Na začátku baseballové sezóny 1946 se majitel týmu brooklynských Dodgers Branch Rickey rozhodne podepsat smlouvu s Jackie Robinsonem, velmi talentovaným černošským sportovcem. Jackie je na zkušenou poslán na farmu Dodgers - Montreal Royals, aby předvedl svůj um. Rickey Jackieho varuje, že mu sice dobře zaplatí, ale že se musí připravit na nemístné rasové narážky, a to nejen od diváků, ale i od soupeřů. Když Jackie cítí podporu majitele týmu, nabídku přijímá. Záhy se ožení a po skvělém úvodu sezóny v Montrealu je nominován k Dodgers. Robinson je tam vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získává svými výkony nejen spoluhráče, ale i fanoušky a také úctu soupeřů. (TV Nova)

sedm.1

Pokolikáté už? Jen kvůli té nesmírné tuctovosti by si tento film zasloužil co nejnižší hodnocení, ale ono to dost dobře nelze udělat, neboť krom té x-té variace na téma „kterak afroamerický sportovec překonal svým nesmírným odhodláním, touhou a talentem rasismus, xenofobii a veškeré možné předsudky vůči odlišné rase a změnil jednou pro vždy tvář amerického sportu“, je 42 poměrně vážně zdařile natočeným snímkem, který disponuje praktiky vším, co je pro zábavný film důležité. Zápletka je tedy silně neoriginální, na druhou stranu ale svižná, emočně působivá, v důležitých pasážích správně vygradovaná, a nečekaně i zbavená klasických kýčovitých momentů, tvůrci se zde tedy věnují skutečně jen těm důležitým událostem a zbytečně nikde netlačí až moc na pilu, hlavně tedy v tom ohledu, jak jsou na chudinku černýho všichni ti bílí parchanti zlí a on neviňátko tak trpí. Důležitý pro pozitivní dojem z filmu bylo i obsazení, kterému samozřejmě dominuje Chadwick Boseman, nicméně i ostatní herci tu působí sympaticky a přesvědčivě, jen tedy přítomnost Harrisona Forda jsem spíš vnímal jako tahák do titulků, než aby byl pro film samotný jakkoliv stěžejní. Atmosféru jinak nemohu považovat za nějak výraznou, ale v tomto případě to až tak nevadilo, stylově to ale docela šlapalo, takže já opakuji, po stránce zápletky a jejího vývoje jde o vážně silně neoriginální podívanou, nicméně její zpracování je natolik vydařené, že lze celý film s čistým svědomím doporučit, jelikož ve všech ostatních ohledech prostě funguje dost záživným způsobem. ()

Mistickzz

Občas trošku presladená dráma v peknom rozprávkom obale, na ktorú sa však celkom príjemne pozeralo. Jackie Robinson bol dozaista hrdina svojej doby a dostala sa mu slušná filmová pocta. Nie je to najlepší film v žánri, ale neurazí a to klišé tu celkom dobre funguje. 75% ()

DavidS.

42 se natolik upíná k poselství, že zapomíná na sport i film...Ford ovšem bravurní, i když ho po této roli budu jen těžko v budoucnu akceptovat s bičem, protože stáří nezastaví ani Indy... ()

klúčik

Film o prvom černochovi, ktorý sa dostal do profesionálneho baseballu. Podľa ozajstnej udalosti... Pekné dať hold hráčovi, ktorý si musel vypočuť mnoho zlého, a musel prežiť to čo Jackie Robinson prežil.. Nemôžem si pomôcť , ale to typické americké hrdinstvo, keď všetci boli zlí a zrazu si uvedomili čo robia, tak sa napravili, tak to bolo také známe z iných filmov. Keby B. Rickey nechcel zarobiť - lebo doláre nie sú čierne ani biele , ale zelené , tak si dlho nezahral černoch v profi lige. Za všetkým hľadaj peniaze.... Harrison Ford si zahral peknú postavu.... Film hodnotím 65%. ()

