Na začátku baseballové sezóny 1946 se majitel týmu brooklynských Dodgers Branch Rickey rozhodne podepsat smlouvu s Jackie Robinsonem, velmi talentovaným černošským sportovcem. Jackie je na zkušenou poslán na farmu Dodgers - Montreal Royals, aby předvedl svůj um. Rickey Jackieho varuje, že mu sice dobře zaplatí, ale že se musí připravit na nemístné rasové narážky, a to nejen od diváků, ale i od soupeřů. Když Jackie cítí podporu majitele týmu, nabídku přijímá. Záhy se ožení a po skvělém úvodu sezóny v Montrealu je nominován k Dodgers. Robinson je tam vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získává svými výkony nejen spoluhráče, ale i fanoušky a také úctu soupeřů. (TV Nova)

Wishkah

Sportovní filmy mám rád. Člověk se dozví nějaký pěkný příběh, dozví se onpozadí různých sportů a podobně. Tenhle film vlastně v ničem nevybočuje z téhle škatulky. Silný příběh, dostatek patosu, kvalitní herecké výkony a nadšené finále. Ale přesto, že se mi tenhle film líbil, chybělo tomu něco. Jakobych sledoval povedený hraný dokument nebo televizní film. Na můj vkus v tom byl málo cítit Hollywood. Například scéna, kdy Peewee obejme Robinsona před rasistickým publikem je sice působivá, ale zkrátka se z ní dalo vytřískat víc. A to je jen jeden příklad. Zkrátka tomu chybí kouzlo velkého filmu. Za mě slabší čtyři hvězdy ()

Kusik

Rád jsem tomuto filmu dal plný počet hvězdiček, i když velice jsem váhal, protože nemám rád klišé...Je fakt, že v americkém filmu, a hlavně pokud jde o drama, najdeme vždycky nějaké klišé...Jsem mile potěšen, protože ve filmu je úžasně zachyceno propojení sportu s pohledem europodních obyvatel Ameriky na negroidní... ()

Ollie235

Životopisné filmy o boji s rasismem jsou žánrem, který jen tak neomrzí. Když se k tomu navíc přidá téma sportu (byť zrovna baseball nepatří mezi mé oblíbené), většinou mě film zaujme. A tady tomu nebylo jinak. 42 sice ničím nevybočuje z klasické šablony, podle které se točí snad všechny cesty sportovců na vrchol, ale díky síle a lidskosti příběhu, sympatickým postavám a té správné dávce klišé dokáže zaručeně potěšit. ()

misik95

Nejsem fanoušek basseballu, ale životopisná dramata vítám s otevřenou náručí. Jsou ale filmy, které těží, už jen ze své předlohy jako právě například rasismus, v dnešní době věc, o které nechce nikdo slyšet a v době minulé naprosto přirozená záležitost. Samozřejmě jsem nežil ve čtyřicátých letech minulého století, a tak nemůžu soudit jestli tato doba byla opravdu tak krutá, jak je zobrazeno ve filmu, ale věřím, že tomu nebylo daleko ba naopak. Tento film je skvělý hlavně díky atmosféře, o kterou se postarali všichni, co měli podíl na rasistických slovních útocích, v čele s Alanem Tudykem. Nenávist vůči černým je zde více cítit nežli například v Django Unchained. Nesmím ale zapomenout na oba hlavní herce, neznámého Chadwicka Bosemana, který ukázal filmovému světu, že si zaslouží nabídky na kvalitní filmy a zkušeného Harrisona Forda, který mě svým výkonem nemohl lépe přesvědčit. Poutavé drama se silnými momenty, které by si zasloužilo větší pozornost. 83% ()

majo_svk

Športová dráma 42 nezobrazuje len obľúbený druh športu, nie je len o legende baseballu, ale je predovšetkým nositeľkou hlbokého humanistického posolstva a silného príbehu. Je o ľuďoch, ľudských hodnotách, medziľudských vzťahoch a meniacej sa spoločnosti. Americká „biela“ spoločnosť nevie prijímať ľudí inej farby pleti a to napriek tomu, že bojovali za ich vlasť. Nevedia sa vyrovnať s tým, že do profesionálneho športu určeného pre bielych zavíta talentovaný afroamerický mladík. On im však dokáže, že miesto si právom zaslúži. Vlastnou silou, vyrovnanou osobnosťou, hoci cez ponižovanie a šikanovanie, sa dostane až na vrchol. Stane sa legendou s nezmazateľným číslom 42. Aj tu platí pravidlo, že človek sa musí vyrovnať sám so sebou, aby sa vedel vyrovnať s okolím a rešpektovať ľudské hodnoty a druhých ľudí bez rozdielu rasy. Veľmi dobre zahrané, dialógovo zvládnuté a atmosféricky silné životopisné divadlo, ktoré zanechá dojem. PS: Amerika si zažila svoje a nebolo to práve demokratické a rovnoprávne. Pri poučovaní celého sveta, by mala začať od seba, nemyslíte? ()

Thomm

Další z příběhů, kdy černoch musí překonat překážky doby a ústrky od spoluhráčů a veřejnosti, aby mohl oslnit svým talentem a ukázat všem, že i on chce, umí a může hrát na jednom stadionu s bílejma. Nic extra, ale zároveň ve filmu není tolik patosu, jako v mojí první větě, takže se to dá v pohodě snést. Díla se sportovní tematikou mám všeobecně rád, proto ta čtvrtá hvezda, jako bonus. ()

