Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

MiaMahoney

Když jsem v prvním díle slyšela, že se bude matlat dohromady Voynichův rukopiss a zednářství, rozblikal se mi varovný majáček a hlavou mi problesklo "a do prdele, tohle nemůže dopadnout slušně!" Dost jsem se obávala konspiračního kočkopsa splácaného z výprodeje Vašíčkových opusů v Levných knihách, kterého nezachrání ani dokonale obsazené trio Trojan-Geisslerka-Dvořák. Ovšem klobouk, tedy v tomto případě spíš jarmulku, dolů! Až na pár naprosto kapitálních kokotin typu "až tak ne úplně střežené zednářství" (jsem zednář, někdo mi vybíjí lóži, ale srát na to, zajdu si večer do hospody a v nezamčeném bytě nechám na viditelném místě zednářské insignie) a ve finále nerozpletených zapletenců (vlákno z první oběti, rukopiss, průchod turniketem), se jedná o velice dobře natočenou mysteriózní krimi, které prostě Strach točit umí. Na české poměry zdařilé, s dobrými a vtipnými dialogy (byť těch narážek na sázku mezi Geisslerkou a Dvořákem už bylo zbytečně moc a Töpferovy židovské anekdoty přetvořené do normální, vážné konverzce působily taky trochu násilně) a ve finále i správně nastudovaným fucktickým pozadím. Oceňuju totiž, že šli kluci do hloubky (v tomto případě až k Chíramovi a detailní symbolice) a zpracovali zednářské záležitosti opravdu s geometrickou pečlivostí, namísto obvyklé povrchnosti a bulvárního podávání konspiračních pičovin. A na obhajobu všech zednářů z příběhu, kterým by snad někdo vyčítal nelogické chování, proč se kurva po nocích toulali v ulicích sami, když jim někdo šel po kejháku, dodávám: pokud byste byli chlap a dostali od své milky textovku "Boáz a Jakín", asi by se váš toho času odkrvený mozek taky nesoustředil na nic jiného, než jen verzálky toho vzkazu, žeano... ()

Haniczka

No pěkný. Fajn herci, fajn příběh, napětí, mystérium a kvalitní režie. Co víc si dnešní ale i budoucí divák může přát od domácí produkce. Vždycky se na to ráda kouknu znova (i za padesát let). Oceňuji výběr lokací a věrnost lokací vůči příběhu. Když se něco děje v akademi, proč to točit v ateliéru? Šup na Akademii věd. Když v bot. zahradě, tak tam, atd. Podtrhuje to autentičnost a dobře se na to dívá. Snad kromě několika nesmyslů ve scénáři - tleskám. Kniha je sice dost o něčem jiném, ale přesto mi film přijde spíš lepší než kniha. ()

IvcaSammet

I přes to, že je tato trilogie docela slabší než první, dostala mě úplně stejně. Tvůrci si na příběhu dali znovu záležet a ve stejném tempu jako první trilogii dotáhli příběh až do konce. I Ztracená brána je napínavá a zajímavá a její závěr je ještě mystičtější než závěr Ďáblovy lsti ... Samozřejmě i tady se našly situace, kdy se mi zdálo, že se tvůrci možná nechali trošku unést, a bohužel jich tady bylo ještě o trochu víc než v původní trilogii. Kvůli tomu jsem taky nejdřív uvažovala mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale nakonec jsem zvolila pět hvězdiček, protože přece je to 'jen' volné pokračování a s prvním příběhem nemá skoro nic společného, ale i proto, že jsem byla stejně napjatá a zvědavá na rozluštění 'záhady' stejně jako při prvním díle. A taky protože mě návrat Ivana Trojana, Jiřího Dvořáka a Aňi Geislerové opravdu hodně potěšil. ()

PhillM.

