Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

Gixian

Rozhodně povedený válečný film o oněco méně povedené válečné akci Market Garden. Osobně oceňuju hlavně historicky poměrně věrné ztvárnění reálií, návaznosti operací jednotlivých divizí na sebe, plus zručné ztvárnění všech problémů, které akci provázeli. Ze všech těch hereckých hvězd nejvíc asi vynikne Gene Hackman, kterému jeho postava věčně zamklého polského generála sedla jako ulitá. Co film v mých očích dělí od páté hvězdičky je přílišná délka (několik scén by mohlo být s klidným svědomím vystříháno, a filmu by to jen pomohlo), nevýrazný konec (boj je najednou ustřihnutý a přeroubovaný zbytečnými záběry zpívajících zajatců a uprchlíku) a hudební podkres, který za těch 30 let opravdu mohutně zestárl, a svými pompézními dechovkami ve mě vyvolával dost smíšené pocity. ()

bif

Richard Attenborough je génius! Příliš vzdálený most je opravdu velkofilm se vším všudy. Všude samá hvězda (podávající perfektní výkon). Kamera i střih fantastické. Film je trošku dokumentárně naladěn a tak opravdu věrně zachycuje veškeré taktizování, ale také průběhy bitvev. Jedná se o jedinečný válečný snímek se vším všudy. Mě dostal, úchvatné! ()

Jeand´Boa

Válečný film, který se oproti všem zvyklostem věnuje úspěchu příliš vzdálené akci...vojenské záměry se sice nezdařily, ale jejich filmové zpracování ano. Je sice poněkud roztříštěné, ale to pouze za účelem, abychom si mohli vychutnat herecké výkony všech zúčastněných hvězd. Každý z těchto Pánů dostal prostor a každý z nich jej zcela využil...pěkný film o nepěkných věcech... ()

bubblebobble

Tento film je ako rozhovor dvoch sliepok z nákupného centra. Dlhý, nudný, absolútne ma nezaujímalo o čom sa bavia a ku koncu ma rozbolela hlava. Tá jedna hviezda je len z úcty k skutočnej udalosti o ktorej si radšej pozriem nejaký dokument, prípadne si o nej prečítam. Attenborough točí tie filmy štýlom, ktorý sa mne nepáči. Snaží sa byť realistický ale tie postavy pri tom nejak šednú a výsledok je potom taký nejaký sterilný (viď. Gádhi). ()

Ozzy2

S tímhle štábem a obsazením to ani špatně dopadnout nemohlo.Film také pochází z doby, kdy se ještě točily filmy, které měly divákům co vyprávět. ()

tranquill

"Začínám pomalu věřit, že se z toho dostaneme... To proto, že Bůh i já jsme Skoti!" Velkolepé válečné drama se spoustou hereckých hvězd. ()

mi-ib

Začátek je parádní. Představuje se plejáda skvělých herců ve své nejlepší formě. Válečné epizodky jsou napínavé a hodně autentické. Žel postupem času jsem se vlivem počtu dějových linií přestal orientovat, kdo je kde a co jde vlastně dělat. Škoda, že je to tak složité na orientaci v ději, jinak by šlo díky autenticitě a spádu o jeden z nejlepších válečných filmů, který jsme dosud viděl. ()

waska

Hvězdné obsazení a jeden z nejlepších válečných filmů všech dob. Filmu by možná slušela o něco kratší metráž a větší organizovanost, ale plně vystihuje průběh jedné z nejdůležitějších akcí druhé světové války, rozstříštěnost velení, zmatek ve spojeneckých jednotkách a podcenění německého nepřítele, který nebyl tak slabý a dezorientovaný jak si někteří generálové mysleli. Jako důkaz posloužil projev velicího generála v začátku filmu. "Neodvolám výsadek kvůli tomu, že si někdo něco myslí" a hláška generála Sosabowského : "Jen se ujišťuji na čí straně stojíte", mluvila za vše. Výbroný výkon předvedli Hackman, Caan, Connery, ale také Hopkins. Mile mě překvapili Caine a Redford v jedné z nejsilnějších scén filmu. A pánové, kteří jste neslyšeli o Market Garden, co jste v hodinách dějepisu dělali??? :-) ()

CliffLee

Typický příklad toho, že čím větší debil tím vyšší post na velitelství, ještě že se debilita nevyhýbala oběma stranám... Richard Attenborough nám servíruje, pro někoho možná moc ukecaný, ale přesto skvělý válečný velkofilm nabytí velkými hercekými hvězdami a přímo obrovskými válečnými scénami. Film samotný pojednává o obřím fiasku jménem Market Garden a i když mu k dokonalosti přeci jen kousek chybí, myslím že to Attenborough ho vystihl velmi dobře a natočil další výborný válečný snímek... 8/10 ()

BDMarty007

Film je úžasně výpravný, s neuvěřitelnou plejádou skvělých herců, a každému, kdo má válečné filmy rád jej rozhodně doporučuji zhlédnout. Ale ve výsledném hodnocení musím být kritický. S filmem mám jeden zásadní problém, a to jest, že navzdory téměř 3 hodinám jsem se nedokázal v celé té plejádě postav zorientovat. Do filmu je prostě zařazeno příliš mnoho dílčích epizod, kdy divák podle mě nemá možnost úplně přesně pochytit, kdo to je, proč to je ... Například celé zapojení Roberta Redforda mi přijde naprosto zbytečné, jako kdyby jediným smyslem bylo zapojit Roberta Redforda. U Seana Conneryho jsem si často nebyl přesně jistý, kde zrovna je a jak se tam dostal. Myslím, že méně by v tomto případě bylo rozhodně více. Neškodilo by větší zaměření na příběh a jeho dramatizaci, ty se trochu vytrácejí pod nánosem hereckých hvězd a monstrózních scén. Hodnotím za 3,5. ()

josieaddms

Dřív se koukalo na válku úplně jinak než dnes. Udělat film o nepovedené misi, je sám od sebe dost zajímavý nápad. Ale líbilo se mi hlavně, že film nijak neobviňoval Němce, a ukazoval nám je jako normální lidi, vojáky, kteří byli úplně stejní vrazi a svině jako Britové. Právě kvůli pohledu filmu, že ve válce není žádná dobrá a zlá strana, že je to utrpení ve kterém trpí celá města a země, a že mezi nimi neexistuje žádný zlý Němec který mezi bitvou v jedné ruce kouše stehno pečeného prasete, a druhou rdousí nějakého ubohého Žida. Líbili se mi smutné repliky Laurence Oliviera, líbil se mi ve své roli Michael Caine, Anthony Hopkins a dost i všichni ostatní. Attenborough vystihl celkem slušně povahy všech vystupujících národů, a děsivou a smutnou atmosféru té doby. ()

Inozuka

Válečné filmy se v současnosti hodnotí optikou Zachraňte vojína Ryana. Není moc snímků, které vznikly před ním a přesto jeho modernímu pojetí dokážou vzdorovat. Příliš vzdálený most je jedním z nich. Velkoryse pojatý epos, opírající se o stejnojmennou knihu vzpomínek veteránů téhle zpackané operace od Patrika Ryana, se pyšní zástupem vynikajících herců, bohatou výpravou a legendární hudbou. Scéna s kličkováním jeepu mezi stromy v lese je něco nezapomenutelného! Jedinou skvrnou tak zůstává použití neautentické bojové techniky na straně Němců - sakra to by se fakt nenašel alespoň jeden Panther a nějaký ten Stug? A to fakt žádný ze sběratelů nebyl ochoten půjčit Thunderbolta, aby za něj nemusel zaskakovat cvičný Texan? Ale což, ve své době to byla běžná praxe a řada válečných filmů je takto v oku znalce krapet dehonestována. Tady to ale tak nějak dokážu odpustit... ()

junxi91

Našlapaný dokumentární druho válečný film, tentokráte o smělé operaci s názvem Market Garden, kterou si vymyslel jinak velice opatrný generál Montgomery a vrchní velitel Spojenců v Evropě generál Eisenhower mu to schválil. Dneska již víme, že se tato mise úplně nevydařila. Operace Market Garden počítala s přeletem 35 000 mužů do vzdálenosti 480 km od leteckých základen v Anglii a jejich výsadkem za nepřátelské linie v Nizozemsku. Dvě divize amerických výsadkářů jsou zodpovědné za zabezpečení silnice a mostů od frontové linie až k Nijmegenu. Britská divize pod velením generálmajora Roye Urquharta má přistát poblíž Arnhemu a držet tam obě strany mostu. Podporovaná má být brigádou polských výsadkářů pod velením generála Stanisława Sosabowského. XXX. obrněný sbor má postupovat po silnici přes mosty držené americkými výsadkáři a dva dny po jejich výsadku dosáhnout nejvzdálenějšího mostu v Arnhemu. Zatímco generál Urquhart informuje své důstojníky o plánu operace, někteří z nich jsou překvapeni, že se pokusí o přistání tak daleko (16 km) od svého cíle, protože vzdálenost od jejich přistávací zóny k mostu v Arnhemu učiní jejich přenosné vysílačky nepoužitelnými. Ačkoli panuje shoda, že odpor bude sestávat výhradně z nezkušených starců a Hitlerjugend, průzkumné fotografie ukazují přítomnost německých tanků v Arnhemu. Generál Browning nicméně fotografie tanků bagatelizuje a také ignoruje zprávy z holandského odboje, protože věří, že operace bude bez ohledu na to úspěšná. Arnhemský most je hlavním cílem, protože slouží jako poslední únikový prostředek pro německé síly v Nizozemsku a přímá cesta do Německa. Silnice k němu je však pouze jedinou linií spojující všechny klíčové mosty a vozidla se na ní musí vmáčknout, aby mohla projet. Silnice je také vyvýšená, takže vše, co se po ní pohybuje, je dobře viditelné pro obránce. Přestože vzdušný výsadek zaskočí nepřítele a narazí na malý odpor, most ve městě Son je zničen Němci těsně předtím, než jej stihnou výsadkáři zajistit. Kromě toho Urquhartovu divizi postihly potíže, protože mnoho džípů buď nedorazilo, nebo bylo zničeno v během letu, a vojáci mají problém s navázáním spojení. Postup XXX. sboru je mezitím zpomalen německým odporem, úzkou silnicí a nutností postavit "proslulý" britský pontonový most Bailey, který by nahradil most zničený v Sonu. Poté je sbor zastaven v Nijmegenu, kde vojáci 82. výsadkové divize provádějí nebezpečný přechod řeky za denního světla, aby dobyli most v Nijmegenu, a XXX. sbor je dále zdržen čekáním na pěchotu, která má zajistit město. Němci - především tankové divize Waffen SS - se přibližují k izolovaným britským výsadkářům, kteří okupují část Arnhemu u mostu, a přestože polské Sosabowského jednotky po zdržení v Anglii nakonec dorazily, na posílení Britů je příliš pozdě. Po dnech intenzivních bojů proti pěchotě SS a tankům jsou poražení vojáci nakonec buď zajati, nebo nuceni stáhnout se do Oosterbeeku. Urquhart dostává rozkazy k ústupu, zatímco ostatní spojenečtí velitelé poukazují na různé potíže, které byly způsobeny nedostatečnou podporou a zařídily jim neúspěch. Urquhart unikne s méně než pětinou ze svých původních 10 000 vojáků, zatímco ti, kteří jsou příliš těžce zraněni na to, aby utekli, zůstanou vzadu, aby pokryli stažení. Po příjezdu na britské velitelství Urquhart konfrontuje Browninga se svými osobními pocity ohledně operace, které jsou v rozporu s jeho dřívějším optimismem, které ohledně této operace měl. Zpět v Oosterbeeku Kate ter Horst, jejíž dům Britové přeměnili na provizorní nemocnici, opouští ruiny, které z něj zůstaly. Když prochází předním nádvořím, nyní hřbitovem padlých vojáků, ona a její děti odcházejí se starším lékařem, vezouce pár věcí na vozíku, zatímco ranění britští vojáci zpívají „Abide with Me“, zatímco čekají na zajetí. Celkem povedený film s vysokou historickou přesností, s pohledem z německé strany, které velel polní maršál Walter Model a který předpokládal, že do podobně riskantní akce by Spojenci nikdy nešli. Boje byly kruté a krvavé, hlavně tedy co se týkalo mostu v Arnhemu a také uvězněných vojáků v Oosterbeeku, kteří čekali na zásoby, které však byly bohužel shazovány za nepřátelské linie. Úplně jsem cítil tu beznaděj, kterou vysazení vojáci museli cítit, když se ocitnuli odříznutí a vydaní na nemilost německých vojáků a tanků. () (méně) (více)

Shredder

Attenborough sa snazil zobrazit celu operaciu Market Garden a to z kazdeho uhla, kedze ju vobec nepoznam neviem posudit nakolko sa mu to naozaj podarilo. Dockal som sa vsak zvlastneho, aj ked nie zleho vojnoveho filmu. Miestami mi film pripominal obycajnu rekonstrukciu bitky, ake sa bezne usporiadavaju na roznych slavnostiach avsak s hereckymi esami a skutocne monumentalnu. Hereckych legiend je sice vo filme pozehnane, ale ani jeden z nich nedostane dostatok priestoru na sebarealizaciu co je skoda. Celemu deju chyba trocha pevnejsia kostra a preto som sa pocas tych 3 hodin obcas stracal. Dve jasne plus su vsak bojove sceny (na 70 roky uzasne) a dramaticka stranka filmu. ()

smajly

Velmi působivé válečné drama, plné nádherných záběrů (například výsadek na začátku filmu), který se oprostil od nutnosti neustálé akce a šel o něco víc do hloubky. Jediné mínus je opravdu neúnosná délka, takže poslední půlhodinu začíná být trošku nuda a divák se ze všeho nejvíc těší na titulky. ()

playboy_05

Válečný film natočený zvláštním způsobem, rozstříštěný na několik samostatných kapitol, přičemž každé vévodí 1-2 herecké hvězdy...mě nejvíc zaujal James Caan, Michael Caine a samozřejmě Sean Connery...i přes celkem dlouhou stopáž musím říct že jsem se nenudil ani minutku a občas místy jsem zíral se zatajeným dechem a otevřenou pusou...scéna samotného výsadku nebo napadení konvoje skrytými tanky či Redfordův výsadek přes Rýn jsou naprosté vrcholy filmu...za mě 5* a troufám si říct, že po Ryanovi druhý nejlepší film o 2. světové válce ()

1mArc0

Už len samé herecké obsadenie budí záujem. Už len samotný príbeh budí záujem. Už len autentickosť. Už len samotný film. Tak šup do toho, neoľutujete. /80 %/ ()

Pulper

V tomhle bijáku je hvězd jako na noční obloze. Film je natočený krásně a některé scény jsou nezapomenutelné (barety, Poláci ve vodě). ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal