Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

liebgott

,, Myslím že po jednom mostě mužeme jít hodně daleko " Generál Frederick Browning A jak se chlapec pletl 8 000 elitních výsadkářu šlo do hajzlu a vytvořil koridor který museli za každou cenu bránit a vedl nikam , tomu se zdovolením říka Shitstom Generále ! Dokonalá rekonstrukce jedné  Nedokonalé neřkuli posrané operace druhé světové války . ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočená vojnová dráma o operácii Market garden s hviezdnym hereckým obsadením. Scény zachytávajúce výsadok zo všetkých možných pohľadov sú úchvatné. Žiaľ napriek dĺžke takmer 3 hodiny nie je možné zachytiť všetky útrapy vojakov a civilistov počas operácie. ()

vrgulnik

Jako milovník válečných filmů dávám 90% a to hlavně za odvahu, se kterou někdo konečně ztvárnil neúspěšnou spojeneckou akci. Na fIlmy, ve kterých byli Spojenci poraženi, by nám stačily prsty jedné ruky a těch, ve kterých na konci vlaje americká vlajka a americký "serža" žvýká doutník (a nedej bůh! u toho ještě tleská), je přehršel. Ačkoliv se režisér neubránil typickému americkému podsouvání despektu z britských kolegů ve zbrani, patří tento film mezi to nejlepší, co se na dané téma natočilo. ()

zekon

Skvělý válečný film, jeden z nejlepších díky zpracování a hereckým hvězdám. Nenudí, netrápí nepřesnostma, i přes délku udrží diváka. ()

galil

Komu se líbí Bratrstvo neohrožených, musí u Příliž vzdáleného mostu brečet radostí. Operace Market Garden ze všech možných pohledů. U mě vévodil Redford a Connery. 95% ()

moorks

Tenhle film lze zařadit ke špičce žánru válečných filmů. Působivě natočená podíváná obsahuje řadu skvělých válečných scén a navíc se zde objevila celá plejáda skvělých hereckých jmén. Ty se navíc podařilo dobře sladit, což se při takové spoustě hvězd ne vždy podaří. Výsledkem je pak tato skvělá podívaná. ()

THORasgard

Je to velmi povrchni komentář, ale první co mě napadlo bylo, jakto že mě bavil tříhodinový film starý třicet let, ve kterém nehraje byť jeden z mých současných oblíbených ranařů... zásluhy přičítám Panu režisérovi, scéně s výsadkem a vůbec tématu druhé světové, které mě, až na extrémní výjímky, vždy potěší. ()

J!b

Nejlepší válečný film co znám. Strašně jsem na tom ujížděl ještě na zrnitém vysílání z NSR. Maximálně pečlivé provedení a dramatický příběh, který psaly dějiny a ne nějaký potrhlý souchotinářský scénárista. ()

GCaesar

Film má sice některé docela dobře udělané úseky a ke cti mu slouží také to, že se skutečně drží většiny historických faktů........ovšem většiny a ty úseky co film vynechává jsou zrovna docela důležité, například nerespektování toho, kdo bitvu nakonec vyhrál bylo dost tvrdé. Dalším problémem zase bylo, že autor smrskl bitvu trvající několik týdnů do dvou dnů, nebo že pojem "Pekelná dálnice" které si silnice k Arnhemu víc než právem získala autorovi vůbec nic neříká (vyjma jedné špatně udělané scény). No, jinak z historického hlediska: Operace Market Garden byla největší a také nejneúspěšnější výsadkovou akcí 2.světové války. Britská zpravodajská služba se za války vyznamenala nejen zde extrémně špatnými informacemi a právě zde se jí podařilo nějakým záhadným způsobem zjistit, že mosty střeží jen starci a děti, ze kterých se však po přistání parašutistů vyklubaly dvě ostřílené pancéřové divize SS které výsadkářům následně tvrdě zatápěly. Bohužel se klíčový most v Arnhemu nepodařilo obsadit a celá operace skončila stažením zdecimovaných výsadkových jednotek v noci do vlastních linií. Stručně řečeno Operace Market Garden nevyšla kůli strašlivým chybám britské rozvědky a velmi špatnému Montgomeryho odhadu rychlosti postupu po "Pekelné dálnici". Kdyby tato operace tehdy vyšla, válka mohla být asi o půl roku kratší, Spojenci mohli postupovat na Berlín, Prahu i Vídeň rychleji než Rusové a naše vlast by se pak nemusela ocitnout pod nadvládou komunismu.......škoda. ()

Filatov

Konečně film o Market Garden! Ani jsem nevěděl, že je nějakej film o týhle operaci natočenej, proto jsem byl rád, že ho vysílala ČT a já dostal šanci snímek vidět. Co k filmu říct. Nečekal jsem takový hvězdný obsazení jako se sešlo zde. Film popisuje tuhle nevydařenou operaci a snahu ukončit válku co nejdřív to půjde, což se hrubě nevyplatilo, protože se nepočítalo (nebo spíš nechtělo počítat) s takovým odporem Němců. Všechno bylo naplánováno jako jednoduchá akce, která se ale změnila v peklo. Plánování operace i samotné bitvy o mosty mě bavily. Problémem těchto starších válečných filmů často bývají efekty, ale zde jsem neměl žádný problém se zpracováním bitev. Když se výsadkáři začali sypat z nebe, měl jsem zvláštní pocit, jaký jsem chtěl mít. Výborný válečný film, jenom se budu muset podívat podruhé, protože na poprvé nejde všechno pobrat. P.S. "Já netvrdím, že to snad bude procházka májovou nocí, ale nedal bych si to ujít!" ()

krijka

Filmová klasika opepřená nadměrným výskytem hvězd, z nichž mnohé hrají docela štěky. Oproti současným válečným filmům preferujícím příběh jedince, nebo skupiny lidí, prožívajících válku „zespod“, s první ruky, tady ji vidíme spíš „shora“, s pohledu velících důstojníků, rozhodujících o osudu svých podřízených. Je to v podstatě svým způsobem dokument, který má tu výhodu, že nám seznámí se vším, co se kolem operace Marketgarden seběhlo. Nebere si servítky, vidíme nekompetentnost a nezdravé sebevědomí na obou stranách, ale ztrácí se z toho příběh, něco, co by dnešního diváka vtáhlo víc do děje. Tady jsou jen střípky osudů-nizozemský odbojář, který zaplatí za svou činnost životy celé rodiny, starý doktor, dojemný ve své slušnosti, ale zároveň neústupný, a pak důstojníci-skvělý Anthony Hopkána, shánějící před odletem své golfové hole, neustále podmračený Gene Hackman, zběsile pádlující a Pannu Marii vzívající Robert Redford. ()

judy

Podle mě nejlepší válečný film. Člověk musí se zatajeným dechem sledovat, jak ambiciózní válečná operace postupně selhává, jak nejvyšší velení do poslední chvíle ignorují důležitá fakta (viz pancéřová divize v oblasti operace) a jak se velitelé jednotlivých výsadků snaží dosáhnout nemožného. Nejoblíbenější: R. Redford a přechod Rýna, A. Hopkins v obklíčeném městě a G.Hackman jako skeptický velitel polské jednotky. ()

jakup57

Teda slabota...Veľmi nevyužitý potenciál a herci...Slabý scenár, niekedy vyslovene stupídne scény. Zbytočne dlhý film. Maximálne na dve hviezdy u mňa...40 % ()

mokurek

Můj nejoblíbenější válečný film. Přenádherná hudba, Velmi dobře vybraní herci a dokonalý scénář dělají z tohohle filmu něco tak dokonalého. ()

TThom

Pre mna ako fanúšika tohto žánru výborný film. No jedna vec mi tam velmi vadila. Pre niekoho úplná banalita, pre mna dosť podstatná vec. Nemecké tanky použité vo filme sú síce ozaj nemecké no s druhou svetovou vojnou nemajú spoločné nič. Ide o tank Leopard 1 vyrábaný od roku 1965. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal