Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

maverick10

Na ceske pomery vskutku obdivuhodne. Ano nasel jsem tam spoustu scenaristickych zkratek, kdy uz myslenka opustila viru a Arnost musel napsat prvni blbost co ho napadla, nicmene zrezirovane na vybornou s atmnosferou opravdoveho filmu a ne (jak je to u ceske tvorby za posledni dobu obvykle) atmosferu serialove product placement podivane! Skoda preskoda, ze tento tryptych pozbyval ke konci filmu dech, namisto aby tomu bylo naopak. Nemejte Strach a dejte tomu klukovi penize k poradnemu rozletu, at nemusi sezobavat drobky. Panu Hrebejku jsme presyceni, pac se neumi odprostit od tvurci rozmanitosti. ()

rakovnik

Mysteriózní krimi thriller s humornými prvky? Jistě, nic neobvyklého. Ale v české režii? Ano, konečně! Jiřímu Strachovi a Arnoštu Vašíčkovi se povedl vytvořit dramatický a tajemný příběh, kterému nechybí akce, napětí, ani vtip. Ústřední dvojice policistů si hezky sedla, kvalitní herecké obsazení ale potěší i v menších rolích (Myšička, Langmajer, Hádek) či naprostých pidirolích (Hanák, Strach, Fišer). Když vezmu v potaz, že film má tři díly, tedy celkem téměř 4 hodiny podívané a já jsem se vůbec nenudil, ba naopak očekával další a další dílek do skládanky, jedná se o téměř zcela výjimečný televizní počin. Zajímalo by mě, jak by vypadalo "zhuštění" příběhu do celovečerního filmu, který by podle mého patřil do kin. Sice zůstalo až příliš nezodpovězených otázek, ale mysteriózní tématika si nějaká svá tajemství ponechat musí. Vytkl bych snad jen někdy nepovedený vstup hudby, kdy zbytečně předem upozorňovala na nebezpečí či důležitý moment v příběhu, sem tam okatý oslí můstek či zbytečné nelogičnosti. Jinak jsem velice spokojený a vřele doporučuji zhlédnout takto nečekaně povedený film. ()

wampilenka

Bavila jsem se náramně! Netuším, proč film nemá také nálepku komedie, jistě by se tím vyřešilo zklamané očekávání nejednoho diváka. Naštěstí jsem ale rozkódovala parodický signál včas: "To je Davidova hvězda, pentagram má cípů jen pět." Pak už jsem se nechala unášet poryvy humorných scén, například když erudovaný religionista vysvětluje prostým policistům, že znakem Zednářů je třeba kružidlo. No ne? Další vydařený vtípek: Policisté začnou podezírat dva vědce z různých oborů, že jsou členové tajného bratrstva, když se dozví, že oba vědci navštěvují stejnou... pozor, teď to přijde... Akademii věd! Stačilo. Teď vážně. Z výše uvedených důvodů jsem se u filmu opravdu bavila (proto dávám tři hvězdy), leč zdá se, že tyto momenty nebyly vůbec jako zábavné zamýšleny (proto dávám tři hvězdy). V rámci žánru, který může být trochu pitomý se to dá odpustit, na druhou stranu to tak moc pitomé zase být nemuselo. Přece jen by mohli filmaři začít počítat s divákem vychovaným předchozími snímky a literaturou a některá klišé si odpustit, nebo si s nimi trochu pohrát. Tento film měl větší potenciál než Ďáblova lest (ta už nebyla ani srandovní). Promarněnou šancí byl motiv Voynichova rukopisu, z nějž by se dalo vytěžit mnohem více než plkání o Zednářích, dveřnících a vycentrovaných myšlenkách. ()

Rodriguez

Po dlouhé době opět unikátní krimi skvost české filmové tvorby. Chladná atmosféra spojená s tajemnem a zahalená rouškou děsu. Kdo nebo co je vlastně strůjcem záhadného zabíjení? Sám jsem do poslední chvíle střílel od boku a na konci to bylo pro mě velké překvapení! Je vidět, že obyčejný "Lotrando" se dokázal vypracovat do režisérské elity. /// "Kde jsme? To víte že jo, já vám to řeknu a Vy mě oškubete o další kilo!" 80%. ()