Jo, tak tohle jo. Z českého televizního kaliště se vynořila tahle výjimečně skvělá strachovina. Ďáblova lest byla vynikajícím předskokanem, tentokrát to do sebe zapadlo ještě o hvězdičku lépe a zrodil se triptych nabitý hereckou špičkou, skvěle zrežírovaný, s padnoucí hudbou, luxusními exteriéry i interiéry, výtečnou kamerou a dobrým scénářem. Nádhera a jen se ptám, tak kde je to Sedmikostelí? :-) ()

fNdEsIECLE

Vzhledem k tomu, že se účastním sezení, mohu prohlásiti, že co bratr to trotl vedle trotla v rovnosti, volnosti, bratrství. ()

Finarfin

Vida, vida, že to jde i u nás! Je pravda, že některé repliky Ani Geislerové, a hercké podání Jany Pidrmanové (Tereza Voříšková v předchozím díle byla o úroveň lepší) jsem jim nějak nevěřil. Za to a za trhlinky v logice děje a chování některých postav jednu hvězdu dolu. Hlášky jsou perfektní (i když se některý humor začal během času příliš opakovat), poenta střídmější. Celkově asi o chlup lepší než Ďáblova lest. Každopádně Jiří Strach to dává jako nikdo jiný u nás, dejte mu ještě o něco lepší scenář (aby to vypadalo ještě o trochu míň jak český pokus o Šifru mistra Leonarda), víc peněz a konečně to nabomběte na klasickej celovečerní kinofilm! ()

mh.mail

60% - POZOR, SPOILER! Příběh je dobře zpracovaný, Jiří Dvořák s Aňou Geislerovou jsou bezvadní, je to dobře natočené a zajímavé. Ale ten konec. Já vím, že to má nálepku „mysteriózní“, ale přece jenom mám radši, když to na zásah nadpřirozených sil jenom vypadá a ve výsledku se to všechno rozumně vysvětlí. Tady se to ale od začátku dalo těžko vysvětlit pozemskou cestou - chlup a rostlina, co nejsou z tohoto světa, sám od sebe se otočivší turniket apod. Ale jinak, jak už jsem psal, je to dobře natočené a líbilo se mi to. (Jo, snad jen, že role Matěje Hádka mi přišla taková ... zbytečná.) ()

Bozvav

Zatím co Ďáblova lest byla poněkud utahaná, tak Ztracená brána odsýpala jak hodinky z Tuzexu. Nemohu nevyzdvihnout humor, napětí, akci, skvělé dialogy i výborné herecké výkony. Pan režisér se vytáhnul. Chytré a napínavé. že je námět přitažený za hlavu vem čert, či někdo podobný. Aňa tentokrát příjemně překvapila, dalo se na ni i koukat. Za mne plný počet, ()

piranha

Na mě teda až moc velká konspirace. Tomu, že zápletka spočívá v odříkání přednášky o zednářích, neříkám krimi. Dvořák s Geislerovou působí jako značně nesympatická dvojice vypitých diletantů, kteří nejsou schopni profesionální akce, takže Hádek se musí tvářit jako opravdu usilovný dement, aby z toho v porovnání s nimi vyšel hůř. Přičemž nakonec velké zklamání. Přece jen jsem čekala trochu světštější konec a ne to všechno svést na tajemné síly a mít vyřízeno. ()

Luk Skywalker

Volné pokračovaní mysteriózního filmu má i mysteriózního vraha, takže komu to vadí, tak ať se nedívá (v jedničce byl vrah přece jen člověk). Mě se to tři nedělní večery dobře sledovalo, zahrané je to taky dobře, ať už jde o Ivana Trojana, či Jiřího Dvořáka nebo Aňu Geislerovou. Navíc dát tam svobodné zednáře nebyl špatný nápad. ()

jupisova

Vážený pane Strachu ,díky sledování vaší trilogie jsem si zase uvědomila , proč Vás mám v nejoblíbenějších režisérech . Moc se mi tato trilogie líbila, chválím herce...téměř všechny , tajemno , vtip , záběry stolice Prahy . Trochu bych vylepšila akční scény . Díky Vám je ze mne fanynka Jiřího Stracha , fanynka Jiřího Dvořáka , fanynka české detektivky , jen fanynku Boha ze mne asi neuděláte .... Díky Bohu... ()

