Sandman

(seriál)
  • USA The Sandman
Trailer 2
Drama / Fantasy / Horor / Sci-Fi
USA, 2022, 8 h 4 min (Minutáž: 38–54 min)

Předloha:

Neil Gaiman (komiks)

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, (více)

Epizody(10)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Marceloo

V dvoch epizódach ma to absolútne ničím nezaujalo. Príde mi to celé infantilné a ďalšiu scénu s tou holohlavou černoškou už fakt nedám. Nemienim s tým zabiť celý víkend, takže koniec. Jedna hviezdička za pekné vizuály. ()

darkrobyk

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mé původní obavy, jak si filmová políčka poradí s Gaimanovým comicsem, se poměrně brzy rozplynuly, a tak mi nezbývá, než seriál pochválit. Vskutku snový vizuál, zajímavé postavy, mnozí herci mne fakt potěšili. Nejlepší bylo Peklo, které jako by vypadlo z obrazů Hieronyma Bosche. Jasně, mohlo to být krvavější, i když na krev došlo, mohlo to být odvážnější, mohlo, mohlo....ale jako celek mne to nakonec více než uspokojilo. Snad jen v roli Lucifera bych raději viděl Tildu Swintonovou, avšak Gwebdoline Christieová je více než důstojnou herečkou pro tuhle roli - takže dobré. Zavřete oči, sny právě přicházejí... ()

liskam

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Uff... Tak jsem to zmáknul. Ale bylo to o chlup. Nextduhoflux zřejmě úplně zapomněl na to, že na naší planetě žije (zcela určitě) 95% obyčejných heterosexuálů (kteří zrovna nedrží ve sklepě děti jen pro prachy)!! Ale kteří si vysnili krásný rodinný život s dostatkem peněz a chytrými a zdravými dětmi. Asi si jejich scénáristé myslí, že většina rodil jsou tmavý lesbičky, gayové, nevyhrazení/nerozhodnutí a nebo bezpohlavní a že heterosexuálové jsou menšina na kterou se může srát, chcát a blejt a házet všechen bordel světa. Začíná mi to připadat jak diskriminace a hon na "normálnost"....:-D  Dvě hvězdy dávám za Korinťana, sestru Smrt a pár dalších drobností které se během těch 10 dílů povedli. Zbytek je sračka! 38% a 2*. ()

Kothy

Nejdražší komix konečně spatřil světlo světa. První díl nám zatím toho moc neřekl. Sledujeme Sandmana, který je 100 let zavřený ve skleněném vezení v nějakém britském panství. Jeho nepřítomnost zanechala velké škody, a to jak ve světě snů, tak tom bdělém. Uvidíme dál. "Dej mi nesmrtelnost!" ()

