Vetřelec: Covenant

• USA Alien: Covenant (více)

Snímkem Vetřelec: Covenant se režisér Ridley Scott vrací do vesmíru, který sám stvořil ve Vetřelci, prvním filmu věnovaném nejstrašnějšímu mimozemskému monstru filmové historie. V nejnovější a ještě děsivější kapitole se připravuje posádka vesmírné lodi Covenant kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět, který nečekaně objeví, se jim z počátku zdá být dosud nezmapovaným idylickým rájem. Ve skutečnosti je to ale temný a brutální svět, jehož hrůzy si nikdo z členů posádky nedokázal představit ani v těch nejhorších představách. Když se tito vesmírní poutníci ocitnou tváří v tvář smrtícímu monstru, nezbývá jim nic jiného než se aspoň pokusit o zoufalý únik z tohoto zdánlivého ráje proměněného ve skutečné peklo. (Cinemart)

jefff

Narovinu. Prometheus se mi líbil svou temnotou, hutnou atmosférou, i přes nepříliš dobře prokreslené postavy. Bohužel Covenant je ve všech ohledech ještě slabší. Pěkná vizualizace je potlačena nezáživnými scénami. Ani jedna mi v paměti neustala natolik, abych si radostně řekl: jo tohle bylo fakt dobrý. Finále o ničem. Scott se režijně trápí, ale hlavně by potřeboval silný scénář a ten mu tentokrát opravdu nedali. Rozhodně nejslabší díl vetřelčí série. ()

Drnqonovic

Bez logiky, bez napětí, bez gradace. Zoufale hnusní vetřelci (v tom špatném slova smyslu) a naprosto debilní postavy. Kdo se oddělí, je mrtvej. Vrchol všeho jsou veškeré scény s Davidem. Ultrašpatná bitka dvou androidů, která musí být freneticky sestříhaná, aby jim nebylo vidět do obličeje, a wtf scény, kdy Fassbender sám se sebou hrajou na flétnu a nakonec se sám políbí. Bizár roku a Scott by měl Vetřelce nechat spát. ()

luksky

Hodně se tu píše, že je film lepší než Prometeus..mě to tak ani nepřijde, slabý scenář, slabé herecké výkony, nelekl sem se snad nikdy...pár věcí vysvětleno, což o to, ale to ten film nezachrání ()

DeathTheKid

Zkusme se společně se mnou vcítit do pozice kapitánů lodě Covenant. Jsou to lidé s největší zodpovědností snad v celém vesmíru, protože mají na krku zachování lidského pokolení a jeho kolonizaci. A co oni udělají? Zachovají se jako úplní čuráci a půjdou na mrtvou planetu a přenesou vražedný patogen na jejich palubu. Ano správně, do role takových vymaštěných kreténů se vcítit nedá. Skoro to vypadá jako by si každý rejža hororu musel film poskládat z určitých bodů a takovým stežejním a nevynechatelným bodem je, mít postavy vylízané jako kundy z Prahy. Ale jinak je to docela ok. Vizuál klasika, mýtus opředený stvořiteli a vetřelcem, samotný vetřelec. Ono by to klapalo, kdyby všechny tyto stránky byly dotaženy do konce a ne jen tak nějak udělány na 50 %. Pak vznikne mišmaš kde máte a nemáte akci, děj, prostor pro postavy, nic. Je to všelijaké a neví to, čím to má být. Namísto toho si to jen na něco hraje. ()

Fox85

Některé části filmu byly výborné, ale některé zase otřesné. Díky Ridley za další dílek do tvého vesmíru, ale ten další (pokud nějaký další bude) prosím důkladně promysli. Aby to do třetice snad už konečně vyšlo. A jen tak mimochodem, trochu bych čekal na planetě těch inženýrů trochu více "gigerovské" architektury. ()