Cheeter

Druhá mysteriózní série z českého prostředí stejně dobře provedená jako ta první, což se u moc filmů nebo seriálů říct nedá. Rozhodně palec nahoru. I někteří slavní režiséři by se mohli učit. ()

dubinak

Ještě o stupeň lepší než Ďáblova lest, a to už je opravdu na medaili. Prostředí ještě atraktivnější než předtím, pobavily narážky na Pardubice, vybroušenější humor a neodhadnutelný příběh, který napíná až do konce. Chtěla jsem si tenhle seriál rozkouskovat, aby mi déle vydržel, ale nešlo to. Takhle si představuju čistokrevnou kriminálku evokující romány Dana Browna. Klobouk dolů před Strachem a jeho drajvem a pýlí, protože tenhle koncept muselo být těžké napsat i zrealizovat. Parádní jízda a modlím se, aby se Strach ještě někdy pustil do podobného projektu, ale hlavně, aby tam obsadil staré dobré herce a ne nějaký zelenáče z Ordinace. ()

pakobylka

1. díl: Zápletka důmyslná, její vývoj zajímavý, atmosféra adekvátní, herecké obsazení skvělé, dialogy trefné a hudební doprovod výstižný ... Náladu mi kazí jen nejasné obavy, aby finále nepřineslo pár nešťastně zvolených detailů, které by celou sérii tak trochu zazdily, jako tomu bylo u předchozí Strachovy "Ďáblovy lsti" (2008). Takže prozatím přihazuju solidní 4* ----- 2. díl: Pokračování se odvíjí v duchu předchozího dílu, což je po všech stránkách povzbudivé. Občas jakoby mu maličko docházela inspirace, ale ne tak zásadně, aby to mělo vliv na celkové hodnocení. ----- 3. dil: Tušení mě nezklamalo - bohužel. Poslední díl by se mohl s přehledem přejmenovat na "Ztracenou příležitost", neboť neznámo kde poztrácel téměř veškeré nápady, tudíž působil nadměrně unaveně. Jeho pointa nikterak nepřekvapila, zato se cynicky vysmála všemu, co bylo divákovi v rámci řešení záhadné série vražd průběžně předkládáno. ----- Abych to shrnula: "Ďáblova lest" si dokázala udržet napětí téměř až do samotného finále, leč poté promrhala svůj nemalý potenciál poněkud nelogickým počínáním religionisty Dr. Michala Runy a především příliš průhledným, jednoznačným a po trikové stránce nepříliš povedeným závěrem, zatímco "Ztracená brána" se slušně rozjela, aby následně pomaličku chřadla a chřadla ... až posléze uchřadla docela. Takže na své původní 4* můžu v klídku zapomenout a ze šuplíku vytahuju pouhé 2,5* ()

gabin(a)

No, spíš Ztracená Browna: Ivan Trojan v béžovém sáčku á la Tom Hanks v Šifře (tomu ho zase oblékl Dan Brown, který ho tak rád nosí:-)) neustále něco vysvětluje svým dvěma souputníkům, takže časté mluvící hlavy, jako v Šifře...A jako v poslední době všude - jedna mrtvola nestačí, musí jich být hafo:-) Šifra bohužel není moc dobrá předloha, vždyť ani ta knížka se nedá číst podruhé a filmové zpracování je už zcela zapomenutelné. Až to nebude mít tak silnou konkurenci jako dokumenty na dvojce nebo Vatela, jako včera, tak mě to možná udrží a zkousnu i Geislerovou. Totálně nevyužitý herecký potenciál Jiřího Dvořáka, zato výborný Pavel Kříž, až karikaturně - promiňte, nenapadá mě lepší výraz - hajzlovský. ()

zette

Vyborny triptych, kdy jsem se vzdy cely tyden tesil na pokracovani. Televizni filmy Strachovi jdou, ja bych si ale pral, aby tocil vice celovecernich filmu, protoze si myslim, ze je velmi talentovany. Ztracena brana ma vyborny scenar, kde neni nouze o napeti. Zajimave je i hvezdne herecke obsazeni, kdy jednotlivi herci zahrali sve role vice nez obstojne. Technicky dobre odvedena prace a az na vyjimky jsou dobre napsany i dialogy. Zaver zustal pro divaky trochu otevreny, urcite ale nicemu neuskodil... Jelikoz si nepamatuji, ze bych nekdy ceskemu TV filmu dal plny pocet hvezdicek, cinim tak dnes. Kvalitne odvedena prace. ()

forsythia

Mystérium, které se ale vůbec nebere vážně, a možná i proto je vlastně tak nějak věrohodné. Stejně jako v předchozí Ďáblově lsti je svatá trojice protagonistů naprosto bezchybná a já doufám, že se dočkám dalšího a ještě lepšího pokračování ve zcela stejném duchu. ()

Šimpy

Jirka Strach zkrátka umí. Toto mi bylo i sympatičtější než Labyrint, především díky námětu. Už dávno jsem zapomněl, že tihle herci umí taky zahrát vážné dramatické role. Strach je navíc schopen vykřesat herectví i z lidí jako Geislerová, Hádek, Písařík, Prachař a jiných. ()

Mylouch

Ještě 30 let osobnostního dozrávání a sežeru Strachovi třeba i tu mystiku. Pro tentokrát ovšem jen slabikářové dialogy v tajemném pátrání, které poněkud bledne i před výpravou Rychlých šípů za Bohoušem ()

sator

Dva díly ok, Strach mohl vytáhnou víc z herectví hlavních dvou postav minusem jsou jejich plytce pubertální dialogy -Trojan je ok, Kříž překvapil, Abrhám neměl co hrát. Topfer roztomilej...Stanislav Fišer po dlouhé době na plátně...(2019) ()

Splasher

Na české poměry až nevídaně povedený seriál. Ovšem já jsem již několik let silně zhýčkaný tvorbou BBC a to se na mém hodnocení prostě musí projevit. ()

monsieur

Z hlediska zpracování děje to nebylo vůbec špatné ale čekal jsem větší napětí. Na české poměry dobrý počin. ()

dr.fish

Pět hvězdiček za tu odvahu se do toho pustit. Natočit v Praze takovouhle mystiku, to chce koule. Ovšem, když se chce člověk na něco takového dívat, musí přijmout pravidla hry, chtít se nechat bavit. Nemudrovat nad tím co je a co není možný, kdo se chová přirozeně, že tohle je nesmysl a támhleto divný. Je třeba to brát jak to je. To jsem udělal. Žádná z postav mi ve filmu nevadila, všichni hráli jak nejlíp uměli a tak se další replika Dana Browna opět povedla. Myslím, že ještě líp, než ta první. Je to dobrá televizní zábava, ke které se ještě rád vrátím. 80% ()

CinemaRanger

Lepší jak Ďáblova lest, páč téma zednářů se mi líbí víc. Výborný scénář od Vašíčka, se kterým se navíc znám osobně. Skvělí čeští herci a režie je taky fajn. Krimi a tajemno v atmosférickém thrilleru. Jde o takovou českou verzi Brownova Roberta Langdona. ()

alchac

Oproti předchozí Ďáblově lsti již dr. Runa prakticky nekašpárkuje, příběh více strhává a méně hluše lavíruje a prostředí pražského podzemí mi přišlo také o něco kulantnější. Ovšem prim tu z mého pohledu opět hraje ústřední dvojice Dvořák & Geislerová, jejichž vzájemná buddy chemie opět funguje tak skvěle, že člověk u jejich dialogů snadno překousne i občas přespříliš na sílu tlačenou sázku. Docela mě mrzí, že tihle dva nedostali s Ivanem šanci ještě v další minisérii, která by tak aspoň zase jednou mohla být vítanou protihodnotou za veřejnoprávní výpalné. K absolutní spokojenosti mi tentokrát chybělo jen to, že finálnímu rozuzlení se přece jen nepodařilo schovat „drobné“ alogismy ani za svým mohutným nadpřirozením. ()