Ve jménu vlasti - Série 7 (série)

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2018, 10 h 43 min (Minutáž: 48–60 min)

Sean Callery

Claire Danes, Elizabeth Marvel, Linus Roache, Mandy Patinkin, Maury Sterling, Morgan Spector, Jake Weber, Dylan Baker, Sandrine Holt, Amy Hargreaves, Catherine Curtin, James D'Arcy, Costa Ronin, Mackenzie Astin, Peter Vack, Ellen Adair, Ari Fliakos, Clé Bennett, Beau Bridges, Matt Servitto, Damian Young, Elya Baskin, Sakina Jaffrey, David Maldonado, Merab Ninidze, Mark Ivanir, Fredric Lehne, Jennifer Ferrin, Robert Catrini, Isaiah Stratton, Lesli Margherita, Robert Knepper, Dane Rhodes, Barbara Rosenblat, Christina Bach, Jordan Woods-Robinson, Justin Kucsulain, Cory Hart, Alex Hurt, William Popp, Charmin Lee, Amy Parrish, Julian Gamble, Robert Pralgo, Ricky Wayne, Emmett Hunter, Thomas G. Waites, Peggy Sheffield, Adrienne C. Moore, Francesca Faridany, Marin Hinkle, John Newberg, Drew Matthews, Scott Poythress, F. Murray Abraham, Tania Mejia, Liz McGeever, Kendrick Cross, Taylor Selé, Christopher Jon Gombos, Melissa Navia, Kevin Wayne, Zoltán Zicherman, Geoff Pierson, Igor Szasz, Zsolt Viczei, Gyula Mesterházy, Rupert Friend (a.z.), Suraj Sharma (a.z.), Numan Acar (a.z.), Spencer Trinwith

Homeland sa dá pozerať kvôli stále aktuálnej téme pošliapania hodnôt demokracie. Inak však svojimi postavami a riešeniami problémov nedokáže zaujať tak, ako kedysi, v tom sa podobá snaha tvorcov mláteniu prázdnej slamy. Postavy pripomínajú vyšťavené ovocie, nemajú čím prekvapiť a vývoj deja tak nejako očakávate. Zaoberanie sa právnou povahou určitých činov je síce zaujímavé, no napínavé akurát pre akademickú obec, široké masy, čo sa chcú baviť, nedostanú, po čom túžia. Odpor voči diktatúre alebo nespravodlivému štátnemu zriadeniu ponúkajúcemu obyvateľstvu dezinformácie je vo filmovom a seriálovom svete väčšinou vopred prehratý boj; totiž na tému myšlienkovo najkomplexnejší román 1984 Georgea Orwella a divácky najtraktívnejší Matrix súrodencov Wachovských sa prekonávajú ťažko. V tejto sérii samozrejme štátne zriadenie nie je tak prísne a nespravodlivé ako z románu britského spisovateľa, myšlienkovo ho séria neprekonáva. Ani atraktívny háv žánru sci-fi s príťažlivým svetom a slow-motion akciou ostáva tiež neprekonaný. Akcie je málo, najlepšie scény má seriál už dávno za sebou. Po porovnaní s vrcholnými dielami zaoberajúcimi sa podobnou myšlienkou ako VII. séria Homelandu ostáva už len porovnanie s reálnym svetom, ktorého problémy sa seriál snáď snaží zobrazovať. Žeby bolo zámerom tvorcov v dobe reprezentovania USA Donaldom Trumpom ukázať ľuďom, že aj prezident sa môže mýliť a nejakým spôsobom ťahať krajinu ku dnu? V tomto smere je seriál provokatívny, ale len trochu. Poukazovaniu na chyby politikov skôr pristane ich satirické parodovanie, nie pokusy civilne zobraziť počas ich úradovania snahy o heroizmus, o čo sa seriál zjavne pokúša. Tvorcovia si po určitej sérii neuvedomili, že v najlepšom treba prestať. Máme tu už totižto tretiu sériu, kde sa nedá nič iné, len konštatovať vykrádanie predošlého. Do Carrie vložili všetky svoje vlastnosti – je totiž ako oni – tvrdohlavá a neústupčivá – aj cez prekážky ide ďalej, a radšej zničí samú seba, ako by sa mala vzdať. Sériu trochu zachraňuje zmena optiky vnímania jednotlivých postáv, ktorá sa z epizódy na epizódu dokáže meniť a je zdrojom napätia a dramatického vývoja príbehu. Tvorcovia stále dokážu zahrať kvalitnú špiónsku hru, kazí ju však prílišný záujem o politiku. Fanúšikovia prvých troch sérií budú sklamaní, no nezabolí to veľmi. Seriál nám totižto znižuje očakávania už štvrtou sériou v rade.(2.5.2018)

Siedma seria mala sice pomalsi rozjazd, avsak pri reflektovani i sucasnych geopolitickych zmien, ktorych sme svedkami, ma drzal zaujati az po zaverecne dva bomabsticke diely. Sice mi miestami prisli urcite dejove linky akosi prilis "amerikanizovane" (ti, co videli, mi daju za pravdu) netlacilo sa prilis na pilu. Uplny zaver bol zdrcujuci a isto sme si ho predstavovali pozitivnejsie. Som velmi zvedavy s cim pridu tvorcovia v osmej serii. Silne stvrohviezdie. Odporucam.(2.5.2018)

Se zhoršující se bipolární poruchou u Carrie roste paranoia i nestálost, instinkty má však stále správné, přestože sama nevědomky figuruje v plánu cizích mocností (je spoiler, když řeknu Ruska, poněvadž tvůrci opět nemilosrdně reflektují nejaktuálnější události?) na destabilizaci americké politiky, především institutu nepohodlné a "mstivé" prezidentky. Rodinné a zdravotní trable výrazně ovlivňují její úsudek i činy, než přeci jen převáží profesionální "špiónská" podstata a zodpovědnost k vlasti.(14.5.2018)

O fous slabší sezóna Homelandu rovná se furt strašně hrozně moc dobrá sezóna Homelandu. Tentokrát se jde mnohem víc pod kůži Carrie, trable s potomkem dostávají ty správné grády a Mathison si bude muset utřídit pracovní a rodinné priority, no a pochopitelně to nebude vůbec hezký pohled a neobejde se to bez emocí. Do toho se kdosi v pozadí snaží dělat bordel na americké půdě, a je fascinující sledovat, jak se to, s čím se Saulův tým donedávna potýkal jen ve východní Evropě, dostává i na jejich vlastní dvorek. Mrazivé obrázky. Předchozí rok jsem se nicméně bavil o level více a každá jedna epizoda mi přišla napínavá jak kšandy - v té letošní aspirují na zástavu srdce spíš jen ty dvě ke konci. Ale jak říkám, posunulo se to zase o velikej kus dál a furt to je ten stejně parádní Homeland, na kterej je vždycky horší čekačka než na Hry o trůny. Mrk, mrk.(2.5.2018)

• swinevenca

Tak tohle už není pro diváky mimo U.S.A. Zápletka celé série je pro mě vytažená úplně ze zadní brady, Brody dobře udělal, že se přesunul na Wall Street. Jestli se něco daří stupňovat, tak nenávist nebo aspoň nelásku ke Carrie. Konec konců by její smrt ušetřila trápení své sestře a mě čas strávený setrvačným sledováním další série.(18.6.2018)