Scénář: William Boyd, Bryan Forbes, William Goldman - To je hloupost a ty to víš. - Ale pravda by byla hrozně nudná... ___ Jistota v režii a vynikající Robert Downey Junior v životní roli.(17.5.2009)

Kdo by ho neznal? Buřinka a vycházková hůl. Jasně, všichni známe Pana Tau :-) O starém pánovi z Jurského parku alias Richardu Attenboroughovi se dá mluvit jako o specialistovi na životopisné filmy a Chaplin je po Gándhím určitě poctivý zářez do jeho režisérské sbírky. Attenboroughovi dokázal dobře skloubit zábavné (Nejvíc mě asi dostala scéna, která popisovala jak Tulák přišel ke své buřince a holi.) i dojemné momenty ze života zřejmě nejslavnějšího komika do komplexního celku a navíc snímek obdařil působivou vizuální stránkou (Práce se střihem, kamerou, zrychlování záběru do grotesky) Ale to všechno by vyšlo tak trochu na prázdno nebýt skvělého Roberta Downeye, který se do role světoznámého baviče opravdu položil. Právě proto je škoda, že čím je film blíže konci, tím více ztrácí tempo.(24.5.2008)

Pořád mám pocit, že to šlo natočit mnohem lépe a že Downey Jr. nedal Chaplinovi duši a zůstal pouhou figurkou bez emocí. 3,5*(23.5.2011)

Téměř dokonalý film, jen některé scény jsou příliš rozvláčné a jindy dojde k obrovskému dějovému skoku. A hlavně to namaskování na starouška je jak z doby za krále klacka. Škoda, že se tvůrci nepoučili u toho, o němž točili. Ten i tuhle profesi zvládal s bravurou. Vlastně si nejsem jista, zda hodnotím obsah, či formu zpracování. Obávám se, že největším kladem tohoto filmu je osobnost samotného velkého režiséra, který pracoval v Hollywoodu v době, kdy pojem americký film byl synonymem neotřelosti, nápaditosti, umění a kvalitní zábavy.(27.7.2012)

Velmi povedený životopis jedné VELKÉ osobnosti světové kinematografie. Výborná režie, skvělý Robert Downey Jr. v hlavní roli a nádherná hudba Johna Barryho. Nelze než doporučit! 80 %(5.2.2004)

Famózní Downey v roli komediálního velikána němé éry a příjemná procházka po cestičkách Hollywoodu 20. let. Ač samozřejmě nikdo nemohl prostorem pro rozehrání postavy konkurovat Chaplinovi, tak mě velmi příjemně potěšil Kline v roli idola dobrodruha - Douga Fairbankse. Takhle nějak jsem si toho chlapa představovala, když jsem znova a znova sjížděla Zloděje z Bagdádu(7.7.2011)

"If you want to understand me, watch my movies."(1.10.2011)

Kopec nedieľ som ako malá strávila pri Charlieho groteskách, bol naozaj talentovaný. Život mal zaujímavý a bohatý ... materiálu do svojej knihy viac než dosť. Všetko to natlačiť do 143 minút sa nedá, preto mi to zo začiatku prišlo všetko veľmi hrr. V druhej polovici to už ale trochu spomalilo a koniec ma dojal. Videli sme kus filmovej histórie, počuli peknú hudbu a užili si výborného Roberta. A nezabudni, čo Charlie povedal: Deň bez smiechu je stratený. (20.11.2016)

Myslím že Chaplinova tvorba a Chaplin sám si zaslúži inú poctu, než takúto povrchnú, encyklopedicko-epizódnu biografiu. Na strane druhej, bol to Američan, ich vec, ako si to natočili a Downey jr. to válí!(14.7.2005)

Chaplin určitě potěší každého fanouška slavného komika. Určitě to je film, skvěle napsaný podle knížky, který se snaží zmapovat celý život Charlieho. Bohužel pro mě jako pro obyčejného diváka nečekal ve filmu prakticky žádný zvrat, nápad nebo cokoliv jiného, co by stálo za zmínku. Jako v případě Klubu poslední naděje (2013), i Chaplin je do detailů propracované životopisné drama se skvělým hercem v hlavní roli. Downey hraje srdcem a na téměř dvě a půl hodiny se stává Charlie Chaplinem. Mě potěšila i přítomnost další známých tváří. Jako Davida Duchovného, Anthony Hopkinse a Dana Aykroyda. Ale rychlé vyprávění příběhu mi moc nepomohlo se dostat Chaplinovi do duše. Chápu, že zpracovat velkou knihu do filmu je náročné, ale přesto jsem měl často pocit, že se neustále suneme kupředu a něco tomu schází. A to něco, mi ani na konci nedovolilo prožít emoce spjaté s tímto velkým filmovým komikem. (50 %)(28.2.2016)