filmfanouch

Adaptování komiksu Sandman Neila Gaimana předcházela dlouhá cesta, kdy se naposledy chtěl filmové adaptace chopit herec Joseph Gordon-Levitt, který chtěl film natočit ihned po svém režijním debutu Don Jon z roku 2013 a chopit se přitom i hlavní role. Přesto až v roce 2022 definitivně dochází k adaptování populárního komiksu, nakonec ovšem v podobě 10-dílného seriálu pro Netflix, kdy se na tvorbě podílel i samotný Gaiman. I díky tomu tak ve výsledku zůstává výsledný seriál poměrně věrný komiksové předloze, který má ovšem potenciál k Gaimanově dílu dostat novou základnu fanoušků. I díky faktu, že prvních 10 epizod zpracovává pouze první dva svazky Gaimanova komiksu, kdy jich zbývá ještě několik (konkrétně   pro případné pokračování. Vyplatí se ovšem od seriálového Sandmana čekat další nášup?   Dle Gaimanovy tvorby již vznikli adaptace jako Hvězdný prach Matthewa Vaughna či Koralína a svět za tajemnými dveřmi a dle reakcí fanoušků Gaimanovy tvorby jich většina z nich zůstává velmi spokojená. Což ovšem automaticky neznamená, že by Sandman nutně nemohl oslovit ty, kteří se Sandmanem ještě žádnou zkušenost nemají. Sandman již od počátku upoutá například svou vizuální stylizací, která se velmi věrně pokouší napodobit stylizaci své komiksové předlohy. Výsledný seriál se poté snaží ignorovat pojítka původní předlohy na svět DC Comics (například místo Johna Constantinea tak dorazí Johanna Constantine), přesto dokáže představit dostatečně zajímavý svět a protagonistu, se kterým by se klidně ještě ten nějaký čas strávit dal.   Seriál dokáže přesně evokovat to fascinující na Gaimanově tvorbě, tedy ono kreativní zapojení mnoha mýtických a fantastických prvků, které by v kdejakém světě mohli někomu přerůst přes hlavu, Gaimanovo kombinování fantastických postav či křesťanských figur ovšem k takovému bodu nikdy nedospěje. Je to rozhodně svěží komiksová adaptace, která dokáže některými výjevy šokovat a přitom dokázat, že nejspíš existuje důvod, proč se tolik lidí pokoušelo o adaptování Sandmana a nejspíš existuje i pravý důvod, proč se muselo čekat tak dlouho. Je totiž očividné, že Sandman není látkou, která by se dala adaptovat tak snadno a přispění Gaimana spolutvůrcům seriálu Davidu S. Goyerovi a Allanovi Heinbergovi nejspíš přineslo to správné ovoce.   Látka, která měla pověst nemožnosti adaptování, se může spoléhat především na velmi solidní casting stěžejních rolí. Takový Tom Sturridge je jako Morpheus sice poměrně solidní, zajímavější je to ovšem u zcela jiných rolí. Fenomenální je například Boyd Holbrook v roli Corinthiana, který se po delší době konečně opět dočkává výraznější role. Za zmínku ovšem stojí i David Thewlis v roli Johna Dee, Gwendoline Christie v roli vládce pekel Lucifera a v rámci hlasových rolí třeba Mark Hamill, jehož fenomenální hlas je adekvátně využit pro ztvárnění postavy jménem Mervyn Pumpkinhead, stejně tak skvělý hlasový projev podává i Patton Oswalt v roli Morpheova havrana Matthewa. Celý casting je ovšem velmi solidní (například i super Charles Dance či výtečný Stephen Fry) a z výraznějších rolí nakonec nejvíc nefunkčně působí snad jen Jenna Coleman v roli Johanny Constantine.     Za 10 epizod se představí mnoha zajímavých postav, na kterých celé vyprávění stojí. Na seriálu je svěží, že vlastně nesvádí k žádné velkoleposti, ale víceméně představuje filozofické hloubání do smyslů života, smrti či věčnosti. Přitom všem ovšem pořád seriál působí dostatečně velkolepě a nejvíc zamrzí, že seriálu v epizodách 7-9 trochu dojde dech, aby si nakonec seriál napravil reputaci finální epizodou. Tři slabší epizody přesto sympatické pocity z celého seriálu dvakrát nesníží.   Sandman je pořád seriál s poměrně výraznými produkčními hodnotami, přesto poměrně výrazně stojí na dialozích a i proto se je při sledování vyplatí sledovat. V jistých momentech poté seriál dokáže i správně dojmout, v jistých momentech je ovšem snaha o emocionální líznutí víceméně zbytečná. Přesto seriál dokáže dostát pověsti komiksové předlohy a obhájit si tak početnou fanouškovou základnu. Pokud se navíc seriál dočká prodloužení, v případě udržení si stejné kvality rozhodně bude o co stát..... ()

j.bena

Noooo tak jsme zase hodně daleko od předlohy, až Teda na hlavní postavu Sandmana, ale těch teplých scén v tomto letním období mi přijde Teda až moc. ()

Nach

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Na seriál Sandman jsem se jako čtenář komiksu (díky své ženě) velice těšil. Už to měla být pro mě předzvěst, že velké očekávání předznamenává veliký pád. Bohu dík, nestalo se tak. Sandman je excelentně zpracované dílo prvních dvou komiksů Neila Gaimana. Skoro to vypadá, jakoby políčky knihy i s bublinami replik posloužily jako storyboard. Vše je důslednou skoro replikou a téměř žádná vedlejší linka nebyla vynechána. Zvláště za epizody Nonstop a Zvuk jejích křídel jsem rád. To byly podle mě nejlepší části prvních dvou komiksů a tedy i samotné pilotní série. Casting byl výborný a herci zapadli do svých rolí přesně. A pokud jde o hnidopichy co se zaměřují na homosexualitu, tak vězte, že nejde o politiku produkce, ale o celkem věrně zobrazenou realitu v komiksu samotném. Za mě obrovská spokojenost a snad nastavená laťka bude v další sérii minimálně totožná. První série: 85% ()

CinemaRanger

Je mi jedno, že každý třetí je tu černý. Je mi jedno že každý čtvrtý má jiné pohlaví než v komiksu a je mi i jedno, že každý druhý je LGBT. Co mi ale jedno není, je odklona od předlohy v tónu celého příběhu. Komiksy mají tajemný hororový nádech. U tohodle jsem měl občas pocit, že sleduju Disney seriál. Štve mě, jak mdle a nezajímavě je to celé zpracované. První tři díly jsem ještě tak nějak přežil, další tři se to zlepšilo, ale epizody 7-10 jsou peklo. Warneři vůbec neměli dávat tuhle látku Netflixu! ()

carly

S1: Komiksy som nečítala, nie je to pre mňa vhodné médium. A serial skončil na mojom watchliste kvôli Tomovi Sturridgovi. A on nesklamal. Tá zmes zraniteľnosti a moci a inakosti bola úžasná. Všeobecne sa mi casting veľmi páčil. Ten skok medzi získaním predmetov a ďalším príbehom ma trochu vyviedol z konceptu, lebo to pôsobilo, akoby začali skladať z ničoho nič novú skladačku, ale ukázalo sa, že je to stále ten istý obrázok. Tomu sa hovorí good storytelling. A vizuálne to bola fakt krása. Ja dúfam, že bude aj druhá séria, lebo ten koniec bol intriguing. A s týmito postavami si na čaj rada sadnem hocikedy. ()

jendAA365

Vizuálně opojné, hloubavé, jak kdyby na tom dělal Mike Flanagan. Silné v detailech, se zajímavým hrdinou a ještě zajímavějšími vedlejšími postavami. Epizody 5. a 6. jsou bohužel předčasným vrcholem. ()

dragon94

Neil Gaiman má specifický styl. V jeho komiksech se hojně objevují nadpřirozené bytosti, devianti, podivíni, absurdity a mnoho dalšího. Často se taky stává, že hlavní postavy musejí ustoupit do pozadí za účelem vyprávění vedlejšího příběhu. Tento styl nemusí sedět každému, a ani já se za jeho fanouška nepovažuji. Z jeho adaptací jsem viděl 1. sérii Amerických bohů a Good Omens. První zmíněný stál za prd a druhý měl skutečně dobré snad jen dvě epizody a zbytek byl průměr.  Sandman se mi ze zmíněné trojice líbí zdaleka nejvíce. Vizuální stránka seriálu je nádherná. Na mnohé efekty a zajímavé přelety kamerou je radost se dívat. Svět v jakém se seriál odehrává je radost objevovat. Je zajímavý, je tajemný, je rozsáhlý. Herecky si taktéž není moc na co stěžovat. Co mi však lehce vadí je, že seriál zatím více než na ději stál na zajímavosti a objevování světa, a postav v něm. Také by občas neuškodilo dát do děje nějakou akci, aby napínavé momenty nemuseli vznikat pouze na základě tušení, že se něco stane. Co se však nepovedlo je druhá polovina série. Konkrétně epizody 7, 9 a 10 nepřináší až na malé vyjímky skoro nic zajímavého. Celý příběh epizod 7-10 je velice slabý, nezajímavý, postavy nikam moc neposouvá a dost času i nudí. Působí to jakoby někdo nejméně zajímavý příběh celé série, který by se dal v pohodě odvyprávět v 1 maximálně 2 epizodách rozpliznul do 4 dílů. Lákadlo na další řadu však působilo dobře. Celkově slabé 4* 70% ()

YumiOkami

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

jak si zaručeně zkazit náladu? přečtěte si komentáře na čsfd pod jakýkoliv filmem nebo seriálem, kde se objevují lidi z lgbt komunity a černoši. někdy si vážně připadám jako kdybych četla diskuzi na novinkách tečka cézet, kde se vždy sejdou ti nejchytřejší a nejméně rasističtí a homofobní géniové (všechno, co jsem právě napsala byla ironie, samozřejmě). — no a teď se konečně vyjádřím k tomuhle seriálu. BYLA TO B.O.M.B.A! doslova splněný sen. nečetla jsem komiksy, ale tohle byla dokonalost. bavila jsem se od začátku do konce aaa dokonce se zamilovala do jedný postavy - corinthian! byl! úžasnej! fakt nádhernej a výtečně napsanej!!! každá epizoda byla něčím originální. spokojenost, krása střídá nádheru! ♡ a prosím, lidi, nehodnoťte to špatně jen kvůli tomu, že jste skrytí homosexuálové, děkuji. ()

figgo jr.

Netflix s dalším zklamáním. Naprosto absurdní obsazení většiny postav, které opravdu bije do očí a nedává naprosto žádný smysl. Přes to se tu najdou tři velice dobré epizody (1,4,6) ale zbytek je bohužel přinejlepším průměrný a při sledování mě držely jen výborné postavy Corinthiana a Sandmana, kteří jsou opravdu věrní své předloze. Případnou druhou sérii už raději vynechám. ()

DavidS.

