Na začátku baseballové sezóny 1946 se majitel týmu brooklynských Dodgers Branch Rickey rozhodne podepsat smlouvu s Jackie Robinsonem, velmi talentovaným černošským sportovcem. Jackie je na zkušenou poslán na farmu Dodgers - Montreal Royals, aby předvedl svůj um. Rickey Jackieho varuje, že mu sice dobře zaplatí, ale že se musí připravit na nemístné rasové narážky, a to nejen od diváků, ale i od soupeřů. Když Jackie cítí podporu majitele týmu, nabídku přijímá. Záhy se ožení a po skvělém úvodu sezóny v Montrealu je nominován k Dodgers. Robinson je tam vystaven nepokrytému rasismu ze všech stran. Díky své ohromné odvaze a talentu si postupně získává svými výkony nejen spoluhráče, ale i fanoušky a také úctu soupeřů. (TV Nova)

Demonic189

Komentar uzivatela "KAJAS" ako keby mi z hlavy vypadol. Od filmu som vela neočakaval, ale popravde som ani nič obrovske nedostal. Herci velmi fajn, avšak pribeh je natočeny velmi slabo. Po celú stopaž som čakal na nejaku tú emocionalne vypjatejšiu pasaz a ona nie a nie prist. Film plynul ako rozpravka a tie skoky v čase si tvorcovia tiez mohli odpustit. Od prveho černocha v lige som čakal ovela vacsie halo, možno i nejaky ten fyzicky útok. PS: po tomto filme neznašam BASEBALL! Toto moze hrat važne len tak dementny narod akými su Američania. Slabe 3*. ()

netWoor

filmy ze sportovního prostředí můžu téměř jakékoli a to dokonce, ač daný sport nemusím (baseball třeba) :) Tento film ale není o sportu, a myslím, že to co chtěl prezentovat prezentoval s přehledem. A do toho Ford, který si zjevně užívá přechod na nové role dědoušků :). K dokonalosti ale tomu chyběl asi větší spád nebo ... prostě NĚCO ()

Casador

Celkom vydarený film aj napriek tomu, že športová tematika nie je moja šálka kávy a na viac ani neovládam pravidlá baseballu. ()

dEst28

"Based on real story" jo tak tyhle filmy prostě můžu a opravdu málokdy zklamou. Výborný a inspirující film popisující významný okamžik nejen baseballu ale celého sportu. ()

balcazar

Súhlasím s tvrdeniami, že to bol pokojný a príjemný životopisný film. Považujem to však v tomto prípade za chybu. Rozumiem, že si tvorcovia nemôžu v prípade spracovávania skutočnej udalosti vymýšľať fakty, to ani nežiadam, no ak ide o takú silnú tému ako teraz (prvý černoch v lige, rasizmus, predsudky), chce to vypeckovať akciu, napätie a drámu na maximum. Takých momentov som spozoroval málo na to, aby som udelil plné hodnotenie, ako príklad spomeniem posmievanie sa a nadávanie trénera Phillies baseballistovi Robinsonovi a následný psychický pád hráča, tam som ani nedýchal. Oceňujem však schopnosť filmu spracovať nudný šport ako baseball tak, aby ma zaujal. ()

Likan7

Mám velmi rád sportovní filmy. Často je vyhledávám, prostě se mi to prostředí líbí. Proto jsem si pouštěl 42 s jistým očekáváním. V tomto období už známý Chadwick Boseman a Ford by mohli být zárukou nějaké kvality. A on film sice kvalitní je, ale nemá v sobě absolutně nic navíc. Trochu mi to připomíná originální Nedotknutelné, které si prostě jen plynou. Jenže na rozdíl od 42, Nedotknutelní měli skvělej scénář, spoustu hřejivých a příjemných scén a 2 skvělý herce, jejichž chemie dokonale fungovala. Boseman je dobrej, ale rozhodně ne natolik, aby (ještě tehdy) utáhl celý film. Scénář a příběh je sice fajn, ale je to jako by jste dvě hodiny vyklusávali na atletickém oválu. Je to dobrý, pokud běžíte svým tempem, je Vám dobře, ale všechny ostatní to skoro zabije nudou. Tento film nemá v sobě žádný emocionální dopad, žádný vrchol, který by v divákovi vzbuzoval nějakou nepříjemnou emoci, díky které by si užil happyend. 42 je pěkný film, ale to je tak všechno... ()

