Příliš vzdálený most

• Česko Vzdálený most (více)
USA / Velká Británie, 1977, 175 min (Alternativní 169 min)

Předloha:

Cornelius Ryan (kniha)

Scénář:

William Goldman

Hudba:

John Addison

Dirk Bogarde, James Caan, Michael Caine, Sean Connery, Edward Fox, Elliott Gould, Gene Hackman, Anthony Hopkins, Hardy Krüger, Laurence Olivier, Ryan O'Neal (více)

Velkolepá rekonstrukce útoku spojeneckých výsadkářů za 2. světové války v rámci operace Market Garden. Ještě na počátku roku 1944 nacisté pevně ovládali celou západní Evropu a konec války se zdál být v nedohlednu. Den D všechno změnil. 6. června 1944 se západní spojenci pod velením generála Eisenhowera vylodili na pobřeží v severní Francii. V srpnu byla osvobozena Paříž. Němci ustupovali na všech frontách. Ale s úspěchy přišly i problémy. Zásoby se vozily ze 400 kilometrů vzdálené Normandie a bylo jich kriticky málo. Postup spojenců se téměř zastavil. V září 1944 vypracoval maršál Montgomery nový efektní plán, nazvaný Market Garden (Tržiště). Nenadálé obsazení holandských mostů – přístupových cest do Německa – britskými a americkými výsadky, podporovanými rychlým přesunem pozemních vojsk, mělo vést k rozhodujícímu průlomu a ukončení bojů ještě před Vánoci. Celou akci však komplikuje složitý terén v místě seskoků a nečekaně tuhý odpor německých jednotek. Celková situace se pro spojence nevyvíjí dobře... Britský režisér Richard Attenborough pojal svou dramatickou rekonstrukci operace Market Garden jako velkolepou válečnou fresku s ohromujícím množstvím komparsistů, vojenské techniky a hereckých hvězd, z nichž každá dostala vlastní dramatickou epizodu. Snímek Příliš vzdálený most tak tvoří jakýsi pandán k americkému oscarovému filmu Nejdelší den (1962), který v podobně velkolepém stylu zobrazil spojeneckou invazi v Normandii. Oba snímky spojuje i autor literární předlohy Cornelius Ryan. (Česká televize)

fabecc1222

Film, který má ve svém obsazení tolik hvězd, že se do skoro tří hodin nedokáží vměstnat, a některé se tak objeví jen na pár minut (Redford). Opulentní válečné drama, která komplexně zobrazuje celou operaci Market Garden způsobem, jaký by už dnes nejspíše nikdo nenatočil. Na obrazovce tak vidíte mraky skutečných letadel, tisíce komparzistů. Vybrat nejlepší postavu, nebo oblíbenou scénu je opravdu nemožné... "Kde je kapitán? - Mrtvý - Neptal jsem se, jak mu je, ale kde je...?". Plavba v člunech přes řeku... Oceňují také zobrazení situace ze strany Němců, takže tu nejsou také vykresleni jako bezcharakterní barbaři. Za mě tedy jasný zlatý fond kinematografie, a jen víc takových filmů! ()

cross

Výborně zrealizovaný film. Některé scény svou monumentálností vyráží dech (především letecký výsadek v Holandsku...), ale celkově je film značně nevyrovnaný. Scénář je velmi útržkovitý, spousta načrtnutých osudů je zcela ignorována a z příběhu v podstatě téměř nic nevyplývá. Skvělý film s chabou dějovou linií. ()

Autogram

Film nie je žiadne fiasko, ako zobrazená vojenská operácia, ale je výborný vo všetkých svojich detailoch. Ťažšie to je už ako celok, tá roztrieštenosť do množstva pozícií, postáv a osudov je náročná na pozornosť a napriek maximálnej snahe som súvislosti strácal. Keď sa aj Redford objaví len v krátkej epizódnej úlohe, niekto to asi trochu prekombinoval. Ale mnohé scény ako štart a zoskok výsadkárov, prechod mosta a ďalšie sú skvostom samé o sebe. Tŕpol som, či most vydrží do konca filmu, trochu ma zarazilo, keď ho zachránilo náhodné zlyhanie techniky. Monumentálnosť v ničom nezaostáva za ruskými vojnovými eposmi tej doby, a máme to vo farbe a s nie celkom jednoznačnými charaktermi, keď aj Nemci majú svoje ľudské stránky. –––– Jde o ten most u Nijmegenu. Jaký je nejlepší způsob, jak ho obsadit? – Z obou stran. ()

