Zaklínač

(TV seriál)
  • USA The Witcher (více)
Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy
USA / Polsko, (2019–2021), 15 h 57 min (Minutáž: 47–67 min)

Tvůrci:

Lauren Schmidt

Předloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Henry Cavill, Freya Allan, Joey Batey, MyAnna Buring, Anya Chalotra, Eamon Farren, Adam Levy, Jodhi May, Lars Mikkelsen, Mimi Ndiweni, (více)

Série(2) / Epizody(16)

Zaklínač Geralt, mutant a lovec příšer, těžce hledá svoje místo ve světě, kde lidé jsou často ohavnější než zvěř. (Netflix)

Trailer 4

verbal

Docela škoda, že zaklínači už vychcípali. Sám znám minimálně pět chudáků, které sužuje pěkně hnusná striga, a nikde žádný traumatizovaný homoblondýn s obřím mečem k pronajmutí, aby je zbavil utrpení. Takže jim holt ty pizdy asi budou pít krev na věky … Snažili se, soudruzi z Netflusu, snažili, satanžel však, kde nic není, ani zmrd nebere. Snažil se i toporný manekýn Jindra Clavin, aby nevypadal jako totální Buzna z Blafdickenu, dokonce i říkat procítěné „hm“ se naučil. Ovšem co je mu to platné, když se brodí po kolena v hovnech pšonkovského nudila a uspávače hadů, který vděčí za svou relativní popularitu výhradně leštičům džojstyků, co si pohonili na monitoru pár, z narkoleptického grafomanského kontextu vytržených, oblud a promnuli si ve virtuálních rukách nějaké ty RPG koule. Jinak by jeho popsaným hajzlpapírem pohrdali snad i slabikovači Heryho Potrata. A po úspěchu hry se hrabivý arogantní pičus, neumětel a zoufalec, který ještě rád střelil svého času tvůrcům práva za nějakých 300 litrů, na ni snaží zpětně parazitovat a chce po nich náhle přes čtvrt miliardy. Nelze mu ale upřít, že povídky měl na svou dobu kulantní, jakož i originální koncept středověkého potírače monster slovanské mykologie, a první řada z nich vesměs čerpá. Takže kdyby nevynechali Kostěje, nedovolili senilnějícímu egocentrickému babralovi kafrat do scénáře a nesnažili se propojovat jednotlivé povídky otravnými traumaty a unylými rádoby intrikami špatně napsaných a xmrti nudných postav, mohl z toho být docela kulantní počin. Jsem rovněž velmi pohoršen, ba až znechucen, z hrubého kvótového deficitu ťamanodryád, araboelfů, laponských mágů, aborodžinských rytířů (nejlépe gejů) a indických minesengrů, pro které není ve slovanské mykologii kam plivnout, jakož i z nešťastného výběru hlavního představitele. Je přece nad slunce jasnější, že typově se pro tuto roli narodil Číjejetel Unprofor! Čili jedna hvězda za Dženyfer, je to fuckt kunda, a ta druhá za jediný plnotučný díl, ten třetí, uvařený z asi nejprofláklejší povídky a herního intra. Ten ostatně i korektně dává naději a vlévá optimismus do žil všem hrbatým obludám, že když se počmárají kusem své uvařené piče a zamumlají dexempo rumplex, změní se v princezny a už nikdy si před šukáním nebudou muset kopat dolík. Povídky došly a po nich už začal Endy produkovat výhradně megaotravné, nezáživné a nečtitelné parapsychologické dizertačky na téma mindráků mykologických zrůd a frustrací pétéeskovaných homodějů, plné nesnesitelné grafomanské vaty. Tudíž se upřímně velmi děsím další řady, kde se nepochybně dočkáme jen Cirioniny čarodějnické školy v Bércových Vředovicích, zbuznělých bardů, traumatizovaných homopýrů, trpajzlíků s napoleonskými komplexy, psychicky destabilizovaných negroelfů s potřebou klinické terapie a suchopárné deratizace citově rozpolcených potkanů. ()

Cervenak

Značná spokojnosť. Najviac som sa bál, že to bude predlohou len tak štrajchnuté, ale je to Sapkowski skrz-naskrz vrátane priamych citácií a známych hlášok ("Peniaze otvárajú každé dvere.") Celé sa to odohráva v niekoľkých časových rovinách, ktoré sú od seba vzdialené aj desiatky rokov, čo umožňuje spracovať jednotlivé poviedky (striga v hrobke, čert v údolí, výprava na draka, džin a posledné prianie...) a zároveň ich funkčne zapojiť do epického celku vojny s Nilfgaardom. Je tam všetko, čo fanúšik potrebuje k spokojnosti - Renfri a Stregobor, Ježek a Calanthé, elfi, dryády, Yarpen Zigrin, Veža lastovičky... Dosť šikovná scenáristická prácička, ktorá aj vo vlastných nových dejových líniách ctí predlohu. Vizuál je na televízne pomery drahý, triky solídne a rozhodne je to o dosť výpravnejšie než prvé sezóny GoT (pamätáte, ako preskakovali bitky a čokoľvek, čo zaváňalo davovým scénami? - tu sa to nedeje). Vlastne sa dosť čudujem, že už v traileroch nemachrovali moneyshotmi typu drak a iné potvory či finálna čarodejnícka bitka na Soddenskom pahorku. Herci rozhodne nesklamú, asi najlepšie obstáli Ciri, Calanthé, Myšilov, dokonca aj ten Marigold je fajn. Yennefer o dosť iná ako v knihách, ale zaujímavá. No a Henry Cavill, tento angloamerický Koleník už asi nikdy nebude naozaj dobrý herec, ALE očividne ho tá úloha baví, má tú postavu úprimne rád a dal do nej všetko. Navyše sa mu podarilo dobre zachytiť ten geraltovský cynicko-ironický nadhľad. O tom, že v bojových scénach je totálny mlynček na mäso, ani nehovoriac - parádne rúbanice presne vystihujú zaklínačský spôsob boja, keď nikto nestíha sledovať, čo sa vlastne deje, len padajú mŕtvoly - a pritom je to natočené efektne a prehľadne. Jasné, má to aj slabšie či nechcene smiešne momenty, zopár pridlhých dialógov a tučných černochov napchatých v rytierskych brneniach, ale to neuberá na pozitívnych dojmoch. Plus výborná hudba. ()

Tom Hardy

1. série za 60%: První dva díly netflixovského Zaklínače jsou pro nečtenáře neředěné peklo. Dle ohlasů evidentně dobrý fan service, ale opravdu mizerný storytelling, který neumí nováčkům dostatečně srozumitelně představit nový svět i jeho hlavní postavy. Snaha o rozehrání ve stylu Hry o trůny (vrstvená struktura o osobní, politické a válečné rovině) je zbytečná a kdyby tohle přišlo až s epizodou pět, hezky v přímé časové linii, bylo by lépe. Čas je vůbec nejproblematičtější element první série. Jako někdo, kdo se teprve ve světě Zaklínače rozkoukává, jsem původně ani netušil, že se dívám na nějaké flashbacky. Nových jmen příliš, abych si je snadno zařazoval, stárnutí postav (až na Ciri) skoro nulové. Ne, tohle prostě bylo mizerné tvůrčí rozhodnutí. ALE epizody 3 až 6 velmi dobré, někdy i s opravdu výbornými momenty. Dokonce i zpočátku poněkud matný Cavill se najednou najde, začne fungovat a stane se Geraltem. Bohužel to ke konci opět padne na hubu. Sedmý díl je otravným dozvukem úvodu, potvrzující mimo jiné to, že vlastně první dva díly ani být nemusely a samostatně sedmička přidá asi jen tři nové informace. Rozhodně nejzbytečnější díl série. A osmá epizoda... málo Geralta a příliš emocí, ke kterým chybí podhoubí, asi tak. Navzdory řadě výtek se na druhou sérii ale těším. Věřím, že tentokrát se autoři vykašlou na hrátky s časem, půjde se čelem k osudu a hlavně se Zaklínačem v hlavní roli. Když je ve středu dění (ep. 3 až 6), funguje seriál výborně. Jakmile je ale pouhou figurkou na šachovnici, ztrácí seriál většinu svého kouzla. A také by to chtělo vizuálně trochu sladit (a upřímně i zašpinit). Zakletá princezna byla správně odporná, stejně tak pavouk (nebo co to bylo) asasína, naproti tomu draci a příšera z úvodní scény vypadali jako něco, co sem omylem prskli autoři Princezny Fantaghiro. ()

Malarkey

Nevím, zdali je dobré se do podobného seriálu pouštět a nemít k Zaklínačovi vztah. Navíc ale není dobré mít přečtené všechny knihy, odehrané všechny hry a doufat, že tohle ho prostě nezklame. Seriál je prostě něco mezi, ale mě jakožto, troufnu si tvrdit, základního fanouška tohoto univerza prostě nezklamal. Jasně, našel jsem tam pár nejasností a nelogičností, kterých objevíte víc, čím větší vztah k celé té sérii budete mít. Pořád se ale jedná o hodně slušný fantasy kousek, kterých je současně zatraceně málo a já jsem za každou naději, která se na světě zjeví, děsně rád. Netflix to neudělal špatně, udělal to po svém. Henry Cavill, který byl postrachem všech, to nakonec zvládl se ctí. Hrozně mi připomíná toho herního. Příběhově, bych mohl konstatovat, že už je to trošku slabší, ale ruku na srdce. S počtem osob a nejasným smyslem příběhu byl problém i se Hrou o trůny. Až další série prokázaly, zdali se jedná o budoucí legendu nebo ne. No a u Zaklínače to bude podle mě obdobné. Navíc tady můžete počítat se skvěle nasnímanými souboji, na které je radost přihlížet. Zatím tedy hodnotím pěti hvězdami. Sper to ďas! Já byl prostě nadšen. ()

Enšpígl

Teda čuměl jsem na to jak bacil na mikroskop, ale místama jsem měl dojem, že koukám na parodii. Z dramatizace hlasového projevu v každý větě v laciných kulisách a ze všech stran objevující se nový a nový postavy jsem byl zmatený jak lesní včela po postřiku. Možná ještě najdu sílu na druhej díl, při další sérii nebo radši ještě další sérii, ale spíš na to mrdám, podobný seriály prostě nejsou pro mě a než abych tu dráždil svým hodnocením zdejší obří masu spokojenců, půjdu se radši dívat na něco co má hlavu a patu a nepůsobí to, že to produkoval nějakej lacinej autobazar. ()

• Ačkoli je v seriálu královna Calanthé (Jodhi May) vyobrazena s hnědými vlasy a tmavší pletí, v knižní předloze má ve skutečnosti pleť bledou a vlasy světle popelavé podobně jako její dcera Pavetta. (Luicy)
  • V seriálu nechává královna Calanthé (Jodhi May) vyvražďovat v Cintře všechny elfy. V knihách však nemá žádný rasistický přístup k lidem s elfskou krví. Sama je potomkem elfské čarodějky Lary Dorren, a tak jí v žilách koluje Starší krev. (Luicy)