P1tr

Ridley Scott a další tvůrci zodpovědní za příběh nového Vetřelčího prequelu se zřejmě zbláznili a ztratili veškerou soudnost, neboť výsledek, který nám prezentují je trestuhodně špatný. Namísto napravení veřejně kritizovaných chyb Promethea došlo k jejich prohloubení a dostává se nám řídkého příběhu, který s klasickou mytologií pracuje velice nešikovně a místo odpovídání na otázky zajímavým způsobem vyvolává spíše otázky další, ale hlavně vyvolává záchvaty vzteku a nepochopení. Členové posádky jsou totiž úplně blbí a chovají se ještě méně pochopitelně, než minule. Ani vuzuál tentokrát není zajímavý a celý snímek působí celkem vyblitě, což ale velmi přesně vystihuje jeho kvality. Covenant je ostudou už tak nevyrovnané Vetřelčí série a rozhodně si nezaslouží váš čas. ()

spikey1

Já jsem strašně rád za to, že celá skládanka momentálně má chronologickou posloupnost, co mě ale štve je, že Ridley Scott sám sebe vykrádá, kromě nových příšer ale nedokáže zopakovat a vlastně z kamery je vidět že ani nechce zopakovat tu hrůzu, kterou nám první Vetřelec pod jeho taktovkou přinesl. Proč? Proč se jen citujete? Proč je to jen variace? Jste přeci tvůrce, titán:) mohl jste vytvořit ráj a místo toho jste přinesl jen utrpení ze 122 minut stejného filmu jako byly ty předchozí.... ačkoliv je to obrazově krásný film, příjde mi ve finále ještě méně nápaditý než Prometheus. ()

fiLLthe3DD

Po technické stránce není takřka co vytknout, vše ostatní je však dosti rozporuplné... Příběh je mdlý a nezáživný, dějová linka s Davidem a snaha o „prokreslení" jeho charakteru pak působí vyloženě rušivě... To samé bohužel platí i pro samotného vetřelce - koho sakra napadlo vystřídat facehuggery tím bordelem ve vzduchu (feťáci by byli asi v prd**i :)? Ostatní postavy jsou pak buď nezajímavé nebo iracionálně uvažující a fandit zde nelze opravdu nikomu... I Ripleyová sice působila jako osina v zadku, ale díky charismatu Sigourney Weaver jí prostě s přibývajícími minutami nešlo nefandit, to samé platí pro doktorku Shawovou (ta operace v Prometheovi byla fakt nářez!)... Horší než Prometheus a dokonce i AvP... Průměr, ze kterého neutkvá takřka nic, snad jen to, že to bylo zklamání :( ()

Devilian

Bylo mi 11, když mě maminka varovala, že Vetřelec není pro malé děti a že se budu bát. A ještě ten rok jsem si pod stromeček přála sběratelskou edicii Alien Quadrilogy. O nějaká ta léta později jsem byla velmi skeptická k filmu Prometheus a vyhýbala se mu - až do doby, kdy do kin mířil právě navazující Covenant. Bylo potřeba dohnat to. A moje obavy se naplnily - Prometheus byl velmi špatný. Vkládala jsem trochu nadějí do toho, že tentokrát se Scott i scénáristi ponaučili a i recenze vypadaly nadějně - "je to lepší než Prometheus". Je? Ne, není, vůbec ne. Ani blbou náhodou. Jde přinejmenším o stejně stupidní kousek. Jasně, očekávat tolik let po Alien/s něco co se tomu přiblíží by byla zatraceně velká naivita a ani jsem něco takového neočekávala, ale stejně tak jsem neočekávala toto plivnutí do ksichtu. *POSSIBLE SPOILERS* Další film s hromadou zbytečných postav, u kterých ani netušíte, jak se jmenují, nemají žádnou osobnost a absolutně vám na nich nezáleží? Check. Postavy, které se v hlubokém vesmíru budou chovat jako naprostí retardi a ZASE A ZNOVU si na cizí a naprosto neprobádanou planetu nevezmou žádný skafandr/přilbu? Check. Objeví se starobylé město nějaké civilizace a hromady mrtvol původních obyvatel, ale ani jednou jedinkrát se nad tím nikdo nepozastaví!? (whooooah, objevili jsme mimozemskou civilizaci!!!) Check. Idea toho, že je xenomorph zvrácená stavebnice pološíleného androida... budiž, ale co mělo sakra znamenat to, že z nich má cvičené opičky? Co měl být sakra ten komický chestburster? Měla jsem sto chutí v tom kině laugh-burstnout já. Vetřelec, který se stačí v hostiteli uchytit během asi 3 sekund, co ho má někdo na obličeji a dále vyroste v plně dospělou bestii asi během 5 minut? Hromady scén u kterých mi obočí cukalo a lítalo nahoru jako splašené jojo pro jistotu ani nekomentuji. Velký plot twist se nekonal, protože byl zkrátka až příliš předvídatelný. Proč to děláš Ridley? Máš to zapotřebí? Stejně jako je vážně zapotřebí plánovat další díly téhle epické sračky? Technicky je to skvělý film, ale to je asi tak nějak všechno. A když si u filmu odnesete jen negativa, je něco fakt špatně. Ulehčovat si práci tím, že jediným hybatelem příběhu je stupidita postav, je neskutečná lenost a já přesně takovéhle filmy ráda nemám. Bohužel. ()