Cloud

Člověk je fasinován tím jak filmaři vlastně zrekonstruovali (i když v menší míře) ohromné bitvy plné tanků, děl a padáků. Už nikdy nebudeme moci filmaře z tohoto hlediska tolik obdivovat. Vše bude tvořeno v počítači a kouzlo rekonstrukce bude to tam. Dosti mne mrzelo určité nevyužití herců, hlavně u Liv Ullmann a Gene Hackmana. Robert Redfor měl sice také malou roličku, ale zato intenzivní. Půdobivé dílo. ()

Aqualung

Jde o jeden z těch válečných filmů, které se snaží vyrovnat se s nešťastnou kapitolou spojeneckých operací, která byla zbabraná od samého počátku, tedy od nápadu.A docela se to daří.Vynikající herecké obsazení, dobře natočené válečné scény. ()

Jello Biafra

Monumentálny vojnový velkofilm o jednej nepodarenej výsadkovej operácii, ktorá viedla k obrovským stratám na životoch spojeneckých výsadkárov a stala sa posledným veľkým víťazstvom Nemcov na západnej fronte. Ultra-hviezdne obsadenie, skvelý hudobný doprovod a hromada akcie. Jeden z mojich najobľúbenejších vojnových filmov. ()

Pecival

Monumentální podívaná s naprosto monstrózní výpravou. U některých scén jako je například výskod parašutistů může člověk jenom zírat. Stejně tak ultimátní je herecké obsazení, ikdyž některé postavy mi přišli trochu zbytečné, některé (jako Gene Hackman) naopak pohříchu upozaděné. Trochu jsem si rozšířil obzory, přecijen popisovaná akce není tolik známá. Stojí za vidění. ()

BMAJTZ

Asi jeden z nejlepších filmů z druhé světové který jsem zatím viděl. Tolik hvězd na jednom místě se rozhodně nevidí a je nutno podotknout, že každý svou roli hraje skutečně naplno. Nejlepší mi přišel asi Robert Redford který měl opravdu pouze malou roli a přesto zazářil, ale i ostatní v čele s Connerym byli opravdu výborní. Jediným neduhem filmu shledávám prvních zhruba 30 minut kde se prakticky nic neděje a daly by se zkrátit na třetinu. Přesto všem doporučuju. ()

LadyVader

Paráda, obrovský množství techniky a úžasnej výsadek zpusobil že jsem byla fakt ohrmonena. Skvělej válečnej film, důkaz že dobře to jde i bez počítačových triků. ()

Maynard.

Tak pokud se o nějakým filmu dá říct, že je velkolepý, tak je to právě tenhle kousek. Nikdy před tím sem neviděl takle mhoho komparsistů, takle mnoho válečnejch letadel, prašutystů, tanků. Všechno je to totálně reálný, žádný zelený plátno :o). Dějově je to taky špička, i když konec tak trochu nijakej. A další obrovská síla spočívá v hercích. Takovádle plejáda hvězd, to se objevuje jen v málo filmech, tohle je jeden z nich. Válečných filmů jsou mraky, ale tenhle rozhodně patří mezi absolutní špičku. ()

Han22

Velkolepý válečný film, se spoustou fantastických scén (Redfordův přechod řeky je srovnatelný s vyloděním na Omaha Beach) a takovou koncentrací hvězd, která se snad jinde a jindy nikdy nesešla. V kterém filmu uvidíte zároveň Conneryho, Redforda, Caina, Hopkinse, Hackmana, Caana, Oliviera a další a dašlí? Navíc na rozdíl od moderních válečných snímků je to natočeno klasickou kamerou, kde je vše přehlddné, je vidět, kdo střílí, kdo umírá. Válečné filmy obecně moc nemusím, ale tenhle se hodně povedl. EDIT 2023: Možná bych už dneska 5* nedal. Napodruhé mě to tolik nestrhlo, přišlo mě to šíleně dlouhé a díky spoustě postav bez větší možnosti někomu fandit. A konec je víceméně depresivní čekání na to kdo a proč zařve. Nicméně ubírat nebudu. Je to totiž možná poslední klasicky natočený válečný velkofilm z druhé světové, kde je opravdu neskutečné množství techniky, komparzu a akce, vše poctivě natočené bez vložených doku záběrů. Souboje tanků, obrana mostu, vylodění po řece, děla, přestřelky ve městě, zoufalá jatka a obrana na konci to si zkrátka absolutní hodnocení zaslouží. Válečný film roku 1977. ()

