Jack Ryan: V utajení

• USA Jack Ryan: Shadow Recruit (více)

Vzhledem k nízkému věku toho má Jack Ryan za sebou poměrně dost – těžké zranění z války v Afghánistánu, které ho málem doživotně zmrzačilo, náročnou rekonvalescenci, doktorát z ekonomie a práci ekonomického analytika v CIA, kterou před svým okolím a dokonce i před vlastní ženou (Keira Knightley) úspěšně tají. Když zachytí nestandardní operaci provedenou ruským finančním gigantem, pošle ho jeho řídící důstojník (Kevin Costner) do Moskvy, aby na místě zjistil, co se děje. Jack se hned po příletu musí proměnit z finančního úředníka v akčního hrdinu se vším všudy, protože jeho přítomnost v ruské metropoli není vítaná a jeho původně přátelský průvodce mu to dá dost jasně najevo tím, že se ho pokusí zlikvidovat. První kolo Jack přežije a postoupí do druhého – k setkání s oligarchou Viktorem Čerevinem (Kenneth Branagh), který osnuje plán, jenž může zásadně otřást světovou stabilitou. Zdánlivě má k dispozici všechny trumfy, včetně Jackovy ženy, která se impulzivně rozhodla manžela na moskevské služebce překvapit. Pokud má Jack Ryan zachránit svět i svou Kathy, bude se muset z roztřeseného zelenáče proměnit v chladnokrevný stroj, který se nebude bát myslet a střílet najednou. (Cinemart)

sedm.1

Já tu nechci nové dobrodružství Jacka Ryana nějak vyloženě kritizovat, ale nějaká extra zábava to tedy také vážně není. Já po pravdě v tomto případě vlastně ale ani nevím, co bych tu mohl jak pochválit, tak pohanit, vše tu na mě totiž působilo tak nějak bez většího zájmu. Zápletka má poměrně slušné tempo, ale žádná nápaditá, velkolepá jízda to tedy rozhodně není, tvůrci tentokrát spíš než na akci, thrillerové napětí či klasické špionážní dobrodružství, vsadili na dramatické, téměř až komornější pojetí a zaměřili se i více na vykreslení jednotlivých postav, atmosféra a styl tu sice jsou navozeny, ale že by byli nějak výrazný, či působivý, to bych také rozhodně netvrdil a Chris Pine jako další z hereckých představitelů postavy Jacka Ryana je též na hranici, kdy mu lze jeho výkon ať už v situacích akčních, tak těch dramatických, a zde vlastně i romantických, určitě bez problému uvěřit, ale že by šlo o nějak vyloženě sympatického, či jakkoliv jinak zajímavého herce, s tím já mám u něj docela problém a ani zde mě příliš v tomto ohledu neoslovil. A když už se tu tedy zmiňuji o obsazení, tak Kevin Costner tu má jen már zanedbatelných štěků, Keiru Knighley považuji za velice přitažlivou ženu, ale tady na mě působí neuvěřitelně uměle a nepřirozeně, no a Kenneth Branagh zde jako obvykle všechny ostatní přehrává o několik tříd, takže po této stránce je tu tou nejvýraznější hvězdou samozřejmě on. Závěr V utajení je pak poměrně slušně vygradovaný, ale též mi to přišlo, jako by se, ostatně stejně jako celý film, držel v jistých mantinelech „bezpečné nenápadnosti“, které neměli být překročeny a já tedy rozhodně nechápu proč. Takže, jak jsem zmiňoval na začátku, tento Jack Ryan není nijak výjimečný, zajímavý, či jakkoliv jinak výrazný, nuda ale při sledování tohoto jeho nového případu také nehrozí, prostě je to průměr jako vrata do chlíva :-). ()