Prekrásny životopisný snímok prekypujúci známymi tvárami. Robert Downey Jr. podal svoj životný výkon (nech už si robí v súkromí čo chce). Nikdy som nebol veľkým fanúšikom Chaplinových filmov, ale teraz, keď vidím, že za tým čaptajúcim nemým trampom je skutočný príbeh, na jeho tvorbu sa od teraz pozerám inak. Vďaka za to, páni!(23.2.2011)

Životopisných filmov bolo a bude. Niktoré sú dobré iné nie. Väčšina z nich je o tom istom a nemusíte tam čakať žiady veľký dejový zvrat ale filmy ako ray a walk the line sú niečim výnimočné a to že nám ukazujú veľkých umelcov takých aký boli. Lenže po zhliadnutí tohoto filmu poznám dva filmy ktoré sa svojou genialitou radia k najväčšej možnej špicke a po zhliadnutí máte chuť tlieskať a dokonca plakať - Amadeus a Chaplin. Keď som videl amádea musel som si zohnať jeho hudbu ašte stále ju nemám kompletnú ale nejakú tú pamäť mám pekne zapratanú práve wolfgangom a tak isto si zoženiem filmy od Chaplina. Ten človek bol umelec a Attenborough keď nekričí Vitajte v Jurskom parku" natačá snímky ktoré svojou krásou zasiahnú každého. Všetci herci čo tu boli predvádzajú skvelé výkoni ale hlavný podiel má na tom duo Attenboroug a Downey. To ako dokázal Attenboroug skĺbiť grotesku s dojímavým príbehom som videl len u Amádea a Chaplin je Downeyho životná rola aj keď teraz máme aj Iron mana. Finálna scéna odovzdávania oscara za celoživotné dielo považujem za najlepšiu scénu tohoto filmu a takú poctu aká bola natočená som už dlho nevidel. Neskutočne dobrý film ktorý aj keď je vlastne o tom ako ostatné životopisné filmy po skončení si poviete to bol teda umelec a zato to stojí. Slovami Charlieho Chaplina " bavil som ľudí" a charlie ešte stále bavíš.(9.7.2008)

Zdá sa, že režírovanie životopisných filmov Richardovi Attenboroughovi celkom ide. O najslávnejšom hercovi všetkých čias sa tu dozviete snáď viac, ako kdekoľvek inde. Nepríliš známy Robert Downey Jr. sa svojej úlohy chopil naozaj s veľkým nasadením, vtedy 27 ročný herec vedel Chaplina zahrať rovnako dobre ako začínajúceho mladíka, tak aj po rokoch ako uznávanú legendu. Vo filme je veľmi pekne vidieť, ako jeho druh humoru dokáže dokonale pobaviť ľudí aj po desiatkach rokov. Veľké uznanie patrí hudbe držiteľa 5 Oscarov Johnovi Barrymu, ktorý tu v jednom z dvoch prípadov (Mária, kráľovná Škótska, 1971) zlatú sošku nedostal. Na filme mi občasne vadil trocha nedôvtipný strih, hlavnej v prvej polovici kedy ako keby niektoré scény zostali useknuté, taktiež sa dá polemizovať nad tým, aká dôležitá bola postava Anthonyho Hopkinsa (snáď rovnako ako v Alexandrovi Veľkom), alebo aj niektorých ďaľších zúčastnených. Film nie je na úplne čistých 5*, avšak za jeden z najkrásnejších filmových záverov mu ich musím dať.(17.7.2008)

Robert Downey Jr. byl oceněn cenou BAFTA, cenou na London Critics Circle Film Awards a nominací na Oscara, kterých má film celkem tři - dále za výpravu a hudbu. Scénář : William Goldman, William Boyd a Bryan Forbes. Kamera : Sven Nykvist. Hudba : John Barry a José Padilla.(22.5.2011)

Vždycky jsem měla Charlieho Chaplina za celoživotního vtipálka a komika, který nic moc neřeší (a zčásti to byla i pravda), ale jsem ráda, že mi tento film moje přesvědčení vyvrátil a ukázal mi ho i v tom civilnejším světle.. Líbilo se mi zpracování, kamera a ty úžasné přechody mezi jednotlivými scénami.. Co je ale na filmu nejlepší - bezesporu Robert Downey Jr.! Jsem ráda, že na mě nepřipadlo rozhodování mezi ním a Al Pacinem co se týče Oscara, protože jsem z toho opravdu v rozpacích.. Downey předvedl něco úžasného, bez něj by film ani zdaleka nedosahoval takových kvalit. Celkově bylo obsazení vynikající, nikoho bych nevyměnila.. Závěr mě přesvědčil, že Chaplin si ten plný počet rozhodně zaslouží.. :)(5.4.2012)

