Čtvrtý díl slavného vědeckofantastického seriálu se odehrává na Zemi v blízké budoucnosti. Díky podivné chorobě vymřou psi a kočky a jejich místa v lidských domácnostech zaujmou opice. I když jsou inteligentní, lidé s nimi zacházejí jako s otroky. A tak dojde jednoho dne ke krvavé vzpouře... (Guild Home Video)

Kubaso

Určitě nejdůstojnější pokračování původního snímku, kterému nechybí atmosféra a smysluplný scénář. Bohužel se na něm podepsal enormně nízký rozpočet (1,7 mil. dolarů, nejméně z celé série), jenž má za následek horšící se masky, tragickou kameru a upocené "akční" scény ke konci filmu. Obsahuje však několik velice dobře napsaných dialogů a scén, které z paměti hned tak nezmizí (poprava, závěrečný dialog). Je to do značné míry zásluha skvělého Roddy McDowalla, ale taky překvapivě slušnou mírou násilí a vhodně zvoleným prostředím. Tenhle díl zkrátka za pozornost stojí, i když v té době už začínali mít diváci opičí série plné zuby, takže se mu nikdy nedostalo uznání. ()

JohnSmith

Kdybych měl porovnávat s prvním dílem,nedal bych ani jednu hvězdu,ale vzhledem k tomu,že jsem viděl i horší filmy, musím dát alespoň dvě. Kvalita sice neustále klesá,ale ještě se na to dá dívat. ()

Mishqo

Ten koncept bol samozrejme dobrý, ale všetko to čo v tomto filme presrali sa podarilo dotiahnuť do dokonalosti v Rise of the Planet of the Apes. ()

Jello Biafra

Béčkové pokračovanie slavnej planéty opic rozoberá vzburu proti ľuďom, ale je to podané tak amatérsky, že je vám z celého filmu zle. Najväčšia komédia je na filme ono záverečné povstanie, kde sa vycvičené, po zuby ozbrojené komandá chovajú ako absolutní dementi a nechajú sa preválcovať tlupami opičiakov. Celkové spracovanie skorej pripomína televízny film. ()

fiLLthe3DD

Příběh by nebyl špatný, až na několik logických děr a totální absenci scénáře... Hudba dobrá, kamera taky ale vše ostatní, no prostě vopičárna :D Caesar má ve filmu pouze pár dialogů, ostatní postavy jsou nezajímavé a tak nezbývá nic jiného než vyzdvyhnout depresivní atmosféru a strhující finále... Slabší čtyři... ()

FIBO

Není mi moc jasný, proč má tenhle díl tak obecně hrozný hodnocení. Mě, jako fajnšmekrovi PO přijde rozhodně lepší než 3. a 5. film. Jasně, některé situace nepobírají logiku, ale ve finále jde o docela zajímavou podívanou, kterou si i po čase milerád pustím. "Mluv!!!!" Nakonec, filmování v městském prostředí je velmi věrohodné, prostě jim věříte. A ona scéna na konci, revoluce a hořící domy, proroctví Caesara, mazec! Hodně jsem se rozmýšlel jestli dát pět nebo čtyři hvězdy, ale nakonec jsem se přiklonil k té první možnosti. Dobrej film. ()

darwin

Nic slavného to zase nebylo, nemluvě o fůře nelogičností. Roddy McDowall je jako vždy přitažlivý a závěrečné výtržnosti místy správně divoké. ()

Han22

Opět výborný díl, který sleduje opičí vzpouru proti lidem. Jejich inteligentní vůdce Cézar je vede do bitvy, kterou nemůžou vyhrát, nebo můžou? Přes nesmyslné finále (ani jako dítě jsem nevěřil, že by opice mohly opravdu vyhrát) sci-fi roku 1972. ()

HiddenDragon

Ctvrty dil puvodni opici serie uz tezi pribehove z toho, jakou novou linku a historii (nebo spis budoucnost) vytvoril treti dil, kdy Cornelius a Zira prileteli z budoucnosti do 70. let. Neni to vylozene plus ani minus, spis je to logicke, protoze prvni dva dily (z let 1968 a 1970) tvori jakysi celek, ktery skoncil a nedal se uz dal rozvijet. Pak prisla trojka, jakysi spojovnik (ktery ale hodil spoustu puvodnich udalosti uplne za hlavu), a 4.+5. dil uz je dalsi celek, ktery spojuje postava Caesara (potomka dvou zminenych intelig. opic - i kdyz ti ho puvodne chteli pojmenovat Milo). A ze to neni az tak spatny pribeh svedci i to, ze restartovana opici serie prave vcelku kopiruje tyto dily: "Rise of the Planet of the Apes" (2011) je vlastne moderni kopii tohoto 4. dilu, takze kritizovat dej je trochu mimo misu. Co kritiku zaslouzi, je samozrejme uz zastarale zpracovani. Divaka asi pobavi, jak si v r. 72 predstavovali "budoucnost", tedy tehdy pro ne r. 1991 :) Z dnesniho pohledu to je dost smesne a vubec cele to radoby mesto pusobi jako nejake sidliste s namestim a mostkem nekde ve vychod. bloku - beton kam se podivas. Navic ty uniformy, do kterych navlikli vojaky, snad splasili z druhe ruky z nejakeho bijaku o treti risi - jeste pridat SS a zaporakovi knirek a misto Severni Ameriky, kde se dej odehrava, mame nacisty jak vysite :) Takze vsechno co je videt - kostymy, kulisy - za moc nestoji. Ale na druhou stranu to ucelove navozuje utlaceneckou atmosferu a nektere okamziky (napr. Ceasarova reakce na Armandovu smrt) jsou dobre udelane. Jako celek pak tedy uplny prumer. ()

iXtr3m3

Hodnotím s odstupom času opäť o hviezdu viac ako by bolo asi vhodné, ale najmä kvôli tomu, že to bol taký malý predobraz pre novodobú trilógiu. Ale je pravda, že už to bolo viac varenie z vody. ()

Zagros

Čtvrtý (a pro mě poslední) díl původní série mě bavil mimo jedničku snad nejvíce. Příběh Caesara byl správně gradovaný a dokázal mě napnout. Jeho přerod z uprchlíka ve vůdčí postavu (opici) rozsáhlé vzpoury bylo fajn pozorovat. Ač se na filmu podepsalo padesát let od jeho vzniku, mám čtverku rád pro její dobrou atmosféru. Na další díly jsem ovšem už odvahu nenašel a Bitvu o Planetu opic a především následující televizní pokusy si raději nechám navždy uniknout. ()

Shakeus

Teda ta evoluce ale jede! Na začátku jsou opičky opičkami a na konci už by mohli podepsat deklaraci nezávislosti. Ta stejná generace je v dalším pokračování (Bitva o Planetu opic) už plně myslící. A tak si ještě říkám, kolikrát více by asi muselo být opic, aby takhle převálcovalo lidstvo? ()

Paity

Jen to, že tenhle film nevidělal tolik, mě trochu zmínuje frustraci z pocitu, kam až to tahle sága dotáhnula. Jenže ejhle, oni jsou další pokračování, takže se máme "ještě na co těšit". Hlavně, že nějaký zlaťáčky zacinkaly, ale to, že mi tenhle film przní filmovou sbírku, protože když už mám nějaký film chci mít také pohromadě jeho všechna pokračování, to už je jim samozřejmě putna. ()

Sayko

Kdyby byl tento film samostatně a ne jako 3.díl série Planeta Opic, tak bych ho možná hodnotil lépe, jelikož to není zas tak špatné. Avšak o třetí díl jde a divák už začíná poznávat, že je to tahačka peněz, jelikož zde máme dost předvídatelných scén a už z první poloviny se ví, jak to dopadne. Příběh není tolik promyšlený, jako byly předchozí, není vtipný, nijak člověka nezaujme a možná se začne i nudit, jako já. Zklamání. ()

Prochy38

Víte, já tomu asi moc nerozumím. Ano, ani jeden z dílů, které navázaly se nevyrovnal ani z půlky tomu prvnímu. Ale třeba tento díl se mi líbil ještě více než ten přechozí, který mě rozhodně nezklamal. Možná nejsem extra objektivní, ale mám pro tuto sérii slabost. A tento díl? Supr! Caesar, jako postava geniální a celkové poselství si myslím na úrovni. Hodně mě táhne stále kvalitní hudba! S kamerou a režií je to trochu horší, ale stále budu vyčnívat z řady! ()

Perverz

Jak? Jak se dostaly opice k moci? Jak to všechno začalo, a proč? O tom je tenhle film. Thompson už zde dost pokulhává, s třetinovým rozpočtem oproti prvnímu dílu, ale slušným námětem, a scénáristou původních předloh Paulem Dehnem, to J.Lee moc nezvlád. Děj navazuje ne ten předchozí, odehrává se o dvacet let dopředu. Já vím že to prostě filmově v podstatě stojí za piču, ale za mě je planeta opic a celá tahle série super sci-fi, vždycky se do toho zafarám. Stopáž krátká, rychle to utíká. Na moje opice to nemá, ale pořád slušný průměr. CESAR!! ()

Paldiny

Názov príznačný, v tejto kapitole skutočne dochádza na akciu. Príbehovo sa najskôr posúvame o dvadsať rokov vpred, ale podľa starých správ preskakujeme rovno dvesto ročnú etapu, za akú domáci miláčikovia prenechávajú miesto opiciam. Tie sa v rebríčku zodpovednosti rovno chopili výpomocných prác a otročia na uliciach, továrňach, či kaderníctvach. Lenže máme tu Ceasara, opicu slova, ktorý sa na vec pozerá inak a zverbuje bratov, sestry do boja za slobodu. A je to práve miestny Spartakus, o ktorého jediného sa scenár zaujíma. Ostatní sú len štatisti, akých treba buď presvedčiť, alebo zlikvidovať. Uchádzajúca býva jednoduchosť dialógov, zmätená kamera, čo miestami dáva pocítiť, akoby tvorcom chýbalo povolenie a točili spod pazuchy na prvý záber, či logické lapsusy. Ten najväčší samozrejme vyplýva z ignorácie ľudí, ktorí sa hlúpo dopúšťajú tých istých chýb. Tiež v boji chýba proti opiciam ťažká technika, ktorá by potlačila vzburu, ale chápem. Rozpočet dovolil maximálne zapožičanie výzbroje voči (ne)športovým fanúšikom. Záverečná polhodina aspoň masíruje slušnou akčnou náložou s desiatkami nebožtíkov na oboch stranách, kde sa ale misky váh už preklápajú. Dva silné momenty, mučenie Ceasara elektrickým prúdom a jeho záverečný predslov, ktorý definitívne opúšťa zhovievavosť s ľudskou rasou. Nie špatný diel, len by si zaslúžil lepší scenár i spracovanie. ()

Rozjimatel

1,5  Celý film je vlastne len vysvetlením, ako vznikla planéta opíc. To, čo sa dá povedať pár slovami ani nie za minútu je tu natiahnuté na nekonečných 88 minút. A vysvetlenie je to komické, postrádajúce logiku, plné prihlúplych veľkohubých rečí hlavne v závere filmu. Táto filmová séria, ktorú som mal v mladosti celkom rád (preto hodnotím s istou dávkou nostalgie), je učebnicovým príkladom nenažranosti producentov, ktorí chceli vymačkať z úspechu jednotky čo to len šlo, pritom na nejaké filmové umenie sa ohľady vôbec nebrali. A tak sa dokázali dostať z absolútneho vrcholu, ktorý nastavila jednotka, postupne samospádom až na úplne dno, ktoré sa podarilo dosiahnuť pri piatom filme. ()

Pokračování, kam se podíváš – 2. část

Pokračování, kam se podíváš – 2. část