Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Zagros

Na film jsem se osobně velmi dlouho těšil (jako fanoušek knižní série) a zároveň se docela obával, aby z toho nebyla jen akční vesmírná střílečka. Nakonec jsem spokojen tak na půl. Film byl povedený, ale hádám, že bez přečtení knihy bych byl ztracený. Chybělo mi delší vysvětlení a podrobnější prokreslení hlavního hrdiny a dalších postav. Celé mi to přišlo jen jako lehké shrnutí. Možní by filmu prospěla delší stopáž a doplnění pár dalších chybějících věcí. ()

Torimmer

Tak si jednou pustím film, po dobrém "scífku" žadoním. Mám chuť se cítit překvapeně, neboť 70% zde? Je to hodně nebo méně? Tahle hra může být vážně silná, je to akční, a z Hollywoodu, může mi být i přece volná. Neseznámen s předlohou, nýbrž políben kvalitou Fordovou. Samé děti, co to je? To na vážnosti nepřidaje. Neznám knihu, nevím nic, Stejně se dívám, na zázrak čekajíc. Samá hra, zkušební boje, moc se tam toho neděje. Ten kluk je chytrý, vím jak vysoko se dostane, přesto až se to rozjede, plytké to být přestane. Stále šeď, stále to nudí. Ale na ty triky musím říct, že byly boží. Čekám na tu hloubku, ale prostě a jenom je to stále v klidu. Snímek končí, je to tu, prostor je tu dán kvalitnímu zvratu. Vleze do hlavy, film je dospělejší. Přesto musím napsat, že jde "jen" o průměr lepší. Co se týká té poetické formy, zkouknul sem teď jeden díl s deváté řady How I Met Your Mother, kdy se tak mluvilo celý díl, a prostě se mi to zalíbilo, tak sem napsal tohle. ()

klukluka

...ale dětem se to líbilo. A pro ně to bylo asi taky dělaný, což jsem ovšem netušil. Za sebe hodnotím takto, a to jsem ještě celkem velkorysej. ()

Ebon

Knižní předloha je má oblíbená. Film zachycuje z mého pohledu většinu důležitých point, ale působí jaksi ploše a teenegerovsky. Nevzalo mě to za srdce. A jen proto, že jsem věděl, jaké je finále, tak jsem v klidu vyčkal na závěr. ()

iXtr3m3

Po technickej stránke, jasné áčko, špička so všetkým, len ten hlavný hrdina, nech bol sebelepšie vysvetlený a uvedený do deja, mi tam jednoducho nesedel. Ucho, ktoré jednoducho nemá šancu utiahnuť film s dospelou tématikou, ktorou využitie resp. zneužitie hlavnej postavy v konečnom dôsledku bolo. EDIT: po opakovanom zhliadnutí po šiestich rokoch musím uznať, že to predsa len Asa Butterfield zvládol celkom obstojne. Škoda toho otvoreného záveru. Inak celkom odvážna pointa, ktorú niekto prekusne, niekto nie, v podstate celý film sa vymyká bežnej tvorbe, preto u divákov pohorel, lebo na toto nie je väčšina ľudí pripravená. Technicky aj po šiestich rokoch absolútne dokonalé, "bojová bezgravitačná sála" a "Veliteľské ovládacie centrum", v ktorom sa ovládali "simulácie" boli fakt že perfektné, krásne mi to pripomenulo Homeworld. A aj Steve Jablonsky inak urobil perfektný ústredný motív. ()

dris

Pozvali jste si domů návštěvu a nevíte jak se jí zbavit? Zahrajte si Enderovu hru! Závěr: Ford vždy překvapí... myslel jsem, že už nemůže být více protivnější.... mýlil jsem se. ()

bruceman7

Sice to byla efektivní podíváná a vzhledem k žánrů zároveň dost neobvyklá (hlavní postavy jsou děti?), nicméně pro mě to bylo silně letem světem - obzvlášť když jsem ex post zjistil, že v základu filmu stojí asi deset či více úspěšných knih. Kdybych to věděl, jistě bych si to univerzum skrze ně nastudoval blíže. Takže se mi to nechce (spíš nemohu) nějak rozsáhleji hodnoti. Dávám tedy lepší průměr. 6/10 ()