charlie_ando

Povedený trailer a pověst Jacka Ryana analytika CIA, který prožíval na vlastní kůži dobu, kdy se dvě tajné služby střetly ve žhavém boji studené války, mě moc lákala do kina. Byl jsem zvědavý, jak se tvůrci popasují s restartem dobrodružství muže z tajemného a komplikovaného světa tajných služeb. Výsledek mě nepotěšil. Zklamal mě plochý a předvídatelný děj na druhou stranu film po celou dobu udržoval slušné tempo vyprávění a nenudil. Režisér Kenneth Branagh odvedl zručnou rutinérskou práci, ale myslím si, že Tom Clancy (buď mu země lehká) a ikonicky Jack Ryan si zasloužili inspirativnější adaptaci. Keira Knightley si zahrála půvabnou snoubenku Cathy Muller otravnou stíhačku hlavního hrdiny, kterého ztvárnil mdlý Chris Pine, jenž do své role nedal ani špetku charismatu. Kevin Costner hraje svůj part velmi dobře, a když se jeho stárnoucí agent Thomas Harper objeví na plátně tak táhne film dopředu. Urputného protivníka ruského magnáta Viktora Cherevina si z povinnosti střihl pan režisér a bylo vidět, že to vzal hlavně kvůli placení složenek. Možná jsem byl až moc kritický, ale kdyby se film neschovával za slavnou ochrannou známku, určitě bych byl shovívavější. Prostě Jack Ryan: Shadow Recruit je docela průměrný film, který nesplnil velké očekávání. ()

666Carnage

Takové nemastné neslané toto. Podle traileru to vypadalo jako nářez ale ono všechno to cool a akční bylo tam. Škoda toho, čekal jsem od toho více. A s Jackem Ryanem to má společné akorát to jméno. Chris Pine a Kevin Costner ale hráli dobře. 50% ()

Lukoboss

Tohle je takovej ten akčňák, na kterej se podíváte a za chvíli nevíte, že jste to viděli. Prostě klasika - ruští darebáci se snaží dostat Ameriku na kolena a jedinej, kdo tomu může zabránit, je agent/slaďouš. Dokonce to ale není ledajakej agent, je to ekonomickej analytik bez výrazných zkušeností, ti jsou ale prý do akce nejlepší. Na filmu potěší účast K. Costnera a pak snaha tvůrců nenatahovat snímek přes dvě hodiny, přece jenom dnes je stopáž pod dvě hodiny celkem vzácná. Akce je místy přitažená za vlasy, ale to už asi málokoho překvapí - mám pocit, že u takových filmů je to skoro povinnost. ()

Chipsonator

Sympatická hloupá jednohubka. Akce je solidní, má to tempo a i nějaký ten špionážní feeling z toho je cítit. Chris je sympatciký, Kevin solidní, Keira nepřekáží a je krásná. Záporáci průměrní, příběh přeplácaný. Prostě solidní bejkovina na jednen večír....a myslím že bych ještě jeden díl snesl. 60% ()

iXtr3m3

Žiaľ časy, kedy Jackovi Ryanovi vládol pán Ford alebo Baldwin sú dávno preč. Dokonca aj Affleck bol omnoho lepší a to bolo v časoch, keď ešte nebol také eso ako je teraz. Ale na jedno pozretie sa dalo. ()

Seti

Jedna z nejprostodušších špionážních thrillerovek, co jsem viděl. Svým scénářem se Shadow Recruit rovná libovolnému dílu televizních kriminálek typu NCIS a bohužel nepřihazuje téměř žádnou přidanou hodnotu. Co se týče ústřední zápletky, tak ve fungování globálních trhů se nijak hluboce neorientuji, avšak nebezpečí, jež Jack Ryan řeší, mi přišlo jako pěkná pytlovina. Trochu problematický pro mě pak byl i samotný hlavní hrdina, protože na to, že po x letch práce analytika na Wall Streetu absolvoval svoji první terenní misi, tak působil jako Ethan Hunt říznutý Jasonem Bournem. Chápu, ze zajímavě natočit analytickou činnost jde dost těžko a nějaké to pocukrování to chtělo, avšak toto akční pojetí k Ryanovi moc nesedí. A právě odlišným uchopením a zpracováním, jež by stavělo více na jeho kancelářském původu, se mohl Ryan odlišit od konkurenčních projektů a nalézt svou vlastní tvář. Až na Kevina Costnera mě nijak zvlášť nezaujaly ani vedlejší postavy a to včetně záporáka s tváří samotného pana režiséra. Jack Ryan je prostě skrz na skrz tuctová záležitost, která se na poli moderních špionážních thrillerů nemůže s těmi nejlepšími kousky poslední doby rovnat. ()