Tjaden

Páni, tolik hvězd v jednom filmu už se jen tak někdy nesejde. Caan, Caine, Connery, Hackman, Redford, Hopkins... Všichni jsou samozřejmě výborní, ale přesto jsem si k jejich postavám nedokázal najít úplně cestu, což nejspíš způsobuje jejich neustálé střídání na plátně. Příliš vzdálený most totiž nepatří do soudku psychologických válečných filmů, jako jsou třeba Tenká červená linie, Olověná vesta, Mezi nepřáteli atd. Jedná se o podrobnou rekonstrukci zpackané operace Market Garden, čemuž odpovídá i délka filmu. I proto je zde věnováno více prostoru plánování v jednotlivých štábech, než samotným bojům. Avšak když už se nějaká akce objeví, stojí za to. Vynaložené finanční prostředky byly obrovské, takže tento více než 40 let starý film zastiňuje některé novější přírůstky do žánru. ()

xaver

Ani akční, ani drama, ale jednoznačně válečný film. Kdo proboha píše tyto ptákoviny do záhlaví filmu. Vynikající válečný snímek, témeř dokument. Skvělé herecké obsazení a skvělé herecké výkony. Jenom bych chtěl poopravit jednoho z mých předhodnotitelů Gemini, zde se neuťal mistr rozvědčík. Naopak rozvědka poukazovala na některé sporné momenty tohoto plánu. Ale Montgomery to ve své ješitńosti nechtěl slyšet a chtěl se za každou cenu vytáhnout před Amíky. A tak nařídil provedení akce, bez dalšího důkladného průzkumu budoucího bojiště. Pozornosti spojenců tak unikly dvě tankové divize SS, které se poblíž Arnhemu reorganizovali a odpočívaly před dalšími boji. Tyto dvě divize pak zmasakrovali spojenecké výsadkové vojska. Celá operace skončila krachem a těžkou porážkou spojenců. Britové, místo toho aby Montgomerho odvolali okamžitě z funkce a postavili ho před válečný soud, hledali výmluvy v počasí, v zásobování a bůhví kde ještě. Jenom ve svých řadách nehledali. ()

Autenticita

4,5 , za odvahu natočit dlouhej film o špatně rozmyšlené a organizačně nedotažené akci, která skončila špatně, nejde tedy o oslavný velkofilm, zaokrouhluju nahoru. ()

Loki_Six

"Remember what the general said; we're the cavalry. It would be bad form to arrive in advance of schedule. In the nick of time would do nicely." ()

Zagros

Skvělý válečný film plný největších filmových hvězd, to je ovšem jeho největší přednost i slabina zároveň. Všichni bez rozdílu podávají kvalitní herecký výkon, ale těch postav je tolik, že jsem se v tom minimálně z počátku ztrácel. Samotná vojenská operace měla spoustu částí a tak film má mnoho dějových linek a někdy na mě působil roztříštěně. To nic nemění na strhujícím zážitku a občasné zmatení je přeci i ve válce běžné. Vždyť vysadit zhruba čtyřicet tisíc vojáků za nepřátelskou linii to už vyvolá pořádný chaos. Bohužel chaos byl i v reálu a spojencům se tak nepodařil smělý plán a to ukončit druhou světovou válku o rok dříve. I přes obrovské ztráty a vysoké riziko se podobné pokusy občas musí podstoupit. Dávám čtyři hvězdy a doporučení na dobrý film i hodinu dějepisu našich moderních dějin k tomu. ()

Hopper

Až sa mi chce napísať, že k čomu sa Connery dá, nemôže byť zlé - snáď až na niektoré posledné tituly... ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal