Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

Rssa

Snad nejoblíbenější válečný film. Něco jako Dannyho parťáci 70. let z prostředí Druhé světové války. Tolik hereckých hvězd se už před kamerou snad nikdy nesešlo, legenda vedle legendy. A všechny tyto legendy hrajou parádní postavy (Connery jako parádní Commandos, americký Redford, šéf Olivier, polský důstojník Hackman, Hopkins, Caine, Fox, Caan, Bogarde, O´Neal, Elliott...). Válečná story na 3 sakra zábavné hodiny. 95 % ()

Scytale

Tento film dopadl stejně jako vojenská operace, která mu je předlohou. Mnoho scén působí nechutně amatérským dojmem a někdy až nechtěně komicky. Celé je to přehlídka známých hereckých "ksichtů" své doby navlečených do maskáčů. ()

Ripley

Tento tříhodinový film o operaci Market Garden,patří mezi mé dva nejoblíbenější válečné velkofilmy natočené v šedesátých a sedmdesátých letech.Ten druhý je Nejdelší den z roku 1962.Nejlepší scény:Výsadek/obrana mostu v Arnhemu(Hopkins)/záchrana kapitána seržantem(Caan) a následná scéna s doktorem/překonání řeky na člunech(Redford).Celkově za 90% ()

F.W.Colqhoun

Those are British troops at Arnhem. They're hurt bad. And you're just gonna sit here... and... drink tea? Didaktické, jen trochu patetické, divácké suchými anglickými hláškami a úctyhodné záměrem natočit válečný film z perspektivy spojenců o poslední velké nezdařilé akci proti hitlerovskému Německu. Pozoruhodný je respekt, který tvůrci vyjadřují i vůči protivníkovi, které prezentují jako zdatného vojenské protivníky, nikoliv krvelačné nacistické bestie. I když film trvá skoro tři hodiny, nemohlo se povést vměstnat do něj inscenaci komplexní vojenské akce. Epizodickost a roztěkanost filmu pomáhá strávit nebývalý ansámbl áčkových filmových hvězd i epizodních rolích (výčet by byl příliš dlouhý), které zjevně nemohly odolat spolupráci s Attenboroughem a příležitosti blýsknout se v rolích hrdinů bez bázně a hany (Britové, Američané, Poláci) či kompetentních profesionálů (Němci). Diváka přivyklého rádoby realistickému CGI balastu mohou ohromit (rozsahem, želbohu ne formou) ejzenštejnovské, analogové bitevní scény, jaké už v současných filmech nejsou k vidění. PS Pche, chce točit Gándhího a - ani jeden spojenecký voják černé pleti? :-) ()

Itar

Vynikající adaptace téhle přehnaně ambiciozní operace. Snad až na malou vsuvku Jamese Caana polodokumentárně podáno a naprosto precizně nasnímáno (zejména začátek operace). Richard Attenborough vsadil na hvězdné obsazení a velkolepou výpravu a získal si mě téměř beze zbytku. Tím je na můj vkus ne úplně ideální hudba. Třeba takový Ron Goodwin by podle mě měl větší záběr. Na závěr snad ještě trio mých nejoblíbenějších: Elliot Gould, Sean Connery a Anthony Hopkins. ()

Rozjimatel

2,5 Kriste pane! Taká plejáda skvelých hercov a čo z toho vyšlo. Neskutočné množstvo pátosu. Mnoho scén, dialógov a väčšina sprievodnej hudby je tak prihlúplo patetická, že som pri tom škrípal zubami. Už asi po minúte filmu som dostal pecku do ksichtu, keď mi film oznámil, že až do júna 1944 bol Hitler akoby pánom sveta a až po vylodení v Normandii nastal zásadný obrat vo vojne. O východnom fronte ani zmienka, ako keby neexistoval. Ako keby neboli žiadni Rusi, ktorí už skoro rok tlačili Nemcov späť na západ. Je to skôr na 2 hviezdičky, tretiu dávam s prižmúrenými očami za hercov, pár bojových scén a za to, že som sa dozvedel niečo nové z obdobia 2. svetovej vojny, ktoré ma dosť zaujíma. ()

Oyer

Příliš vzdálený konec filmu. Skoro až zbytečně dlouhé. Herecké obsazení luxusní. Výprava taky parádní. Rozhodně film z áčkové řady. Na to, že je tento snímek tolik napumpován hvězdami a byl tak nákladný tam chybí více emotivních a dech brajících akcí... ()

Mikino00

Hvězdami doslova nabitý velkofilm ve stylu šedesátých let s mnoha dějovými linkami, ukazujícími několik bojišť i lidských příběhu. Právě v tom je největší lákadlo i slabina filmu, roztříštěnost a rozkouskovanost, rychlé opuštění a střídání bojišť není optimální, neznalý divák si tak celkovou představu o operaci stěží udělá. Přítomnost tolika hereckých hvězd je skvělá, až zamrzí že někteří nedostali více času. Film ale napětí i kvalitní akci nepostrádá, rozhodně nenudí. ()

Brejlil

Takový divný film. I když možná, že to byl záměr. Operace Market Garden je jeden z nejhorších neúspěchu Spojenců za války, a číst si o ní (Hubáček o ní napsal knihu) je jako sledovat tento film. Roztěkaně přeskakujete z Arnheimu do Nijmegenu, odtud na velitelství, zpět na dálnici, k Rýnu a Šeldě. Dakoty padají, tanky se snaží dostat k mostům dříve, než je Němci odstřelí, a tanková jednotka SS se objeví, kde nemá. Pro většinu diváků je to zřejmě slabina, ale operace je vykreslena v podstatě věrně, a skutečně bylo nemožné po jejím spuštění nabýt nějakou představu o tom, co se děje. To tento film reflektuje velmi dobře. Attenborough také přidává své pojetí poetizace války: neunávně sleduje tisíce padáků, rozesetých po obloze, konstruuje záběry proti zapadajícímu slunci a i přes občasné zraněné a prach na tvářích je v jeho podání válka krásná. ()

Gulde

Hlavní věc, co mě na tomhle filmu zaujala, bylo zpracování bitev a věcí s tím souvisejících, třeba výsadek parašutistů, a mnohé další. U starších válečných filmů jsem zvyklý na nepříliš kvalitní provedení, a tenhle film mě tak velice mile překvapil. Samozřejmě i zde byly německé tanky "suplovány" opět jinými, ale co se dá dělat. I samotné pojetí filmu je působivé svojí "nezaujatostí". ()

arcticsky

Skvostně obsazený válečný film, při kterém se rozhodně střelivem a pyrotechnikou nešetřilo. Rád se podívám znovu.... ()

Echelon1

Tomuto sa hovorí veľkofilm. Ohromné množstvo lietadiel na oblohe je najskvostnejšia scéna filmu, množstvo vojakov, ohromné množstvo techniky (vrátane tej zničenej), mnoho postáv, rozsiahle bojisko, skvelo vykreslení vrchný velitelia oboch strán, náučná stránka filmu...Paráda. Najveľkolepejší film od čias THE LONGEST DAY. Aj keď, dosť dlhé, len málo filmov si môže dopriať takú dĺžku, aby poslednú pol-hodinu nenudili. Tento tam nepatrí. ()

bolan

Mám rád tyhle staré válečné velkofilmy, ale tento je tak dlouhý, že by si jeden na to vzal dovolenou. ()

Greg25

Příliš vzdálený most právem patří mezi ty nejlepší válečné filmy. A Redfordova akce přes řeku patří mezi ty nejznámější a nejpůsobivější scény z válečných snímků. Přesto, že stopáž má něco málo pod tři hodiny, máte pocit, že jako seriál, který by trochu rozpracoval charakteristiku některých postav, nebo aspoň trochu zpomalil tempo, by to byl fakt stoprocentní nářez. Takhle je to dějově nadupaný film, který to bere tak nějak až příliš rychle a i ti, kdož něco vědí o operaci Market Garden mají co dělat, aby se tak rychle v generálech zorientovali. Nacpat celou tuhle operaci do jednoho filmu byl odvážný počin, který vyšel tak přesně na 85%. Chybí mi tam ta hlubší sonda k postavám, protože takhle to je občas skoro jako válečný dokument. "Pane, máme nějaké zprávy o těch člunech? - Bezpečně víme, že plavou jinak prd." __ "Začínám věřit, že se z toho dostaneme." - Sean Connery: "To proto, že Bůh i já, jsme Skoti." ()

Pevek2

Vyborna adaptace vyborne Ryanovy predlohy. Tim, ze se autori drzi historicke rekonstrukce dosahuji vernosti obrazu, udalosti a navic vypraveji ve velmi orginalni dramaturgicke konstrukci. Navic prekvapice na takovem uzemi a s takovym rozsahem postav dokazou udrzet, prehlednost a hlavne napeti. Mozna jeden z nejlepsich valecnych filmu vubec. ()

Pawlisman

Tak takto vypadá válka, možná příliš rozvláčný s velice nezáživným začátkem, ale ty bojové scény a jejich atmosféra - neskutečné. Škoda klasických akčních netrefílků z 10 m, ale s tim se snad již ve střílecích filmech musí počítat. Zpodobnění války a vtáhnutí diváka do prostředí - bezva. Zíral jsem s otevřenou pusou a ne a ne odejít na záchod. 8/10 ()

starrrover

75% Mám z filmu mierne rozpačitý dojem. Na jednej strane vynikajúce zobrazenie bojových scén a akcie, na druhej strane často strojené a ťažko uveriteľné jednanie hlavných postáv. Nepochybne bolo na vykreslenie ich charakterov málo priestoru a bohužiaľ výsledkom je len veľmi schematické jednanie a dialógy. Čo sa ale podarilo, je vykreslenie absurdnosti vojny. Ako reťazec zlého odhadnutia situácie a nesprávnych rozhodnutí, vedie ku katastrofe. Armáda je stroj na zabíjanie ĽUDÍ a je jej príliš často jedno či nepriateľa, alebo vlastných. Príznačné je zhodnotenie marshala Montgomeryho (ktorý sa premietania nedožil), že akcia bola z 90% úspešná. ()

Grafito

Jeden z nejlepších válečných filmů vůbec.. pro mě osobně nezapomenutelný Gene Hackman jako velitel polských výsadkářů.. ()

Saur.us

Velkolepý hvězdně přecpaný film, postrádající neduhy moderních válečných filmů, jako je love story, patos nebo přehnaný patriotismus. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal