Toman

Česko / Slovensko, 2018, 145 min (Alternativní 139 min, Televizní verze: 78+75 min)

Režie:

Ondřej Trojan

Kamera:

Tomáš Sysel

Jiří Macháček, Kateřina Winterová, Stanislav Majer, Kristýna Boková, Petr Vaněk, Roman Luknár, Martin Finger, Jaromír Dulava, Marek Taclík, Marián Mitaš (více)

Filmové drama režiséra a producenta Ondřeje Trojana o vzestupu a pádu na pozadí doby, která dodnes ovlivňuje naše životy. Neuvěřitelný a pravdivý příběh rozporuplné osoby Zdeňka Tomana, šéfa naší zahraniční rozvědky, který významně ovlivnil vývoj v poválečném Československu, bezskrupulózního obchodníka s obrovskou mocí a zásadním úkolem. Sehnat peníze, které komunistům vyhrají volby. A Toman peníze sehnat uměl. Pro sebe, pro rodinu i pro stranu. Šmelina, vydírání, kasírování válečných zločinců i jejich obětí. Neštítil se ničeho.  Cena, kterou za svou kariéru zaplatil on i jeho blízcí, byla pak vysoká. Film odkrývá období tzv. třetí republiky, temné roky 1945 – 48, a příběh člověka, o kterém se nikdy nemluvilo. Režisér  Ondřej Trojan přináší na plátno nejen napínavý thriller, ale i co nejvěrnější dobovou rekonstrukci skutečných událostí opírající se o nezvratná archivní a očitá svědectví. (Falcon)

fantassia

Přivítala jsem s povděkem tento film, přišel ve správný čas, líp si člověk uvědomuje, že minulost je stále propletená s přítomností a některé hlášky téměř nesmrtelné, stejně jako je nesmrtelný duch, který je nese. Ano ten duch je nesmrtelný nedá se zabít, ale dá se vyhnat, nahradit  a zaplnit místo tak, aby se tam už nevešel, to je jediné řešení pro budoucnost, jinak se bude hlásit o svou vládu v jakékoliv době, když nastanou ty správné podmínky. A poznávací znaky?  Některé tu máme:-) ,,Nejde o to jak volby dopadly, ale jak o nich novináři budou psát, podle toho si lidi udělají názor. " ,,To bysme museli zakázat všechny noviny, kromě Rudýho Práva, teda." ,,No i na to dojde" ..Vytváříme jednotný bezpečností útvar jehož protivníkem jsou političtí odpůrci, jejichž aktivita  je hodnocena nikoliv jako názor politické opozice, nýbrž jako nebezpečí srovnatelné s útokem ozbrojených sil jiného státu." Hlášky nesmrtelné, herecké výkony celkem v pohodě, ale ještě by se dalo trochu sem tam propracovat, některým ta role tolik nesedla, do plných nejdu, zas ta dokonalost není na 100%, možná by se dal i trochu zkrátit. ()

Johnny.ARN

Film, ktorý si nedáte len tak s chlebíkom. Dokonca, ani ked ten chlebík bude s masielkom. Mne osobne sa zdalo, že režisér si myslí, že všetcia diváci sú vyštudovaní historici so zameraním novšie dejiny a špecializáciou na ten komunistický bordel. Strašne veľa reálií treba ovládať, aby film bavil a nebol len informatívny. Inak sa z toho stáva dve a pol hodinová uťahaná kecavá dráma s nudným podtónom a príliš rýchlo odpáleným záverom. Asi to vezme všetky Levy čo bude môcť, lebo historicky, výpravne, kostýmovo a strihovo je to fakt kvalitný film. O hercoch sa ani nemusíme baviť. Titulková porovnávačka hovorí jasnou rečou. Také rozpačité 3 z 5 ale s varovaním, že v kine by to divák nemusel zvládnuť. ()