Atheas

Velmi často vidím skvělé téma nudně zpracované. Proč,proč,proč ??? Jen ztráta času. Přemotivované dialogy ztrácejí svůj smysl. Prostota,skromnost, opravdovost zde chybí, bohužel. Je snad plochý černobílý patos modou dnešní doby. Slabší průměr. ()

simon84

"Dollars aren't black and white, they're green." To si řekl šéf Brooklyn Dodgers a měl pravdu. Zároveň to od něj byla velká odvaha. Skvělá baseballová "pohádka" o tom, jak jeden hráč změnil svůj sport. Protože Jackie Robinson změnil baseball i Ameriku. ()

barteca

H.Ford v bezvadné roli, když si jeden uvědomí, že je to historie jen 50 let zpátky, tak se na ty hlídače demokracií dívá nutně jinak. Baseball bohužel nikdy nepochopím, ale k pochopení myšlenky filmu to není nutné. ()

jorgus

u zivotopisnych filmu jsem trochu mene kriticky..vzdy me zaujme ten pribeh ktery se opravdu stal..tento film, kdyby byl vymyslen pouze v hlave scenaristy, tak by mi prisel misty nudny a vlastne by me celkem byl jedno..ale takto jsem se neco dozvedel o jedne z nejdulezitejsi udalosti ve sportu v Americe:) ()

Lukin413

Čekal jsem od filmu naprosto standartní sportovní drama, k tomu však tentokrát něco scházelo. Filmu chybí jakýkoliv dramatický oblouk, černoch přijde do té doby výlučně bílé ligy a bez zaškobrtnutí posadí všechny na prdel. Konec filmu. Proč nám ho ukazují ze začátku jako nerváka a popudlivého člověka, když později ve filmu tuto vlastnost nepoužijí alespoň pro nějaký náznak dramatu? Rozmlácená pálka v útrobách stadionu je jen slabou náplastí. Naštěstí film zachraňuje Harrison Ford, který si roli silně věřícího manažera zjevně velmi užil, a cameo Alana Tudyka, jehož "povzbuzování" je jedním z mála svěžích okamžiků filmu. ()

jandula00

Je to takový příjemný nenásilný film skoro o ničem. Nikdo nepochybuje jak to dopadne, nidko není zklamaný, nikdo není nadšený. Harrison nám nějak zestárl, ale proto ho milovat nepřestanu, to je jasný. Celkově bylo fajn dozvědět se něco nového z baseballové historie, ale už se na to asi nikdy nepodívám. ()

JirkaLexa

Fascinující příběh o prvním baseballovém hráči černé pleti, který hrál nejvyšší americkou soutěž. Mám strašně rád tyhle filmy dle pravdivého příběhu. Jedinné co mě zaráží, že toto skvělé sportovní životopisné drama dosahující kvalit filmu jako je Zrození šampióna má tak málo hodnocení, a moc lidí ho pravděpodobně nevidělo. Je to opravdu škoda. Každopádně jsem byl okouzlen jak dobou, ve které se příběh psal, tak také odvětvím, ve kterém se odvíjel. Baseball je jedním z mých oblíbených amerických sportů a oním spojením s dobami utlačování afroameričanů se film dostává o metu blíž k "sweet home", a samozřejmě vrchol toho všeho je, že děj napsal život sám... 90% ()

boul

Pokud jste na začátku letošního roku narazili na Trouble with the Curve s vůdcem jménem Clint Eastwood, 42 bude trochu z podobného soudku a tentokrát s trochu mladším Fordem, který byl úplně na stejné pozici a to vybrat nejlepší hráče do týmu. Rasová diskriminace ve 40. letech v Americe byla dost krutá a Chadwick Boseman aka Jackie Robinson byl jedinej černej kousek na hřišti a od ostatních bělochů to dostával dost sežrat. Je pravda, že diváka stáhne alespoň na chvíli pocit boje o jeho život, než boje na hřišti s míčkem a upoutává to k jiným myšlenkám filmu, ale tak to ve skutečnosti bylo a muselo to být dost težký. Filmy podle skutečných příběhů mám v oblibě a jako sportovní jak by smet, takže jsem musel trochu přidat a ve výsledku být spokojen. 85% ()

Filec

Baseball?? To pre mňa nebola hra až kým som nevidel tento film. Prinútilo ma to sa naučiť pravidlá a čo to si zistiť aj o histórií tohto športu. Takže tento film ma nadchol tak, že fandím baseballu... ()

MatesMS21

Bosák by řekl: " Ono to půjde a né že né!" Vcelku prýma vidět po delší době sportovní drama. Ještě lepší pak je, že to neni slátanina. Silnej námět, kterej stojí na skvělejch hercích v hlavní roli. Film, kterej šlape jako na drátkách od začátku do konce. Závěr pak graduje bez zbytečnejch kudrdlinek a dál se film nesmyslně nepotácí. Na to, že sem shlédl dvouhodinovou stopáž filmu, kterej mě moc nesebral, jsem přesto spokojenej a nezkracoval bych. ()

Octane

Perfektní film o sportu a rasové nesnášenlivosti. Výborní herci v čele s Bosemanem a Fordem dělají z tohodle film kvalitní a napínavé dílo. Sportovní filmy podle skutečných událostí mě budou vždycky bavit. Za tenhle film jsem opravdu rád, jen dokazuje, že odhodlaný jedinec toho někdy dokáže daleko víc, než by se zdálo. ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let