Život je úžasný

(festivalový název)
  • Česko Touha po životě (festivalový název) (více)

Mateuszovi diagnostikovali detskú mozgovú obrnu a lekári jeho matke oznámili, že nikdy nebude schopný s ňou komunikovať, ani vnímať svet okolo seba. V skutočnosti je však chlapec intelektuálne v poriadku, je to jeho telo, ktoré ho zrádza, a nie jeho mozog. Celé roky trávi tým, že sa snaží dať svojmu okoliu najavo, že ho vníma a chápe, až napokon s pomocou svojho okolia dokáže túto komunikačnú bariéru prelomiť. (RTVS)

C0r0ner

Hlavní hrdina herecky jednoznačně na Oscara, řekl bych že i lepší než Lewis v Mojí levé noze, ale obsahově mě to kdovíjak nechytlo, už jsem asi viděl moc podobných filmů a tenhle se ničím nevyjímal, takže sice fajn věc, ale ne mimo vody průměru. 65% ()

zette

Neni to film, ktery bych podruhe chtel nutne videt. Puvodne jsem plny pocet dat ani nechtel, ale zaver je vynikajici a fakt, ze nametem pro tento film je skutecnost, nemohl jsem nakonec hodnotit jinak. Dobre natocene komorni drama, ktere netlaci na pilu. Co je ovsem deviza tohoto filmu, tak bezkonkurencne herecky vykon Dawida Ogrodnika, ostatni herci taky dobri. ()

Flynn

Uzasny filmovy zazitek. Herecky vykon na urovni Daniela Day Lewise v My Left Foot. Krasne odvypraveny pribeh o zivote zdrave mysli v chorem tele. To muselo byt peklo, nez si to okoli uvedomilo. Vazme si zdravi, mame jen jedno. ()

laik_60

tým dvom hercom som to zožral aj s chlpami, nádherný výkon, príjemná klavírna hudba scenrasiticky fajn vyvážené - rozvrhnuté akoby do samostatných nadväzujúcich kapitol, Poliaci po čase vytiahli fajn film. ()

angel74

Nesmírně dojemný příběh chlapce, který v důsledku postižení dětskou mozkovou obrnou přišel především o možnost jakékoliv komunikace se svým okolím. To samozřejmě není jediné jeho trápení, ale připadá mi úplně nejpodstatnější. Obrovskou pochvalu si zaslouží Dawid Ogrodnik za to, jak naprosto přesvědčivě ztvárnil roli postiženého Mateusze. Doteď nemohu uvěřit tomu, že je ve skutečnosti zcela zdravý mladý muž. Film se nesnaží za každou cenu vzbudit silné emoce, Mateusz ve svém vnitřním světě komentuje některé nastalé situace s humorným nadhledem, čímž závažnost celého problému značně odlehčuje. Přesto jsem si několikrát řádně poplakala. Částečně tedy i díky překrásnému hudebnímu doprovodu, který vypjaté okamžiky ještě umocnil. Představa, že by se něco podobného na samém počátku života přihodilo mně či někomu z mých blízkých, je opravdu děsivá. (90%) ()

Courtemanche

V hlavní roli Dawid Ogrodnik. Po pěti minutách jsem dal pauzu abych se podíval u poláků, a málem mi vypadli oči když jsem zjistil že je to herec. Po delším čase už vidět chyby, ale stejně podává vynikající výkon. Chtěl bych vidět Brada Pitta a dalších megahvězd jak by s touto nemocí popasovali. Další věc co vnímám u poláků - a ne poprvé, že mají takový cit pro fatální momenty anebo úraz, jako nikde jinde. Zbytek světa k tomu potřebuje 8 kamer, dalších 20 pomocníků, Hotel Hilton atd, ale poláci to za ,,korunu,,. Oceňuji filmy s podobnou tematikou, film má dnes ohromný vliv na lidi, dostane se všude, a posouvá to myšlení těch ,,zdravých,,. 4/5 ()

jedna_vrana

Film „Život je úžasný“ by sa dal porovnávať s ďalšími filmami na tému ťažko postihnutého človeka a jeho boja s osudom („Skafander a motýľ“, či novší „Teória všetkého“). Je to nádherný film o ľudskosti. Možno ma dotklo to, že som si pozrela poľský film – jazyk tak blízky a sympaticky opisný. Možno ma dostalo to, ako môžeme príbeh sledovať od detstva Matheusza (klobúk dole pred spôsobom, akým dokázali jeho nemohúcnosť stvárniť obaja filmoví predstavitelia) až po jeho dospelosť. Možno sa ma dotkol vnútorný monológ Matheusa vo chvíľach, keď pre okolie jeho vnímanie bolo na úrovni rastliny. Možno ma oslovilo dievča od susedov... Možno opatrovateľka, čo sa na chvíľu objavila v jeho na podnety chudobnom svete (aby robila naschvál svojmu ockovi, ktorý očividne vlastní svet). Ale určite ma dostali do kolien momenty, ktoré strávil so svojim otcom. Tento film ma presvedčil, že jeho názov je správny. SVET JE ÚŽASNÝ. ()

HonzaBez

"Dobrze jest..." Může být život úžasný, když jej žijete v těle, které Vám neumožňuje být na navenek (fyzicky) tím, kým jste uvnitř (mentálně)? Tak tohle člověka prostě musí chytit za srdíčko. A je Vám přitom až úzko, když si uvědomíte, jak snadno se může člověk nechat zmýlit všemi těmi vnějšími projevy lidského chování, aby někoho označil za "debilního".  A jak jednoduché je shodit jakoukoliv snahu vnímat lidský intelekt někoho tím, že řeknete: "I můj pes slintá, když mu neseš potravu." Chápu, že někdo může namítnout, že všechny ty vnitřní dialogy Mateusze mohou být hodně spekulativní. Ale při vědomí toho, že jde o film podle skutečného životního příběhu, ten argument úplně neberu. Ač tedy konec mě uzemnil asi hlavně v tom, že jsem čekal něco pozitivnějšího (i v kontextu názvu filmu). Při hodnocení filmu jinak člověk musí v první řadě vyseknou velkou poklonu oběma představitelům titulní role. Zahrát takto věrohodně postavu onoho silně postiženého kluka, to je téměř nad všechno mé chápání. Můj zážitek z celého filmu pak umocnila poetická hudba a v některých scénách i kamera. Zvláště scéna, kdy mladá dobrovolnice tančí s Mateuszem sedícím na vozíčku, to byla prostě lahůdka. ()

Tosi

Hned na začátku filmu sledujeme Mateusze, jak s kamennou tváří zírá na lékařskou radu, jenž rozhodne, zda je idiot. On ale není. Jeho mysl je při smyslech a jeho oči odrážejí zvědavost o lidech a všechno kolem nich. Jen jeho tělo je poznamenáno dětskou mozkovou obrnou, k níž mu lékaři chybně přiklepli verdikt, že není schopen vnímat okolní svět. Téma filmu je izolace, ale tu Mateusz snáší sebeironicky, možná líp než diváci, jenž hořce vnímají jeho nepochopení a fyzické utrpení. Fascinovala mě režisérova lehkost, s jakou naservíroval vtipné otvírání kokosu a chvíli na to, srdcervoucí scénu s dotýkáním prstů v mezírce pode dveřmi. Vrcholem filmu je rozhodně herecké umění, které musel předvést zcela zdravý herec Kamil Tkacz, ve všech vysilujících scénách s nekontrolovatelnými tiky a nekoordinovanými pohyby. Život je úžasný, je neskutečně inspirativní film o naší potřebě fandit takto postiženému smolaři, a ve skrytu duše doufat, že všechny jeho nevyslyšené myšlenky a pocity neskončí " v šuplíku". ()