Mrkvič

Informačně strhující. Kostýmně a rekvizičně též. Ale pro mě jako celovečerní film, navíc dlouhý dvě a půl hodiny, docela nuda. Že byli komunisti svině, je jasné všem. Samotný Toman ve filmu není takřka vůbec vykreslován pozitivně, takže se dá brát film jako takovým upozorněním na prospěcháře, který se (pro někoho) stal neoprávněně hrdinou nově vzniklého Izraelského státu. Nabízí se srovnání se Schindlerem, kde (alespoň díky filmu) došlo k morálnímu přerodu. U Tomana vůbec a i na to film upozorňuje ve scéně loučení s organizátorem židovských uprchlíků. Že dopadly všechny ty ještě větší svině hůř, budiž, ale je mi to celkem jedno. Lidsky a emočně na mě působil pouze malý Ivánek a manželka Psana. Díky jejich osudům jsem byl nakonec rád, že jsem film vydržel dokoukat. ()

Sfinkter

České filmy hodnotím v rámci československého trhu, neporovnávám se zahraničím. Toman překvapil, jedná se o kvalitní historické drama s masivním počtem perfektních herců od Plesla přes Neužila k Táborskému, sama hlavní postava je však natolik rozporuplná, prakticky je Toman dobovým vekslákem, že nemáte ani komu fandit. Pro vzdělání v poválečných letech slouží film dostatečně, v důsledku je Tomanova éra jednoduchým schématem vzestupu a pádu persony, která se jedné garnituře hodí, aby ho další politická skvadra pošpinila a zničila. Stejně jako se to stalo například Oppenheimerovi. ()

Kmotr76

Osud Zdeňka Tomana je fascinující (a před zhlédnutím filmu jsem o něm nic nevěděl), díky Ondřeji Trojanovi i dobře technicky zpracovaný. Chybí mu ale jiskra, dobová atmosféra, větší uvěřitelnost a autentičnost. Dialogy bohužel šustí papírem, čemuž nepomáhá fakt, že je deklamují až příliš profláklí herci (Ale Kubera jako Beneš pobavil, škoda, že neměl ani jednu repliku). Nakonec pak mnoho scén působí nechtěně komicky a kulisovitě. No a mohlo to taky být tak o půl hodiny kratší. ()

_DAVE_

Pro mnohé to asi bude "jen" nezáživné politické drama. Film osloví relativně úzký okruh publika. Stopáž je na Český film docela nevídaná. ()

progression

Ondřej Trojan už si nastavil svými předešlými filmy laťku zatraceně vysoko a ani zde nezůstal své pověsti nic dlužen. Velice silný příběh hodně rozporuplné osobnosti Zdeňka Tomana (o jehož existenci před natočením filmu věděl málokdo) z doby, kdy k převzetí moci se používaly jakékoliv metody. Je moc dobré tuto dobu stále připomínat včetně toho jak se tehdejší moc vypořádávala s třídním nepřítelem a následně i "sama se se sebou", kdy se začali obviňovat a "požírat" navzájem. Boj o moc nikdy nebyl ani nikdy nebude procházkou růžovým sadem, což je bohužel smutná pravda. Jiří Macháček se rozsáhlé dramatické role zhostil na výbornou, herecky upoutali i mnozí další (senátor Kubera bohužel nedostal větší hereckou příležitost stejně jako tomu bylo v "době lámání chleba" v inkriminované době s presidentem Benešem). Dojem z filmu je velice silný, jedinou menší nevýhodou je, že v ohromném množství postav se divák místy ztrácí. Druhá část filmu je velice silná a závěrečná retrospektiva "hrdinů" filmových i historických je nesmírně zajímavá a poučná. Je dost pravděpodobné, že po dalším shlédnutí své hodnocení ještě upravím. Na tuhle dobu bychom opravdu neměli nikdy zapomenout a současně bychom měli být obezřetní i v té době novější. Ono "o moc a prachy" jde vždy až v první řadě a (pod jinými košilkami) vlivy, metody i mocní nezřídka zůstávají . ()

venison

Přiznám se, že jsem si film musela pustit dvakrát a až na potřetí jsem se dostala přes pekelně dlouhé "seznamovací" titulky a celý film dokoukala. Toman není špatný film. Je hvězdně obsazený, zasazený do zajímavé doby a po filmařské stránce poctivě zpracován. Jeho významnou slabinou je ovšem scénář. Spousta podstatných věcí zde nebyla vysvětlena. V příběhu se až nepřehledně objevuje hodně vedlejších a relativně nepodstatných postav. Příběh se líně vine, schází mu dramatičnost a dějová gradace. Je to takový pěkný, ale leklý kapr českého rybníčku. ()