Han22

SPOILERY! Kdysi dávno někde ve dvaceti jsem Cardův román hltal, byl jsem na větvi z bojů v simulátoru a závěrečná pointa "nebyla to jen simulace" mě řádna dostala. Od té doby uplynulo spousta let, já už nejsem nadšený ze všeho kde je vesmír, mimozemšťani a lasery a tak mě i toto zpracování nechalo celkem chladným. Enderova hra je v podstatě Harry Potter/libovolný výcvikáč ve vesmíru, má dvě hodiny, chvílemi nudí a přesto nedoříká vše. Otázka dětských vojáků, genocidy nebo lidských obětí války je zde jen naťuknuta, stejně jako Enderův rychlý postup. Pomrknutí na další díl zůstalo nenaplněno. A tak zbývá je solidně odvedené řemeslo se slušnými herci a jednou zajímavou vesmírnou bitvou. Těžko říct, zda by na mě dneska působila knížka lépe. ()

Loki_Six

"In the moment when I truly understand my enemy, understand him well enough to defeat him, then in that very moment I also love him." ()

Locksmith

Předem předesílám, že jsem četl jak knižní předlohu, tak i několik dalších knih z Enderovy ságy. Na tenhle film jsem se těšil docela dlouho a ačkoli to tak možná z mého hodnocení úplně nevyplývá, zklamán jsem nebyl. Děj byl samozřejmě značně zjednodušený, chyběla skoro celá pozemská linie, ale to mi ani příliš nevadilo, chápu, že celá kniha se prostě do dvou hodin vměstnat nedá. Snad jen Enderovu genialitu při bitvách v Bitevní škole, která z něj učinila onoho uznávaného vůdce, zde mohli trochu zdůraznit, viděli jsme v podstatě jen mlhavé ukázky. Celkově jsem se v ději orientoval - ale (!) jen proto, že jsem četl knihu. Děj se totiž pohyboval vpřed občas až závratnými skoky a kamarádka, která film zhlédla se mnou a knihu nečetla, byla například lehce zmatená tempem, jakým se z ustrkovaného kluka stal velitel flotily. Na stranu pozitiv se staví herecké výkony (H.Ford, A.Butterfield), epický hudební doprovod a především skvělé efekty. Celkově film doporučuji ke zhlédnutí (už jen finální test stojí za to vidět), hvězdičku strhávám za uspěchanost. Game over! ()

MaaaR@

Trochu jsem se obával, jak tuhle knížku dokáží Hood & spol. převést na plátno. Dokázali, výborně. Vynechání pasáží ze Země bylo účinným prostředkem, jak nám nenaservírovat přeplácaný a nejasný děj. Dalším nepochybným klíčem k úspěchu je Asa Butterfield, který i přes zhuštění děje dokázal podat emoce a vývoj Enderovy postavy na jedničku. Za mě určitě nejpříjemnější kinopřekvapení roku. A za to, jak jsem se celou dobu skvěle bavil, si to těch 5 hvězd zaslouží. ()

RichardLev

Jako skoro vždycky - kniha je lepší, než film. S Enderem si ale vyhráli a snažili se maximálně. Rozhodně je to povedená adaptace, která knize nedělá ostudu..ale není to to pravé ořechové. Na vzdory délce mi film přišel strašně rychlý a události moc nahuštěné na sebe. Spousta momentů na mě nezapůsobila ve filmu zdaleka tak silně a uvěřitelně, jak v knize. Ale uvědomuju si, že to vidím moc kriticky - kdybych knihu nečetl, asi bych hodnotil o hvězdičku více. ()

