Gándhí

Tento výpravný filmový epos oceněný osmi Oskary zobrazuje 56 let života legendárního indického vůdce, který se ve svých 79-ti letech stal obětí atentátu. Je mladým advokátem v Jižní Africe, když ho vyhostí z první třídy, přestože má platnou jízdenku. Rozhořčen tímto ponížením začne protestovat a bojovat za práva Indů a jiných utlačovaných barevné pleti. Následkem tohoto je povolán zpět domů: je ohromen bídou a tyranstvím Britů... (Mirax)

Snorlax

Vůbec se nedivím, že současné televize odmítají sáhnout po repríze tohoto filmu. Co kdyby jim po zhlédnutí Gándího začali diváci přemýšlet? To by bylo neodpustitelné. Tak jen dál vychovávají tupou nemyslící hmotu, která bude otrávena dlouhou stopáží, nedostatkem krve a sexu Attenboroughova majstštyku. ()

sochoking

V živote by som nepovedal, že ma trojhodinový, a k tomu naviac politický, film dokáže tak zaujať, že ani neviem ako to tak rýchlo zbehlo! ()

Webb

[7/10] (Carolina Bank, Goldcrest, Indo-British, International, NFDC) (Technicolor /// Produkce: Richard Attenborough /// Scénář: John Briley /// Kamera: Ronnie Taylor, Billy Williams /// Hudba: Ravi Shankar, George Fenton /// Oscar: Richard Attenborough (nejlepší film), Richard Attenborough (režie), John Briley (scénář), Ben Kingsley (herec), Stuart Craig, Robert W. Laing, Michael Seirton (výprava), Billy Williams, Ronnie Taylor (kamera), John Mollo, Bhanu Athaiya (kostýmy), John Bloom (střih) /// Nominace na Oscara: Tom Smith (maskér), Ravi Shankar, George Fenton (hudba), Gerry Humphreys, Robin O´Donoghue, Jonathan Bates, Simon Kaye (zvuk)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

dzej dzej

Oživlá učebnice dějepisu postrádající hlubší ponor do nitra hlavní postavy - Gándhí na diváka nepůsobí jako filmový hrdina, ale jako historická postava. Jeho do extrému dovedená metoda prosazování dobra skrz pasivní rezistenci vůči zlu je ale natolik inspirativní, že celý film působí jako obrovský morální apel. Nejde o Indii ani o Gándhího, nýbrž o principy, které by se měly stát součástí osobnosti každého člověka. ()

Anderton

Tak som si nechal deň na hodnotenie, ako sa mi film rozleží v hlave, a ostal som pri rovnakom hodnotení, ako bezprostredne po jeho zhliadnutí. Má niekolko chýb, ktoré mi bránia ísť na plný počet, a ktoré som nezpozoroval pri iných filmoch podobného razenia. Niekolko hluchých miest, na druhú stranu nedotiahnutý motív postavy E. Foxa, (čo sa s ním stalo?) a emotívnejší záver. Film, ktorého téma a posolstvo hovoria samé za seba, a nemusí byť (ale je ) podporený kvalitným technickým spracovaním. Inak Ben Kingsley je Gándhí.....už navždy. ()

Hedka

Jednoznačne najlepší životopisný film, ktorý som videla a ktorý na mňa mimoriadne hlboko zapôsobil. (Muž do každého počasia je ešte lepší - dopísané 7.7.09) Gándhiho osobnosť je výnimočná svojou silou ducha, a preto naozaj stojí zato spracovať a ľuďom priblížiť jeho životnú filozofiu. Myslím, že takýto film by mal byť "povinným videním" nielen pre budúcich politikov. ()

