Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Dokumentární

USA, 2013, 400 min

Daniel Farrands

Daniel Farrands

Corey Feldman, Amanda Righetti, Danielle Panabaker, Monica Keena, Robert Englund, Julianna Guill, Tom Savini, Ben Feldman, Wes Craven, Derek Mears, Brendan Fletcher, Zack Ward, Greg Nicotero, Alice Cooper, Kane Hodder, Erin Gray, Travis Van Winkle, Judie Aronson, Lawrence Monoson, Rusty Schwimmer, Lisa Ryder, Ken Kirzinger, Betsy Palmer, Marcus Nispel, Adrienne King, Corey Parker, Amy Steel, Ronny Yu, Darcy DeMoss, Jensen Daggett, Kristi Angus, Arlen Escarpeta, Thom Mathews, Alan Blumenfeld, Kyle Labine, Chuck Campbell, Ari Lehman, Lar Park-Lincoln, John Carl Buechler, Brannon Braga, Todd Farmer, Sean S. Cunningham, Dana Kimmell, Kevin Spirtas, Tom McLoughlin, Elizabeth Kaitan, Douglas Tait, Robbi Morgan, Jeannine Taylor, Robert Shaye, Warrington Gillette, C.J. Graham, Richard Brooker, Joseph Zito, Mark Verheiden, James Isaac, Jennifer Banko, Daniel Pearl, Camilla More, Adam Marcus, Lauren-Marie Taylor, John Furey, Melanie Kinnaman, Danny Steinmann, Harry Manfredini, David J. Schow, Steve Dash, Rob Hedden, Iain Paterson, Ronn Carroll, Ron Millkie, Stuart Charno, Noel Cunningham, Bill Randolph, Russell Todd, Paul Kratka, Tracie Savage, Catherine Parks, Larry Zerner, Gloria Charles, Marilyn Poucher, Erich Anderson, Bradley Fuller, Peter Mark Richman, Frank Mancuso Jr., Joan Freeman, Yani Gellman, Steve Monarque, John D. LeMay, Victor Miller, Ron Kurz, Douglas Curtis, Ethan Reiff, Cyrus Voris, Vampira (a.z.), Carol Locatell, Joel Goodman, Carey More, Shavar Ross, John Robert Dixon, Ron Sloan, Vincent Guastaferro, Ann Ryerson, Nancy McLoughlin, Ted White, Damian Shannon, Mark Swift, Timothy Silver, Don Behrns, Stephen Minasian, Melyssa Ade, Susan Blu, Diana Barrows, Whitney Rydbeck, Bob DeSimone

Narýchlo mi nenapadá lepšie spracovná látka venovaná fenoménu, akým táto mačetová séria bezpochybne je. Mikroskopický rozbor s väčśinou interview bonusom, no podaný formou, ktorá osloví aj slepého a témy neznalého diváka. Napadá mi však niekoľko horrorových legiend, ktoré by si zaslúžili aspoň kúsok z tohto výnimočného koláča.(14.2.2014)

Nebyť perfektného dokumentu "His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th", bola by to bomba. Takto je to „iba“ zaujímavá vec, ktorá však kvôli svojej megalomanskej minutáži zrejme zláka len zarytých fanúšikov tejto hororovej série. Osobne sa však nesťažujem; bolo to pre mňa niekoľko luxusne strávených hodín.(30.9.2013)

Říká se: To nejlepší na konec…a v případě tohoto „mega“ dlouhého dokumentu to platí dvojnásob. Již His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th byl suprový a zdejší tvůrci použili odtud i některé pasáže a rozhovory, ale nešlo jen o bezduchou kopírku, to v žádném případě. Tentokrát se totiž všechny díly rozebírali mnohem více a důkladněji, ovšem méně humornějším způsobem (no chyběly mi tam herecké etudy Toma Saviniho). Diváci mají šanci nakouknout pod pokličku nejen, co se scénářů týče, ale podíváme se i na to, co se odehrávalo mimo záběry kamery na place (samozřejmě hlavně díky fotografiím a krátkým rozhovorům), mrkneme se, jak vznikaly masky a speciální efekty během jednotlivých mord scén – což bylo mimochodem to úplně nejlepší, nebudou chybět ani erotické scény a osudy nadržených teenagerů po milostném aktu, nebo i během něj (nejvíce mě pobavila scéna z devátého dílu ve stanu). Poslechneme si, který z herců a hereček utrpěl nějaký ten úraz během natáčení, nebo měl zdravotní následky po natáčení některých scén (většinou podchlazení, šitý prst, atd…) – no prostě každý si tu jistě najde to své. Pokud vás tedy neodradí ta hrozivá stopáž – obsah však stál za to. To čekání než se to „dososá“ však stálo za to a že jsem nad tímto dokumentem strávil celé dnešní dopo – odpoledne – to mi vůbec nevadí. Finální výsledek a celkový prožitek stál za to. Takže prozatím se s touto sérií loučím, ale pevně věřím, že Jason ještě nekončí…(20.4.2018)

Stejný formát jako Never Sleep Again, akorát Friday the 13th má víc dílů, takže... tohle má skoro sedm hodin. Opět je k vzteku, že mezi vyzpovídanými chybí ta slavnější jména – přitom si myslím, že zrovna Bacon je žánru dost otevřený, takže by mě zajímalo, jestli ho vůbec oslovili –, ale jinak je obsahově monstróznější a (předpokládám po ohlasech na NSA), snad půlka času vyhrazeného na každý díl série je věnována fantastickému a důmyslnému světu speciálních efektů, což mě ohromně potěšilo. Takže jednoduše řečeno – prostě je to ještě ultimátnější ultimátní dokument a je to ještě strašněji strašně super. Takovýchhle dokumentů svět potřebuje víc! Třeba o Phantasmu. Nebo o Hellraiserovi. Nebo o Phantasmu. Snad se někdy dočkáme!(26.5.2018)

Velká spokojenost.Byl jsem jak u vytržení.(29.10.2018)