rockwoman

"Poprvé jsem to nebyl já, kdo se zabýval tím, kým jsem." ...Přiznávám, že jsem během sledování měla několikrát slzy na krajíčku, ale stálo to za to. Herecký výkon Dawida Ogrodnika byl víc než přesvědčivý a ty konečné záběry mluvily za vše. ()

progression

Další z klenotů polské filmové školy určitě zanechá lhostejným jen málokoho. Film inspirovaný skutečným příběhem vás zaujme hned od začátku a nepustí až do konce. Neuvěřitelné herecké výkony Dawida Ogrodnika a mladého Kamila Tkacze v ústřední roli, ale mnoho dalších zajímavých postav, které mají co hrát a čím zaujmout. Film ve vás bude rezonovat ještě pěkně dlouho po jeho skončení a přesto, že diagnóza mozkové obrny není žádná procházka růžovým sadem, po závěrečném rozuzlení můžete (s nadsázkou) konstatovat, že život je prostě úžasný ! ()

NoFiction

Dokonalý snímek, který musí obyčejnému člověku otevřít oči. Již dlouho se mi nestalo, aby jsem po shlédnutí nějakého snímku a závěrečných titulkách seděl a přemýšlel nad darem od ...... že jsem normalní. Poláci jedou bomby, klobouk dolů, před hl. hrdinou. ()

Autogram

Svet života s postihnutím je oveľa zložitejší oproti dosť zjednodušenému pohľadu, ktoré môže ponúknuť v podstate akýkoľvek film. Tento ale ťaží z (takmer) pohľadu prvej osoby a tak sú tie zjednodušenia vyvážené vcítením diváka do vybraného okruhu jeho vlastných problémov. Ak je to podľa skutočnosti, tak je zarážajúce, že na prahu 20. storočia trvá desiatky rokov, kým niekto príde na to, že s človekom je možné komunikovať a že druhým rozumie. Film ma chytil a nepustil, takže lepšie štyri hviezdy. –––– Žiaľ, tu nepomôžu peniaze. Musíte sa s tým zmieriť. ()

Danikaa

Výborný film, musela som ho najskôr rozdýchať. Príbeh nie je komplikovaný, no je šokujúci. Kde boli lekári a čo robili? Áno pre nich bolo jednoduchšie vyhlásiť človeka s mozgovou obrnou za mentálne zaostalého, neschopného porozumieť okoliu a cítiť emócie . To, že Mateusz po 26-ich rokoch mohol konečne vyjadriť svoje myšlienky, mu umožnilo začať žiť kvalitatívne lepší život. Jeho prvá veta "ja nie som rastlina", doslova zamrazila. Dawid Ogrodnik do postavy Mateusza vložil všetky svoje fyzické aj psychické sily a do poslednej chvíle som si myslela, že je naozaj postihnutý. Klobúk dole pred jeho výkonom. ()

Heraldika

Lepší film pro zahájení letošního Febiofestu jsem si vybrat nemohla..skvělý, vtipný i dojemný zážitek, hlavní představitel famózní. ()

radecacek

Polský snímek podle skutečného příběhu chlapce s mozkovou obrnou, který bojuje o svou důstojnost a štěstí ve svém životě, nastavuje zrcadlo lidskému chování a toleranci. Naprosto úžasné herecké výkony a fenomenální závěr tenhle film i přes pomalejší rozjezd pasuje rozhodně do naprostý TOP nejen letošního roku. A jsem rád, že naši sousedi ukazují, že tvůrci nepotřebují miliardy na to, aby natočili úžasný film, že to je prostě jen výmluva. Sorry. ()

kolemjdouc

vůbec jsem nevěřila ,až do závěrečných titulků , že roli Mateusze hrál profesionální herec.To se málokdy vidí u tak mladého umělce aby se tak položil do role.Propracovaný scénář,bezvadná kamera a své měla i role vypravěče a doprovodná hudba.Opět bezvadný slovenský dabing.A kozy fakt nejsou to nejdůležitější!:-)) ()