Na začátku baseballové sezóny 1946 se majitel týmu brooklynských Dodgers Branch Rickey rozhodne podepsat smlouvu s Jackie Robinsonem, velmi talentovaným černošským sportovcem. Jackie je na zkušenou poslán na farmu Dodgers - Montreal Royals, aby předvedl svůj um. Rickey Jackieho varuje, že mu sice dobře zaplatí, ale že se musí připravit na nemístné rasové narážky, a to nejen od diváků, ale i od soupeřů. Když Jackie cítí podporu majitele týmu, nabídku přijímá. Záhy se ožení a po skvělém úvodu sezóny v Montrealu je nominován k Dodgers. Robinson je tam vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získává svými výkony nejen spoluhráče, ale i fanoušky a také úctu soupeřů. (TV Nova)

BeranSon

Netušil jsem jak moc mě tento film vezme, nikdy jsem nebyl fanouškem baseballu, ale tento film mi dokázal že je to krásná a čistá hra. Opravdové překvapení!!! 9/10 ()

Wargoo

Na nervy lezúce prehrávanie Harrisona Forda spolu s finálnou "fanfárou" pri Robinsonovom behu "domov" a abosolútne stupídnou americkou hrou, ktorej pravidlá asi nikdy nepochopím (viem iba čo je homerun-to je vtedy, keď na odpálenú loptičku ani zaboha nedočiahnu) mi nedovolia dať viac ako 2**. Ako fanúšik životopisných športových drám som si tento film nenechal ujsť, ale priznávam, že tu ma absolútne obišla či už hlavná postava Jackeho Robinsona, tak aj trenér, publikum, manželka, a hlavne... samotný šport ! Pri tom veľkom počte skutočných športových príbehov, osobne tento radím do svojej "Hall of Shame" ! 2** za true story... 42,001% PS: A skrátiť to tiež mohli o cca 20-25 minút... ()

BOURQUE

Napriek tomu, že baseball nepatrí medzi moje najobľúbenejšie športy, tak aj ja som napínavo čakal, že ako to celé dopadne. Ale paradoxne, tu baseball hrá len druhé husle. Ozajstný príbeh filmu je veľmi silné a veľmi dobre zobrazuje jedno veľmi nepekné obdobie v USA. Morálny odkaz príbehu J. Robinsona smeruje nielen staršej generácii ale hlavne tej súčasnej. Herecky nadpriemerne zahraný snímok, hlavne pre mňa vyniká H. (skoro vypadajúci „Indiana“) Ford, ktorý opäť ukázal, že nepatrí len do dvoch škatúľ (SW, IJ). Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Rathalos

Dalsia vynikajuca zivotopisna drama podla skutocnej udalosti zo sportoveho prostredia,tentokrat z baseballu a vykresleny pribeh o tom,ze aj rasizmus sa da potlacit,skvely herecky vykon hlavneho predstavitela,ale i ostatnych,plny pocet si zasluzi tento film...:-) ()

brumbrum

Slaby priemer. A privelmi americke pravdaze, aj ked to jasna vec take prave mat byt. Cize na jeden uder papendeklom do lopticky pripada 10 minut vitaznej hamburger-muziky (trubky, bubny: salenota), slowmotion zabery, tlieskanie do zblbnutia, nasrate hadzanie ciapkou do prachu a tak podobne. Clovek vobec netusi, ze o co ide, ale podla tych trubiek vitaznych a jasotu davu sa da orientovat, ze sa cosi podstatne stalo, ked lopticka preleta jednorazovo skrz ihrisko. Debilny sport. Este vacsia konina je uz len posuvanie tej spongie metlami po lade. Tuna sa aspon obcas niekto rozbehne a maju poriadny druk a nie metlu - ale inak je od toho fakt napinavejsi uz aj ten sach. Pozitivne je, z v tom humbugu neprehladnom a nudnom citit boj jedinca so systemom - a v neposlednom rade seba sameho so sebou samym. Klobuk dolu pred chlapom, co sa vie takto ovladat. Za to davam 3*. ()