Metal Lord

Kde jen začít.....při ohlášení pokračování Promethea a jeho následném přejmenování jsem doufal, že se Scott poučí a že nám předvede to, co dokázal předvést s prvním Vetřelcem, obzvlášť když ohlásil storno Blomkampova Vetřelce.....nastal čas návštěvy v kině a bohužel se náprava nekoná. Oznamovaný James Franco odpálenej hned na začátku, to byla škoda, protože tam mohl zazářit. Když se posuneme dál, příběh není nic, co by tady ten film táhlo, v podstatě se jen recykluje a recykluje. Posádka absolutně pitomá, vůbec nejedná instinktivně. Co se týče Davidova flashbacku, opravdu mě neoslovilo, že se opět objevil android, který si myslí že je něco víc, než lidé a že může rozhodovat o bytí a nebytí. Chtěli jsme se dozvědět více o Engineerech, jejich mytologii a třeba jejich setkání s posádkou....ale namísto toho jsme se setkali s vymřelou civilizací, což nám právě v tom flashbacku je ne moc příjemně předvedeno. Člověk sice byl lehce překvapen menším zvratem, ale další zvrat na konci filmu už tolik překvapivý nebyl, dal se odhadnout a člověk byl velmi zklamán. Vedle toho je nám naservirován vznik xenomorfa tak, jak ho známe z původního Vetřelce, ale upřímně, je tam znát, že to bylo vymyšleno jen kvůli Covenantu a že to nemá žádný zakořeněný původ, který by byl pochopitelný, jde čistě jen o experiment a ne o vývoj. A co člověka opravdu nepotěší, je Vetřelec kompletně přes CGI, úplně zapomeňte na původní filmy, kde byl v kostýmu navlečen herec, tady jde čistě jen o počítačové monstrum, které nemá ten pocit uvěřitelnosti a lekačky....a ta trocha krve a robotika pro detailní záběry to opravdu kompenzovat nemůžou. ()

Maynard.

Již několikátá návštěva kina se seňorem Kozupíchalem a již po několikáté trefa téměř do černýho. Film ve mně zanechal stejný pocity jako Prometheus. Jako obrázky se povedly, ale tej akce, tej akce je tady po skromnu, což mě přivádí k myšlence. Proč takovej týpek jako je Ridley Scott nenatočí pořádnou akčňárnu. Tohle byly všechno zase takový vesmírný špekulace a úvahy. Jo, sem si vědom toho, že 1. Vetřelec byl to samý, ale herdek doba se za těch 30 let posunula. Takže proč by nemohl natočit něco úžásnýho ve stylu Avatar? Možná je to tím, že von tam prostě sází každej rok novej film a úkor kvality. A nebo je to tím, že se mu prostě nechce :o)). U filmu sem se ani jednou nebál a ani jednou neleknul, což je v mým případě takovej malej zázrak, páč sem straš-pytel. Potěšila přítomnost opravdickýho vetřelce, kterej v Prometheovi chyběl. Ale nejvíc dával můj „miláček“ Majkl Fasbendr, kterej je dokonalej! ()

herr_carter

UUUUfffff...tak takhle zmaten, jako jsem já odcházel z kina, byl naposledy asi Goro před Tokiem..Vůbec jsem zpočátku nevěděl, jak mám tuhle záležitost hodnotit. Musím říct, že patřím k těm početným zástupům fanoušků a uctívačů této kultovní série, a kromě snad Vetřelce 3, odehrávajícího se ve vesmírné věznici, jsem nikdy nebyl zklamán - a s tímto filmem má bohužel nový Covenant hodně společného. Triky a digitální efekty...nechápu. Jak může v dnešní době, navíc pod režijní taktovkou samotného zakladatele vetřelčí série dopadnout trikové řešení takto katastrofálně??Triky jsou mizerné a navíc si stále stojím za tím, že hlavní strach šel z Vetřelce vždy pouze tehdy, když byla vidět jenom jeho hlava a zbytek už si musel filmový divák domyslet. Tady Vetřelec běhá, cvičí podle androida (...) a různě divně syčí a píská - vyvolalo to ve mě různé emoce, ale strach,nebo respekt rozhodně ne ! Tenhle film měl podle mě skončit podobně jako Prometheus (tudíž téměř nulové digitální stvárnění monster). Je divné, že hodnotím 4*, což značí nadprůměr, ale když člověk zamhouří obě oči nad digitálním zpracováním, pak je mile překvapen. Jednak dobrým herectvím, super exteriérem, ale především hlavní zápletkou a tajemstvím, kdo že to vlastně stojí u zrodu vetřelčího monstra. Filozoficky zpracované na 5*...Film,který má hlavně vyprávět příběh, jak se všechno odehrálo, nemusel podle mě vůbec stavět (nebo hodně ukazovat) digitální efekty, jež celý, vskutku dobře odvyprávěný příběh, sráží z top filmu na lehoučký nadprůměr.....................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

kenkaku

Toto je prostě Prometheus II. Nic jiného. Nejsmutnější ale je,že bez Promethea III zanechává stejný dojem jako předchůdce - Premetheus I. Nedotažené splácaniny která ať chcete nebo ne nechává příliž mnoho otázek. Praotec Vetřelec a jeho loď Nostromo letící roku 2122 vesmírem nastavila jistá fakta. Třeba to, že na planetce LV-426 jsou nějaké potvůrky (které našli v havarované lodi "ufonů"). Prometheus nám 29 let před letem Nostroma (2093) vysvětlil, že ufoni jsou naši stvořitelé (budiž) a vypravil se s náma na planetku LV-223 (sakra proč ne na LV-426!!!??). Tam se něco semele a Prometheus II o deset let později (19 let před dějem prvního vetřelce) nás zavádí na planetu stořitelů (nějakou planetu č.4), kde vysvětlí vznik vetřelce jak ho známe a zároveň tak nějak zánik stvořitelů (?!) ... jak se teda sakra dostane náš xenomorf na planetku LV-426 s lodí stvořitelů? Mimochodem... vznik "královny" (zdroj vajec) se tak nějak zazdil...prostě, v hrubém konceptu vše nějak asi drží, ale v detailech to stále nedává smysl. A to mě rozčiluje. Bez Promethea III to prostě opět je neúplná epizoda, kterou je nutné brát separátně a... to také není žádná sláva. Jak se proboha vesmírná posádka může chovat jako banda debilů nepochopím. Jakto že ZASE (jako minule) vylezou někam kde to neznají bez skafandrů? A jaktože ZASE to je jediný důvod, proč vše jde do háje? Děj je nechutně čitelný a nenápaditý a hororová atmosféra? Ani trochu. Spíš pocit už jednou viděného (jakoby se Ridley inspiroval u prvních dvou filmů). Poslední a samozřejmě přetrvávající bota je "technologická nekonzistence" (prostě v Prometheovi I i II jsou ty počítače technologicky vymakanější než ve Vetřelci, který se odehrává o 19 let později). Jediné s čím Ridley mile překvapil je James Franco. Jeho naprosto brilantní herecký výkon (hned na začátku) budil očekávání, kde se později vyloupne (nějakou zajimavou zápletkou). A ono ne... prostě předvedl se tak jak jsem ho vždy chtěl vidět a vylétl v prostěradle přetlakovou komorou. Pecka. Za to je hvězdička navíc. ()

ZkuKol

Já nevím, nebavil mě děj, nebavilo mě vybíjení, vizuálně je to slabší než Prometheus, filosofický rozměr mě míjí... Pro mě asi nejslabší Ridley... ()

