Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

Thomassi

Jeden z nejlepších válečných snímků vůbec, který má až dokumentární charakter, který zde ale není na škodu. K tomu ještě dlouhá řada známých herců a na svoji dobu vynikající bojové scény. Velké plus je také to, že tento film není o vítězství a oslavě hrdinů, ale o porážce a takových je málo. ()

Aiax

Z trojice skvělých válečných velkofilmů Saving Private Ryan, The Longest Day a Bridge Too Far je pro mne velkolepá freska Richarda Attenborougha jednoznačným králem. Není sice tak dramatická a efektní jako Ryan, ale zase ani tak prvoplánově šokující a zoufale hollywoodská. A The Longest Day je sice výpravnější, ale zase působí víc jako odměřená rekonstrukce než dramatické a emocionální filmové dílo. Bridge Too Far je skvělý, napínavý, informativní a myšlenkově podnětný, má úžasné herce, výborné dialogy a Attenborough je skutečně mistr. Někomu přijde film příliš roztříštěný a zmatený, na to je jediný recept - shlédnout několikrát. Na mě však zapůsobil jako rána palicí mezi oči hned napoprvé. ()

salalala

Hodně poctivý válečný velkofilm z doby, kdy se digitální triky ještě nepoužívaly a dramaturgické možnosti byly prakticky neomezené. Attenborough od počátku nastoluje téměř dokumentární styl, kdy naprosto přesně vysvětluje válečnou taktiku, dlouhé minuty věnuje čistě vojenským dialogům a v pomalém tempu se snaží rekonstruovat operaci, která mohla ukončit válku dřív, ale kvůli podcenění soupeře a jakémusi pocitu bohorovnosti to nedopadlo. Snímek disponuje výbornou dobovou atmosférou a Attenborough ohromí i famózní akcí, která je rozložená celou stopáží a je naprosto strhující a dokonce v ní používá i krátké záběry “z pohledu první osoby“, které vše oživí a zatraktivní. K naprostým vrcholům v tomto ohledu patří scéna prvního náletu a výsadkové scény, které jsou naprosto fascinující. Ocenit se musí i typicky britský humor, který jinak vážný děj příjemně odlehčuje. Samostatnou kapitolou pak je neskutečně a extrémně hvězdné obsazení, z něhož tedy většina nemá moc prostoru, ale vůbec nevadí, že se tu objeví, je to takové milé zpestření. K těm nejvýraznějším patří určitě Sean Connery a Anthony Hopkins, i ostatní jsou v rámci možností a prostoru výborní. Hvězdičku pak ubírá přehnaná stopáž, která je opravdu nadbytečná a velké množství postav a informací, v nichž se bez znalosti celé operace jen těžko orientuje. To ale nic nemění na tom, že A Bridge Too Far je jeden z nejlepších klasických válečných filmů a i dnes hledá konkurenci jen velmi těžko. 80 % ()

Anglie

Vynikající film o jedné z posledních bitev druhé světové války. Jeden z nejlepších válečných, které kdy byly natočeny. ()

Chrysopras

Pro mě žel spíš nudný než zajímavý. Částečně jistě mou vinou - takřka nulový background k této akci. Ale vynechat nemůžu ani režiséra - nejspíš sázel hodně na atmosféru a pompéznost obsazení rolí hlavních i komparzních. Ovšem dneska už to těžko může ohromit a atmosféra nijak strhující a fascinující není. ()

janek85

Velice působivý válečný film. Celým filmem se táhne šíleně bojová atmosféra, i když na začátku to zase tak poznat nejde, ale na konci a uprostřed to bylo dosti drastické. Dále pak efekty, veškeré bombardování a střílení. Chválím rozhodně hudbu, tak byla hodně veselá, a to se k tomuhle hodí, IMHO. Také měl film vskutku hvězdné osazení, Conery, Hopkins, to všechno jsou vynikající herci. Je jedno jsem u filmu moc nepochopil, a to byl konec. Nevím, možná jsem četl nepozorně titulky, ale mělo to takový zvláštní konec. Rozhodně kvalitní film 87% ()

Beagle

Velmi epické, s několika perfektními, hořce vtipnými momenty a s prvotřídním obsazením. Tenhle film určitě strčí do kapsy většinu z těch válečných filmů, které jsem měla možnost vidět. ()

(mOnkey)

Ačkoli jsem na profil Příliš vzdáleného mostu zabrouzdal v minulosti už několikrát, přesto jsem se neudržel a během úvodních titulků, kdy se střídají všechna ta zvučná jména, několikrát zavýskal radostí. A zcela oprávněně, protože herecké výkony jsou bez výjimky vynikající. Scénář postrádá hluchá místa a režijní vedení Richarda Attenborougha je rovněž pevné a sebejisté. Nejen díky tomu ale i pro řadu nezapomenutelných scén (seskok na nepřátelském území, dobývání mostu) se snímek může řadit k početnému zástupu dnes už válečných klasik. ()

Martin741

Vojnove velkofilmy o Druhej Svetovej vojne mam rad : Bitva o Britanii, Bitva o Midway, Nejdelsi den. Ovsem tento sa podla mna nezaradi k absolutnej spicke. Preco? Ponajprv je to sled viacerych za sebou nasledujucich samostatnych scenok, ktore bohuzial dokopy pozliepane nedavaju extra dobry vysledny dojem. V kazdej tejto scenke sa totiz mihne nejaky vyborny herec : tu Hopkins, tam Michael Caine /The Italian Job 1969/ a tam zase Sean Connery /Goldfinger, Thunderball, Diamonds are Forever/. Ovsem celkovo film nedava vyborny dojem, skor priemerny. Dalej : film sa snazi zachytit az prilis vela uhlov pohladu : od generalnych stabov, cez zasobovanie, vojnove sceny, obycajnych vojakov az po strielacky. To tiez film skor potapa, nez by mu pomahalo. Samotna Operacia Market Garden /odohrala sa 17. -- 20. septembra 1944/ je vysvetlena sice dopodrobna, ale podrobnosti je tu az prilis a miestami vadia. Vadi aj sialena minutaz 176 minut, dalo sa to dopozerat len tak -tak. Nic, na poli vojnovych filmov o Druhej Svetovej Vojne mam svojich favoritov, ale tento film A Bridge Too far k nim nepatri. 77 % ()

Vyhy

Smutné, drsné, velkolepé, plné hvězd a komparzu. Možná moc dlouhé, přesto jsem rád, že mi film operaci Market Garden představil, protože jsem o ni neměl ani tucha. ()

Petoss1

Moji obľúbení herci zo starej školy a ktomu sfilmovanie neúspešnej operácie Market Garden, pri ktorej si spojenci mysleli, že ukončí vojnu. Dĺžka mi nevadila, pri vojnových filmoch mi ani nevadí, bolo to ako dobre napísana režisérska symfónia. 90% ()

Aelita

Jak by vypadala mapa světa, ale i celá historie lidstva, kdyby anglické tanky dobyly Berlin v roce 1945? A byl-li vůbec možný tento výsledek operace Market Garden? Dějiny neznají podmiňovací způsob. ___ Tolik osudových chyb a hlavně tolik "hrdinných" umíněných velitelů člověka spíše rozčilí, než dojíme. Ale to je zřejmě normální lidská reakce na nezdar a namyšlenou zaslepenost. ()

starbrejkr

Viděli jste někdy hvězdněji obsazený válečný film? Možná tak Nejdelší den.....Každopádně Vzdálený most je neskutečný kolos...kolos, který stojí na pevných nohou...Ač to nejde srovnávat s realističností Ryana, tak mě tyhle typy válečných filmů braly vždycky víc ()

Cheeter

Klasický válečný film, který ukazuje druhou světovou válku lépe, než většina těch současných. Dokáže přiznat neúspěch Spojenců, byť se to jasně neříká. Navíc většina špičkových herců generace v jednom filmu. Člověk prostě nemůžu být nespokojen. ()

iommi

Neviem sa rozhodnúť, čo bolo viac odfláknuté - film, alebo operácia. Pravdepodobne oboje. Toľko vojenskej nelogičnosti som pokope snáď ešte ani nevidel. A čo sa týka filmu, ak uvážim koľko v ňom bolo využitých filmových hviezd a vojenského materiálu vo väčšej časti filmu som mal pocit, ako by som sa pozeral na vojenskú prehliadku. Attenborough sa pokúšal zobraziť príliš veľa a nezobrazil takmer nič. ()

pakobylka

Imponující rekonstrukce odvážného, ale příliš megalomanského plánu, draze zaplaceného lidskými životy ... aneb výpravné pojednání o tom, jakou podobu měl "devadesátiprocentní úspěch“ největší výsadkové vojenské operace v dějinách. Leč po bitvě je každý generál - tady se přímo nabízela jedinečná příležitost ukončit válku už v roce 1944 ... takovou šanci prostě nešlo jen tak pominout. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal