I L E ::::: F A I L E D. ()

borohub

Teda absolutně jsem nepochopil ten začátek, ale to je jedno. Musím uznat, že i přes to že nepatřím mezi nějaké fanoušky sci-fi docela mě tento film oslovil. Uznávám že hledání raciálnosti v tomto filmu byla jen zbytečná ztráta času a kazilo to celkový dojem filmu, ale já prostě musel. Každopádně myslím, že tento film otevírá možnost trošku si zafilozofovat nad teoretickou reálností tohoto filmu. Ale tak co, bavil jsem, občas mě přecházel mráz po zádech ale na druhou stranu se zde objevovali i nudné scény(samotný začátek) ale i přesto hodnotím krásnýma pěti hvězdičkama ()

hackstolle

Souhlas s poslednimi dvemi vetami komentare uzivatele "POMO". A snad jeste neco k hudbe. Misty je to naprosto nehodici se smesice. Takze pro me celkove spise lehke zklamani nez narez, ktery jsem ocekaval. ()

teltri

Tak som to dnes videl .. hmm to je teda zvláštny film. Dokonalá rozprávka pre dospelých? Niečo na ten spôsob. Ridley Scott si z nás asi spravil pekný žart. Toľko chýb v jednom filme? Žiadne prieskumné sondy pred pristátím, žiadne sondy na preskúmanie cudzieho telesa, okrem mapovacích. Len hurá Poďme do akcie! Ako malé deti. Skafandre ktoré sa poľahky rozbijú a sú horľavé. No nemám slov, toto keby videl Stanislaw Lem ;-) Ale páčilo sa mi vizuálne spracovanie, i keď oproti predošlým votrelcom už bolo také sterilné, sivé. Naviac sa mi páči rozvinutie myšlienky a mytológie o votrelcoch a ich pôvode. Veľmi som zvedavý ako to bude pokračovať ďalej. ()

ryb1ck4

Prozatim, vic (doufam) nebo min az po dalsim shlednuti, nejlepe vsude zminovane reziserske verze. Do te doby pet za perfektni zpracovani minus 2 za dej a vseobecnou logiku veci. ()

Sedliak

Monumentálne a temné sci-fi režírované legendou, modlou, človekom, ktorý pre mnohých zmenil tvár filmu ako takého. A v tom bude asi aj hlavný dôvod nadávok, ktoré sa na Promethea, potiažmo hlavu pána Ridleyho Scotta zosypali z každej strany. Každý čaká revolúciu, každý čaká nového Votrelca. Ten sa nekoná. Revolúcia nebude. Ridley Scott ale stále ostáva nekompromisný šéf, ktorý bez známok sentimentu servíruje atmosférou nahustené vedecko-fantastické peklo. Sekunduje mu hlavne Michael Fassbender, z ktorého sa stáva na plátne nevypočitateľný chameleón a ktorý vždy triafa do čierneho (čo sa výberu hereckých úloh týka) a stvárnením androida Davida sa už nadobro usadzuje v mojej top ten hercov. Zvyšok hereckého obsadenia už tak okúzlujúci nebol, čo zamrzí hlavne u Noomi Rapace, od ktorej som očakával o trochu viacej a u ktorej sa obávam, že fantastické stvárnenie Lisbeth z adaptácie ságy Millenium už nikdy nepokorí (snáď sa mýlim). 4* dávam s čistým svedomím. ()

Katka232 odpad!

Tak tohle snad Ridley Scott nemyslí vážně? Co to dopr...... jako má bejt?i Do mnou milovaného Vetřelce to má hodně daleko. A jako doktorka, která si rozpáře břicho a bez narkotik všechno přežije? To je snad nejapnej žert? To i ten Vetřelec je pro mě mistrovské dílo. Tohle? Ten kdo to psal, tak musel mít v sobě tolik drog, že si to ani neumím představit. Pro mě děs a bída....Scotte, kam jsi dal rozum a logiku u tohohle filmu? A Vetřelce jsi si vykradl dokonale. Mozek mi to nebere a jak jsem zvyklá používat selský rozum, tak ani ten rozum mi na tuhle neuvěřitelnou hovadinu nestačil. Tohle se fakt nedá za plného vědomí ..... Nevycházím z údivu, co je tohle zač? A člověk se na tenhle film dva zasr...... roky těšil.... ()

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

Tvůrce Watchmenů údajně chystá Star Wars

17.03.2022

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

Skončí Del Torův vysněný projekt u Netflixu?

02.12.2021

Pro fanoušky filmaře Guillerma Del Tora (Tvář vody, Hellboy) není žádným tajemstvím, že jeho snem je natočit jednoho dne adaptaci knihy spisovatele H. P. Lovecrafta V horách šílenství. Jednou už k… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů