Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

Knor

Další skvělý a velkolepý válečný film. Nenechte se zastrašit stopáží, je využitá na 100%, celá tato operace je tu krásně rozebraná, přehledná a hlavně úžasně natočená. A navíc je tu sympatická parta herců, který nedokážou nudit. ()

celticek

Neměly by se dávat hvězdy automaticky za to, že je to klasika. Je to dlouhé až příliš a tím pádem to i značně nudí. Hvězdné obsazení to nenarovnalo. Bitvy jsou ok, ale už se na nich také podepsal neúprosný zub času. ()

charcoal

Ale jo. Sice je tady problém, že Anglán musí vypadat tak nějak anglicky, Polák polsky atd. což společně s příliš jednoznačnými charaktery působí občas trošku pohádkově. Na druhou stranu jsou zde slušné scény z letecké a výsadkové části operace, Redford se svými průzkumáky pádlující přes řeku... Suma sumárum slabší čtyřka. ()

Aildrin

Hned úvodem musím říct, že tak monumentální parašutistický výsadek jsem v žádném filmu jaktěživ nezažil. Film je doslova nabušený hereckými esy. James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Robert Redford. Vidět ty všechny vedle sebe, (i když né zas tak uplně vedle sebe), byl skutečný zážitek. Rozhodně se jedná o jeden z nejlepších válečných filmů. ()

subic

Nedávno uvedla ČT2 rozdělené na 2 díly. Hodně slušné obsazení, velmi slušný válečný film, děj se ale poněkud vleče na mě je to dost zdlouhavé. Navíc se obávám, že za chvíli ani nebudu vědět, o čem že to vlastně bylo? Tak moc nechápu tady těch 83%, za co soudruzi, za co? 68% ()

Jehan

Předlouhý film o náramně zpackané válečné operaci; ovšem plný velkých hereckých hvězd a v zásadě bez trapně obligátní dokonalosti spojeneckých počinů. Vynikající James Caan, přesvědčivý M.Caine (jako obvykle), skvělý A. Hopkins v roli britské výsadkářské legendy (a to byl tehdy jen jedním z mnoha hereckých borců a nikoliv hvězdou dnešního jasu). G. Hackmanovi snadno uvěřím, že je nasraný Polák, poněvadž jemu lze uvěřit mnohé a Polákům též. No a Redford k tomu... Nevykládejte mi nic o patosu. Sem se prostě hodí. ()

thomasnikrs

Tak jak to je?? "Vzdálený most" nebo "Příliš vzdálený most"????? Který zasraný hovado tohle dělá??? Já vážně ty český "pračur..ky" nechápu.. film se v originále jmenuje třeba Iron angel.. a v češtině tomu název Smutný... my jsme vážně banda debilů. ()

Kortexo

Válečný velkofilm s vynikajícím obsazením, který díky dokumentárnímu stylu vyprávění, naprosto ztrácí atmosférů... ()

johnsnow

Vskutku dokonalá vojnová dráma mapujúca nechválne známu operáciu Market Garden. S plejádou známych hercov, skvelej akcie, beznádeje a podobne. Vydarený a smutný film. Pár chybičiek sa nájde ale to neznamená že si film nezaslúži plné hodnotenie. ()

borohub

Film se nehorázně vleče, pár minut akce je vykoupeno mnohonásobně delší vatou, kde se v podstatě "nic neděje". I samotné zpracování mi příliš nesedlo, kdy se neustále skákalo z jednoho velitele na druhého. Jedna věc se ale musí uznat, na to že je to film starý 40 let tak na to vůbec nevypadá. Troufám si tvrdit, že některé moderní filmy vypadají daleko hůře než tohle. Herecké obsazení je taky dobré. 65% ()

helrohir

Z tých starších klasických vojnových filmov ide asi o to najlepšie, čo sa v danej dobe v rámci tohto žánru nakrútilo. Dej filmu pokrýva spojeneckú operáciu "Market Garden", čo je v rámci kinematografie dosť opomínaná časť histórie druhej svetovej vojny. Nuž a ku cti tvorcov slúži to, že ju poňali komplexne a veľkolepo. Film sa totiž nezameriava len na nejakú skupinku ľudí uprostred vojny, ale ponúka pohľad na dianie z pohľadu americkej, britskej aj nemeckej strany. Je vidieť, že na filme sa nešetrilo a máme tak možnosť pokochať sa množstvom techniky, komparzistov aj veľkolepo natočených bojových scén. Zaujali ma aj niektoré skvelé nápady, ako napríklad využitie kamery z pohľadu prvej osoby pri zoskokoch parašutistov. Osobitnú poznámku by bolo treba adresovať k obsadeniu. Nie v každom filme sa totiž zíde taká hviezdna zostava hercov, pričom žiaden z nich nie je tlačený vyslovene na pozíciu lídra filmu, ale každý tu má svoju zaujímavú epizódu. Mňa osobne najviac zaujala trojica Connery, Redford a Hackman. K negatívam filmu by som zaradil pomalší rozbeh a niektoré naťahované scény, a taktiež tá komplexnosť filmu trochu uberá na emočnej intenzite a lepšom spracovaní charakterov. 80%. ()

PlayEasy

Velmi dobrý válečný kousek, v té době určitě i přelomový, bohužel paradoxně doplatil na to, kolik Attenborough obsadil hvězd. Protože v první polovině rozehraje asi 15 různých válečných linek, polovinu z nich (mnoho z nich bylo velmi zajímavých, např. ta s Hopkinsem) vypustí bez konce a druhou polovinu nějak ukončí. Každopádně z těch hvězd byl samozřejmě nejlepší Robert Redford a jeho nezapomenutelná dvacetiminutovka, která byla asi nejlepší částí filmu, dále James Caan (velká škoda, že ho v půlce ustřihli), Anthony Hopkins a jeho akční linka, ale Michael Caine se svými pozemními tanky a Sean Connery se svými vojáky nezůstali pozadu (tak dobře, Sonnery se svou četou mírně pozadu zůstal :-) Jinak, jak to u válečných filmů bývá zvykem - výborná kamera a zvuk s občasnou imperiální hudbou spolu dobře ladí a až na jisté drobnosti a drobnůstky to Richard režijně zvládl. 75% ()

ostravak30

Toto je válečný film, který jde proti všem tehdejším stylům válečného filmařství. Předně se nejedná o oslavu spojenců a jejich veliká vítězství ba právě naopak. Druhou největší zajímavostí je to, že jde o opravdu hvězdně obsazený film. Některé hvězdy navíc nehrají zrovna největší roli. Navíc je tu režisérská snaha dát každé hvězdě svůj prostor a jednotlivé epizody příběhu. Tím se ale film hodně tříští a divák se v něm může snadno ztrácet. Je to jako plavba na rozbouřeném moři. Jedna vlna diváka spláchne a když konečně vyplave a nadechne se, rozhlédne se a chce začít znova plavat, smete ho další. Tím se také film strašně vleče. Je to dané též tím, že skáče mezi armádou spojenců a Němců. Na druhé straně je ve snímku vidět velké množství techniky a vojáků. Výprava působí opravdu mohutně. Jenže vedle akce, výbuchů a přestřelek jsou zde také vojenské taktiky a množství prázdných dialogů. Nejlépe bych řekl, že méně je někdy více. ()

kadef

Krásný dokumentárně dělaný válečný film. Lepší herecké obsazení, než je tady moc nevidíte. Navíc je zde krásné, že film zachycuje všechny podrobnosti o válce v Arnhemu. U mně se řadí hned za Ryana a Černého Jestřába. ()

LuckyK

Po shlédnutí tohoto historicky věrně natočeného filmu plného hvězd, jak to umí jen Angličani, začínám být alergický na Montgomeryho. I katastrofa může být podána s noblesou. ()

route60

Trochu dlouhé ale přeci skvělý válečný film s přehlídkou výborných hercú té doby Richard Attenborough vystihl hrůzu války a její zbytečnost opravdu velmy dobře slušných 90% ()

maxnot

Fakt dobrý film s perfektním obsazením, jen trochu (malinko) zmatené. Kdyby tam chtěli dát úplně všechno, tak by to bylo ještě tak o hodinu delší. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal