Za sklem

• Slovensko Za sklom
Slovensko, (2016–2019), 25 h 56 min (Minutáž: 54–64 min)

Kamera:

Martin Rau

Ján Koleník, Tomáš Maštalír, Juraj Loj, Kamila Magálová, Milan Ondrík, Rebeka Poláková, Jiří Bartoška, Ľuboš Kostelný, Adam Jančina, Jaroslav Mottl (více)

Série(3) / Epizody(26)

Príbeh elitných policajtov Tibora Maxovského a Norberta Višvádera, ktorých boj za spravodlivosť nakoniec postaví proti sebe. Po brutálnej vražde kolegu sľubujú vdove, že nájdu a usvedčia jeho vrahov. Vyšetrovanie postupne odhaľuje pozadie organizovaného zločinu, ktorý siaha od drog, cez pašovanie utečencov až k únosom a vraždám. Snahu elitných policajtov usvedčiť páchateľov komplikujú neobmedzené financie a prepojenia organizovaného zločinu až na najvyššie miesta. Na začiatku je dôvera, no neskôr pravdu nahradí strach, zákon vystrieda sila a spravodlivosť je kúpená. Nie je jasné, kto stojí na strane zákona a kto nakoniec zradí. (TV JOJ)

Recenze uživatele CheeseFigure k tomuto seriálu (3)

Série 1 (2016) (S01)

Možno to nebolo dokonalé, ale i tak kvalitné. Aspoň na naše seriálové pomery. Ústredná dvojka Koleník a Maštalír sú fajn, i keď Maštalír svojho kolegu trošku zatieňuje. Zas ale Koleníkova postava má zaujímavý vývoj, ale viac k tomu nenapíšem, nechcem veľa vyzradiť. Problémy ústrednej dvojici robí mafián Bongi, ktorého stvárnil Milan Ondrík. A to je skvelý záporák. Ondrík rolu toho arogantného parchanta zvládol skvelo. Ale príbeh nie je až tak prostý, pretože okrem ústrednej dvojice vyšetrovateľov a mafiána sa nám do hry zapája aj SIS-ka a ďalší iný hráči, ako napríklad chladnokrvný Tyson, ktorého sa zhostil (taktiež skvelo) Ľuboš Kostelný. A každý má svoje ciele. Záver bol trochu prekombinovanejší, pekne ale navnadil na druhú sériu. Som potešený. Nech u nás vzniká viac takýchto projektov. ()

Série 2 (2017) (S02)

Druhá séria potvrdzuje, že seriál Za sklom patrí naozaj medzi to lepšie na Slovenskej seriálovej scéne. Dej je napínavý, objavuje sa tu množstvo postáv, ktoré hrajú svoju hru a nejeden Slovák v nich spozná postavy z reálneho sveta. Napríklad Marián Vozner, ktorého fakt nesympaticky (myslene v dobrom, keďže Vozner taký má byť) stvárnil Maroš Kramár. Na koho sa táto postava odkazuje písať nemusím. Bolo by ale nefér spomenúť Kramára a ostatných hercov nie. Tomáš Maštalír, Noel Czuczor, Alex Bárta, alebo aj Zuzky Mauréry a Kanócz hrajú svoje postavy veľmi dobre, či už ide o sarkastického vyšetrovateľa, chladného mafiána, odporného policajta, alebo vypočítavú političku a otravnú vyšetrovateľku. Samozrejme, nie je to bez chyby. Človek sa v tom množstve postáv a ich prepojeniach a plánoch občas stráca. Ďalej sú v deji občas situácie, ktoré sa vyrojili z ničoho nič, bez toho aby k nim dačo viedlo, a na súbojoch jeden na jedného je vidieť, že herci to predstierajú. Ale aj napriek tomuto som so seriálom spokojný, len tak ďalej, nech vzniká u nás viac takýchto projektov! ()

Série 3 (2019) (S03)

Slabšie ako predchádzajúce dve. Prečo? Lebo sa to silno držalo známych reálií a teda chýbal moment prekvapenia, ako pri predchádzajúcich sériach. Ďalej mi príde, že z vraždy novinára robili až prehnane veľkú vec. Nechápte ma zle, vražda novinára bola zlá, ale popri skutkoch, ktoré riešili v minulých dieloch, ako napríklad terorizmus na našej pôde a medzinárodný obchod so zbraňami, pôsobí na mňa divné, keď sa všetci zarazia nad jednou vraždou. Taktiež, prečo mu nepovedali menom? Stále len ,,novinár" a jedine, kde sme sa dozvedeli meno, bolo keď ho spomínali v redakcií. Sú to maličkosti, ale zarazilo ma to. Potom to finále, kde vbehnem do kolónky SPOILER: Prečo je Noro zlý? Pôsobilo to na mňa celkom nasilu. Potom ten otvorený koniec. Je jasné, že ani v realite sa všetko nevyrieši, ale predsa len, ten koniec pôsobí skôr ako cliffhanger na ďalšiu sériu, ktorá ani nemá byť. Scenáristi to mohli dáko ukončiť, takto to pôsobí, ako keby nevedeli ako z konope. KONIEC SPOILEROV. Dosť ale hejtu, poďme pochváliť herecké výkony, ktoré sú opäť skvelé, rovnako ako aj hudba. Tretia séria nebola výslovne zlá, len mala viacej vecí, ktoré mne osobne vadili. ()