Akta Pentagon: Skrytá válka

• Irsko

• Austrálie

Drama / Thriller / Životopisný / Historický

USA / Velká Británie, 2017, 116 min

Ačkoliv si Spielberg vybral opět zajímavé historické téma, tak to nemělo takový šmrnc jako minule (Most špiónů). Svoboda tisku, morální dilemata, Hanks se Streepovou... všechno bohužel bez pořádného historického kontextu. Samotné odhalené dokumenty nejsou pro film stěžejní a moc se o nich nedozvíme. Delší stopáž a větší ponoření do politiky a historie bych asi prostě ocenil víc, než rozhodnutí tisku - vydat či nevydat, které prostě úplně napínavé není.(31.1.2018)

• zahadum

...klasická rozprávka, a to,že majitelia novín a majitelia zbrojoviek sú jedno a to isté ? ...vo Vietname kam sa nasáčkovali amíci pre suroviny mali spočiatku navrch, veľmoc ktorá ničila malý neškodný národ ktorý bol húževnatý a nechcel to vzdať...potom sa na jeho stranu postavil ZSSR a ČÍNA...a to už zločinci z USA neustáli a šli do ...prehrali..na plnej čiare....tam je celá pravda..a nie,že nejaký minister napísal štúdiu o tom,že dostanú na prdel....v celej správe sa jasne píše,že ODPOR Vietnamu za pomoci ZSSR a ČÍNY nikdy neuhráme...a tak aj chvalabohu bolo....zvery rozbili krásnu hrdú zem...som rád,že aj moje mesto pomáhalo potom prostým vietnamcom sa znovu postaviť na nohy tým,že sa tu učili. Iné by sa to nedalo natočiť, keď sú v tom roduverní ako je Spielberg a Streep....komuže zase patrí štúdio ? a sme za začiatku rozprávky....(23.7.2018)

Akta Pentagon jsou dobrým filmem, který se však rozjíždí velmi pozvolna. Celá první polovina je velmi rozvláčná a ani mě moc nebavila. Přibližně v polovině filmu však dojde ke zlomu a příběh dostane spád, kterým diváka snadno vtáhne do děje. Druhá polovina filmu je opravdu zajímavá a velmi napínavá. Herecké výkony Toma Hankse a zejména Meryl Streep jsou fantastické, ale naplno se projeví až ke konci filmu. 75%(20.8.2018)

Jsem dost spokojený a vážně jsem se bavil, ale na druhou stranu jsem viděl mnohem lepší filmy od mistra Spielberga. Film mě udělal radost už při svém oznámení, jelikož jsem v obsazení viděl spoustu svých oblíbených herců v menších rolích a také tím, že jsem, tak nějak netušil o čem to celé bude. A to mě vydrželo i do té doby, než jsem šel do kina. Ohlasy ze zahraničí byly velmi nadšené, zdejší byly mnohem krotší, takže jsem si říkal, jestli mě to sedne nebo ne, protože třeba takový Lincoln mě moc nebavil. Naštěstí jsou Akta Pentagon velmi vděčným snímkem, který má v sobě několik příběhů a rovin, a rozhodně je zajímavější a zábavnější, než jsem po trailerech čekal. Je to velká zásluha scénáře a také Spielbergova uchopení. Spielberg nikam ve vyprávění nespěchá a dá nám dostatek prostoru na to, abychom poznaly většinu postav, a díky tomu nám nebylo jejich morální dilema, tak lhostejné a pochopili jsme důsledky jejich rozhodnutí a postojů. Velkou zásluhu na tom mají samozřejmě herci, a hlavně ty ve vedlejších rolích. Meryl Streep je zde velmi dobrá a její výkon se mi líbil, jen jsem čekal, že se příběh bude točit hlavně kolem novinařiny a odhalování tajný dokumentů, a proto mě ta její linka tolik nebavila, i přestože je skvěle zahraná. Tom Hanks je parádní a já si jeho výkon naprosto užil. Z vedlejších herců jsou naprosto suprový snad všichni, a je radost koukat, jak na menším prostoru září a krásně podporují hlavní hereckou dvojici. Sarah Paulson, Bob Odenkirk, Alison Brie, Matthew Rhys, Jesse Plemons nebo Carrie Coon s Tracy Lettesem. Ty všichni podávají skvělý výkon a i další herci jsou prostě parádní. Potěšilo mě, že film všechno vysvětlí, tak že to pochopí i divák neznající historický kontext této aféry. Líbila se vizuální stránka filmu, která nebyla zbytečně okázalá, umírněná hudba od Williamse, kamera od Kamińskiho a nebo taky odlehčená atmosféra. Osobně jsem čekal, že film bude více novinářský, a některé z vedlejších postav dostanou více prostoru, třeba na úkor linky se Streepovou, která trochu zbytečně tlačí do popředí ženskou sílu. Akta Pentagon je povedený film, který mě udělal radost a bavil mě.(26.2.2018)