brumbrum

Celkom dobre, ale zaradit to do 'krimi' je tak trocha odveci - tvari sa to sice ako krimi, ale je to skor mysteriozne scifi, preplietajuce slobodomurarov, Zidov, krestanov, kostoly, pamiatky starobylej Prahy.. - pospajane kriminalnym vysetrovanim ku podivu bez prilis umeleho zgulasovania. Dobre natocene aj zahrane. Clovek ale nesmie cakat klasicku krimi s klasickym rozuzlenim, inak bude sklamany. Docenili sme niekolko zaujimavych informacii zo svetoveho dejepisu i pozadia historie Prahy - clovek ma za tym chut guglit a wikipedovat suvislosti, o ktorych zrejme pred filmom prilis netusil. A prave to sa mi javi ako najvacsi prinos filmu, ze ma hlbsie pozadie, hodne studia, motivuje badat po dopozerani. Tie vybuchnute auta a mrtvoly tvoria skor povinnu omacku okolo toho. Prazske katakomby a nejedna dejepisna malina vysluzili 3* a k tomu este 1* za tie casto vtipne poznamky vysetrujucej dvojice - vidiet v modernej tvorbe inteligentny humor bez nasilnych narazok a bezduchecho kliania, sa fakt da len ocenit. Jiri Strach zasa raz nesklamal, vrele odporucam aj dalsie jeho filmy. ()

Ezis

Podle mě jeden z nejlepších českých seriálů v poslední době. Myteriózní detektivka je dost specifický žánr, který vám nemusí sednout, ale pokud ano - rozhodně doporučuji. Všechno v něm skvěle funguje. Nebála bych se ho prezentovat ani v zahraničí - tím spíš, že se pro něj podařilo najít pěkná, ale neokoukaná pražská zákoutí. Jen jsem se mohla potrhat smíchy, jak si scénárista představuje svobodné zednáře a zaměstnance Akademie věd jako boháče, co bydlí ve vilách a sbírají starožitné zbraně! Já znám jednoho svobodného zednáře a několik zaměstnanců AV ČR, všichni bydlí v malých panelákových bytech a o nějakém sbírání cenných zbraní si mohou nechat tak leda zdát :-D ()

GIK

Strašné přehrávání Dvořáka. Už z ukázek je to do očí (a uší) bijící. Ten přehrává, i když šeptá. A jeho věta nad malůvkami "To je mořská hvězdice?", byl vtip týdne. Špičkování mezi dvěma policajty - přehrávající Dvořák a Geislerová - bída. Při placení za sprostá slova mohli alespoň vybrat peníze pro ČT, které se použijí na pokutu od Rady za kupu vulgarit před desátou hodinou. Megavtip z druhého dílu: Mentanolem omámená Medvecká si oběšence houpajícího se za jasného dne metr nad její hlavou všimne až když jí na mobil zčista jasna začne kapat něčí krev. No den stará mrtvola asi nebude krvácet, nebo joooo??? Nebýt atraktivního námětu tajno tajného sdružení zednářského, o kterém se ani na internetu nedá lautr vůbec nic zjistit, nedalo by se na to skoro koukat. No po třetím dílu jsem pěkně nasranej. Jsou to normální podvodníci. V ukázkách jisto jistě bylo, jak tam ty vrata otvírá a jde na něj šílená záře. Tady k nim vleze chvíli drží kliky a pak vyměkne, měkoň jeden debilní. V ukázkách nalákali lidi, aby na to čuměli až do konce a nakonec to tam vůbec nebylo! To natočili záběr jen pro ukázku a podvedení diváků! Protože pak by to zase muselo mít i trochu jinej závěr, tzn., že by tu scénu nešlo jen tak vystřihnout. Samo, jako v každém dílu tam byla hromada krávovin, třeba jak Preis byl strašně rád, že ho zatkli, protože ho chce každej zabít, pak přijede moderátor z milionáře, během vteřiny ho z toho vyseká a Preis (teď mi došlo, že to byl jeho syn - další z geniálních tahů Stracha - že by nějaké znamení....) se chce najednou domu projít ulicemi (bydlí někde ve vilový čtvrti tak min. tři kiláky od těch policajtů - spíš pochod než procházka) a to nejlépe prostředkem silnic. A tajemný vrah už to ví dopředu, takže na něj čeká a má nejlehčí úkol na světě ho přejet. ()