Frajer42

Film jsem vzhledem k jeho délce a mému volnému času viděl asi na 3x, takže můj zážitek z filmu byl patřičně zkreslený. Ovšem co zcela jistě musí nadchnout každého diváka, který má oči a nic mu nebrání je používat je výkon Ben Kingsleye, který zvárnil roli Gándhího naprosto excelentně a minimálně k tomuto oscaru nelze mít žádné výhrady. K čemu ovšem výhrady mám, a to dosti výrazné je příšerná rozvleklost příběhu. Příběh o spasiteli Indie je poutavý a zcela jistě se z toho dalo vyprodukovat mnohem pestřejší film. Scénky jsou hrozně jednotvárné, a tak se to táhne celé tři hodiny. Párkrát jsem u toho usínal. No ani tu třetí hvězdičku asi nedám. * * ()

nascendi

Očakával som, že trojhodinový film bude atakovať moje limity, ale nestalo sa. Richardovi Atteboroughovi sa podarilo nakrútiť zaujímavý film o zaujímavej, nevšednej postave z nie príliš dávnej minulosti. V Benovi Kingsleym sa podarilo nájsť herca dokonale stotožneného s postavou. Režisér pridal úchvatné davové scény, ktorými zdôraznil rozmery, v ktorých sa všetko odohrávalo a Ravi Shankar hudbu dokresľujúcu atmosféru. Celý životný príbeh Mahátmu Gándhiho príbeh by možno vyznel ako druh nejakej rozprávky, ak by nevychádzal z biografických údajov a historických udalostí. Osobne nie som prívržencom nenásilia za každú cenu, pretože s každým protivníkom je treba rozprávať rečou a konať spôsobom, ktorým rozumie. Nakoniec záver filmu mi dáva za pravdu, pretože eufória z ukončenia britskej nadvlády trvala iba do rozpútania náboženských sporov, ktoré sú v latentnej podobe prítomné dodnes. Intolerancia je v ľudských dejinách ukotvená pevnejšie, ako by sme si priali. ()

Tomco

pamatam sa aky som bol hotovy z kingsleyho vykonu v schindlerovom zozname..a to som dlho dlho netusil, ze 11 rokov predtym maximalne autenticky stvarnil legendarneho gandhiho..radost pozerat na takeho herca v tak dobre nakrutenom filme..klobuk dole pre attenborougha!!! ani neviem co dodat, snad len, ze tento film jednoznacne patri medzi skovsty kinematografie!!! 130% ()

Slarque

Jedno z mých DVD, která jsem se roky neodvažoval pustit. Technologičtí neandrtálci z Miraxu totiž o DVD autoringu nevěděli skoro nic, a bylo jim to jedno. Bohužel podle toho vypadá i tento nosič. Pak je těžké pochopit Oscara za kameru (o nominaci za zvuk ani nemluvě). Film samotný by si totiž zasloužil mnohem lepší péči. Ben Kingsley byl jako Gándhí výborný a Richard Attenborough se při natáčení vybraných pasáží z jeho života nebývale rozmáchl. Za jiných okolností si umím představit, že bych dal i všech pět hvězd. :-/ ()

iamek

Očekávání u Gándhího jsem měl obrovské a snímek je nenaplnil. Gándhí není špatný film, ale nebýt famózního hereckého výkonu Bena Kingsleyho, který právem získal Oscara tak se asi unudím k smrti. Snímek si možná zasloužil krátší stopáž, protože v některých pasážích se téměř nic nedělo. Jak už jsem říkal, nebýt Bena Kingsleyho dám slabší tři hvězdičky, ale díky němu dám čtyři. ()

dopitak

Asi všechna pražská divadla se sešla v dabingovém studiu ČST! Výkvět předrevolučních hlasů v historickém eposu, který sice nenudí, strhující diváckou podívanou ale nenabídne. Prostě trochu otrockého popisu o všem co se týká Gándího a Indie. Mraky herců si žádaly své hlasy, což tehdy uměli vyřešit (srovnejte si na dabingforu počet herců prvního a druhého dabingu! Zkrátka, krásné záběry, prima hudba, pro laika solidní přednáška na téma nezávislost Indie, ale ty tři hodiny vás to stát bude! ()

Chrustyn

Velkolepé a chvílemi neuvěřitelně působivé drama, které však trpí jako skoro každý biografický snímek přílišnou zdlouhavostí a potřebou vše do detailu vysvětlovat. Pokud si však ke sledování připravíte pohodlnou pohovku určitě si tuto výpravnou podívanou vychutnáte a to hlavně díky dokonalému výkonu Bena Kingsleyho a úžasné kameře. ()