Pavlík

04. 11 2014 (285.); neznám dokonale pravidla baseballu,a tak více než sport jsem prožíval složitou situaci hráče Robinsona ()

iXtr3m3

Nepoznám pravidlá tohoto športu, zato poznám jeho kúzlo, ktoré ma vždy chytí pri dobrom spracovaní za srdce rovnako ako americký futbal. A keď si k tomu prirátam pána Forda a k nemu vtedy ešte nepotvrdeného Black Panthera, tak to vyšlo na maximum. ()

Michelle75

Ač je Indiana Jones spolu Jokerem( Ledger) má nejoblíbenější filmová postava, tak jeden čas jsem měla pocit,že Harry Ford to hraní fláká a vystačí si s přiblblým výrazem a s jedním ústním koutkem nahoru. Jenomže na stará kolela se začal zase snažit nebo možná vybírat role ve kterých se vážně našel. Sportovní dramata a zvlášť ty podle skutečných události žeru a že to bylo minimálně dobré a místy i skvělé s radostí píšu asi takovým stylem, jakým Ford poslední dobou létá, ale bavímě to :)) ()

Hanys_

Další splněný americký sen a jeden z basseballových milníků v příběhu, který ale na poli sportovních filmů imho patří k těm horším (sportovní to je asi tak jako Zrození šampiona - tzn sportu celkem málo, ale hodně dojemných proslovů). Navíc když jsem viděl dědulu Forda, tak fakt nechápu, co by chtěl hrát např za 3 roky v dalším Indym....4/10 ()

AdamesWWE

[7/10] Baseball mi vela nehovorí a tak som bol celkom zvedavý čo mi tento film ponúkne. Dve hodiny športovo-životopisnej drámy o prvom afroamerickom baseballovom hráčovi. Hned´ od začiatku ma film zaujal, ukázal akým sa bude uberať, režisér tu vytvoril príjemnú atmosféru, hudba sa počúva viac ako dobre, kostými a prostredie kde sa film odohráva sú takisto velmi dobre vybrané. A hlavne sú tu dve výborné postavy, hlavný - Chadwick Boseman, pre mna neznámy ale zahral kvalitne. No a vedla neho skvelý Harrison Ford, ktorý tu svojím výkonom žiari, má výborne napísanú úlohu, charakter a aj image, a k tomu jeho herecký výkon, radosť pozerať. Takisto aj vedlajšie úlohy boli dobré. V podstate celý film je postavený na dialógoch, hlavne prvá polovica a v druhej polovici je už dosť baseballu, čo nevadí, ale viac mi sadla prvá polovica, upútala ma viacej. Ale ani druhá polka nieje zlá, len už to nebolo ono. Zakončenie filmu pekné. Čo sa týka rasistických narážok, konfilkov a podobne, to bolo tiež dobré. Niekedy mal príbeh aj slabšie, nezáživnejši chvílky, ale tých výborných bolo viacej. Dialógy ma bavili a niektoré scény sú aj dojemné. Výsledok - pre mna príjemný a pekný film, dozvedel som sa niečo nové, bavil som sa a to je hlavné. Príbeh, herci, atmosféra, hudba, prostredie, Branch Rickey a Jack Robinson s číslom 42. ()

dopita

Film je především příběhem o rasismu než o baseballu. Nutno podotknout, že mě ani jedno téma nijak nebere. Ale přesto se mi to líbilo. A ač je film podle skutečných událostí, je to jedno velké klišé. Vzhledem a vlastně pouze a jedině díky zručné práci režiséra mi to nijak nevadí. ()

Gogo333

Po The Help další film s utlačovanými černochy, tentokrát hlavní téma je baseball. Film je velice pekně obsazen a to nejen v hlavních rolích, ale i ve vedlejších je kupa známých tváří. O historii baseballu jsem se nikdy moc nezajímal i když jsem ho hrával, takže jsem se dozvěděl zase něco nového. Film je pěkně zahrán i když možná bych ho zkrátil, tak o 20 minut. 75% ()

