Fargo - Season 1

(série)
USA, 2014, 9 h (Minutáž: 47–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Scénář:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Billy Bob Thornton, Allison Tolman, Colin Hanks, Martin Freeman, Bob Odenkirk, Keith Carradine, Joey King, Russell Harvard, Joshua Close, Gary Valentine (více)

Epizody(10)

První řada se soustředí na policisty Molly Solversonovou (Allison Tolmanová) a Guse Grimlyho (Colin Hanks) vyšetřující trojnásobnou vraždu, k níž došlo roku 2006 v městečku Bemidji v Minnesotě. Dvě z obětí byly zavražděny zabijákem Lornem Malvem (Billy Bob Thornton), jehož si najal pojišťovák Lester Nygaard (Martin Freeman). Ten pak vlastnoručně zabil svou ženu, která ho držela pod pantoflem. (HBO Europe)

VLADEK

K pěti hvězdám schází lepší výkon Martina Freemana a pár slabších míst ve scénáři, zejména motivace a vývoj postavy Nygaarda. Navíc chvály na herectví Billy Boba Thorntona trochu postrádají smysl, protože postava je mu střižena namíru, chválit bych začal, kdyby si s Freemanem herecké party prohodili, ale na to produkce ani Freeman nemá, Bob možná ano. ()

Kozlowski8

Po výtečném prvním díle jsem si od dalšího průběhu sliboval stupňované tempo, napětí, spoustu nečekaných zvratů a absurdních situací a taky černého humoru. Všeho z toho bylo dost, ale méně, než bych si přál. Energie příběhu se ustálila na určité úrovni a příliš neeskalovala. Seriál je však v pojetí vyprávění, v příběhu, jeho postavách (kterým vévodí policistka Solversonová v podání Allison Tolmanové, zabiják Malvo, ztvárněný skvělým Billym Bobem Thorntonem a pojišťovák Lester Nygaard se stejně skvělým Martinem Freemanem) a atmosféře natolik jedinečný a po řemeslné i herecké stránce tak úžasný, že těch mých 80 % je možná dost přísných. ()

PeteBuck

Toto som videl pred rokmi a teraz som si to pozrel štvrtýkrát, keďže sa na nás rúti piata séria. Najprv som si myslel, že to bude nejaký reboot filmu, ale nájdený kufor napovedá, že ide o akési voľné pokračovanie. Takže vidíme nýmanda v úžasnom podaní od Martina Freedmana, ktorého aj po rokoch šikanuje debil, ktorého podnik náhodou patrí k organizovanému zločinu. A tak po pästi do nosa od spomínaného magora, sa ocitne na pohotovosti, kde poprosí nájomného vraha, aby ho zabil. A zostatok je neskutočný sled udalostí, ktorý len tak nevymyslíte. Neskutočná čierna komédia, krimi, ťažko toto zaradiť. Je to proste magorina, ktorú sa nedá len tak žánrovo zasadiť. Postavy sú vykreslené neskutočne, či už je to Billy Bob Thornton, ktorý má evidentné potešenie zo zabíjania ľudí, rovnako ako z toho, aby si z nich robil srandu. To, ako naviedol chalaniska, aby nachcal do nádrže svojej mamy a potom ho bonzol, tak to nemalo chybu. Do toho sa zapojí neskutočná dvojka zabijakov (jeden z nich hluchý), policajtka, ktorá si nedá povedať a chce dostať Martina Freemana do basy, či nešikovný poliš v podaní Colina Hanksa. Kto je tam väčší magor, ťažko povedať. Ale kadencia asi 6 blbov na 1 ako-tak normálneho. Všetko zmiksované dokopy v srandovnom deji, ktorý odsýpa dobre, stále sa je na čo pozerať, sem-tam nejaká odbočka, ale inak parádne napísaná séria. ()

v.indruchova

Pro mě je to rozporuplné, je to chladné jako sníh. Vše se zase točí kolem lidské hlouposti, jak jinak. Je to dnešní oslava záporáků? Tolik zbytečných problémů jen kvuli lidské debilitě, já vím jako v reálu. Postupně se to rozjíždí. Párek zabijáků neoslnil možná jen s tou znakovkou. To přináší trochu černého humoru. Hlavní postava je dobrej psychouš ale mě nic neříká. I když je otázka zda jeho porucha je získaná či rodová. To se nedozvíme a to je škoda. Chybí mi tam nějaká hloubka. Závěr 1 řady překvapil. ()