pajik

Nečtěte knížky, protože jednou je zfilmují a vy budete zklamaní, že je to jinak, než jste si představovali. Po Atlasu mraků se mi to v krátké době stalo znovu u Enderovy hry. Chápu, že není jednoduché srovnat obsah celé knihy do necelých dvou hodin, ale hodně mi vadí, když se mění něco, co není nutně potřeba. Ender, který si v knize získává obdiv ostatních jako vůdce, i přesto že je mladší a menší než ostatní (kromě Fazolka, který bůh ví proč musel letět s Enderem), je o půl metru vyšší než Bonzo Madrid patřící mezi starší studenty bitevní školy. To by byl takový problém ubrat Bonzovi na nose a přidat na výšce, aby se nad Endera nemusel povyšovat jenom díky tomu, že nosí tílko bez rukávů?! Nesouhlasím s tím, že nemá smysl lpět na detailech. Koho by nepotěšilo, že mu film připomenul nějakou drobnost, na kterou už po přečtení předlohy stačil zapomenout, ať zvedne ruku:) A komu pak vadí, když ví, co se stane, a ono je to ve filmu bez zjevného důvodu úplně jinak? Ne, já bych na detailech, které film nezdražují a nezdržují, určitě lpěl. Celkově je pro mě Enderova hra dost rozporuplná. Dojem si trochu napravuje až v druhé části, kdy už z pohledu Termiťanů o něco jde, před tím ale nevím… Ender prošel bitevní školou a několika armádami asi tak během dne a půl. A mě vůbec nepřišlo, že by se měl během té doby stihnout změnit. Možná to s nějakým odstupem uvidím jinak, ale pro teď je pro mě Enderova hra sice moc pěkně vizuálně provedeným, ale hodně průměrným mainstreamovým filmem, kterému jeho předloha dává výrazně na frak. ()

Merkin

Flegmatické, byť výbojné...svědomité, přesto netečné......chladné a stejně plné emocí.....Musím přiznat, že námět má rozhodně něco do sebe a scénáristé odvedli přinejmenším tak slušný výkon, že mě neodradili, ba naopak přesvědčili, abych si přečetla předlohu, a to co nejdříve. Už v tom tkví velké plus snímku, jelikož poměrně složité psychologické téma, které by mohlo bez autorovy dostatečné slovní a filosofické podpory nudit, dokázali filmoví tvůrci plátnu přizpůsobit vcelku vkusně. Nicméně i já, jakožto osoba neznalá originálu, jsem si všimla jistých hluchých či řekněme hrubě zpracovaných míst (vztahy sourozenců, historie kapitána alias Harrisona Forda, proč si vybral zrovna Endera?). Snad Gavina Hooda a jeho kolegy tedy neurazím, nazvu-li je skvělým propagačním týmem, takovými kreativci a nový snímek pak bezvadnou upoutávkou, reklamou, kampaňí, trailerem pro jinak celistvější (jak doufám) tištěnou verzi. ()

Junglista

Jako obvykle sem knížku dopředu nečet, takže nemám potřebu skuhrat, jakto že tam půlka obsahu neni. I přes to evidentní zhuštění sem neměl pocit, že by v ději něco podstatnýho chybělo, i díky dobře hrajícím "dětem" (Hailee teda na půl plynu,ale Butterfield se vytáh, hlavně na konci). Jenom mi chybělo trochu víc akce, protože i na to málo co tam bylo, se koukalo parádně. Jablonsky si ovšem se soundtrackem nepochybně moc práce nedal. ()

Jierl

Celý film jsem měl pocit, jako bych se díval na nějakou parodii na sci-fi, ovšem s velkým rozpočtem a dobrými triky. Ale ono to bylo celé vážné a já jsem tomu neuvěřil ani na vteřinu. Zajímavý nápad, kniha může být zajímavá, ale film nebyl natočený uvěřitelně, alespoň ne pro mě. A vzhledem k tomu, že to byl kasovní propadák, tak nás asi žádné pokračování nečeká... ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013