Sandmana v komiksové podobě hýčkám doma jako klenot...Netflix interpretace je, i přes svá zjednodušení (chybí tomu ta drtivá metafyzická košatost a koketerie s mýty a archetypy) a zkratky, důstojnou adaptací se slušně obsazeným Morfeem na hraně melancholie a rockera pod rohypnolem...Ale to, že řada postav tu mění svá pohlaví, barvu kůže i sexuální orientaci, je neřest dnešních dní...Světlonoš je pak tragédií, která proměnila až nadpozemsky půvabnou tvář antické sochy v topornou mužatku s chemlonovou trvalou...A pak ten odporně ukecaný rádoby hláškující havran, který řadu scén zcela dehonestuje...Ano, je to seriálová událost, má to měřítko, Gaiman si řadu věcí pohlídal, ale také to má na scénáři podepsaného Davida S. Goyera, což je nýmand...Tempo má pak hodně blízko k American Gods, což také není nejlepší vizitka...70% ()

Toshiro30

Kdo má přečtenou celou komiksovou sérii, bude nadšený. Jsou tu samozřejmě jisté změny, ale to vůbec nevadí.  První komiks vyšel v roce 1989 a působil jako zjevení z jiného světa. Nejedná se o novodobou propagaci LGBTQ+, jak se na první pohled může zdát. Těmito tématy se zabývá celá komiksová série, která je prakticky mistrovským dílem. Jsem rád, že Netflix do projektu investoval nemalé peníze a výsledek opravdu stojí za to. ()

gonga

Tak toto mě dostalo, čekal jsem jen další nudnou fantasy a dostal epos o smyslu života, smrti a vlastně všeho. A John Sturridge je v titulní roli vynikající. Komentáře zdejších dezolátů jsou zklamáním a dokladem toho, že kinematografii dnes komentuje kdejaké přihlouplé vemeno. ()