Toolshed

Podobne hnusnú a pesimistickú štúdiu zloby, zákernosti, vypočítavosti a temnoty ľudského srdca som nevidel od Dogvillu, Lornovi Malvovi a jeho aure hrôzy, ktorá sa doslova týči nad celým mestom (svetom?) a rozsieva všade skazu, svár a smrť, sa vyrovná azda iba Anton Chigurh - ale ako seriál musím povedať, že som videl aj lepšie. Zdalo sa mi to na minisériu zbytočne rozťahané (čo vzhľadom na to, že ide iba o 10 častí, určite nie je pozitívum a značka logickej ucelenosti a pospájanosti), množstvo prvkov sa mi zdalo zbytočných či nefunkčných alebo zbytočne rýchlo odbytých (dvaja zabijaci, agenti FBI, náčelník Bill, ktorého debilita bola zdrojom opakovaných obštrukcií v Mollyinom pátraní - a nie, neverím, že by niekto, kto zastáva podobný úrad, bol až natoľko slepý voči faktom, o tom ma nepresvedčí ani Saul Goodman, ktorý by inak predal aj slepému okuliare)... za tú všadeprítomnú ťaživosť a introspekciu do psychiky ľudí, z ktorých by som mnohých nikdy nechcel poznať (asi aj preto, že by som toto stretnutie zrejme neprežil) dávam 4 hviezdičky a plánujem si dnes ešte pozrieť rovnomenný film. Tomu som síce dal tiež štyri, ale pamätám si, že z hľadiska filmárčiny to bolo omnoho lepšie, tak uvidím, čo sa mi na tom nezdalo a možno aj zvýšim latku. UPDATE: Po druhom pozretí prvej série mi aj táto pripadala famózna, aj keď priznávam, že na mojich predchádzajúcich výčitkách niečo bude... ale keď ono to má tak neodolateľnú atmosféru, ten Lesterov prerod je taký luxusný, Malvo je so všetkými svojimi úsmevmi hrôzostrašnejší než Hanzee a celkovo si aj toto zaslúži 5* ako lusk. ()

Tumbik

Snad nejlépe zahraná seriálová/filmová role Martina Freemana, ale přesto není jeho herecký výkon lepší než výkon neskutečného Billyho Boba Throntona - génius, jedním slovem génius. To, co v tomto seriálu předvedl jsem jakživ neviděl, neskutečný talent, frajer, kterýmu stačí lehké škubnutí ve tváři k tomu, aby vás uhranul a dostal totálně do varu. Výjimečnost tohoto seriálu tkví také v perfektním scénáři, který je propracován do posledního detailu... Skláním se před scénářem, protože ten je vážně neskutečný. Neskutečná je hlavně proměna Martina Freemana z obyčejné šedivé kancelářské myšky, která dělá vše tak, jen aby se nepřipletla do problémů se vyvinul ve výborně logicky přemýšlející postavu, dokonalého lháře a skvělého herce (teď myslím přímo postavu Lestera, ne Martina Freemana)... Jeden z nejlepších seriálů za poslední dobu. Snad si druhá série udrží minimálně stejnou kvalitu a bude neméně poutavá jako toto v podstatě umělecké dílo :). ()

