Život je úžasný

(festivalový název)
  • Česko Touha po životě (festivalový název) (více)

Mateuszovi diagnostikovali detskú mozgovú obrnu a lekári jeho matke oznámili, že nikdy nebude schopný s ňou komunikovať, ani vnímať svet okolo seba. V skutočnosti je však chlapec intelektuálne v poriadku, je to jeho telo, ktoré ho zrádza, a nie jeho mozog. Celé roky trávi tým, že sa snaží dať svojmu okoliu najavo, že ho vníma a chápe, až napokon s pomocou svojho okolia dokáže túto komunikačnú bariéru prelomiť. (RTVS)

erapo

Ani cycków, ani rozumu. Ale pamiętam, że pomyślałem: „A może cycki nie są najważniejsze”. Dorosłem? Dobrze jest. Chce się żyć! Veľká vec toto! Veľmi pozitívne vnímaná nemilosrdná realita. Skutočný príbeh, Dawid Ogrodnik a brutálne surové emócie! Poľská kinematografia mi otvorila úplne nové obzory na európsku scénu. Dokonca viac ocenení ako Cicha Noc. A Katarzyna Zawadzka ako poľská Mélanie Laurent. ()

Fajolo

Stačí ak nemôžete komunikovať spôsobom bežným u iných ľudí a už vás majú za dementa alebo rastlinu. Tento film to ukázal veľmi presvedčivo. Myslím, že je to hlavne zásluha vynikajúcich hercov. ()

SuzieS

Velkou část filmu jsem si říkala, že je toto stejně "náš" pohled, jak by se takový člověk asi cítil. Vadilo mi tam, že je to jeho vyprávění takové smutné, vlastně i když mluví o prsou, tak to vyzní opět spíše depresivně ... Přitom "takovíto" lidé mají někdy víc nadhledu, vtipu a optimismu, než ti "normální". Jinak však velmi hezký film, líbil se mi hlavně začátek (první třetina) a závěr. ()

Dvojirakri

Další z pohledů do života těžce zdravotně, nikoli mentálně, postiženého, tentokrát z Polska. Tamní kinematografie zůstala, na rozdíl od té české, i po roce 2000 na vysoké úrovni. Recenzovaný snímek, který nabízí úžasné hraní od Dawida Ogrodnika, si dovolím srovnat s legendárním snímkem Moje levá noha, který taktéž proslavil vynikající herecký part a silný příběh hlavního hrdiny. Zároveň, stejně jako ve filmu Skafandr a motýl, slyšíme vypravěčův vnitřní hlas, který děj poměrně stroze ale výstižně komentuje. O Mateuszovi se dají říct snad jen samá pozitiva, to jak kladně svůj úděl snáší, i když potkává i lidi kteří se chtějí na jeho úkor vyvýšit. Nejsilnější je asi scéna, kdy je komisí nazván debilem, ale takových chvil je mnohem víc... A pak samozřejmě ta vložená v titulkách. Silný film, ke kterému budou citlivější povahy potřebovat pár balení kapesníků. Zároveň si mnozí uvědomí, že štěstí může znamenat třeba jen to, že je člověk zdráv... ()

scintilla

Neuvěřitelný film i zážitek z něj. Popravdě na takovéhle typy filmů moc nejsem, ale jak vidím, tak zejména proto, že bývají špatně zpracovány a natočeny. Tohle se povedlo na jedničku. Sám bych to zařadil někam mezi Nedotknutelní (trochu podobou námětu i realismu - oba filmy jsou podle skutečné události) a Pelíšky (myslím hlavně humorem - na febiofestu nám film uvedl sám pan režisér a říkal, že jeho rodiče bydlí stále v Těšíně a že proto prý možná poznáme nějaký podobný smysl pro humor jako máme v Čechách; a měl pravdu... :-) ) Je to melancholická komedie. A je to fakt paráda ;-) Zbytek už je na Vás, tohle jen takový základní rámec... Z tohohle filmu si člověk může vzít opravdu hodně. Dawid Ogrodnik hraje neuvěřitelně přesvědčivě. Nádherné jsou ty scény ze závěrečných titulků, kdy můžete srovnat skutečnost s filmem. ()

remotrumpet

" Dobre je..." - "Nie som rastlina!" Btw ucho muzikanta u seba nezapriem, jeden z ústredných hudobných motívov mi príde obzvlášť podobný s hudbou v Amélii z Monmartru. ()