Sufferer

Viete, kto bol Jackie Robinson? Vy naozaj neviete? Na čo sa to hrám, donedávna som to meno sám neregistroval. Bol to bejzbalista, ktorý to v päťdesiatych rokoch minulého storočia dotiahol až do americkej profesionálnej súťaže MLB (Major League Baseball). Na tom by nebolo nič zaujímavé, keby hrať v tejto lige nebolo výsadou bielych a on nebol vôbec prvým športovcom čiernej pleti, ktorému sa to podarilo i navzdory rasovým predsudkom, na ktorých boli ľudia v tom čase odkojení. V podstate bol niekým ako Martin Luther King Jr. alebo Malcolm X, len s tým rozdielom, že za práva černochov nechal rozprávať svoje ruky obopínajúce pálku. Ehm, na ihrisku, samozrejme. ___ Pravdivé príbehy zvyknú doplácať práve na príznačnú nálepku "podľa skutočných udalostí", v tomto prípade sa však podarilo premeniť limitujúci faktor na prednosť. Brian Helgeland, režisér a scenárista v jednej osobe, nás už skrz fragmentárnu koláž dokumentárnych záberov zatiahne do sveta, kde sa čierna proste nenosí. Do svete, kde je vo vzduchu cítiť rasovú segregáciu ďaleko prenikavejšie ako čerstvo pokosenú trávu na štadióne. Je preto pochopiteľné, že si protagonisti získavajú našu priazeň prakticky lusknutím prstov. Tú moju nedokázal poslať do autu ani fakt, že snímka sa, prirodzene, koncentruje výhradne na domáce, americké publikum, keďže sa bejzbal v tamojších zemepisných šírkach považuje za národný šport, a pre mňa je táto hra viacmenej španielskou dedinou. ___ Azda najväčší aplauz si z môjho pohľadu zaslúži Helgeland za to, ako vymodeloval každú scénu tak, aby mala patričný náboj, či už ten dramatický alebo emocionálny. Ovšem túto vetu berte trochu s rezervou (alebo ako moje malé podpichnutie), pretože platí staré známe "s jedlom rastie chuť", vďaka čomu sa, paradoxne, cítim byť ukrátený o scénu, ktorú by som si rád zarámoval a zavesil nad posteľ. A práve takýto moment, ktorý nezotrie ani čas, by totiž, čisto teoreticky, mohol pre toto curriculum vitae znamenať povestný homerun. Že to je v rejžových silách, mi dajú za pravdu tí, čo videli Odplatu s Melom Gibsonom alebo snímku Príbeh o rytierovi s nezabudnuteľným Heathom Ledgerom. ___ Niekto môže argumentovať tým, že z jednej méty na druhú uteká až príliš rýchlo. Súhlasím, predsa mi ale tieto námietky prídu nepodstatné, nakoľko by rytmické naväzovanie pravdepodobne smerovalo k navýšeniu minutáže. A to si Helgeland pri danom dejovom rozhraní proste nemôže dovoliť. Urobiť krok dva vzad a ukázať persónu pod väčším zorným uhlom - ako napríklad Spike Lee (Malcolm X), prípadne Michael Mann (Ali) - bavili by sme sa inak. Na keby sa však v žiadnom športe nehrá. De facto ani v Hollywoode. Nech je to ako chce, filmové "leporelo" s názvom 42 ilustruje väčšie i menšie životné míľniky športovej legendy pútavo a síce plynie pomalšie, vnútorná gradácia sa mu uprieť nedá. Škoda len, že sa režisér vykašľal na inovovanie zabehnutých filmových schém. ___ Herecký káder nie je zrovna nabitý zvučnými hollywoodskymi menami, ale svoje postavy zvládajú presvedčivo a bez akýchkoľvek ťažkostí, vo svojich úlohách sa dopĺňajú a pôsobia kompaktne. Chadwicka Bosemana v hlavnej roli však trochu zatieňuje majiteľ baseballového tímu Brooklyn Dodgers Branch Rickey v podaní Harrisona Forda, ktorý sa svojej postavy zhostil s veľkou chuťou. Hoci je to už zopár piatkov, čo ho dobehli šediny a vrásky, jeho charizma nezostarla ani o deň a stále je to ten Indy, ktorý cedí cez zuby hlášky. A jedno vám poviem, v EX3 sa na neho náramne teším. ___ Štyridsať dvojka to u mňa dotiahla na solídnu sedmičku, jeho konečné skóre má ale beztak bližšie k vyššej cifre. Jazýčkom na váhach je najmä ľudský rozmer, vďaka ktorému som ochotný prekusnúť aj to, že si Brian Helgeland nenapľul do dlaní a nepokúsil sa na kolene aspoň nalomiť žánrové pravítko ako bejzbalovú pálku. Nečakane príjemné prekvapenie, ktoré si zaslúži dostať šancu. () (méně) (více)

peetriss

Sportovní drama, příběh o rasové segregaci v poválečné Americe a biografie skutečně žijící postavy - to vše jsou atributy, na které diváci slyší. A ve všech těchto atributech chybí vyšší míra dramatičnosti, celý příběh plyne samospádem, utahaně, v zástupu podobně laděných filmů ničím nevyniká a ztrací se v průměru. Jinak nemám výhrad, herecky i po řemeslné stránce je film dobře zvládnut. ()

Norino12

Perfektný životopisný film, ktorý vystihol všetko čo bolo v tej dobe a nie len v tej hlavnou problematikou. Veľmi kvalitne zahraný a hlavne mrazivý príbeh, pri ktorom si určite poviete, že ako je vám dobre, že ste v tej dobe neboli na jeho mieste. Taktiež plus pre Harrisona Forda, ktorý film po filme stále neprestáva prekvapovať. Určite odporúčam :) ()

vander19

Rok 2013 sa tak trošku niesol v duchu filmov zobrazujúcich históriu afro-američanov a ich boja za slobodu. Mali sme tu filmy ako 12 rokov otrokom, Komorník a posledným čo som videl bola športová dráma z prostredia baseballu 42. Ku baseballu mám asi najbližší vzťah z amerických športov, ale že by som bol dravým fanúšikom tejto hry to sa nedá tvrdiť. Ale filmík je to zaujímavý, snaží sa o tom, aby si divák Robinsona ako človeka aj baseballistu obľúbil a venoval mu jeho sympatie. Ten sa celý film zase snaží všetkých presvedčiť, že je fakt dobrý a len jebnutosť belochov mu nedovolí naplno rozvinúť svoj talent. Je jasné, že už od úvodu všetko dopadne tak ako to v Amerike majú ľudia radi. Výborným výkonom sa prezentovala dvojica hercom Ford + Boseman a hlavne oni dvaja sú tým hlavným prečo má film fakt výbornú úroveň. Potešil ma záver filmu, kde sa zobrazovali skutočný hráči a tvorcovia ku nim aj v krátkosti čo to povedali. A je vidieť, že Robinson nebol hráč do počtu, bola to hviezda ligy a rozhodne si zaslúžil takýto film. Už len čakám, kedy niečo podobné spavia o prvom černochovy v NHL, lebo poslednej dobe je týchto filmov viac ako letných búrok. Mám taký pocit, že prvý afroameričan ako prezident má na tvorbu veľký vplyv :-). ()

vodafone

Myslím si, že z toho mohlo být více. Chybí tam plné zapojení emocí. Film tak nějak běží, bavíte se, ale že by tam přišla chvilka, kvůli které by jste si řekli jo super film .. tak ta nenastane. ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let