Yamatosan

Nadšení! Především přeměna postavy Lestera Nygaarda - to pro mě překonává i Heisenberga, z toho fakt mrazilo! Bylo pár slabších míst (třeba linie se Stavrosem, která pak nějak vyšuměla do ztracena), ale celkově velká spokojenost. ()

tOmMo.D

Skvelé! Coenovský dôraz na detail sa stáva nebezpečne návykovým a bizarnosť života, podávaná v jej najprostejšej podstate zaručuje nevyliečiteľnú závislosť. Zádumčivosť, ktorú táto séria spôsobuje ,netreba brať na ľahkú váhu! Výborný seriál, obsadenie, príbeh a skutočne epický záver s dlhodobými následkami. ()

Hombre8

1. série. Tvůrci umně střídají nudné scény s mnohdy překvapivými, jindy předvídatelnými a nepředvídatelnými akcemi. Pokud tohle mají být Tarantinovi nástupci, tak dobře. Návaznost na film tu je, například v parádním způsobu vykreslení tuposti postav, pomlkách, krásnému černému humoru, podivnému způsobu natočení snímku (Jak to jen jinak nazvat?) a bizarních postavách. Lorn (Ekvivalent LORa ze StarTreku?) je krásně všehoschopný a zlý, Lester - SKUTR, mamina Molly, to je prostě parádní panoptikum. Jen v závěru poněkud došla pára, konec je slabý, podobně jako Lornova zkáza, mladý Hanks. Na ztrátu kytičky to ale objektivně nestačilo. ()

Zikfryd

Pokud vám nevadí trocha krve a máte rádi černý humor, pak je toto seriál pro vás. Skvěle napsaný scénář je perfektně zpracován tak, že v každém dílu je něco překvapujícího. Vystupují zde velmi originální figury, které jsou dokonale zahrané. Skvělý je určitě Martin Freeman, ale kdo mě opravdu dostává, je Billy Bob Thornton v roli zabijáka. ()

Olafvolafka

Vskusktu geniální počin! První sérii jsem hltal každým dílem víc a víc. Ano, najdou se zde i slabší momenty, ale těch je opravdu jen hrstka. Seriál je tajemný, vtipně sarkastický, až mrazivý a skvélé natočený. Dále má vynikající a skvěle odvyprávěný příběh a výtečné herecké obsazení. Nejlepší herecký výkon předvedl bez pochyby B. B. Thortonem a jeho role nenápadného a sympatického zábijáka. Jako další stojí za zmíňku Martin Freeman, který bravůrně zahrál postavu tichého pojišťovacího agenta Lestera Nygaarda a jeho dechberoucí vývoj charakteru v průběhu seriálu. Bez váhání dávám pět hvězd. ()

barny120

Dlhšie mi trvalo kým som sa dostal do deja.. zo začiatku mi to prišlo nudné. No vydržal som a nelutujem. Výborná séria. ()

McGuffin

Profesionální vrah ve Fargo 1 zdarma pomůže náhodnému známému usmrtit jeho neoblíbenou manželku, čímž vrahova altruistická série a vdovcovo sbírání nízkého sebevědomí teprve začínají. Vrah časem zabije další hodné i zlé muže, náhodou i záměrně, i svého profesionálního klienta, který ho platí, což je opravdu zvláštní, a vdovec časem nechá zabít i svou novou ženu, která je mu také fuk. Sníh a zabití v Minnesotě přibývají, vyšetřovatelé vyšetřují a i když publikum vidí, jak jsou blízko, nic naplat, tvůrce Noah Hawley světské ani boží spravedlnosti padouchy nevydá. P.S. To je zpráva o příběhu, ne o filmu z něj. www.macguffin.cz ()

Habr

Výborně natočený seriál, dobře se sleduje a tempo je tak akorát. Po desíti dílech musím pochválit 1. sérii a doporučit všem, co neměli tu čest. Herecké obsazení je výborné, zvlásť Billy Bob Thornton a Martin Freeman. 🟢 Chci sledovat znovu: ANO. ()