Mamon

Česko, 2015, 5 h 25 min (Minutáž: 50–58 min)

Kamera:

Martin Štrba

Matěj Hádek, Eva Leimbergerová, Gabriela Míčová, Michal Dlouhý, Tereza Hof, Daniel Tůma, Igor Bareš, Ondřej Malý, Dušan Sitek, Pavlína Štorková, Pavel Gajdoš (více)

Epizody(6)

Hlavním hrdinou příběhu je novinář, který se zabývá kauzou kolem významného státem řízeného podniku. Při zajišťování podkladů ke vznikající reportáži narazí novinář na kontroverzní informace týkající se jeho vlastního bratra, který je do skandálního případu osobně zapleten. (HBO Europe)

MartinezZ

Ano, na české poměry velmi zručně zpracované, ale to téma mi prostě do toho českého prostředí děsně nesedlo. A bohužel mě to nepustilo celý seriál. A navíc mnohdy práce se zvukem, kdy postavy šušňají, huhlají a šeptají a je úplné p*d slyšet. ()

ivishka

Dobré, ale ejč-bý-oučácky uhlazené. I ten nejhloupější z diváků by ovšem celkem rychle přišel na to, jak seriál dopadne. Neodpírám ovšem poutavost, s jakou je Mamon natočen. Hlavním tahounem je bohužel pouze Matěj Hádek. Je ovšem smutné zamyslet se nad tím, že takové věci jako v tomto seriálu se skutečně dějí. ()

slunicko2

Báje a pověsti Divokého východu. 1) Říkal jsem si, jak tvůrci odvážně a neobvykle pochmurně zobrazili český divoký kapitalismus devadesátých let. Kdo asi s takovou myšlenkou přišel? Kdo napsal scénář? Vzpomínal jsem na italského bojovníka s mafií inspektora Cattaniho. Pak jsem se dočetl, že jde o norský projekt - Mammon a my příběh jen lokalizovali do Čech. Ta úleva! 2) 40letý Matěj Hádek (novinář Petr Vlček) působí přesvědčivě. ()

movieband

"Neexistujou žádný špinavý nebo čistý peníze. Co to vůbec kurva je? Jsou jenom peníze. Tečka." Těžko Mamonu uvěřit dvě věci. První věc je, že se těžko věří, že Mamon má na svědomí stejný režisér, co točil prapodivného Pohádkáře. Druhá věc, které se těžko věří je to, že na české poměry se jedná o brilantní a perfektní kousek. Šest dílů bohatě stačí k tomu, aby se divák mohl pokochat perfektní technickou stránkou filmu a hlavně vytříbeným dějem, ve kterém se mrtvolami, zvraty a výborně sepsanou zápletkou nešetří. Je mi fuk, že se jedná o převzaté dílo. Teda asi do pátého dílu mi to fuk nebylo. Ale poslední dvě epizody mě přesvědčily o tom, že tenhle fakt se dá relativně lehce přehlédnout. Proč? Mamon se dá totiž brát jako pokus,.. experiment. Experiment české filmové produkce a v podstatě důkaz toho, že když se schopnému filmaři i v našich luzích a hájích dostane kvalitní scénář, dokáže z toho vyboxovat maximum. A přesně to se Michálkovi podařilo. Mamon je rozhodně hodně kvalitní, napínavou a brilantní detektivní jízdou. Teď už jen doufat, že se i u nás zrodí stejně kvalitní, nepřevzatý námět. Podrobnější komentář se připravuje. 95% ()

hygienik

Som si vedomý, že nadhodnocujem, ale tento seriál je lepší než domáca seriálová tvorba posledných rokov, aj keď horší než top kúsky made in USA (NCIS). Najzaujímavejšie sú tu paradoxne interiéry (architekt bol tipujem Američan). Casting je síce neopozeraný, ale priemerný. Dej je achilolovkou tohto diela, je totiž až zanovito autorepetitívny a tak som si často kládol otázku, načo čosi také pozerať. Lenže po kvapkách dávkované odhalenia boli zárukou, že to dopozerám. Oplatilo sa, hoci dynamickejší dej by si to naozaj zaslúžilo. ()

kajas

Žádný seriál z produkce HBO zatím nezklamal moje očekávání a "Mamon" jenom potvrzuje, že česká seriálová tvorba může mít i vyšší ambice. Kvituji zapojení méně známých herců (modří vědí, že Michal Dlouhý se na obrazovce příliš neohřeje), zaujala mě úvodní znělka, několik zvratů mě opravdu překvapilo, nadšení ale zmírnil závěrečný díl a finální konfrontace s ústředním padouchem. Přesto nadprůměrná podívaná. ()

Foma

Dost dobré, Michálek umí. Od norské předlohy se to nakonec liší víc, než jsem čekal. Je to jako kdyby na motivy stejné knihy natočili dva seriály. ()

Martpod

Když se chce, tak to jde. A sakra dobře. Atmosférová thrillerová lahůdka, která nezastírá severský původ, ale parádně ho šroubuje na české prostředí, dialogy i herce. Po novinářské hodně těšení a čekání na další díly bylo hodně nekonečný. Po první sérii **** ()

sofiapetra

První díl působil jako zjevení, druhý a třetí byl maličko iritující. Ale když si člověk odmyslel, jak legračně působil vhled nejen do novinářského prostředí, ale i například na demisi ministra (jako že by mu to pošeptala nějaká podržtaška premiéra a on by to za pět minut udělal - to je nebetyčný nesmysl), tak to celkově bylo docela napínavé a dobře natočené. Mrzuté ale bylo, jak ve scénáři nakonec zatočili se zajímavou figurou nekonformní policistky Stely. Ale chápu, že tyto výtky nemají valného významu - "jelo" se podle norské předlohy a formát se musel jistě dodržet. ()

maverick10

Ja často kritizuji především české scénáristy a vytýkám jim nedostatek představivosti a fantazie. Zde to platí stejně tak, především proto, že se jedná o remake, což to všechno jenom dokazuje. Ovšem Vladimír Michálek z toho dokázal udělat na české poměry velmi zajímavou podívanou s parádní atmosférou, Matějem Hádkem a solidním tempem. A stejně jako Strach / Hudský a jejich Labyrint, i zde je mnoho dějových linek, které se postupem času spojují v jednu, ovšem Michálek a jeho scénáristické opičky si s tím poradil daleko lépe a v lepším nenudném tempu a proto musí být ohodnocen lépe. ()

BoredSeal

Série sice i přes záštitu HBO působí profesionálně a konečně se jedná o seriál, který se otevřeně odehrává v dobře vybraných pražských lokalitách. Fousatý Hádek nepůsobí ve své roli trapně a zbytek herců je neprovařený českou televizní produkcí, což se pro atmosféru hodí, snad jen kdyby nedocházelo k úletům, kdy je státní zástupkyně hraná třicátnicí s přebarvenýma vlasama na šedivo se zvláštně vyšponovaným výrazem v tváři, kdy nevíte, zda zrovna hraje šílenou záporačku nebo úchylnou posedlou lesbu. I přes určitou předvídatelnost děje seriál určitě za shlédnutí stojí, rád vidím, že HBO po 27 letech kapitalismu učí Čechy točit střízlivé nedebilní krimiseriály. ()

bourec

Tyhle seriály,kterejma se line jeden příběh jsou v současný době to jediný,co se na českejch obrazovkách dá sledovat.Michálkův,ač převzatej)seriál je na solidní úrovni ve všech směrech.Sice se tahle sondáž do porevolučních džunglí v naší zemi už poněkolikátý opakuje,ale pokaždý mě to dokáže pěkně vytočit.80%. ()

sulimo

V českých vodách seriálové tvorby se jedná o nadprůměrnou záležitost, v globálu je to ale průměr průměrů, jehož existenci si už za týden nebudu pamatovat. Nicméně i tak považuji za zajímavéé to, že česká verze má větší spád, dokázala se a nebála se zbavovat zbytečných postav, případně některých charakterových bizárů postav pro děj nepostradatelných. Norský originál na mě navíc působil dojmem, že se jedná o příběh, který by právě v této zemi asi nebylo možné rozehrát tak dobře, jako právě v Česku. Divoká devadesátá léta české politiky a ekonomiky zde totiž tvoří daleko lepší a přirozenější kulisu pro příběh, který se jí skvěle přizpůsobil. Pro mě se v tomto ohledu jedná o příjemné překvapení doprovázené šokem z toho, že se zde natočil takový seriál, který se mi líbí daleko víc, než norský originál. Ovšem když norskou verzi považujete za celkem překombinovanou, nerealistickou a místy silně nepochopitelnou pro množství postav, které tam prostě nemusely být, není vlastně tolik těžké překonat originál i českým Mamonem. ()

Dannysek4U

Na Cesko samozrejme super, ale jinak je to teda ubijejici kompilat s ne moc silnym, mnohokrat omletym scenarem. Seversky detektivky asi patrej spis na sever. ()

Wormboy

Velmi prijemny kriminalny serial z aj pre nas dobre znameho prostredia. A ano, politika je hnus, je jedno, ci je to v Norsku, USA, CR alebo na Slovensku...pravidla su vsadial rovnake a preto nas moze tesit, ze aspon pred televiznymi obrazovkami sa my, mali ludia, mame moznost spravodlivo rozhorcit, aj ked nam to je a bude hovno platne :) ()

zette

Ani se nechce verit, ze puvodni namet vznikl v Norsku, vyborne usazeni pribehu do ceskeho prostredi. Zapletka je uz sice na hrane uveritelnosti, ale nic neztraci na zajimavosti. Po strance zpracovani si serial drzi vysokou latku a zaujme i celkem neokoukanym hereckym obsazenim, az na Hadka samozrejme. Vice takovych kriminalek do televize, spokojenost. ()

dr.fish

Jestli se tímto způsobem hodláme vyrovnávat s tunelářským obdobím devadesátých let, tak to potěš koště. Seriál má zoufalé tempo, velmi podprůměrný příběh a bezradný konec. Všecky zásadní dějové zvraty se stanou v prvním díle a pak z toho tvůrci vaří minimálně další čtyři části. Veliké zklamání, HBO už dávno není zárukou kvality, zajímá ho hlavně co nejdelší stopáž, nikoli kvalita. Jako dvouhodinový celovečerák by to bývalo bylo velmi zajímavé. 40% ()

campix

V našem seriálovém prostředí je snad pouze jedna jistota. A to ta, že když se spojí HBO s nadějnými českými tvůrci vznikne vždy něco zajímavého a hodně kvalitního. Přesvědčili jsme se o tom u Terapie a také Hořícího keře. Mamon je jenom dalším z řady důkazů, že toto spojení funguje. Šestidílný seriál Vás zavede do prostředí vysoce postavených manažerů a jejich her. Scénář je dostatečně kvalitní a dokonce i jeho rozuzlení má hlavu a patu, zároveň Vás taky dokáže udržet u sledování a donutí pustit si další díl. Menší výtku bych měl snad jen k hereckému obsazení, jelikož Hádek a Dlouhý úplně tak nestačí a nemohu říci, že by jim zbytek hereckého ansámblu nějak výrazně pomáhal. U některých se dá dokonce říci, že výsledný dojem spíše kazili. Celkově ovšem hodně slušný seriál, když vezmu v potaz s jakými seriálovými zvěrstvy se musíme potýkat. ()

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

Detektivní příběh z Noir Film Festivalu 2016

14.08.2016

Tam, kde ulice končí, tam, mezi náhrobními kameny, se v noci, ve které přišel ďábel, ve víru scházejí králové ulice. Tam, ve středověkém hradě, sídlí posedlá královna Alžběta, jejíž rozdvojená duše… (více)

23. Český lev - výsledky

23. Český lev - výsledky