Nix

Tyhle témata, které popisují život afroameričanů v místech, kde si neberou lidi servítky na barvu pleti jsou dycky zajímavý, pokud jsou udělaný dobře. A filmu hodně pomáhá sportovní prostředí a Harrison. A i když o baseballu toho vím asi tolik, co o baletu, tak se člověk hned rychle seznámí s postavami. A pokud člověk má rád sportovní prostředí, tak se určitě bude bavit, pokud mu nevadí i takový témata ve sportu. Za mne je to ok. ()

sWONDER

42. Jediné vyradené číslo v MLB ! Tomu sa hovorí podsta. Dosť veľká časť je venovaného samotnej hre, čo mi až tak po vôli nebolo, ale je to vyvážené silnými mementami. Dramatické, šťastné, plne nádeje a odvahy... Herci hrajú vynikajúco a ja som rad, že som sa takto formou dozvedel neľahký príbeh prvého černocha v MLB, aj keď určite trochu odľahčene. Asi to bolo ťažšie ako ukazuje film, ale som viac menej spokojný. Slabšie 4 ()

Zombiepod

Baseballom proti rasizmu. Veľmi pekný a skvelo precítený životopisný príbeh, kde aj Harrison Ford dostal po dlhej dobe skutočné vďačnú rolu. ()

TommyDiamond

Tak tento film ze sportovního prostředí u mě vyvolal velké emoce. Skvělé drama o prvním hráči černé pleti v nejvyšší americké lize. O jeho problémech se začleněním do týmu, na veřejnosti i osobním životě. Tento film může působit i trochu motivačně a navíc je to skvělá ukázka tehdejší segregace a rasismu. Jen pořád nechápu, jak v tehdejší civilizované americe mohlo být tolik nenávisti vůči barevným. Nezbývá než se poučit.... Skvělé výkony herců Chadwick Boseman a Harisona Forda.... ()

Basso

Veľmi inšpiratívny príbeh o nadanom, ale na druhej strane spoločnosťou odsudzovanom černochovi. Pre jedných bol hrdinom, no pre druhých symbolizoval absolútny odpor. Presne takto nejako som si predstavoval tú dobu v USA. Myslím si, že všetko bolo vystihnuté v jednom slove - mučeník. ()

speedy7929

Perfektné, perfektné a zase perfektné!! Ku koncu roku pozerám len tie lepšie filmy. Harisson Ford ako silno veriaci majiteľ klubu, Chadwick Bosemann / Express / znovu ako prvý černoch v danom športe. Silné emócie, dobrá hudba ale hlavne ide o pointu, že každý sem rovnaký. Opakujem sa, perfektný film. ()

PanPaniscus

Solidně vyprávěný solidní příběh, který je vcelku utahaný, přesto nenudí. Za mě velké plus, jak moc se film držel skutečnosti, ač tím trpěla zábava. ()

TSZ

Občas se neubráníte úsměvu, např. když největší rasista mezi tehdejšími hráči baseballu se jmenuje Fritz a je z Německa. Film bych si užil asi mnohem víc, kdybych znal pravidla baseballu, ale co musím určitě ocenit, je velmi střídmé dávkování sentimentu, který v podobných filmech teče proudem.Jinak nic nového pod sluncem, že ten černý hoch uspěje je jasné hned od začátku (jinak by se o něm netočil film). ()

stan87

Pěkný životní příběh z prostředí baseballu o prvním černošském hráči a skvělém Harrison Fordovi v roli starého a zkušeného majitele klubu Brooklyn Dodgers... který nezklame žádnou životní poučkou... Co řekneš bohu, který miluje baseball, že jsi nehrál proti negrovi... to se mu u nebeské brány líbit nebude! ;) ()

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let

Herec Chadwick Boseman zemřel ve věku 43 let