Na začátku baseballové sezóny 1946 se majitel týmu brooklynských Dodgers Branch Rickey rozhodne podepsat smlouvu s Jackie Robinsonem, velmi talentovaným černošským sportovcem. Jackie je na zkušenou poslán na farmu Dodgers - Montreal Royals, aby předvedl svůj um. Rickey Jackieho varuje, že mu sice dobře zaplatí, ale že se musí připravit na nemístné rasové narážky, a to nejen od diváků, ale i od soupeřů. Když Jackie cítí podporu majitele týmu, nabídku přijímá. Záhy se ožení a po skvělém úvodu sezóny v Montrealu je nominován k Dodgers. Robinson je tam vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získává svými výkony nejen spoluhráče, ale i fanoušky a také úctu soupeřů. (TV Nova)

asinus

Dobře zahraný, prvotřídně nasnímaný, ale do písmenka předvídatelný a trochu nudící flák o legendárním černošském baseballistovi. Výborně střižené trailery příště postačí. ()

campix

Podobných životopisů jsou tuny, navíc filmu 42 alespoň u nás chyběla nějaká větší mediální masáž nebo alespoň uvedení do kin. Je škoda, že veskrze kvalitní snímek u nás nenašel distributora a vidlácké české publikum (které by na něj stejně nešlo) o něj bylo ochuzeno. Jackie Robinson byla výjimečná osobnost a zasloužil se o otevření baseballu pro afroameričany. Sportovní životopisy jsou mojí oblíbenou kratochvílí a tak 42jka dopadla na úrodnou půdu. Navíc je z prostředí baseballu, které je mnou prakticky netknuté. Silný příběh, velká osobnost, klasický životopisný film. Kvalitně ztrávené dvě hodiny. ()

necisty

Tomuto sportu vůbec nerozumím, ale asi právě díky Jackiemu si teď užívá s děvkama takový Tiger Woods a jemu podobní. Film je natočený celkem precizně, jen je takový moc přesladěný - až na pár incidentů to zde vypadá jakoby se černoši tehdy neměli zas tak špatně, což je špatně. ()

pakobylka

----- "V Německu jsme porazili fašismus, je na čase, abychom u nás porazili rasismus." ----- Segregace jako dávná ozvěna středověku ... jako živá vzpomínka na otrokářsktví. Jak je to dlouho ? Psal se rok 1946 ... takže bratru sedmdesát let - to je zhruba jeden lidský život. Svět - nebo alespoň jeho část se přece jenom někam posunula ... za tu dobu. Jenomže s člověkem - potažmo s jeho volenými či jmenovanými zástupci se to má tak: Jednocho cejchu se snaží zbavit, aby si hned vzápětí nechal vypálit jiný ... jakoby každá dobrá myšlenka či dobrý skutek musely být vykompenzované nějakým svinstvem - když ne v domácí politice, tak alespoň v té zahraniční. Nicméně abych se vrátila k věci: Jedná se o pravověrné a velice empatické drama s dokonalou dobovou atmosférou, které hraje od začátku až do konce s odkrytými kartami. Přináší příběh Jacka Roosevelta "Jackieho" Robinsona - a všech, kteří stáli při něm, když prostřednictvím amerického národního sportu boural bariéry a otevíral lidská srdce. ()

Juto

Je to úplne výnimočná, ale uhladene urobená, úprimne zahraná, často zábavná, niekedy manipulatívna a vždy sledovateľná zmes akcie na pozadí statočnosti, ktorá poteší fanúšikov bejzbalu viac ako filmových historikov. Je to dostatočne dobrý životopisný film, ale prajete si, aby to bolo ešte lepšie. 7/10 ()

arnybossy

Zboznujem silne skutocne pribehy.Do baseballu sa sice rozumiem ako slon do husli,ale tu som si uzival kazdy zaber, kazdu minutu filmu od uplneho zaciatku az do konca. Harrison Ford ukazal ze to stale vie, a velky hold vzdavam cloveku ktory mal gule natolko velke, ked sa rozhodol v tak tazkej dobe dat sancu prvemu cernochovi v dejinach hrat baseball v najvyssej americkej sutazi. Jackie Robinson bojoval s rasizmom na kazdom kroku, s celym narodom, ci vlastnymi spoluhracmi, a ja som to prezival spolu s nim. Film mi priniesol velmi silny zazitok, ba dokonca aj slzu, ale za 5 to nebude :) ()

Icefist

Nemůžu si pomoct, holt miluju tyhle sportovní pohádky. Proto dávám ve většině případů čtyři hvězdy, přestože spousta momentů se v nich opakuje. Když je to ale zpracováno bezchybně, mají mě autoři v hrsti. Výrazným plusem je i to, že nemálo těchto sportovních snímků je opravdu založeno na pozadí skutečných událostí a není to tak jen zneužívaná vějička. 80 % Oblíbená část- trenérovo noční vyjádření k petici ()

BoXBe

Long live the hope, baseball and America :) Produkcí, která si nezadá s HBO a spol. na jistotu natočená tuctová žánrovka, která nemůže nic zkazit, snad jen americkým patosem vyhřát už tak dost vyhřáté baráky tohoto léta. ()