noby

Ze začátku vyloženě hloupoučký prefabrikát bez invence, který se snaží tak tak prodat povinná klišé, aby se neřeklo. Naštěstí tohle není typ filmu, kde bych přikládal velkou váhu propracované „mytologii.“ A zbytek filmu je zručně natočený akční film, kde je dokonce i znát Branaghova pečlivost a smysl pro detail. Ba občas je i lidský, což ovšem střídá s chvílemi postavenými na hlavu, které hrdě táhnou za jeden provaz s místy silně nemožnou výpravou. Ruský záporák připomíná časy, kdy se filmy nemusely stydět za jednoduchou zápletku, Branagh by se ovšem za tuhle svou roli rozhodně stydět měl. Důležitější postavy jsou ale zahrány dobře, Pine svého analytika zmorfovaného v superagenta zvládá s přehledem, Costner stejně tak, a Keira exceluje ve vlhkých pohledech při zjištění, že její přítel je superagent, a od ničeho jiného ve filmu není. Na tenhle tvůrčí tým docela silné zklamání, ale film jako takový obstojí. Čtyři hvězdy ovšem s odřenýma ušima, a možná že časem půjdu ke třem. P.S.: Ano, snem každého návrháře UI je jednou završit kariéru technicistně-uměleckým rozhraním systému nějakého toho záporáka. ()

Fary

Neni to uplne spatny, ale na akcni film je to malo akcni. Prvni pulku filmu se nudite a druhou pulku si rikate, jestli by fakt nekdo, kdo ma takhle dobre naplanovanou a pripravenou akci takoveho rozmeru, dokonale zabezpeceni budov apod. skutecne delal jednu skolackou chybu za druhou vcetne figlu - vrazim do tebe a ty si nevsimnes, ze jsem ti slohl penezenku (2x). :-/ :( ()

Rssa

Příliš velký kabrňák na to, že to má být analytik bez zkušeností. Velká výhoda je, že to uplyne velice rychle, protože vás nezdržuje nějaká akční sekvence. Záporák byl necharismatický neumětel, v podostatě klišoidní příběh bez nějakého nadhledu nebo osvěžení. Jen tak tak 3 hvězdy za to, že vejde a neuškodí a dá se strávit. ()

ZdenoLo

Chris Pine sa hodí jedine tak do romantických komédií a nie sem. Velice slabé na tento druh žánru, napätie skoro žiadne. ()

Ebon

Tak tohle je supersračka, která chtěla být strašně moc kchůůl. Člověk nad tím nevěřícně kroutí hlavou. Scénáristi vrší události pomocí Deus ex machina, takže postupně jsou kreténi úplně ze všech, včetně diváků. Nefunguje ani tak základní věc, jako je aspoň podobné časové měřítko pro události... ()

Ripley

Nemohu uvěřit že režisér tohoto filmu je Kenneth Branagh a scénárista David Koep.Co se týče Jacka Ryana,tohle je tuším pátý film s touto postavou a je zatím nejslabší.Scénář a režie jsou pouze slabý průměr.Obsazení je dobré,ale žádná postava nevyčnívá z průměrnosti.Snad jen ten Kevča Kostík.Zajímalo by mě,zda to vzal Branagh dobrovolně nebo byl donucen násilím. ()

Filmový Rainbow Six je na cestě

Filmový Rainbow Six je na cestě

17.01.2023

Studio Paramount čerstvě oznámilo novou adaptaci Toma Clancyho. Tentokrát se bude jednat o román Rainbow Six, jenž bude navazovat na snímek Tom Clancy: Bez výčitek a tudíž se v něm vrátí i Michael B.… (více)

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

Rainbow Six obsazuje hlavního hrdinu

21.09.2018

Herec Michael B. Jordan (Black Panther, Creed) získal hlavní roli v chystané sérii filmů podle knih Toma Clancyho od studia Paramount. Jordan by tak měl ztvárnit postavu Johna Clarka, a to nejprve ve… (více)

Akční klasiky míří do televize

Akční klasiky míří do televize

04.10.2015

Rychlý a zběsilý Bourne?

Rychlý a zběsilý Bourne?

12.11.2013

Bez Matta Damona už to tak trochu nebylo ono. Jeremy Renner je sympaťák, ale Bourneův odkaz zaznamenal ve srovnání s finále původní trilogie citelný pád tržeb (Ultimátum utržilo celosvětově 445… (více)