MickeyStuma

Rasový konzervatismus v nejvyšší profesionální sportovní lize? O tom hodně vědí i současní čeští fotbaloví fanoušci, že? Příběh tohoto snímku se však odehrává v roce 1946 a to v oblasti profesionální baseballové ligy v USA. Jedná se o biografický film o prvním afroamerickým hráči v Major League Baseball Jackie Robinsonovi, který i přes silnou podporu majitele brooklynského baseballového týmu Dodgers musí čelit naprostému nezájmu a nepochopení jak spoluhráčů z týmu, tak i silným rasistickým útokům z okolí. To, co však musí snést během zápasů, by nechtěl zažít nikdo. Jeden až žasne, jak dokázal udržet nervy na uzdě. I když k nervovému výbuchu mnohokrát chybělo málo. Snímek tedy podle skutečných událostí, což jako obvykle dokazují autentické fotografie na konci filmu, který tak se námětem řadí mezi obdobné snímky pojednávající o dané rasové problematice. Je to ale také především sportovní film, jen dávající najevo dobu, kdy byla prolomena rasová bariéra ve sportu. Jen v Americe fanoušci baseballu vědí, co v této sportovní oblasti znamená číslo 42. A po zhlédnutí tohoto snímku už to víme i my. Celý snímek je natočen tak, že se věci ukazují tak, jak asi mohli vypadat a v žádném případě se nepřiklání k žádné straně bariéry. Ona neutralita je na takovém snímku nejdůležitější, protože se tak vymaňuje od politického zájmu a propagandy. Scénář je tudíž napsán dobře, děj se odvíjí krásně plynule a kromě dramatických okamžiků si divák užije i onu sportovní atmosféru. Zkrátka a dobře, jedná se o strhující sportovní drama, které v žádném případě naprosto v ničem nenechá na pochybách. Ano, někdo by mohl snímek považovat za neformální, který v podstatě nic neznamená. Proto ta počáteční zmínka o fotbalových fanoušcích u nás v Česku. To však nic nemění na věci, že se jedná o skvělý sportovní film s kritikou své doby, jaký tady dlouho nebyl. ()

redwik

Nepáčil sa mi ten príliš rýchly začiatok, nepáčil sa mi ani koniec, ktorý na môj vkus skončil až prirýchlo. Chcelo by to niečo dodať. Ďalšia vec, ktorá mi počas filmu trochu vadila, bola rýchlosť celého deju. Občas sme vynechali hrozne dlhú dobu a mňa by zaujímalo čo sa vtedy stihlo udiať. I keď asi nič zaujímavé, no to nikto nevie, veď život Jackieho Robinsona bol plný prekvapení. Tento film sa mi celkom podobal na Kokosy na snehu, avšak nebol až taký dobrý (možnože keby ich vidím v opačnom poradí tak by som hovoril inak). Avšak aj tu bola spŕška emócií, vtipu a napätia. Na scénu o prehováraní na spolusprchovanie sa budem ešte dlho spomínať s úsmevom na tvári. ()

Ondr@932

Rozhodně nadprůměrný film o baseballu! I když tento sport moc nemusím, tak musím uznat, že tento film se opravdu povedl! A navíc podle skutečné události ... 70% ()

ozeki

Američané mají doslova patent na klišovitý příběhy plný patosu. Ale co naplat? Tady to prostě funguje neskutečně dobře, a tak Jackiemu nelze než fandit při přesunu na každou další metu a užívat si jeho životní příběh prvního afroameričana v profesionalním baseballu, který to stejně jako Ernie Davis v americkým fotbale neměl vůbec jednoduchý. Každodenní nadávky, potupení a hodně drsný urážky ustojí pouze lidé výjimečné osobnosti (mně vůbec nebylo dobře po těle, protože v příštím životě bych se chtěl narodit jako černoch :)). Tou Jackie Robinson nepochybně byl, protože jak jinak si vysvětlit, že číslo jeho dresu 42 je v Síni slávy a nikdo ho nesmí používat. Je jen škoda, že srdeční potíže a cukrovka vzaly život této legendě už v 53 letech. Plej bóóóóóóóĺ... Jo, a málem bych zapomněl na famózního Forda a samozřejmě Helgelanda :) (podobnou tematiku řeší i Vzpomínka na Titány a The Express) ()

cerbygerby

Opět sportovní film podle skutečné události.. zde se jadná o baseball a o prvního hráče černé pleti, který musel protrpět urážky a nadávky aby ukázal co v něm je.. 42 dodnes nikdo nenosí tento dres.. super - 4* a 85% ()

Hpatrik

Věřím tomu, že to měl Jackie ve své době hodně těžké a moc rád bych mu fandil, jenže to by to ve filmu muselo fungovat. Podle mého názoru velmi špatný scénář a katastrofální střih, kdy dvě po sobě jdoucí scény na sebe navzájem nenavazují a nedává to smysl, a navíc film vyžaduje pokročilou znalost sportu aby se v tom neztratil. Takže ve výsledku to byla dlouhá nuda s několika WTF momenty, a za vlasy přitaženým závěrem - a to bych od Helgelanda nečekal. ()

Whitebeard

Poválečná baseballová Amerika, všude přítomná segregace proti černým a do toho pomatenej Harrison Ford, co se rozhodl do jednoho z předních baseballových týmů první ligy přivést právě černocha. Dobře točeno, ale je to takový moc cumlavý s neskutečně slaďoučkym koncem, že to až bolí. Neurazí, ani nenadchne. 3* ()

Ihuj

Film spojující sport a rasismus musí ždímat emoce a to se mu daří rozhodně nadprůměrně. Po příběhové stránce průměr, myšlenky nula. Harrisona Forda jsem ani nepoznal. Na hraně mezi 3 a 4 hvězdičkami, přesvědčilo mě, že film je skoro celou stopáž zábavný. ()

Ozzy2

Už je načase, aby někdo sebral odvahu a natočil film o rasismu negrů vůči bílejm.Protože ta černá pakáž, to jsou praví rasisti.Když mu řeknu, že je negr, tak mě buď zabije, nebo mě zavřou.když ale nějakej černej dealer řekne mě, že jsem bílá svině, tak se mu vůbec nic nestane.A není to jen v Americe, tenhle pokřivený trend je bohužel celosvětový, což nám denně dokazují naši opálení spoluobčané. ()

tranquill

"My všichni Tě potřebujem. Jsi jako lék!" Možná je tohle životopisné drama moc klidné, čehož si já však naopak cením. Přestože mne baseball vůbec nezajímá, hodnotím film vysoko pro jeho pozitivní vyznění ohledně americké rasové segregace. A velkou měrou tomu přispěl i skvělý Harrison Ford. ()

Pavel82

Utlačování černé rasy v USA bude zřejmě vždy silným a vděčným tématem. Je zajímavé, že i když jste většinu podstatných situací v podobné interpretaci jistě viděli, znovu dokáží vyvolat ten "správný" pocit. ()

jiriks

zase jsem o něco chytřejší a nemyslel jsem si, že černý hráč v době po válce byl až takovým problémem. Moc pěkně vykreslené, něco jsem se zase dozvěděl o baseballových pravidlech a zvyku s číslem 42... ()

ER

Viděl jsem více strhující filmy ze sportovního prostředí,ale tady se to dorovnalo pohledem na rasistický tón té doby. A asi se z tohoto námětu dalo udělat větší drama,ale budiž. Podívaná to je výborná. ()

TomStrom

1. Už jsem myslel, že podobné kokotiny točí jenom Disneyovci, ale evidentně ještě nemají na tento level úplný monopol. 2. Nacpat do dvou hodin tolik patosu, agitace a klišé, to už musí být scénárista vážně megakokot. 3. Jelikož by tento scénář asi hned tak někdo nechtěl zrežírovat, ujal se režie sám scénárista. Nebo to bylo možná tak, že režisér chtěl něco zrežírovat, ale nenašel dost kokotskej scénář, tak si ho napsal sám. 4. Už roky jsem neviděl film bez jediné sympatické postavy. Kokoti jsou tu všichni, černoši, běloši, Ford, prostě všechny trochu vykreslené postavy. Tohleto je jediný aspekt filmu, který bych chtěl pochválit, tvůrci mají obvykle nutkání nacpat do filmu aspoň nějakou sympatickou postavu a už to popravdě trochu nudí. 5. Roztáhnout takový blivajz do dvou hodin, když i půl hodina by byla příliš, to už je téměř nadkokotský úkol, přesto byl pro nevídané vlohy tvůrců splněn. 6. Tohle byl doufám poslední film o rasismu ve sportu, na který se na dlouhou dobu dívám, avšak stejně tak nějak tuším, že určitě narazím na nějakou podobnou kokotinu, jelikož jsem kokot a odbývám varovné předtuchy s tím, že tenhle film možná nebude kokotina, i když jsem to vyčetl mezi řádky z popisu filmu. 7. I kdyby to byl kvalitní film, stejně bych mu víc jak tři hvězdy nedal, neboť je i tak trochu o baseballu, což je jak známo kokotský sport, stejně jako fotbal, tenis, běh a všechny ostatní sporty. Uznávám totiž jenom hokej, bojové sporty a ruskou ruletu. 8. Pakliže si při čtení tohoto komentáře říkáte, že ho psal kokot, pak neztrácejte čas a na tento film se podívejte, tak nějak podvědomě tuším, že se vám bude líbit. ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let