Americký sniper

• USA American Sniper (více)
USA, 2014, 133 min

Odstřelovač jednotek SEAL amerického námořnictva Chris Kyle je vyslán do Iráku s jediným úkolem: chránit své bratry ve zbrani. Jeho neomylná přesnost zachrání na bojišti velký počet životů, a když se rozšíří pověsti o jeho odvážných husarských kouscích, vyslouží si přezdívku „Legenda". Avšak jeho pověst se donese až za nepřátelské linie a na jeho hlavu je vypsána odměna a stává se z něj hlavní terč povstalců. Navzdory nebezpečí i obětem ze strany jeho rodiny se Chris se zúčastní čtyř hrůzných misí v Iráku a stává se symbolem kréda jednotek SEAL „neopustit ani jednoho muže". Ale po návratu domů Chris zjišťuje, že na válku nedokáže zapomenout. (Warner Bros. CZ)

rEooo

Prikláňam sa k vete jedného uživatela a to je ze aj skutočný príbeh môže byť predvídateľné klišé bez emócií.Film bol v celku vyborny, ale uz to klise boja USA proti celemu svete pod zamienkou teriorizmu ma dost unavuje. ()

robfi odpad!

No, abych to shrnul. Amíci mají mindrák. Jejich ženský jsou tlusté pyskaté, prdelaté a nafrněné krávy a když je jejich kolíci chtějí nedejbože opíchat, tak aby nejdřív volali advokáta a nechali si dát písemný notářsky ověřený souhlas, jinak mají na krku deset žalob. Takže jak to pořešit? Dáme se k SEALs, necháme se buzerovat černou hubou na cvičáku a pak půjdeme šířit svobodu a demokracii do Iráku a na to sbalíme extra prdelatý exemplář. Veškerá možná kliše tu uvidíte, padající dvojčata, sniper to klidně pálí dávkama, protože samozřejmě sebou vláčí automat, nekryje se, nemaskuje se, nemění stanoviště, dokonce se zamíchá do frontových linií a mává svojí kulometnou opakovačkou s mega optickým zaměřovačem nad hlavou, aby ho všichni viděli. A samo, že jak mu vraždí kámoše, tak mu zrovna volá jeho prdelatá a nafrněná kráva přes satelitní telefon.. no co byste ještě chtěli vědět. Jo, je neprůstřelnej. Film o hovně. ()

fafejt001

Dobréééé to bylo ,,to jo . Spíše velmi dobré . Mělo to náboj i odlehčení , dobře udělané ty post traumatické stavy nebo jak to nazvat , např. u té televize co byla vypnutá , ale pro něj vše běželo dál . A To gumové dítě , co bylo ve filmu , to se někdy stane , že je třeba improvizovat . No a rovněž scénka s tím malým klučíkem , co tak seděl venku a lelkoval až do té chvíle , co sniper zazáhl protivníka s tou pancéřovou , tak jsem si také říkal , pustˇ to klučíku a upaluuuuuj dom . To ne nedivím , že měl tlak 170 na 100 ,, teda CHris .... Možná i vyšší . Takže ..... na to , že má rejža Clint , přes osmdesát a točí takové filmy , , je to opravdy výborný film !!! To my všichni , v tomto věku , už dáááááávno budeme prdět do hlíny ..... Prostě CLINT EASTWOOD je pro mně superstár !!!!! Klobouk dolůůůůů !!!!! Takže pro mne .. pět . ()

SZYslak

Chtel jsem dat sest hvezdicek za tento "Enemy At The Gates strejchnuty Black Hawk Downem". Je dobre po case videt, resp. nechat si pripomenout, jak je zivot pomijivy a ze valka je nejvetsi zlo. Zabijeni ve jmenu jakehokoliv boha je zlo. I to samotne zabijeni asi neni tak uplne halal. Clint Eastwood je borec ... ale vlastne me dost nasral 1) to plastove mimino, to byl ulet jako prase 2) konec, to pribehla ucetni a rekla "Kurva Clinte, dosel kredit". A Clint "fpoho, izy, nevadi, tady vyrobime titulek a tady se to ustrihne". A jak rekl, tak udelal. Amici maj vubec problemy s vyvrcholenim. 85%. ()

StinkingPooh

Dějovou linkou, kdy naháněl toho syrského "olympionika" mi to trochu připomnělo Nepřítele před branami, rojení se ručníkářů zase Černý jestřáb sestřelen, ale příběh má i dramatickou linku, takže to není jen bezduchá střílečka. Clint má na svém kontě podle mě už ale i lepší filmy. ()

Malarkyy

Ten to film je nejlepší a nejrealističtější ze všech válečných filmů moderní války. Příběh Chrise Kyleho je neuvěřitelně silný a emotivní. O čem ten to film vlastně je? Film nesleduje tvář války jako takové ale zaměřuje se na samotného hrdinu, na jeho emoce, na jeho důvody proč šel do armády, na to proč šel do války a proč se tam neustále vracel a na to co ho dokázalo od války vrátit zpět do normálního života. A za mě má i akční stránka filmu 100%, není totiž obalená do hollywoodských sra*ek s prominutím jen aby člověka usadila a ohromila efekty a emocema. Ty emoce totiž v té akci voják neprožívá, protože je prožívat nemůže, on totiž musí být na 100% připravený udělat co je nutné i zastřelit dítě a pak dál pokračovat v misi dokud se nedostane minimálně na základnu, protože kdy by se tam sesypal, odnesl by to jak on tak jeho kamarádi a spolubojovníci. Ty emoce, které si divák žádá, jsou v hlavě vojáka ne venku. A tohle dělá ten to film velice realistickým. Ale ten kdo nezná vojáka, co byl na misi nebo aspoň nějaký příběh z knížky co sepsal někdo, kdo ve válce byl, to nepochopí. Za mě nejemotivnější film za posledních několik let. Závěr je srdcervoucí. ()

987Castiel

Clint Eastwood to jednoducho vie a má mimoriadne rád hrdinov. To, či hlavná postava je alebo nie je hrdina je na každom z vás... film je samozrejme najamericko americkejší takže som nič prevratné nečakal a možno práve pre priemerné očakávania ma film prekvapil, potešil a nenudil. Účel splnený, réžia ako po masle a Bradley Cooper potvrdil, že dokáže zahrať akúkoľvek rolu. Neviem na koľko % je príbeh a všetky okolnosti reálne, ale k záverečnej vete by som si prial aj trochu viac odôvodnení a informácií aby som nemusel do rána googliť (ale rád to urobím). PS: Vojna víťaza nemá. ()

MorraEddie

Clint furt umí a to víc než dobře. Mladí rejžové by se od něj klidně mohli učit,protože mu nedělá problém natočit jakýkoliv žánr. Americký sniper je poctivý válečný film,který je silný hlavně v akčních scénách. Pravda je,že film má na můj vkus pomalejší začátek a občas je až moc vlastenecký,ale to není nic tak hrozného. Celkově jsou to pro mne silné 4*. ()

Wolftalon

Nevěřil jsem, že by Bradley Cooper dokázal ztvárnit tuhle roli, a už vůbec ne takhle skvěle. Nějak jsem si ho nedokázal představit jako drsného vojáka, ale překvapil a ukázal, že jeho charizma funguje snad úplně všude. Je snad nemožné, aby zahrál postavu, která by si hned nezískala vaše sympatie a tak ani Chris Kyle nebyl výjimkou. Film se nesnaží válku nějak zlehčovat a ztráty ukazuje nemilosrdně na obou stranách. Celá podívaná by sice mohla trvat kratší dobu, i tak ale stojí za to se na ní kouknout. Clint Eastwood prostě stále válí! ()

wick

Clint do starého železa nepatří...řemeslně stále na vysoké úrovni zfilmované drama vojáka v Iráku. Jen té obhajoby psychopatických střelců, americké invaze a těch amerických vlajek tam bylo přespříliš... ()

hony23

Smekám klobouček před Eastwoodem, v 84 letech zrežírovat takto náročný film, to je něco! Příběh snipera, který kosí příslušníky Al Káidy, je opravdu zdařilou podívanou nabízející několik silných momentů, ve kterých jsem zadržoval dech spolu s hrdinným ostřelovačem. Pasáže, ve kterých je Chris doma a řeší rodinné problémy, sice tak záživné nejsou, ale tvůrci zřejmě chtěli nabídnout kromě akce i pohled do duše této legendy. ()

Olbi

Eastwood natočil pomník pro amerického Vaslilije Zajceva s grácii sobě vlastní.Pravda,tomu vlastenectví a posttraumatickému syndromu se neubráníte,ale taková je realita.4*,protože Clint a Bradley. ()

Facik.

V letech 1999 až 2009 zaznamenal Chris Kyle z jednotky amerického námořnictva SEAL nejvíce odstřelovačských zásahů v dějinách USA. Nepřátelé mu přezdívali Ďábel, spolubojovníci ze SEALu Legenda. 27. ledna 2015 cca o půl páté jsem film dokoukal. O deset minut později už objednávám Chrisovu autobiografii a nemůžu se kurva ale kurva dočkat !!! ()

trapatoni

Už jako malý jsem si hrál na vojáka a až do současnosti mi k nim vydržel obdiv. Bradley Cooper byl opravdu skvělý a o kvalitní akci taky nebylo nouzi. Sem tam se tam vyskytla taky nějaká ta domácí scéna, která mi ale vůbec nevadila, protože tím film trochu zpomalil a tím víc jsem se těšil na další legendární turnus. Jediná věc, která mi trošičku vadila je to, ze vzhledem na jméno filmu jsem čekal trochu víc té snajpeřiny. ()

warha

fil je to hodně dobrej, ale nevím jestli až tak dobrej na 6 nominací. Bradley už klasicky sympaťák co dokáže zaujmout ()

kacer4

Čo sa týka psychologického rozpoloženia, je to brilantné. Ale čo sa týka bojov je to už iné. Tento film mi trochu pripomenul Black Hawk Down, t.j. Američania sú najsvätejší a práve oni vybojujú celosvetový mier. Berem, že skúšťač boli dvojičky, ale všetko okolo toho... Toľko vojakov, penazí,... Stojí to za to? Samozrejme ale Kyle je osobnosť hodná filmu a chápem, že na inom pozadí to nejde spraviť. Ale nestotožňujem sa s týmto smerom. ()

mucho3

Pro amíky asi vlastenecká povinost to vidět,pro mně zklamání.Takové typické vyprávění o masovém vrahovi "in memoriam",Clinte umíš točit o moc líp..... ()

RealHonza

Trošku nevhodné prolínání děje z Iráku a z USA, napínavost díky tomu dost upadá, celkově mi to přišlo takové bez emocí a utahané. Měl jsem rozhodně větší očekávání. ()

kokofek

Děsí mě představa,že pro některé jedince je životním cílem bojovat.Vůbec pro ně není nutné přemýšlet, jestli je ta válka oprávněná a správná.Prostě vláda řekla, že ano tak jdu.Budu slavný, uznávaný a ještě peníze.Stejně nic jiného neumím a potřebuju,aby mi někdo život řídil.Je to přece jenom jednodušší.Bohužel jsem ve filmu žádnou proměnu myšlení snipera nezaznamenala.Myslím , že to u těchto jedinců ani nejde. ()

belinko

Keď som začal pozerať ten film, vôbec som nevedel, že je to podľa skutočných udalostí... a ono to je dobre, lebo nakonci ma film dostal (po tom, čo som sa to dozvedel).. Bradley to skvele zahral, film má skvelé dilematistické scény (ako napr. hneď na začiatku - zastreliť chlapca, či nie) a hrá na city klasickým vojnovým spôsobom, ktorý extra neoblubujem, no ak je to fajn postrihané a má to nádych drámy, beriem to... strih je skvelý, réžia skvelá.. scenár nemal moc voľnú ruku, nakoľko je ten film z prostredia vojny, čiže minimum rozprávania a stále len strielanie.. koniec sa mi ale nepáčil, už to bola moc veľká reklama na ameriku, spravené klasickým US štýlom (amerika je najlepšia, mariňáci sú najlepší, US SEAL sú najlepší).. ale film je dobrý, dostane vás a nakoľko je to podľa skutočných udalostí - 4* ()

Spielberg našel svého Bullitta

Spielberg našel svého Bullitta

18.11.2022

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Clint Eastwood a další hrdinové z lidu