Kdybych neměla skvělého poradce (syna), tak se v té spleti postav, prolínajících se období a různých souvislostí vůbec nevyznám. Takhle jsem to dala celkem na pohodu (no, jak co a kdy). Fešáckého homoblondýna jsem taky vydýchala (my čarodějky vidíme, tak nějak víc do hloubky) a Sapkowskiho si určitě přečtu, teď už ano.(10.1.2020)

Dobře, můžu si tady hrát na člověka, co má odstup a vidí, že kdyby si při každé zmínce slova osud dal panáka, umře během jedné epizody na otravu alkoholem. Mohlo to být ještě promyšlenější v práci s časovými liniemi, aby i běžný divák dokázal dříve než ve třetím díle pochopit, že nejsou paralelní. Určitě se dalo lépe řešit tempo a gradace některých dílů, i tónová konzistence. Jenže tohle všechno je "flaw by design". Sapkowski napsal fantasy soap operu, kde se eklekticky potkává horor, romance, pohádka a kruté podobenství o světě na hraně zkázy. A Netflix k mému obrovskému překvapení natočil zcela věrnou (i když v detailech a narativní linii se odchylující) adaptaci, která je znamenitě obsazená, je vtipná, napínavá i romantická, patřičně jeblá a pro mě vtahující. Že to nemá takovou soudržnost a přehlednost jako GoT a další? Ovšem, tohle je východo a středoevropská tradice tavícího kotlíku kultur, folklórů a hlubokých tradic.Tohle mi už roky chybělo. Seriál, se kterým budu dýchat a o kterém se mi bude v noci zdát. Že se to nestalo vám? No jo, pravděpodobně jste nečetli všechny knížky desetkrát a nedali jste si přezdívku podle jedné z postav. Ale díky seriálu máte taky šanci tomu naprosto propadnout. Skvělá práce a tak nějak tuším, že další série by to mohla ještě pozvednout, protože už se nebude věnovat různým povídkám, ale románové pentalogii.(22.12.2019)

Zaklínač v jádru páchne správně realistickým středověkem, opírá se o slovanskou mytologii a zároveň je hezky orámován fantasy prvky i magií. Kdo je fanouškem her a knih, ví, jak explicitně je ten svět vyobrazen. Nebere si servítky, ale také dokáže paradně rozesmát a nebo obdaří moudrem, které už z hlavy nevytlučete. Ty příběhy napsal sám život, a to je na tom to nejpoutavější. Jsou vám blízké, jelikož jsou všude kolem vás, v každé době a tak moc k těm všem charakterům přilnete, i když se mihnou jen na chvilku, a to je na tom to unikátní. Bohužel zde se nepodařilo v seriálu vystihnout ani polovinu z toho. Jsou zde razantní změny v událostech nebo jsou podané zkratkovitě a nezáživně. Větší průser ale vidím v naprostém překroucení postav, a to Fringilly a Cahira. Naprosto neodpustitelný a byla jsem z toho absolutně zhnusená. Mno a třeba takové zabití Myšilova, byl už jen takový ten hřebíček do rakve. Pominu černýho vymyšlenýho elfa, šourkový zbroje, úchylnýho dopplera, negr dryády, jenž fakt nemají být nějaké amazonky z pralesa a "zlatohřívou" lvici Calanthé... Samozřejmě jsem byla ráda i za nějaké přidané elementy, taktéž herectví a hudba je na úrovni, proto mě tohle zbytečné prznění děje mrzí o to víc. Sem tam otřesný CGI, ale věřím, že se to s každou řadou bude lepšit. Do psí mateři...chce to větší kontrolu Sapkowskiho a lepší vedení.(24.12.2019)

Má to hned několik zásadních problémů od otřesného CGI (jakkoli se na něm nestaví), přes papundeklovou výpravu a kostýmy, ochotnické party vedlejších rolí, neopodstatněně rozdílné pojetí hned několika zásadních postav (nejvíce pak Yen, ale ta z toho aspoň vyšla jako sice jiná, ale zajímavě uchopená postava) a především výrazný odklon od pro Zaklínače stěžejní slovanské stylizace směrem ke generickému západnímu pojetí fantasy. Což jde proti srsti o to více, že dějem se to předloh (povídkových) drží více než by se čekalo. Ovšem v jádru to tam je, ne že ne. Tohle není nová Hra o trůny. Mnohem blíže to má k Poslednímu království spíše než čemu jinému. Ano, je to v podstatě fantasy béčko. Jenže, budeme-li upřímní, to jsou i předlohy. Jakmile se to tedy nesnaží o velké politické hry (v kterých plave i Sapkowski), výpravu apod. ale je to prostě o Klepně, Marigoldovi, Ciri a především nabručeném nahláškovaném Geraltovi v lesích, bažinách, hospodách a nevěstincích, tak JE to Zaklínač. I díky tomu, že Cavill si Geralta vyloženě užívá; od zastřeného cynické hlášky cedícího chrapláku přes intimní tokání s Klepnami/Marigoldem až po akční pasáže. Ty, mimochodem, mají výtečnou choreografii (o co nerealističtější o to působivější) soubojových scén. Jakkoli tedy mnohé nefunguje či je vyloženě na pováženou, tak žánrově to v podstatných bodech šlape solidně. A to se počítá. | S1: 3/5 | (21.12.2019)

Zábavné fantasy béčko s pár bezva scénami (striga, bitva čarodějů) a spoustou potenciálu do budoucna. Cavill si to dává se zjevnou chutí, je to sympaticky drsné a špinavé a dějově i dost rozmanité. První série navíc překvapila ne úplně obvyklými hrátkami s (ne)paralelními časovými rovinami. Spokojenost a těším se na druhou sérii. S01: 80 %(29.12.2019)

• - Geralt (Henry Cavill) se chtěl jmenovat Geralt Roger Eric du Haute-Bellegarde, ale Vesemir mu jméno zamítl s tím, že je hloupé a zní domýšlivě. (Geralt z Rivie)

• - Ještě před premiérou seriálu schválil Netflix natočení druhé série. (Duoscop)

• - Anya Chalotra měla problém s nahými scénami, takže jí byla nabídnuta dvojnici na zástup. Když ale viděla, jak by výsledná scéna vypadala, rozhodla se, že potřebuje Yennefeřinu transformaci a její pocity prodat i skrze řeč těla. (Geralt z Rivie)