Sopholojong

Ta skoro westernova "vypiskujuca" muzika alebo jednotonovy klavir mi "dojebali" zazitok zo schopneho pribehu jedneho po ceckoch tuziaceho handicapovaneho chlapca. Na toto bola "potreba" pekne huslove slaciky s basou. Takisto vobec nepomaha ta minimalisticka "panelakova" vyprava, alebo osuntelymi priestormi vybaveny domov pre mentalne chorych. To by som vsak ako zamer este bral, ale tu hudbu neodpustim. Co naproti tomu vsak rozhodne zaujme su sexualne fantazie "hendikepa" s kazdou predklanajucou sa, ci hlbokym vystrihom obdarenou dievcinou. S nastupom krasnej, introvertnej osetrovatelky, v ktorej chlapec napriek fyzickej "bariere" najde spriaznenu dusu (aby ho hned opustila - z toho jeho kvilenia v institute som mal pri srdci zly pocit - a nasledne opraty prebrala starsia, dobrosrdecna pani, ktora v Mateuszovi vidi obrovsky inteligencny potencial), film chyti lepsi dych. To uz ale ma divak za sebou hodinu priemernosti, takze nakoniec silne tri *. Su to ale "skokansky" odlisne tri hviezdy, nez ake dam nasineckemu filmu, ktory sa ma od severneho suseda stale co ucit. ()

husaklasu

Oceňuji, že je příběh navzdory svojí závažnosti podáván s velkým nadhledem a optimismem. Nejen díky opravdu přesvědčivým hereckým výkonům jsem si náležitě užila, že se zase jednou můžu dívat na svět očima někoho jiného. ()

hujerita

Napísaného je tu habadej. Silný film, humor a skvostné herecké výkony predstaviteľov Mateusza mi nedovolia dať menej ako 5 hviezdičiek. Áno téma je taká, že vám brnká na city, ale myslím že aj keď je tam niečo prikreslené, tak vás tvorcovia citovo nevydierajú. Jednoducho je to tak. Silný príbeh a silný film. Bodka ()

MIKETUK

Absolutně skvělý film. Dawid Ogrodnik o míle předbíhá většinu kreatur, fasujících Oscary, jeho hraní je tak uvěřitelné, prostě fantazie. 99% ()

stuj

Brutalita v dobrém slova smyslu. Herecký koncert jak malého, tak i velkého Mateusze. Za Tyhle výkony se mají udělovat oscary. Je to strašně silný příběh a to hlavně tím, že je ze života. Některé momenty jsou až dechberoucí. 5 hvězd nedávám jen proto, že mi tam trochu neštymuje "logika" chování hlavní postavy. Vrtá mi to tiž hlavou, že pokud je někdo mentálně zdravý, tak by to měl dát dokázat najevo mnohem dřív, než jak to bylo ve filmu. Ale nevím, nebudu do toho rýpat, film je film a kdo ví jaká je realita. Je to ale silná záležitost. ()

supg

Toto by měla být povinná "cetba" všech znudenych materialistckych, slunickarskych lidi, kteří si neváží ničeho. Je to taková východní verze USA filmu Čas probuzení s De Nirem. A i když s pro nás neznámými herci, tak s o nic horším výkonem. Rozum stojí nad tím, že někdo dokázal toto zahrát. Mne snad jedině trošku kazila dojem scéna s "dárkem " , která možná potěšila 13r pubertaka, ale diváka, který cilil na tento film spíše udivila. Každopádně jde o velmi silný film, nad kterým se stojí zamyslet. ()