Nyck

Příběh samotný je ve výsledku asi zajímavější než filmové provedení, nicméně i tak se jedná o na české poměry nadstandardní podívanou, které chybí něco, kvůli čemu bychom vzpomínali i za pár let. ()

Eleanor05

První hodina, připomínající horší epizodu z Českého století, je vcelku únavná a zasloužila by přepsat. Při tisíci postavách, jménech a politických funkcích je pro diváka poměrně obtížné vyznat se v ději, navíc je většina scén příliš "ukecaných" a jalových a tím pádem brzy začnou nudit. Ovšem pokud vydržíte první polovinu snímku, máte to nejhorší za sebou a čeká vás na české poměry až nebývale dlouhý, napětí stupňující, hutný a syrový závěr... Zajímavý počin, který rozšiřuje obzory a povědomí o Československých dějinách. Není sice nijak brilantně natočený, ani audiovizuálně výjimečný, ale zato docela slušně zahraný (především Kateřina Winterová s polským přízvukem, Radek Holub, Václav Neužil) a velmi úderný v poslední půlhodině. Toman se nakonec při své absenci jakéhokoli citu na jedné straně a přemíře ne-kompromisu na straně druhé (možná i záměrně vzhledem k povaze a chování titulní postavy) zařadil k těm lepším snímkům, které u nás v současnosti vznikly. PS: Děkuji za obsazení skvělých dabérů - pánů Aleše Procházky a Lukáše Hlavici. PPS: Naopak ale nechápu a nesouhlasím s obsazením senátora Kubery do role Edvarda Beneše. Slabší 2,5*. ()

Timak

Macháčkův minimalismus tady vnímám jako plus a ne jako něco špatně. Za mě velmi pěkně ukázané, že ty "kapitalistické zrůdy" nebyly vlastně až zas takové zrůdy. I když je to přitažené za vlasy a obsahuje to spoustu chyb, mělo by se to povinně pouštět na všech základních a středních školách jako hrozba rudého přílivu a co vlastně ti soudruzi byli zač. ()

Sany33

Toman zanecháva dojem nadstavovanej kaše, historickej lekcie, ktorá trvala príliš dlho, aby dokázala udržať vašu pozornosť. Súvislosti a osobná zodpovednosť sa strácajú v siahodlhom výpočte udalostí a ich aktérov. Všetci veľa hovoria, niektorí aj robia, ale väčšinou nevidno čo. Dejú sa zlé aj otrasné veci, ale je veľmi ťažké niečo cítiť. Filmy z tohoto obdobia ma väčšinou dokážu veľmi rýchlo zaujať, je mi preto ľúto že práve táto snímka na ktorú som sa dlho tešil nenaplnila moje očakávania. 29% ()

VanTom

O kontroverzní postavě Zdeňka Tomana jsem nic nevěděl, možná proto mě nadchla důsledná, snad až obšírná a didaktická rekonstrukce zákulisí čerstvé poválečné československé politiky, kdy se k moci derou komunističtí kádři – a jelikož strana potřebuje peníze, vysoké funkce se ujímá kariérista "šmelinář" s příhodnými kontakty v zahraničí. Jak se ovšem jeho pozice ve druhé polovině rozmáchlé stopáže otřásá, vyprávění se natahuje do již standardnější a poněkud uspěchané (avšak stále řemeslně bezvadné) dramatické polohy. ()

vyfuk

Je hodně věcí, které by se filmu dali vytknout. A vlastně ani ne tolik po technické stránce. Film jenom zbytečně až moc létá z místa na místo a dělá v tom bordel. To je minimum. Přeci jen, asi těžko by se to asi provedlo jinak. V rámci celku to zachycuje Tomanova krušná léta, která byla vskutku krušná, takže se něco takového dá chápat. K tomu všemu v podstatě špičkové obsazení plné kvalitních herců s kvalitními výkony. Jiří Macháček mi sice do takto vážné role moc nesedí, což mělo i za následek někdy spíše komické momenty než vážné. Ale nakonec se toho nezhostil vyloženě špatně. Plus k tomu to, že natož, že jde o další film Ondřeje Trojana po osmi letech, tak nejde moc o velkou slávu. Nejde o film, který by mne nějak přímo zůstal v paměti. Nicméně jak řekl přibližně pan Padevět... tento film je důležitý k tomu, aby se chápaly hrozná po válečná léta, která vyšlapala cestičku totalitě. A to mi stačí. ()

ghatos

Nudné, suchopárné a chudé. Například České století nabízí v některých dílech daleko větší emoce. Velmi dlouhé a režijně nezvládnuté. 40%. ()

Autogram

Pútavý film o zaujímavom neznámom človeku pochádzajúcom dokonca z môjho neďalekého okolia. Filmy o čs dejinách väčšinou zobrazujú buď vojnové obdobie alebo potom hlboký socializmus. Ako to bolo medzitým a ako sme sa do toho dostali, je menej známe a práve toto Toman ponúka. Najskôr ľudia utekali pred fašizmom a hneď na to pred komunizmom. No a my si na Slovensku podľa prieskumov chystáme jedných aj druhých zvoliť do parlamentu, dokonca na popredných miestach. –––– Takže Vasil, Maďar, Goldbergr, Rabín, komunista... Takovej bordel, to se jen tak nevidí. –––– Když vyčistíme vnitro, armádu a finance, máme, soudruzi, všechny nástroje k převzetí moci. ()

cpt.Lynch

Kvalitně odvedená práce pro úzký okruh diváků a mezi ten já rozhodně patřím. Na osudech, mě dosud neznámého Zdeňka Tomana sledujeme osud celé zemně, ve zvláštním období mezi koncem války a nástupem komunismu. Byť je to naznačené jen na konci, tak je fajn vidět, že všechny ty komunistické svině, včetně Gottwalda, se báli, kdy na ně ukáže prst z Moskvy a půjdou na šibenici… ()

Aqualung

Jsem Tomana docela plný a teď jsem dorazil z kina.Chvíli potrvá, než to úplně zpracuji.Je dobré, že se pan Trojan drží přesně historické faktografie.Ty tři roky počínaje r. 45 byly pro náš národ stejně zásadní, jako období kolem a po mnichovské dohodě.O postavě pana Tomana jsem se dozvěděl až z filmu.Ostatní historické osoby a jejich osudy do různé míry již znám.Myslím, že pan Macháček podal Tomana velice dobře a celou dobu šel z jeho postavy jen chlad, který poznenáhlu přerůstal v děs.Tu a tam pod vlivem alkoholu nabývala jeho produkce až bizarních forem.Narážím na scény v ložnici manželů Tomanových. Je neuvěřitelné, co dokáže s člověkem udělat chtivost peněz, která je zde forsírovaná státostranickým zájmem a potřebami.Bolševik dokázal v člověku uvolnit neuvěřitelné zlo.Je jen škoda, že třeba Reicinova postava zde nedostala více prostoru.Je zde jen epizodní.Ale film se obírá čímsi jiným než tím, co se dělo v "domečku" kousek od hradu.Toman dokázal dřít peníze bez nejmenších skrupulí a dokázal vzít do kleští koule i amerického velvyslance a Jana Masaryka nevyjímaje.A anžto sám Žid, tak vydělával na Židech.To už je surrealismus.Úsměvná je role pana Kubery a Ondra sám si střihnul maličkost při jakési plenárce u Slánského v kanclu.Trochu mi to připomnělo Formana v roli papeže v Amadeovi.Ale zpět k podstatnému.Ale zlo, které Toman páchal nakonec dostihlo i jeho a on po stručném telefonátu s Gottwaldem ochutnal bolševické kladivo.Ten jeho útěk přes záchod je velice romantický.No dejme tomu.Surovější ránu však dostal v podobě smrti své ženy a zmizení svého syna.A dožil kdesi venku.Ta otázka Slánského na Gottwalda:"Mně přece nedáš Klémo!?" shrnuje celý film.Ondra, myslím, přesně ukázal na esenciální zlo, které bolševici přinesli po tom nacistickém!Dovolím si jedno srovnání.Forman v Přeletu ukázal na zlo bolševizmu v obecné rovině.Je to šílenství a kdo vzdoroval přišel o rozum nebo musel utéct.Trojan v Tomanovi ukázal druhou stranu mince, kterou Forman položil na stůl.Tu českou!!! Jestli se najde někdo, kde tenhle film vypraví do americké filmové akademie, tak bych se přimlouval o doporučení, aby si před shlédnutím Tomana znovu nechali pustit Přelet na kukaččím hnízdem. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+