"Do you know what my husband said about the news? He called it the first rough draft of history." Bezpohlavné, nezáživné a neuveriteľne nudné. Remeselne perfekcionistické dielo, ktorému chýba duša. Prepojenie diváka s postavami je prakticky neexistujúce. Naozaj som sa celý film nudil.(30.4.2018)

Spielberg je veliky rutiner, ale ostatnych 15 rokov uz pre mna nema to nieco genialne navyse. Stale vie nadpriemerne budovat pekne sceny a kvalitne dialogy. Ale co sa tyka stylu, a aj pribehu, o triedu viac mi sadlo Spotlight. [#12/2018](23.5.2018)

Já mám tyhle malé velké příběhy ráda, pokud jsou vyprávěny zručným filmařem. Což Spielberg bezesporu je. Navíc má k ruce spolehlivého Toma Hankse a fantastickou Meryl Streep. Ještě před zhlédnutím jsem si myslela, že tu oscarovou nominaci dostala za zásluhy. Nedostala! Čestně prohlašuji, že bez ní by ten film byl poloviční. Spotlight měl větší spád a emocionální dopad, ale Akta Pentagon dělají žánru čest a s ohledem na aktuální dění v USA i jasné poselství. 📞 80%(25.1.2018)

Další potvrzení, že nemám rád "vážné" Spielbergovi filmy. První polovina docela chaos a druhá - napínavější zase, jak už bývá u režiséra zvykem, doslovná a tupě manipulující k závěrečné hurá katarzi. Jen pro ty legendární herce v čele s Meryl, dám alespoň ten průměr. Štefane, kup si už konečně ty pruty a odstěhuj se na Floridu.(14.2.2018)

Čo Spielberga zdobí najviac, samozrejme okrem jeho spôsobu spracovania a vedenia samotného príbehu, je hudobný doprovod a v tomto konkrétnom prípade predovšetkým kompozícia jednotlivých scén a kamerové zázraky v podaní Kaminského (rovnako ako tomu bolo pri nedávnom Moste špiónov). A keď sa toto všetko úspešne skĺbi dohromady, potom vzniká film ako The Post, ktorého podstatu síce tvoria len dialógy a téma musí zaujať už dopredu, lenže je to skvele vygradované a postupne sa v tom dá urobiť poriadok a znova niečo zistiť z histórie. Novinárske drámy v poslednej dobe letia a táto rozhodne nezostáva pozadu. No a samozrejme herci, najmä teda Tom a Meryl, to je radosť sledovať.(16.2.2018)

Zaujimavy prequel k Všetci prezidentovy muzi, ktory ale postrada po obsahovej stranke ich pribehovu osudovost a spletitost investigativnej zurnalistiky.(25.2.2018)

Tak tu máme další novinářské drama, tři legendy na place, Nixon, válka ve Vietnamu,peníze a otázka jestli můžou noviny volně odkrývat tajné vládní dokumenty. Vyprávění na mě, někdy až moc pomalé a klasicky "americké".. Zase jsem o něco chytřejší, ale zajímavější a lepší je pro mě Spotlight (2015). 7/10(26.2.2018)

Netušil som, že Spielberg vlastne natočil prequel k Všetkým prezidentovým mužom. ;) Úvod, resp. prvá hodinka je skutočne pomalá a miestami skoro až nudná, no na základe toho, čo príde následovne je jasné, že režisér to takto natočil naschvál, po starom, aby si divák vybudoval vzťah s postavami a zároveň ukázal, ako celá kauza vznikla, pre Washington Post vlastne nečakane. Skvelá doku-dráma, s ako-vždy geniálnou Meryl Streep a ako-vždy parádnym Tomom Hanksom, so silným presahom do súčasných udalostí na Slovensku (vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice). Jediné, čo ma málinko vyrušovalo bola digitálna kamera, ale v tomto smere už aj Spielberg uhol a je to len môj subjektívny problém, keďže tradicionalisticky stále uprednostňujem fyzický film. Každopádne po dopozeraní je jasné, že si v najbližšie dni opäť oprášim klasiku s Hoffmanom a Redfordom. :) [#12/2018](12.3.2018)

• Eduardo

Veľmi dobre natočené, výborne zahrané... a pritom neskutočne nudné.(9.4.2018)

• Torgal

Za dávkovanie informácii divákovi (resp. jeho absenciu) by si Spielberg zaslúžil prefackať. Priemerný Američan možno pozná tieto udalosti z histórie a tak mu nerobí problém orientovať sa v postavách a príbehu, ja som mal ale minimálne prvú polovicu filmu totálny guláš v tom kto je kto a čo sa deje. Režijne ma film tiež nijak neupútal a nestrhol, je proste typické remeslo cielené na pozlátené sošky, ktoré ničím originálnym nezaujme. Z tejto šedi už tradične výrazne vyčieva Meryl Streep, ktorá to inak ako Oskarovo snáď ani nevie zahrať. 5-/10(4.5.2018)

Skvělá novinařina protkaná osobními životy píšících legend největších amerických vydavatelů. Jeden ze způsobů jak může vyhrát pravda, bohužel za předpokladu, že si vláda opatří nové lži, které jen lépe zamaskuje. Věřím, že už nyní tají věci, které se lidstvo dozví třeba za 80let nebo možná nikdy. Další z dobrých Spielbergových rutin. 75%(4.7.2018)

Hezky natočené a místy poutavé, ale nechuti další zbytečné oscarovky se nedalo zbavit.(11.7.2018)

Když si pouštíte Spielberga, tak nějak víte, že to bude dobrá filmařina. Záleží pak jen na tématu, jestli Vás strhne nebo ne. Tenhle film mě totiž nestrhl vůbec. Meryl Streep je dobrá, Hanks taky, jenže když nebudu počítat poslední půl hodiny, jejíž tempo a drive měl mít celý film, jedná se o zoufalou nudu, která mi většinou nic neřekla, dost sem se v ní ztrácel a nebavila. Historicky je to možná velká aféra, jenže filmově to Steven pojal tak, že to člověka spíš zabije, než strhne.(1.8.2018)

Dlouho jsem se rozmýšlel nad 4*, protože je tato událost velice hezky natočená. A i díky podobným filmům i běžný člověk u nás může vidět zákulisí velkých událostí. A donutil mě najít si i jiné informace o celé aféře. O hereckém obsazení netřeba diskutovat, Steven to pojal také precizně. Nakonec jsem sice zůstal u 3*, ale je to solidních 70%.(19.9.2018)

Kvalitní Spielbergovská filmařina zmařená sice silným, důležitým ale nudným tématem.(10.10.2018)

Svižné, odvážne a plné starych princípov a pravidiel, ktoré už sú neplatné. Škoda. Výborní herci, réžia dobrá, scenar mohol byť lepší.(17.2.2018)

Příběh o ženě které narostli koule (no spíše tedy takové malé kuličky na jedno použití). Nejsem zrovna cílovka a kdybych to neviděl na velkém plátně, tak by mě to snad ani nedonutilo odkoukat, ale má to světlé momenty na začátku (Vietnam) a na konci.(21.2.2018)