Crocuta

I po více než čtvrtstoletí od doby, co jsem tento film viděl poprvé na mne stále silně působí. Jak předesílá titulek na začátku, Gándhího životopis je zde i přes tříhodinovou stopáž nutně podán zkratkovitě, mnohé osoby a události jsou uzpůsobeny potřebám snímku (viz Gándhího působení v Jižní Africe - divák se nedozví nic o jeho angažmá v búrské válce a pozdějším povstání Zuluů, kdy měla Velká Británie jeho jasnou podporu a třeba generál Jan Smuts byl mladší než Gándhí, byť ve filmu vypadá o generaci starší), a především Attenboroughově interpretaci fascinující titulní osobnosti. Gándhího slova (která ve filmu sice nezazní, ale ze zobrazeného jasně vyplývají) "Kdybych si měl vybrat mezi násilím a zbabělostí, vybral bych si násilí" nebo "Násilí má odmítat ne ten, kdo jej činit nemůže, ale ten kdo jej činit nechce" dokazují, že šlo o mnohem složitější postavu, než o "novodobé vtělení Ježíše", jež se stává předmětem laciné a až zkomercionalizované adorace, jak jej může vnímat některý omezenější nebo povrchnější divák. ()

mat.ilda

Smrt imperialistům! Tak přesně tohle si ten člověk s neskutečnou vnitřní sílou, hřejivým pohledem a odzbrojujícím úsměvem, praktizující model lidství nenásilím, nepřál. Kromě nepovzbudivého konce je mi líto i repetitivních úseků výpravné nudy, kterými utrpělo moje zaujetí, takže ve výsledku jsem se celkem vžila do Gándhího velké únavy ze zmaru svých ideálů. Škoda tak úžasného výkonu Bena Kingsleyho, který ani na okamžik nedal klesnout důstojnosti skutečného duchovního vůdce... a tak jen z úcty k oběma a několika silným scénám oceňuji výš, než jsem zamýšlela.Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov - úkol č. 4, film, který trvá víc, než 180 minut. ()

mcb

Nezáživný životopis ve strhujícím podání. U mě nevyhrávají ani tak myšlenky a poselství tohoto "osvíceného" politika a filosofa, ale skrz na skrz prošpikovaná přesná režie s citem pro velkolepost a rozmáchlost. S příběhem už to tak epické není, jen omílá stále dookola známá životopisná fakta, jakoby chodí mezi stránkami autobiografické knihy, kterou čtete jen kvůli tomu, aby jste uměli na zkoušku. Žádná inspirace, či snad snaha o protipólní pohledy, jen vznešený humanismus, který je zde prokazován už dávno známými okatými způsoby. Zdá se mi, že Attenborough umí mistrovsky zachycovat, ale o to hůře sdělovat. Jeho film je precizní, ale přesto prázdný a suchý jako podrobné školní výpisky. Ale co si mě naprosto získalo a přebilo i občasnou scénáristickou nudu, byl naprosto famózní výkön Bena Kingsleyho, jež se řadí mezi ty nejlepší, jež jsem měl šanci doposud shlédnout. Právě díky němu nakonec zaokrouhluji nahoru, i když se ve mě bijí dvě strany, jedna uchvácena režií a druhá podnícena scénaristickou suchostí. Přesto 7/10 ()

Ivoshek

Životopisné filmy mají vždycky to úskalí, že buď budou komplexní (a potom trochu nudné) a nebo zhutněné, zjednodušené a akčnější (a potom obvykle totálně nepřesné). Gándhí je blíž té první poloze, ALE tím svým pozvolným stylem hodně sedí do toho, jaká Indie je a jaký Gándhí (asi) byl. Výborná hudba, výpravné davové scény, skvělý Ben Kingsley a taky historická věrnost, zvlášť u momentů, které formovaly indické dějiny, jako je masakr v Amritsaru 1919, kde Britové postříleli kolem tisícovky neozbrojených lidí na shromáždění... včetně takového detailu, jako je doslovně přesná pozdější výpověď plk. Dyera před komisí, kde vcelku bez okolků říká, že kdyby se nebývalo auto s kulometem zaseklo u vjezdu, dal by z něj střílet taky. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

Ben „Gándhí“ Kingsley se vrací do Indie

28.11.2009

Krišna Pandit Bhandži, známý též jako Ben Kingsley, se vrací ke kořenům – jak genetickým, tak i ke kořenům své kariéry. V roce 1983 získal Oscara za hlavní roli v Gándhím a přestože později ukořistil… (více)