anitae

Moc pěkný tv film, dobře jsem se bavila, i když závěr bych uvítala uvěřitelnejší ... a ani Geislerová mi nevadila;) ()

tranquill

Opět dobrá mystika jako v Ďáblově lesti. Jen poněkud zdlouhavé, jeden celistvý film by měl daleko větší spád. A poněkud mě zarazili ti policajti, kteří běžně požívají alkohol během služby nebo dokonce před jízdou, ale snad to byla nadsázka... ()

Gabretta

Tak určitě to bylo lepší než předchozí triptych. První dva díly šlapaly výborně a ten třetí už to tolik nepokazil. I když už mi taky přišel ujetější než 2 před ním. V podstatě každý byl pro mě vrahem. Uvítala jsem zachování postav z předešlé Strachovy trilogie a bavilo mě to skoro až do konce. Právě ten konec mi úplně neseděl a obešla bych se bez něj. ()

Ozzy2

Skvělý, tleskám.Jen škoda toho Dvořáka..ty jeho manýry jsou otřesný.Fakt mě dokáže zprudit ve všem, do čeho vleze.Ty jeho namistrované, arogantní škleby..až se toho zbaví, nebo se najde rejža, kterej mu to zatrhne, možná bude i herec.Jedině v Andělu páně to nebylo díky masce tak markantní,ale jinak... ()

Schlierkamp

Český třídílný mysteriózní televizní film, jenž volně navazuje na úspěšnou, o tři roky mladší, sérii Ďáblova lest. Dvojice režisérových oblíbenců J. Dvořák alias komisař Sumara a I. Trojan coby religionista Runa spolu s Dvořákovou kolegyní Šímovou (A. Geislerová) pátrají po sériovém vrahovi, jenž u svých obětí zanechává tajemné symboly. Posléze vychází najevo, že všichni zavraždění byli členy utajované pražské lóže Svobodných zednářů, celosvětového bratrstva organizovaného v neveřejných sdruženích, jemuž se podařilo odhalit vstup do jiného světa. Herecky i scénaristicky byl Strachův film, podobně jako předešlá série, na nejvyšší úrovni, avšak přiznám se, že mi dělalo značný problém připustit, že vrah pochází z jiného světa skrytého za bránou rotundy sv. Kříže v Praze. Jinak se však dá snímku máloco vytknout, možná že jeho poutavosti právě přispívá ona těžce dokazatelná mysterióznost pachatele, jehož vlasy ani rostlina, již zanechal na jednom z místa činů, nepochází z tohoto světa. V rolích různými způsoby zavražděných zednářů, jejíž členové pocházely z řad intelektuálů a profesorů na Akademii věd, se objevili znalec podzemních chodeb J. Abrhám, botanik P. Pelzer, farmaceutik P. Kříž, rabín T. Töpfer a akademik V. Preiss. V dalších významných rolích se přestavili člen tajné služby Zábranský J. Langmajer, patolog M. Myšička či vrchní inspektor P. Rímský. Velmi drzého a neschopného kriminalistu Jandáka, jenž si díky svým nejapným a infantilním poznámkám k Sumarovi vysloužil pár ran přes svou nevymáchanou hubu, ztvárnil M. Hádek. Zatímco pro policejní vyšetřovatele zůstal případ uzavřen bez odhalení identity pachatele, religionistovi Trojanovi se tajemný vrah zjevil, avšak ten o nesnadno dokazatelné osobě ze světa za branou pomlčel. Z celkového pohledu patří Ztracená brána k výjimečně podařeným projektům poslední doby. ()

Ygnor

Absolutně otřesné herecké výkony a stupidní námět. Mám rád Dvořákův hlas, ale raději ho slyším v dabingu u Der Kriminalist. ()