Circumscriptor

Popravde, ani neviem, kde by som mal začať. Ja jednoducho nemám rád, keď sa kvalitné dielo dočká pokračovania po dlhšom časovom odstupe, pričom sa drasticky zmení design prostredia, spôsob natáčania a efekty (česť výnimkám). Nehovoriac o retrospektívnych pokračovaniach. Staršie Scottove dielo Prometheus sa mi jednoducho páčilo práve preto, že na starého Votrelca na prvý pohľad ani priamo nenadväzovalo a budilo dojem kvalitného, nového a originálneho sci-fi. To je jedna vec, ktorá by sa dala Covenantovi vytknúť. Ďalej je tu fakt, že vo filme by sa malo jednať o profesionálnu posádku, pričom sa bez výnimky chová každá jedna postava prinajmenšom neľudsky a iracionálne. Scéna, kde sa nemenovaná ženská postava pošmykne na krvi, privre si nohu do automatických dverí, druhý krát sa pošmykne na krvi, vystrelí zo samopaľu do stropu, čím zapríčiní skázu celej vesmírnej lodi, je naozaj neskutočná. To by sa hodilo možno do filmu Braindead, ale rozhodne nie sem. Nehovoriac o scéne, kde sa skupinka po obrovskom masakri a vyvraždení celej posádky krvilačnými mimozemšťanmi usídli v lodnej kúpelni, kde začne prevádzkovať divoký sex!? Prečo nie, veď tu je všetko možné... Pri veľkolepom závere, kde obrovský nakladač prepichne posledného votrelca a zrúti sa s ním do medzihviezdneho priestoru, som si len hovoril, že by bolo omnoho lepšie, kebyže sa hlavná hrdinka pošmykne na moči, zvratkoch, alebo niečom podobnom a s obrovským hysterickým výkrikom spadne do nekonečne prázdneho vesmíru. To ma dosť mrzí, lebo podľa mňa by sa dalo z filmu vytrieskať ďaleko viac, než vytrieskal pán Scott, ale kvôli účasti obrovského množstva malých, ale neznesiteľných chybičiek nemôžem dať vyššie hodnotenie, než sú tri hviezdičky. ()

Sdoom

Jestliže Prometheus mě napodruhé bavil stejně jako napoprvé a navíc mi celej ten film začal dávat mnohem větší smysl, tak Covenant mě docela zklamal. Rozvinutí látky z Promethea bohužel vyšumělo téměř do ztracena. K tomu nesympatická posádka dělající doocčíbijící debilní chyby, krom Davida absence jakéhokoli zajímavého charakteru, nikterak zajímavé lekačky. Vizuál ok, ale točit film na Islandu nebo Zélandu dneska umí kdekdo. Celkově spíš zklamáníi, i přesto, že očekávání moc vysoká nebyla. (HD, orig.) ()

remy

Všemi kritizovaný Prometheus mě bavil. A to i za faktu, že příběh nebyl dokonalej, ale pořád se v mých očích jednalo o atmosferickou a poměrně strhujicí sci-fi. To bohužel nemůžu ani náhodou říct o Covenantovi. Největším zádrhelem nebyl ani tak příběh, jako postavy samotné. Musíte se holt připravit na to, že strávíte dvě hodiny (!) ve vesmíru s někým, kdo vás absolutně nezajímá a chová se silně nelogicky. Snad jen Fassbender to svou tajemností bude zachraňovat, ale jakmile si vzpomenete třeba na Katherine Waterston, hned vám bude do pláče, protože tahle holka, ač se sebevíc snaží napodobovat Signy, nemá na to, nemá .. Vedle postav sebou film přináší díky bohu i pár velmi povedených velkolepých a nechutných momentů, které Covenanta vytahují jen tak tak do průměru. Jinak bída. Strávit s touhle posádkou další dvouhodinovku, by byl můj konec. Horko těžko 50%. ()

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

Fede Alvarez natočí nového Vetřelce

05.03.2022

RoboCop přišel o režiséra

RoboCop přišel o režiséra

16.08.2019

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

Chystá Ridley Scott dalšího Vetřelce?

01.06.2019

Vetřelec minulý týden oslavil 40. výročí a v rámci oslav došlo i na rozhovor se samotným tvůrcem ikonického hororu Ridley Scottem (Černý jestřáb sestřelen, Konzultant). V něm pak Scott mimo jiné… (více)

O čem by byl další Vetřelec?

O čem by byl další Vetřelec?

15.11.2018

Pokud jste viděli poslední filmy z vetřelčí série od režiséra Ridleyho Scotta (Marťan, Gladiátor), pak je vám nejspíš jasné, že měl slavný tvůrce pro svoji temnou sci-fi ságu ještě velké plány. V… (více)