Fancipal

Inspirace je jedním z plášťů osobní odvahy. Pokroku v lidských dějinách může být dosaženo různými cestami: na intelektuálních kolbištích, sportovních stadiónech, řečnických pultech nebo lidmi s dostatečně odvážným perem v ruce. Těžké časy dávají příležitost vyniknout velkým osobnostem. Často těm, které spojuje odvaha a kuráž vykročit směle kupředu a to většinou v době, která se k lidem toužícím po změně nechová přívětivě. Nicméně jediné tak se jako společnost vyvíjíme, dospíváme. Jackie Robinson dospěl k poznání, že může díky svému sportovnímu umění zažehnout v srdcích svých bratří jiskru hrdosti a v myslích bílého obyvatelstva získat zrnko respektu. Nejkrásnější schopností sportu je jeho schopnost spojovat, nikoliv rozdělovat. 42 působí ve vypravěčské rovině jako skvělá výpověď svojí doby. Nesklouzává k černobílému vidění světa, tj. černí proti bílým. A Harrison je jako vždycky skvělý. Přesto dám vždycky přednost dva roky starému Černobílému světu. ()

moviefilm

Naivný, hlúpučký, typický americký klišéovitý film, ktorý má ale taký záver, že sme všetci maximálne spokojný. Je to vlastne taký o osemnásť rokov starší baseballový Apollo 13. Až sa čudujem, že aj tentoraz sa neopakuje taký oscarový šum. Harrison Ford kričí na všetky strany: Pozrite, aký som charakterový herec! A napriek tomu, že to nie je najdokonalejší výkon tohto roku, no jednoznačne je lepší, ako väčšina minuloročných nominovaných vo vedľajšej mužskej kategórii. Je to vlastne výkon veľmi podobný, ako Jamie Foxx predviedol v Rayovi. Pohyby, gestá, hlas sú odpozerané dokonale, no do hĺbky to až tak veľmi nejde... ()

mr.filo

Herci dobří, jen se jaksi nepodařilo z tématu vytřepat to nejlepší. Inu sportovní filmy podle historie to mají decentně těžší. ()

chelseaman22

Až vyrostu, tak si zajdu stejně jako Niki Lauda do Rajkfy pro úvěr, abych měl finanční prostředky na produkování snímku, jež by se zcela bezvýhradně zabýval rasismem. V hlavní roli by byl Rom (kupříkladu Fero), jemuž by nepřál osud až do chvíle, než by potkal vlivného lobistu (třeba Matouška). Ten by Fera procpal kupříkladu do šipkařského okresního klubu (dejme tomu na Kladně), kde by si svým umem vybojoval neochvějnou pozici, o níž by přišel při přeložení do elitní šipkařského klubu kdes v zemích českých (místo by nebylo specifikováno, informace o nejvíce rasistickém kraji nejsou na ČSÚ k dostání, umístění snímku do USA by sic bylo dražší, ale vybraný region by definitivně nebylo obtížné vybrat - třídící znaky: pěstování bavlny či třtiny, podprůměrný příjem v rámci USA, tradice). A jelikož filmy o rasismu frčí, tak bych byl nejspíš v balíku, čehož bych v následujících letech využil kupříkladu produkováním filmů ve formátu 3D jako jsou Justin Bieber 3D či Jonáš Brothers 3D. To by byl panečku život! Jo a ten Ferko by nakonec vyhrál nějaký ten ČEMPIONŠIP v šipkování a všechny Romky by mu ležely u nohou! 90% Celosvětový výdělek k 17. 4. 2014: $95,020,213, což je 2,43 násobek budgetu ()

Woody77

SUPER tak toto sa opat velmi podarilo. Pribeh o prvej ciernej lastovicke ktora musela bojovat z urazkami , rasizmom a segregaciov v Sportovej Amerike. Silny pribeh o sanci a odhodlani pobit sa o svoje miesto na " bielom slnku ". Mozno pre niekoho ika klise no faktom ostava ze takto a takýto ludia ostanu nesmrtelný !!! 5 hviezd a 100% ()

tatanapope

Životopisný film no , co se od toho dá očekávat ? Většinou mě tenhle tip filmu docela baví , ale tento příběh Jackieho i když byl dobrý , tak mě tak nějak nudil . Děj se táhl v nezajímavé linii a já jsem se nemohla dočkat konce . ()

Qitek

Já nemám nic proti filmům, kde jsou černoši utlačováni a mají to set-sakra těžký. Většinou jsou tyto druhy filmů předurčeny k poznámkám jako - "Ano, zase se natočil film o tom, jak to měli černí těžký a jaký je to tah na branku k filmové akademii". Většinou se u těchto filmů rád stydím, že jsem běloch a rozčiluji se nad tím, jaký kurvy ve skutečnosti "Amíci" byli, jsou a někteří stále budou, viz Amistad, či vynikající Černobílý svět. Jenže tady mi už od začátku chyběla jedna věc... A to Disney picture úvod. Ano. Přišlo mi to jako motivující film pro publiku od 8 do 15 let. Senilní. Patetické až hanba (snad v každé scéně podporovala a burcovala naše emoce majestátní, emociálně "násilná" hudba, která mi lezla po 40 minutách doslova krkem). Brian Helgeland (režisér mé oblíbené, v té době kulervoucí, Odplaty) ujel s emotivní stránkou filmu tak "over the edge" k patetismu, že med a cukrlátka tečou, byť vůbec ne v příjemném tématu, proudem z obrazovky takovým stylem, že je to až nechutné. Průměr jak bič. Už ať mi spraví chuť Steve McQueen se svým Twelve Years a Slave ! ()

Johnny.ARN

Pekná športová dráma o športe, ktorý sa u nás nerozšíril. Podobne ako Moneyball, na základe skutočnej udalosti. Ford skvelý, emočne dobre zahraté a rozžuvaný dútnik musel byť. Helgeland to po režisérskej stránke zvládol. Dobový nádych vychytal, to sa mi páčilo. U mňa podobne ako predchodca, 3 z 5 ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let