Šéf (TV seriál)

Boss

Krimi / Drama

USA, 2011–2012, 16 h 55 min (Minutáž: 52–59 min)

Kelsey Grammer, Kathleen Robertson, Martin Donovan, Christian Stolte, Bill Stoneking, David Pasquesi, Jonathan Groff, Connie Nielsen, James Vincent Meredith, Troy Garity, Francis Guinan, Hannah Ware, Rich Komenich, Nicole Forester, Anita Nicole Brown, Joe Minoso, William Smillie, Daniel J. Travanti, Amy Morton, Danny Goldring, Sanaa Lathan, T.I., Jeff Hephner, Craig Lemons, Rotimi, Tyler Ross, Andre Bellos, Maura Kidwell, Amy Newbold, James Pusztay, Karen Aldridge, Usman Ally, Valerie Meachum, Grace McPhillips, Rebecca Spence, Nicole I. Butler, Josh Odor, Guy Van Swearingen, Madrid St. Angelo, Emmanuel Isaac, Ric Morgan, Jeremy Denzlinger, Justin James Farley, Bruce Jarchow, Tim Mason, Russ Panzarella, Tamberla Perry, Howie Johnson, Antoine McKay, Roger Welp, Phillip Edward Van Lear, Richard Bull, Lara Phillips, Brian Boland, Chelcie Ross, Marin Ireland, Kamal Angelo Bolden, Gil Bellows, Jessie Prez, Mia Park, DuShon Monique Brown, José María Mendiola, John Hoogenakker, Mary Hollis Inboden, Jennifer Mudge, Henry Godinez, Coburn Goss, Jeremy Isaiah Earl, Andrew Carter, Alana Arenas, Charin Alvarez, Brian King, Michelle Davidson

1. sezóna - 95%. Pomalejší rozjezd, ale přibližně od třetího dílu to začne emocionálně neuvěřitelně nabobtnávat. Scénář je vynikající, charaktery řádně komplexní a co je nejdůležitější, jakkoliv se forma může jevit až "vansantovsky" chladná, není tomu tak. Má to víc emocí a větší duši než celá druhá řada GoTu. A Kelsey Grammer podává jeden z nejvíce fascinujících hereckých výkonů v televizi za posledních dvacet let. Obrovská pecka.(23.8.2012)

Tak to vypadá, když se do úřadu dostane Tony Soprano. Starosta Chicaga Tom Kane rozjímá nad historií města a uznale hovoří o svých předchůdcích (pasáž s povídáním o Čermákovi s vizuálně se měnícím Chicagem je nádherná) a zároveň nasazuje nejtěžší mafiánské praktiky. Překážkou v jednání mu není ani degenerativní choroba, ta je spíše hnacím motorem jeho zlosti a ten, kdo tomuhle nasranému pánovi zkříží cestu, může rovnou přemýšlet nad textem svého náhrobku. A tak to mám rád, tak se mi to líbí - pikle, pletichy, konspirace, korupce a vraždy, zkrátka politika v celé své prohnilé kráse. Scénář je plný napínavých dialogů a postav, nikde nic nešustí a nikdo nepřebývá. Často užívaná nízká hloubka ostrosti nebo detailní kamerové záběry tváří jsou velmi působivé a přidávají tím na hutnosti látky. Tom Kane je nesympatické amorální hovado a jeho představitel Kelsey Grammer shrábl Zlatý Glóbus za hlavní roli v TV sérii naprosto zaslouženě. /// 2. sezóna /// Tom Kane pořád jede! A mírně u toho halucinuje. Za jeho rozhodnutí přestavět starou negerskou čtvrť plnou socek a feťáků na obří casino pro elitu bych mu udělil čestný řád Matky Terezy. Bezskrupulózní zvíře, tenhle starosta :)(30.8.2012)

Filmová ilustrace Machiavelliho Vladaře o osmi hodinových dějstvích, která sociologický výzkum jádra politiky přepnula do módu ‚hardcore‘, takže jsem tomu v závěru odpustil i to, že Kaneova novinářská Nemesis je nesympatický debílek a že záminky k sexu bývají lacinější, jak v osmdesátkovém pornu z NDR; charisma Kelseyho Gramera je ale prostě něco, na co bych se dokázal koukal celé dny.(19.9.2012)

Řekl bych, že většina českých politiků sleduje Bosse a dělá si pečlivé poznámky do svých notýsků. ;) Pohlcující náhled do sídla novodobých monster, které prahnou po jediné věci... a tou je moc. Každý díl posunuje laťku směrem nahoru a herci v čele s Kelsey Grammerem jsou do jednoho skvělí. Tenhle seriál postrádá jakoukoliv kladnou postavu. Velice realistické.... Ani v druhé řadě nezvolníme, nemoc se do Kaneova mozku zažírá hloub a chyby se množí. Vedlejší postavy získávají jasnější kontury a jejich cesty se zajímavě protkávají. Na téměř porcelánové nedotknutelnosti starosty se začínají objevovat prasklinky (důvěřovat se nevyplácí), ale Král pořád stojí.(11.6.2012)

"The punishment must be proportional. It must be a signal. But you decide. The form of the punishment is upon to you. Boss." Dokonalé. Vizuálne dokonalé. Auditívne dokonalé. Naratívne dokonalé. Ľudsky pokryvené. Syndróm Lewy Body nie je len fyziologickou poruchou hlavného predstaviteľa, degeneratívnou poruchou trpí celý systém, v ktorom zahnívajú a postupne odumierajú - či sú odumierané - všetky jednotlivé bunky. Ako odumierajú bunky, pohráva sa s nami i rozprávanie celého seriálu, s istotou nevieme, čo sledujeme, dialógy sa vedú mimo obraz, v obraze sú predstavy. Ľadová estetika prešedivelých detailov vedie k skepse, malá hĺbka ostrosti a neustále preostrovanie znervózňuje, hudba pozdvihuje a posiela do prdele podľa potreby, tak ako to robí i samotný Boss. "It's a game." Dokonalý seriál o pokurvenom svete.(24.1.2012)

• - Kelsey Grammer v poslednej epizóde sitcomu Frasier (1993) odlieta žiť nový život do Chicaga. V seriáli Boss stvárňuje starostu Chicaga. (AxelWers)

• - Kelsey Drammer získal za roli v tomto seriálu Zlatý globus 2011 v kategorii nejlepší herec v dramatickém seriálu. (Terva)