Epizody(7)

Nelítostný bandita terorizuje Divoký západ při pátrání po bývalém členovi svého gangu, který začal nový život v tichém městě, kde žijí jen ženy. (Netflix)

OG_Swifty

Po vsech tech rolich ruznejch dementu se Jeff Daniels konecne dockal poradny role, kde byl temer k nepoznani. Po vzoru moderni doby je zde dalsi revizionarsky western, kteremu nechybi z novodoby filmografie temer nic - lesbicky, imigranti, zenska emancipace, nahota nebo cernosi. Antiwesterny mam rad, ale priznam se, ze mi vic sedi klasictejsi pojeti. Nicmene mame tu Godless, miniserii o smyslenym mestecku La Belle, ktere ridi zeny a ktere osud postavi do podobne nelichotive pozice, do ktere pred dekadami postavil i bandu kolem Yula Brynnera. Pribeh je tak z jedne tretiny vypraven retrospektivne a moc mi to nesedelo - dva tri flashbacky mozna, ale sledovat je v kazdym dile me uz nebavilo. Ackoliv herci (a prevazne herecky) s vyjimkou Danielse nepatri mezi zadny tahouny a celebrity, odvedli vsichni velmi dobrou praci a vadila mi tak asi jen Merritt Wever, ktera se proste do role drsnacky moc nehodila. Krome pribehu je nejvetsi vysadou serie hudebni podkres a exteriery, ktery vypadaji fakt pohadkove. Je zde nejaka ta vata a natahovani v podobe ruznejch zaberu na krajiny, ale vypada to proste krasne a vubec mi to nevadilo. Naopak slabsi strankou (mimo aktualnich spolecenskych temat) bylo slabsi CGI a zmineny retrospektivni pristup + zaverecna prestrelka, kde mezi nakych 15 banditu vbehne Roy se serifem a bandity strilej jak hadrovy panaky, aniz by nekoho napadlo po nich vystrelit. Zaverem dodam, ze svoji kategorii dela Godless dobre jmeno, spousta postav se jevi jinak, nez jak to s nima nakonec (ne)dopadne, a zaver potom pusobi lehce horkosladce, coz je ale dosazenym umyslem. ()

Lischai

Western, jak má být. Vlastně až melancholicky posmutnělý příběh tichého desperáda se srdcem ze zlata, co chce napravit staré chyby a odprásknout šéfa svého bývalého gangu, do čehož se připletou bezbranní obyvatelé hornického městečka. Čekejte krásnou hudbu, spoustu ženských postav s charakterem, občas nějakou tu brutální přestřelku. A pokud jste na trochu té lásky, budete celou dobu fandit nevyřčeným citům desperáda a cool paní z Downton Abbey; a nedá vám to spát, dokud nezjistíte, jak to s nimi v té závěrečné přestřelce dopadne. Umře jeden? Nikdo? Oba spolu? Aha, aha? Nazdar za osm hodin. ()

M.i.k.e

nejsem úplně fanda westernu,ale občas mě přepadne chuť se na nějaký podívat a zatím mám to štěstí,že když si nějaký vyberu,je to bomba.A ani Godless není výjimka.Tahle minisérie sice stojí na klasických westernových klišé,ale vůbec to nevadí,protože jsou tu dobře napsané a zahrané postavy,dobrý a silný příběh,skvělý záporák Jeffa Danielse,výborné přestřelky a celé to navíc sakra dobře vypadá.Ono to vlastně ukazuje,že na westernovém žánru není potřeba nic moc měnit a pokud se ho chopí někdo kdo ho má rád a umí to,bohatě to stačí na to aby vznikla parádní čistá žánrovka...80% ()

Skleena

Osvědčená spolupráce Jeffa Danielse a Sama Waterstona se po skvělém Newsroomu vyplatila i tady. Nejedná se sice u obou dvou o ústřední role, ale minimálně ten Daniels v roli hlavního záporáka skutečně exceluje. Krom nádherných scenérií, vkusně zvolených hudebních motivů a moderně zpracovaných přestřelek se v rámci žánru nedočkáme ničeho překvapivého ani nového - na druhou stranu tam je ale všechno to, proč se lidé na westerny dodnes dívají. A kdo ne, měl by tomu dát minimálně v tomhle případě šanci. ()

Nach

Až dosud jsem ohledně seriálových minisérií neměl jasno, ale to dnes padlo. Godles určil nejvyšší kvalitativní laťku pro jiná obdobná díla. Westerny mám rád. A obzvláště mám rád jejich novou vlnu, která se o klasiky tohoto dnes již mrtvého žánru otírá a formátuje je novým stylem. Godless ukazuje vše, co mám na těchto dílech tak rád. Drsné prostředí, atmosféru, skvěle napsané charaktery (většinou spíše mužské, zde ale i ženské) a samozřejmě děj, který se kolikrát ubírá nezvyklými cestičkami, i když jejich cíl je vám jasný. Zde se sešlo k dokonalému úplně vše. Jeff Daniels jako ultimátní padouch (kdepak, už to dávno není ten dobrák z Pleasantvillu. A protikladem mu je též výborný Jack O'Connell. Jmenovat dokonalé herce a herečky (např. Michelle Dockery) tu nemá ani smysl, protože bych rovnou mohl opsat celý casting. Scott Frank pod patronátem Stevena Soderbergha vytvořil dílo, které si jistě rád opět připomenu a doporučím jej mnohým svým přátelům. A pokud si toto čtete a neviděli jste to, vřele doporučuji, neb by Vám mohl uniknout jeden z nejlepších kousků z divokého západu. 95% ()

Adaamos21

Kdo by to byl řekl, že se ještě dočkáme tak brilantního divocezápadního výletu...Mimochodem, přišlo mi, že skladatel Rivera má asi hodně rád hudbu Djawadiho ze Hry o trůny ,-) ()

Martrix

Nijak zvlášť westerny nemusím, tak proč jsem se pustil do sledování Godless? Scott Frank. A jeho Dámský gambit, kde se mi moc líbil způsob jeho vyprávění. Byl jsem zvědavý, jestli je to jeho poznávací značka a hlavně v očekávání podobně kvalitní podívané. Jak jsem zmínil westerny nejsou můj šálek kávy, takže nemám až zase tak moc s čím srovnávat, ale řekl bych, že v Godless je vše co je pro tento žánr typické (banditi, pistolník, šerifové, indiáni, koně, přestřelky, přepadení, křivdy a pomsta...). Díky té obří stopáži, se Frankovi povedlo vytvořit pěkně propracované postavy, ale přesto jsem si k tomuto seriálku musel najít cestu a trvalo to aspoň tři epizody. Přitom si myslím, že tam není vůbec nic špatně, ani nic nechybí, jen mě to vcelku dlouhou dobu nějak nechytalo. Nakonec jsem ale zblajzl poslední čtyři epizody v kuse a jsem spokojený. Za vyzdvihnutí stojí Jeff Daniels, který měl ovšem roli záporáka napsanou tak dobře, že by zazářil i průměrný herec...ale byl to Jeff, tak nebudu jeho zásluhy snižovat. Líbil se mi hudební podmaz a atmosféra. Ale jak už jsem psal výše...v Godless není nic, co bych mohl hanit. Po všech stránkách je to skvěle odvedená práce, takže Netflix opět trefa do černého. Pro mě za 4*, ale pokud máte rádi westerny, tu jednu hvězdu si určitě přidejte. ()

laik_60

Nj nj. milovníkom tvrdších westernov len a len odporúčam. Za posledné roky nič lepšieho niet. Netflix sa pochlapil Vám poviem . U mňa plná spokojnosť. ()

alchac

Problémem tohoto serajlu je, že jde o příliš klasicky přímočarý western s jednoduchým příběhem, pročež cca 2/3 stopáže tvoří příběhová hlušina. V podstatě stačí vidět první dva díly a potom až ten poslední a i v jejich rámci by se daly provádět škrty. Dále trochu na křeč působila snaha udělat z Danielsova Franka Fondova Franka, k čemuž ovšem chyběl dostatečně schopný scénárista, kdy právě v na sílu napasovaných dějových výplních nejvíce vyniklo, jak je ta postava napsaná blbě, a dále při všem respektu k představiteli ústředního záporáka též vhodný typ herce (když si vzpomenu na velebného pána ztvárněného Gájem Pírsem v Brimstone, tak ten by do Franka Griffina sednul jako prdel na hrnec). Na druhou stranu nemohu velmi kladně neohodnotit, že po dlouhodobém experimentování s halucinogeny se v zámoří někdo jal spáchat žánrově víceméně čistou klasiku a v jejím rámci vystřihl též povedenou přestřelku před O. K. Kurníkem. I když konečné pistolnické zúčtování bylo opět poněkud (poněkud dost) obšlehnuté z Tenkrát na Západě. Aspoň si ale tvůrci vzali kvalitní inspirační zdroj. ()

Radiq

Z počátku jsem v tomto seriálu vnímal kvalitu. Kvalitní zpracování, kvalitní prostředí, kvalitní postavy. Časem se to ale začne trochu rozpadat. O tom městečku s většinově ženským obsazením by se dalo docela úspěšně pochybovat a když tam začne prorůstat i lesbickej vztah, začnu si připouštět, že voni to asi natočili genderově vyváženě plus navíc i pro teplou komunitu vyváženě. My praví chlapi tady ale máme svého zástupce - a tím je tajemný hrdina Roye Goode. A můžu říct, že se opravdu povedl (díky, Jacku O'Connelle). Ale nepovedl se tak, jako ten hlavní hajzl, Frank Griffin, kterého si úctyhodně střihnul Jeff Daniels. Jo, ten Jeff Daniels z Blbého a blbějšího. A smát se mu tady nebudete. Je to totiž prvotřídní hajzl, kterej na jednu stranu káže nesmysly z Bible, ale na druhou stranu se nebojí vyvraždit celé osady. Taková jatka jsem tam napočítal dvě, plus rozporuplná finální přestřelka. Proč rozporuplná? Z jeho bandy 30 mužů se mi zdálo, že každej musel umřít minimálně dvakrát. A pak to, že se vůbec nesnažili krýt bylo hodně hloupé. Taky mi přišel divnej nástup šerifa McNue, kterej sice celej seriál má problémy s postupným slepnutím, do závěrečné přestřelky nastoupí bez brýlí... Ale jinak je tento šerif taky dobrá postava a Scoot McNairy se mi konečně herecky zaháknul. Postava vdovy Alice Fletcher je tady pro ženskou část publika, ale nic proti ní nemám, leda to, že Michelle Dockery docela nic moc - ale je mi jasné, že tenkrát se to modelkama nehemžilo. Ještě by se tam našel nevyužitej potenciál v některých situacích, postavách a dalších odbočkách, ale možná je lepší, že to zbytečně neprodlužovali. Akorát nevím, jestli bych měl chuť si to zas někdy zopakovat... nevím, nevím. ()

dr.fish

Já nechápu kam ten svět spěje. Každý seriál v poslední době jede těžce na stopáž, děj nula. Toto dílo má tempo i náplň televizní kovbojky, což vlastně v Netflix je, takže OK. Čekání na to, že se něco stane- to je oč tu běží. Řemeslo je mizerné, scénář bez nápadu, tempo zoufale pomalé. 60% je i možná moc, ale tento týden tu byly i horší kousky. ()

Tosi

Neřekl bych, že si tahle brilantní westernová série najde nové fanoušky. Příběh o spravedlnosti a pomstě, široké záběry plání, cválající koně a městečka pokryté prachem ocení jen westernoví bardové, ostatní odradí hlemýždí tempo. Žasnu, jak si s rolí poradil Jeff Daniels. ()

filmmovier

Westerny fakt nemám rád. Godless mě ale zaujal (nejen produkcí Netflixu a obsazením, ale také samými slovy chvály) a já musím uznat, že ten seriál vypadá skutečně přeluxusně. Hudba, prostředí, herci (v tomto pořadí), tam není co vytknout. Nádherně se na to kouká a skvostně poslouchá a je to prostě nádherné - prostě opravdu prvotřídní western se vším, co k němu patří a navíc ve špičkové kvalitě. Jenomže s tím seriálem mám nemalý problém. Právě proto, že je to western, se musel snažit víc, aby mě zaujal úplně na maximum, což se bohužel nestalo. Každý díl je šíleně dlouhý a s neskutečně pomalým tempem, což mi fakt vadilo, v případě Godless byl tohle skutečně extrém (ale to je fakt tím, že prostě nemám rád tenhle žánr). Ovšem první díl byl výborný, poslední měl fantastickou přestřelku a některé dialogy v průběhu celého seriálu jsou fakt lahůdka. A ty překrásné, dlouhé záběry, fenomenální Jeff Bridges a kouzelná Michelle Dockery ten nezapomenutelný zážitek přeci jen naservírovali. Jen z toho prostě nejsem tak na větvi a do žádné mé letošní topky se to nedostne. 75%. ()

Lachtaan

Úplně znenadání se mi zastesklo po westernech a když jsem po zkušenosti s Defending Jacob objevil, že mile hrající Michelle Dockery se před 3 lety objevila v netflixáckém westernu, bylo vyhráno. Sice nemůžu v nejmenším upřít, že jsem se místy dokonce nudil nebo byl vývojem poněkud zmaten a že jsem očekával trochu intenzivnější a surovější život na divokém Západě jako v případě nepřekonaných Hostiles (zdejší procenta se převyšují nad 90 % novodobých filmových zástupců tohoto žánru), i tak jsem dost vděčný, že jsem zrovna tuto minisérii zkusil a nadále doufám, že se Netflix brzy spustí do obdobných vod. ()

hroubek

Jedno z největších seriálových překvapení roku. Osobně jsem nečekal, že mě Godless sedne takovým způsobem, jakým mě sedlo, a taky že z něho budu hodně nadšený. Steven Soderbergh a Scott Frank vytvořili krásný westernový seriál, který mě připomněl, proč mám rád některé konkrétní westerny. Je to ukázková precizní práce od Scotta Franka, který si seriál napsal a i zrežíroval. Frank je zkušený tvůrce a zde nás, v tom naprosto utvrdí. Opravdu oceňuji, jakým způsobem je seriál vystavěn po příběhové stránce. Je to fakt velmi příjemné, že se nikam nespěchá, dostaneme prostor si vybudovat vztah k postavám, poznat jejich motivace, a taky nám jsou prezentovány jako postavy z masa a kostí, a nekoukáme na ně černobíle. Samotné prostředí, ve kterém se seriál odehrává je zajímavé, a dost mě potěšilo, jak se zde pracuje s klišé a s tradicemi westernových filmům. Režisérovi se podařilo dát seriálu správný vizuál, takže vypadá nádherně a stačí k tomu, aby se jelo v lese na koni nebo krásný záběr z vrchu na nekonečné planiny či jedno osamělé městečko. A takovýchto scén je v seriálu kopec. Totéž platí o správně zvolené hudbě, práci s detaily a hlavně i o hercích. Michelle Dockery je zde parádní a věřil jsem jí to od první scény, a několika scénami si mě získala a její výkon se mi hodně líbil. Jeff Daniels předvádí skvělý výkon, jelikož jeho postava je skvěle napsaná a následně i zahraná. Daniels krásně hraje postavu, která není dobrá, ale má své morální přesvědčení a díky tomu je zajímavější. Jack O'Connell má vděčnou roli a čím méně mluví, tím je jeho výkon lepší. Bavil mě jeho herecký projev a hlavně má jedny z nejkrásnějších scén v celém seriálu. Dále mě dost potěšili Scoot McNairy a Thomas Brodie-Sangster, protože své postavy zvládli velmi dobře a i oni si ukradli několik scén pro sebe. Na seriálu se mě líbilo, že bylo na spoustu věcí čas(učení krocení koní, lov, hra na housle, flashbacky atd). Ale co mě opravdu zklamalo, bylo epické vyvrcholení v podobě přestřelky uprostřed města, kde logika a hlavně inteligence všech postav dostává hodně velkou facku. Tento jediný moment mě opravdu zklamal, i přestože byl krásně natočený. Godless je parádní seriál, který je pro všechny fanoušky westernů povinností. ()

Eleanor05

Dobrý westernový seriál, který však mohl být výborný - kdyby se vystříhala polovina dílů. Udělat z toho minisérii o cca čtyřech epizodách, tak je to velmi intenzivní a diváka by to strhlo. Takhle jsou dva první díly výborné, pak následuje omáčka plná zevrubného zasvěcování do krocení divokých koní, průprava pro začátečníky hry na housle a nahlédnutí do problematiky lidí s obtížemi se zrakem. K tomu se přidá velká dávka, po většinou naprosto nezajímavých, flashbacků (malý Roy a jeho dětství) a máte tu rozvleklou nudu, u níž jenom čekáte na poslední díl, aby se už konečně hlavní kladní hrdinové a hlavní záporáci střetli. Prý se uvažuje o druhé řadě. Pokud by tato měla vzniknout, prosím o lepší scénář, víc dějových nápadů a pokud možno méně epizod. PS: Snad nejlepší složkou seriálu je hudba - opravdu tak dobrý soundtrack se dnes neslyší ani u velkofilmů. ()

VanTom

Díky velkorysému formátu minisérie se můžeme lépe sžít se zajímavými hlavními postavami, pořádně poznat a pochopit jejich minulost i pohnutky. Jinak je koncipována jako klasický rozmáchlý westernový příběh s poctivou výpravou v nádherné krajině (vynikající kamera i hudba), s minimem "slepých" epizodních odboček. Směřuje k jasnému vyřízení účtů, bohužel očekávaný finální střet v podobě velkolepé, nicméně tupě statické přestřelky na jednom místě (budově) mne dvakrát neuchvátil, čímž srazil hodnocení na "jen" velmi silné 4*. ()

cpt.Lynch

Pro fanoušky westernu naprostá povinnost. Určitě nejlepší v žánru za posledních 5 let. Postava záporňáka Franka Griffina perfektní. Výborné kostýmy, výprava a lokace. Osobně mám western raději komornější viz.: https://www.csfd.cz/film/301133-hatfieldovi-a-mccoyovi/komentare/ v Godless je vše megalomanské. Frankova banda jezdí v 30 lidech a když začnou střílet vystřílí celé město. Některé pasáže by dokázali nudit za vlast: hlavní postava se učí číst, pak se vedlejší postava učí hrát na housle, pak jsme svědky nudné debaty dvou dam a nakonec pokračuje v učení četby hlavní postava… tohle třeba trvá 15 minut a je problém u toho neusnout. Celkový dojem super 4,5 * ()

vyfuk

Godless je poklona. Ať už starým dobrým westernům a nebo i novější tvorbě. Je zde vhozená epičnost, která dokáže chytnout a skvěle propracovaný děj, který svůj příběh má. Je mi jasné, že atmosféra westernu a celkově pojatý příběh jako tento nemusí chytnout každého. Nicméně i když jsem mohl být skeptický, na té vlně pozitivity jsem se svezl. A velmi rád, jelikož na to mohu pomýšlet jako super jednorázový kousek. Tady by mi ani nevadilo pokračování, ale pokud se to obejde bez něj, nezlobil bych se. Nakonec bych to i spíše uvítal. Postavy nebyly nudné. Každá měla jistý úděl příběhu k čemu ho nabídnout a to, že to bylo výborně natočené je už jen krásný dovětek na konec. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Idris Elba míří na Divoký západ

Idris Elba míří na Divoký západ

21.11.2019

Netflix zaznamenal na poli drsných westernů poměrně solidní úspěch se svojí minisérií Godless od Scotta Franka a nyní se tak chystá na druhé kolo. Tentokrát vsadí na film The Harder They Fall, v němž… (více)

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

TOP 2017 dle nejoblíbenějších uživatelů

31.12.2017

Mindhunter a Stranger Things pokračují

Mindhunter a Stranger Things pokračují

03.12.2017

I letos Netflix vytasil řadu povedených seriálů. GLOW, Godless nebo Punisher sesbírali spoustu chvály, a to samé potkalo i Fincherova Mindhuntera, jenž má definitivně potvrzenou druhou sérii. Tým… (více)