Hadati

{reply MERLIN|55105489}: Má recenze. Adéla ať to radši nečte, nějaké spoilery tam samozřejmě jsou, i když o příběhu tam moc nemluvím:  Komiksového Sandmana jsem považoval za dílo, které se nedá zfilmovat. Proto jsem k tomuto seriálu nepřistupoval s žádným velkým očekáváním, přestože jsem byl nedočkavý, jak se podaří. Naštěstí Neil Gaiman si nad tvorbou seriálu udržel kontrolu a je to na něm opravdu vidět, protože se seriál ke své předloze staví opravdu s velkým citem.  První desetidílná série se zabývá dějstvím prvních dvou komiksových knih Preludia a noktruna a Domečku pro panenky. Jedná se tedy o ty nejsilnější příběhy celé komiksové série. Prvním je tedy samotné uvěznění Vládce snů, jeho osvobození a hledání ztracených artefaktů. Druhým je vypořádání se s vírem snů, který hrozí zničit celé lidstvo. V obou příbězích si scénáristé s vyprávěním poradili více než dobře. Nic podstatného nebylo vynecháno a divákům neznalým předlohy je vše dostatečně srozumitelně vysvětleno. A přestože ke změnám oproti komiksu došlo, nejedná se o žádné podstatné změny, které by původní příběhy poškodily.  Ke zpodobnění světa Sandmana nelze prakticky téměř nic vytknout. Snový svět vypadá tak jak má – magicky, temně, goticky, rajsky, pekelně… jak si to zrovna žádá děj. Ale přestože se jedná o fantaskní světy, vypadají realisticky, nijak uměle. Kostýmy a masky jsou stejné kvality a jsou inspirovány komiksovou předlohou, jak jen jdou převést do filmové podoby. Ať už se jedná o dokonale naanimovaná zvířata jako je had či havran, která vypadají jako živá, až po fantaskní postavy v podobě démonů nebo některý snových postav. Takhle měla vypadat monstra v seriálovém Zaklínači, a ne tak uboze, jak to nakonec dopadlo. I kostýmy jsou více než vkusné a k postavám sedí.  Největší výtku tak mám k některému obsazení. Vlastně mi vadí hlavně jedno obsazení významné postavy, a to postavy Lucifera. Brienne z Tarsu (herečka Gwendoline Christie) do této role nesedí. Pokud vím, tak sám Gaiman kdysi napsal, že si svého Lucifera představoval jako Davida Bowieho. Bowie sice už tuto roli vzít nemohl, ale určitě by se našel herec dostatečně mu podobný, který by to mohl vzít. Když se nakonec v seriálu objevila Touha jako postava neurčitého pohlaví, zatoužil jsem, aby někoho takového typu obsadili i do postavy Lucifera. Protože i Lucifera si představuji spíše jako osobu neurčitého pohlaví. Jako bezpohlavní anděl si o tu neurčitost přímo říká. Trochu mě pak zamrzela i změna pohlaví Johna Constantina na Johannu Constantinovou.  Naopak Touha je dokonalým zpodobněním tohoto Věčného. Zoufalství je pak zcela nevýrazná. Chápu, že z ní asi nemohli udělat takovou ohavnost jako v komiksu, ale přeci jen by se mohli do další série zamyslet, jak ji změnit v něco, co by Zoufalství více připomínalo. Smrt pak není oblečená jako gothička, ale pouze v obyčejném černém oblečení. Ale kdo ví, možná se producenti rozhodli, že v seriálové verzi by gothické vzezření vypadalo směšně, zejména když komiksová Smrt chodila takto oblečená v době, kdy to bylo zrovna in. Goth styl přeci jen je v současnosti, do kterého byl komiks převeden, neaktuální. A také je pravda, že co funguje v komiksech, nemusí nutně fungovat i v seriálu. Jen si vzpomeňme na starší komiksové superhrdinské postavy. Dodnes mi přijde, že Superman v červených slipech vypadá směšně.  Sandman je pak předloze dost věrný – jeho účes, oči, vyhublá, ale svalnatá postava. Horší je to však u záběrů zblízka na jeho příliš masitý obličej a „duckface“ ústa, který se ne každému bude líbit. To však bohatě vynahrazuje hlas herce a uchopení postavy, které se nedá nic vytknout. A to považuji za podstatnější, než že se mi v určitém úhlu a detailu nelíbí tvář herce.  V celém seriálu pak nenarazíte na herce, o kterém byste mohli říct, že neumí hrát. Trochu mě zklamalo, že z Luciuse udělali ženu, ale nelze popřít, že ho hraje dobře a vzezřením mu je podobná (lektorské brejličky a tomu odpovídající přezíravé chování). A na druhou stranu, proč by ve Světě snů zrovna tohle nemohlo být jinak? Naštěstí se genderové veletoče nekonaly, takže kromě Luciuse, (víceméně) Lucifera a Constantina zůstalo vše při starém. Gaimanův komiksový Sandman má naštěstí tolik zajímavých ženských, homosexuálních a transexuálních postav, že je není potřeba tolik uměle vyrovnávat. Rasové proměny postav mě pak vůbec netrápí, pokud se nejedná o extrémy. Zde k takovým změnám došlo v rozumné míře a pro mě nebyly vůbec rušivé.  Pokud vás zajímá, na které postavy se můžete těšit, zde je výčet těch hlavních: Sandman, Smrt, Touha, Zoufalství, Lucius, Kain a Ábel, naprosto skvělý Korintian, dráček Goldie, havran Matthew, Mervyn (dýňová hlava), Lucifer, Azazel, Choronzon, Mazikeen, Robert Gadling (nesmrtelný člověk), Bláznivá Hettie, Alex Burgess, Roderick Burgess (ten, co uvěznil Sandmana), Johanna Constantine (v komiksu byla, ale v 18. století, zde nahradila Johna), Lyta Hallová (matka budoucího Sandmana), Unity Kinkaidová (žena, co prospala svůj život), Rose Walker (vír snění, zde je hlavní postavou příběhu vedle Vládce snů) a všichni obyvatelé „domečku pro panenky“. Když to shrnu, až na špatný výběr představitele Lucifera, kterého jsem si představoval zcela jinak, a kdy mi vadila nejen jeho vzezření, ale i jeho pojetí, se jedná jen o drobnosti, které mi nebránily v tom, abych si seriál užil. Mé obavy, že to bude po Zaklínači další katastrofální adaptace, se vůbec nepotvrdila a já se těším na další sérii. Doufejme, že tvůrci seriálu si udrží stejnou laťku, jakou nastavili na začátku, a že budou věnovat pozornost připomínkám fanoušků, jak své dílo ještě zlepšit. ()

Související novinky

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Měli jste pocit, že letošní léto bylo, alespoň co se nabídky v kinech a na streamovacích službách týče, doposud poněkud chudé? Pak vás nejspíš potěší zpráva, že srpen v tomhle směru ledacos napraví.…

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého…