Modrý Max

The Blue Max

Dobrodružný / Drama / Válečný

Velká Británie, 1966, 156 min

Moc dlouhe, chtelo by to zkratit (minimalne o 50 minut), chvilemi to byla nuda. Scenar by potreboval taky vypilovat, zadne zasadni zvraty, ktere by upoutaly divakovu pozornost tam nejsou (vyjimka je konec). Zadny objevny film.(2.7.2010)

Troska prilis dlhy film, kde sa to sustredilo na nemecku stranu pocas prvej svetovej vojny. Stare dvojplosnikove lietadla robili paseku Anglicanom ako vo vzduchu, tak aj na zemi. Co sa tyka tych vzdusnych subojov neboli zle vymyslene, ale mohli byt aj poctom viacej, pretoze film sa dost zaobera obkecavanim, ktore mi niekedy aj vadilo.(24.10.2011)

1. světová z období nejlepších válečných filmů spolu s Ursulou Andress... prostě báječná kombinace.(5.3.2013)

Pokud bych měl vybrat jeden film z 1. světové války o leteckých bitvách, dlouho bych neváhal a zvolil Modrého Maxe. Je krásně natočený s mnoha dechberoucími realisticky vypadajícími masovými scénami a skvělými leteckými souboji. Prostý hrdinství, patosu a jiných dnes tak obvyklých nešvarů. On ten film ani není tak o letcích jako o letci. Hlavní hrdina je rozporuplná nesmírně komplikovaná osobnost. Není aristokrat jak bylo do té doby pro letce typické, ale obyčejný voják - desátník, který prošel dvěma lety pekla západní fronty jako pouhý pěšák a kterého jednoho dne uchvátila letadla. Nakonec se ukazuje, že víc než s nepřítelem bojuje za respekt u ostatních. Už první den musí čelit posměchu a pohrdání. To se stupňuje, když mu není uznán sestřel prvního letadla a jeho další sestřel vypadá jako zákeřná vražda, i když ve skutečnosti šlo jen o sebeobranu. Ale věří mu někdo? On chce strašně dokázat, že není o nic horší než ostatní. Může mít stejný počet sestřelů, stejné ženy, dokázat stejné věci. A často to dělá i lépe. Kvůli společenskému uznání je ochotný riskovat svůj život a nakonec i životy jiných. Nejvyšší říšské ocenění za zásluhy Modrý Max pro něj znamená vše, ale nejde o ten kus železa, ale o to co se skrývá za ním. Složitost a rozporuplnost Stachelova charakteru je výborně ilustrována ve scéně v nemocnici, kde ač vnitřně s podobnou věcí zásadně nesouhlasí, hraje kvůli svým cílům divadlo pro noviny. Nebo třeba ve scéně kdy si přivlastní dva sestřely mrtvého kolegy, což udělá jen z toho důvodu, že všichni automaticky předpoklájí, že tyto sestřely patří kvůli původu onomu mrtvému.(12.5.2014)

• qVitek

Dokoukal jsem to jen proto, že jsem chtěl vidět, jak hlavní (ne)hrdina umře. Nuda, špatní herci, strohost, sračkoidnost.(24.7.2010)

Top Gunový příběh zasazený do doby první světové války.(7.3.2007)

Výborný film o člověku, kterého nevíte jestli obdivovat, nebo nesnášet. Žádná klišé a dojáky. Spousta letadel, z nichž žádné není počítačové (dneska by byla všechna). Také oceňuji, že se autoři nedali svést nějakými efektními akcemi typu útok na obří vzducholoď / bombardér / kžižník, ke kterým to přímo láká. Jako člověku, který se o letadla zajímá, mi trochu vadily Tiger Mothy převlečené za fokkery, ale to je nešvar většiny podobných filmů a nebylo jich tam moc. Pěkné 4 hvězdičky.(14.4.2010)

Fim dobrý, ale občas to smrdí propagandou.(25.12.2014)

Klasický válečný film ze staré školy. Dnes už poněkud přepjaté scény mezi hlavními aktéry, jejich přepečlivě vygradovaná rivalita, jak jinak také o ženu. Krásné záběry německých strojů Pfalz D.XII, Fokker D.VII, Albatros D.III, Fokker Dr.I Dreidecker na polních letištích i v soubojích s britskými S.E.5. "Nadupaný " prototyp v závěru filmu byl francouzský Morane-Saulnier MS.230 z roku 1930, ve skutečnosti velmi oblíbený cvičný a akrobatický letoun:-) Některé trikové záběry a projekce dnes už sice trochu vzbuzují úsměv, ale své době to musela být opravdová podívaná! Upřímně řečeno, stále se mi tento typ filmů líbí víc, něž bezduchá digitální exhibice dnešní doby.(14.3.2013)

Solidní film o pilotech první světové války točený z německého úhlu pohledu. Ve filmu je vidět kontrast mezi dá se říct gentlemanstvím či rytířstvím, která panovalo ve vzdušných soubojích a drsnou nemilosrdnou zákopovou válkou. Příběh vypráví o normálním vojákovi (z nepodstatné rodiny), který se nezvykle od pěchoty dostal až k letecké eskadře. Přesto, že to byl výborný pilot, doplatil na svojí nadutost a neúctu. Doporučuji také shlédnout Aces high.(18.9.2008)

Taková dlouhá romantická podívaná. Nejlepší záběry jsou ty pozemní a pak finální souboj jinak je to velmi divná omáčka. Nevadí mi zadní projekce, v té době to jinak nešlo. Ale nereálné stroje (ne všechny), stupidně osazené zbraně, finální prototyp, to mě vadí. Richthofen dědula, který zemřel v 26 apod.(23.4.2014)

Jeden z těch dobrých válečných filmů, vynikající letecké scény!!(4.10.2016)

Leteckých filmů z tohoto válečného období minulého století není mnoho. Tento film je podobného ražení jako Stíhači na start tentokrát z německého pohledu, ale daleko více romantizuje první leteckou válku. Nechybí však tak trochu Remarquovský konec hlavního hrdiny. Pro obdivovatele dvou, či trojplošníků je toto povinné filmové dílo a ani nebude vadit ta šíleně dlouhá stopáž. Pro ostatní ... nevim, nevim.(15.6.2008)

Zbytečně dlouhé v čele s Peppardem jako nesympatickým podlým hrdinou. Má to své klady to určitě a Ursula byla kus, ale pro nezaujatého diváka to je místy nuda k uzoufání.(10.12.2012)

..výborný George Peppard jako obávané stíhací eso Bruno Stachel.. ..mám slabost pro filmy z časů 1. světové, obzvlášt když se odehrávají v oblacích.. ..odvážní letci střetávající se s nepřítelem v krutých ale čestných soubojích, kdy je pod důstojnost pilota sestřelit soupeře kterému se porouchal kulomet.. ..řev leteckých motorů, rachot kulometů a bujaré veselí na závěr každého dalšího dne který Osud ještě dopřál prožít.. ..příběk pilota ,,z lidu'', který brzy zastíní své urozené kolegy z eskadry a stane se nejůspěšnějším německým esem.. Za nenudící podívanou, krásné repliky Fokkerů i na památku všech letců 1914-1918 pět *...(10.2.2013)

Brilantní letecký film z Velké války. Asi nejlepší jaký byl natočen. Výborná technická stránka i příběh.(14.5.2013)

1 2 následující >>