Jeden z najfantastickejších životopisných filmov všetkých čias. Poukázanie na silné a slabé stránky človeka, vzostupy a pády, chudobu a bohatstvo, slávu, moc, peniaze a skutočné morálne hodnoty a záverečné bilancovanie na konci života. Skrátka fantázia! Veľa morálnych ponaučení, skvelý herecký výkon, skvelé historické spracovanie jednej z najväčších postáv kinematografie všetkých čias, bez ktorej by sme možno ani sem neprispievali a nehodnotili. Majstrovstvo!(27.1.2012)

Životopisný snímek zachycuje celý Chaplinův život, od dětství, přes úspěchy v době němého filmu až ke starému člověku. Všichni jistě známe jeho tvorbu, ve které byl mužem mnoha úloh. Nespokojil se pouze s hereckou částí, ale často sám snímky režíroval a psal i své vlastní scénáře. Škoda, že se mu stejně nedařilo i v osobním životě, ve kterém často střídal životní partnerky. Naštěstí i zde v pozdějším věku nalezl svého anděla, který s ním zůstal až do jeho smrti. Bohužel idyla přestala panovat i ve filmovém průmyslu a po názorovém rozkolu s kolegy z branže chce Charles na krátko opustit celou mašinerii a odcestovat do Evropy. Návrat zpět mu již není umožněn a tak zůstává ve Švýcarsku. Do Ameriky se ještě jednou krátce vrátí, aby převzal Oscara za celoživotní dílo. Vrací se ale zpět do srdce Evropy, kde stráví zbytek svého, dobrodružství, lásky a odhodlání plného, života. Osoba Charlese Chaplina se v podání Roberta Downey Juniora znovu vrací k životu a divák má jedinečnou možnost v až zdánlivě krátkém časovém úseku shlédnout celý život tohoto neuvěřitelného člověka. O postavě Charlese nemá cenu mluvit, o jeho životních úspěších i prohrách jsou napsané stohy papírů. Ovšem přenést jeho charakterovou stránku na plátno, probudit naživo jeho intelekt a myšlenky, to už chce opravdového profesionála. A tím rozhodně mladý Downey je. Na jeho osobě staví celý snímek a investice se vyplácí. Je to film jednoho muže, ale zásluhy rozhodně nepatří jenom jemu. Režie se ujal Richard Attenborough, známý to režisér autobiografie Gándhí. Za Chaplina sice nezískává tolik ocenění jako za zmiňovaného Gándhího, ale to nic nemění na tom, že velmi dobře ví, jak na to. A já za to děkuji!(16.9.2012)

Nádherný a dokonalý prototyp životopisného filmu s přepestrým hereckým obsazením a i celkově po všech stránkách řemeslně velmi dobře zvládnutý....(22.9.2002)

Skvělý životopisný film o jednom z nejkomičtějších lidí na světě. Downey jr. tam předvádí svůj životní výkon, nikde jinde se mi nelíbil, jako v tomhle filmu.(9.3.2007)

Excelentní výkon Roberta Downey Jr. v roli Charlieho Chaplina.(20.6.2008)

"If you want to understand me, watch my movies." Krásný, ale zároveň také velmi smutný a dojemný film o životě jednoho z největších komiků všech dob. Reřisér Attenborough ve filmu krásně ukazuje, že život komika a celosvětově známé hvězdy nebyl vůbec veselý, ale že naopak po smutném dětství neměl lehký život. Je mi jasné, že Chaplin měl velmi složitý život a popsat ho ve dvou a půl hodinovém filmu nebylo vůbec jednoduché – ale myslím, že se to nakonec povedlo. Režie a scénář byly velmi dobré. Nejlepším tahem ale bylo obsazení Roberta Downeyho Jr. do titulní role filmu – nemyslím si, že by ho někdo dokázal zahrát lépe. Zvládl skvěle mimiku, gestikulaci i zobrazení Chaplinovi osobnosti. Dost možná jeho životní role a nejlepší stránka tohoto filmu… Ale výborná byla na filmu i hudba, včetně krásné ústřední melodie. Takže, biografické filmy se někdy mohou zdát pouze jako nudné odvyprávění příběhu jedné osobnosti, ale v tomto případě tomu tak není. Chaplin je pestrý film o zajímavém životě jedné velké osobnosti. Určitě stojí za zhlédnutí, nudit se i přes dlouhou stopáž nebudete. Dávám plné hodnocení a těším se, že se co nejdříve podívám na nějaký film se samotným Chaplinem.(29.1.2012)