Akta Pentagon: Skrytá válka

• Irsko

• Kanada

Drama / Thriller / Životopisný / Historický

USA / Velká Británie, 2017, 116 min

Ačkoliv si Spielberg vybral opět zajímavé historické téma, tak to nemělo takový šmrnc jako minule (Most špiónů). Svoboda tisku, morální dilemata, Hanks se Streepovou... všechno bohužel bez pořádného historického kontextu. Samotné odhalené dokumenty nejsou pro film stěžejní a moc se o nich nedozvíme. Delší stopáž a větší ponoření do politiky a historie bych asi prostě ocenil víc, než rozhodnutí tisku - vydat či nevydat, které prostě úplně napínavé není.(31.1.2018)

Zaujimavy prequel k Všetci prezidentovy muzi, ktory ale postrada po obsahovej stranke ich pribehovu osudovost a spletitost investigativnej zurnalistiky.(25.2.2018)

Tak tu máme další novinářské drama, tři legendy na place, Nixon, válka ve Vietnamu,peníze a otázka jestli můžou noviny volně odkrývat tajné vládní dokumenty. Vyprávění na mě, někdy až moc pomalé a klasicky "americké".. Zase jsem o něco chytřejší, ale zajímavější a lepší je pro mě Spotlight (2015). 7/10(26.2.2018)

Netušil som, že Spielberg vlastne natočil prequel k Všetkým prezidentovým mužom. ;) Úvod, resp. prvá hodinka je skutočne pomalá a miestami skoro až nudná, no na základe toho, čo príde následovne je jasné, že režisér to takto natočil naschvál, po starom, aby si divák vybudoval vzťah s postavami a zároveň ukázal, ako celá kauza vznikla, pre Washington Post vlastne nečakane. Skvelá doku-dráma, s ako-vždy geniálnou Meryl Streep a ako-vždy parádnym Tomom Hanksom, so silným presahom do súčasných udalostí na Slovensku (vražda investigatívneho novinára a jeho snúbenice). Jediné, čo ma málinko vyrušovalo bola digitálna kamera, ale v tomto smere už aj Spielberg uhol a je to len môj subjektívny problém, keďže tradicionalisticky stále uprednostňujem fyzický film. Každopádne po dopozeraní je jasné, že si v najbližšie dni opäť oprášim klasiku s Hoffmanom a Redfordom. :) [#12/2018](12.3.2018)

• Eduardo

Veľmi dobre natočené, výborne zahrané... a pritom neskutočne nudné.(9.4.2018)

• Torgal

Za dávkovanie informácii divákovi (resp. jeho absenciu) by si Spielberg zaslúžil prefackať. Priemerný Američan možno pozná tieto udalosti z histórie a tak mu nerobí problém orientovať sa v postavách a príbehu, ja som mal ale minimálne prvú polovicu filmu totálny guláš v tom kto je kto a čo sa deje. Režijne ma film tiež nijak neupútal a nestrhol, je proste typické remeslo cielené na pozlátené sošky, ktoré ničím originálnym nezaujme. Z tejto šedi už tradične výrazne vyčieva Meryl Streep, ktorá to inak ako Oskarovo snáď ani nevie zahrať. 5-/10(4.5.2018)

Hezky natočené a místy poutavé, ale nechuti další zbytečné oscarovky se nedalo zbavit.(11.7.2018)

Když si pouštíte Spielberga, tak nějak víte, že to bude dobrá filmařina. Záleží pak jen na tématu, jestli Vás strhne nebo ne. Tenhle film mě totiž nestrhl vůbec. Meryl Streep je dobrá, Hanks taky, jenže když nebudu počítat poslední půl hodiny, jejíž tempo a drive měl mít celý film, jedná se o zoufalou nudu, která mi většinou nic neřekla, dost sem se v ní ztrácel a nebavila. Historicky je to možná velká aféra, jenže filmově to Steven pojal tak, že to člověka spíš zabije, než strhne.(1.8.2018)

Dlouho jsem se rozmýšlel nad 4*, protože je tato událost velice hezky natočená. A i díky podobným filmům i běžný člověk u nás může vidět zákulisí velkých událostí. A donutil mě najít si i jiné informace o celé aféře. O hereckém obsazení netřeba diskutovat, Steven to pojal také precizně. Nakonec jsem sice zůstal u 3*, ale je to solidních 70%.(19.9.2018)

Svižné, odvážne a plné starych princípov a pravidiel, ktoré už sú neplatné. Škoda. Výborní herci, réžia dobrá, scenar mohol byť lepší.(17.2.2018)

"Let's Go! Let's Publish!"(24.2.2018)

Snad neexistuje film o válce ve Vietnamu,ve kterém by nezazněla píseň od Creedence.Tady hned v prvních okamžicích sledujeme vojáky v džungli a jak jinak,hrají k tomu Creedence.Většinou zazní ve filmech skladba Fortunate's son,tady hraje Green river.A upřímně,vůbec mi to nevadí,Creedence totiž zbožňuju :-D Film samotný mě ze začátku moc nebavil,ale cestu jsem si k němu našel a asi od poloviny už jsem vůbec nevnímal diváky požírající popcorn,ani ten pár napravo,co se stále smál a laškoval v přítmí kina,ani tu slečnu-paní vedle,co se pořád rozhlížela kolem sebe a nevnímal jsem ani toho týpka kousek vedle,co nadával na vietnamčíky,že tam měli pochcípat hlady.Když už i v téhle atmosféře mě film dokázal vtáhnout,tak to o jeho kvalitách určitě svědčí.(24.2.2018)

The Post je hodne americký film, ale nie v zlom zmysle slova. Chce oslavovať investigatívnu novinárčinu, no okolnosti príbehu mu až tak nenahrávajú (novinári dostanú do rúk hotový materiál) v porovnaní so skvelým Spotlight. Spotlight ma chytil oveľa viac, príbeh a postavy boli lepšie napísané. V The Post je možné pochváliť akurát tak Meryl Streep, ktorá nejednoznačnú dámu vydavateľku obklopenú v priestore samých mužov, hrá s prehľadom. Hanksík dal svoj štandard, nuž lepšie jeho postava nebola napísaná. Poteší režijný prvok v zachytení postavy Nixona, ktorú vo filme nevidieť, zato počujeme len jeho diktáty so záberom na Biely dom. Pamätné zostanú zábery na spôsob tlače, ako sa kedysi skladali jednotlivé strany, koľko to dalo námahy, no zároveň aké to bolo pekné. Film tomu vzdáva krásny hold. Hodne americký, čo spomínam v úvode, je pre mňa záver, ktorý sa mohol vyhnúť pátosu, taktiež vsuvkám s hláškami typu "vyhrajte ten súd, lebo môj bráško je tam stále". Najviac úsmevne však vyzerá scéna kedy šéfredaktor volá priamo chlapíkovi do tlačiarne nech spustí mašinu a nech sa to dozvie celá Amerika. Nie všetko vám zožeriem, pán Spielberg :)(14.4.2018)

Sílou vyprávění je to opět starý, dobrý Spielberg. Že je to "pan vypravěč" dokazuje, že z naprosto neakčního scénáře umí vytvořit dramatickou a zajímavou podívanou. Přes množství postav je film přehledný a srozumitelný a v mnohém poučný. Například v tom, že i v tak zavedené demokracii, jakou USA bezesporu jsou (byly?) je třeba o tuto bojovat s těmi, kteří si myslí, že oni to dokážou lépe a nejlépe bez vědomí obyčejných lidí. Byl bych moc zvědav, jak by podobná causa dopadla u našich soudů.(10.5.2018)

Dobry drama o tom, jak se z Washington Post staly oblibene noviny Richarda Nixona... Nastesti jak naznacuje posledni veta ve filmi (Yes, hello, this is Frank Wills. I think we might have a burglary in progress at the Watergate), tuhle kauzu brzy prebila jina a tim si Richarda udobrili... oh wait.(9.9.2018)

Tom Hanks tentokrát nejede válčit do Vietnamu, místo toho si nechává narůst pupek a bere práci novináře. Řemeslně poctivě zpracovaný, ale diváka velmi neuchvacující film. Bylo mi vlastně jedno, co se s postavami stane, jak to dopadne jsem čekal, nebo možná věděl. Žádné nové fakta mi to nedalo. Spotlight byl mnohem lepší, člověk byl celou dobu napjatý jak to dopadne, a to i bez hvězdného obsazení. Příběh se asi nedá vytýkat, když to je podle skutečné události, ale zkrátka to není dobře naservírované. Viděno v Century Cinemas 16.(16.1.2018)

Hodně důležitý film pro dnešní dobu.(15.2.2018)

Příběh o ženě které narostli koule (no spíše tedy takové malé kuličky na jedno použití). Nejsem zrovna cílovka a kdybych to neviděl na velkém plátně, tak by mě to snad ani nedonutilo odkoukat, ale má to světlé momenty na začátku (Vietnam) a na konci.(21.2.2018)

• hero_bk

Podobně zbytečný a bezobsažný film jako Spotlight, přeci jen ale víc soudržné a aspoň trochu zahrané. Hanks ani Streepová však nemají moc prostoru předvést cokoliv ze svého herectví, protože je to tak čistá konverzačka, že kdyby se z toho udělalo scénické čtení, tak vlastně o nic nepřijdete. Pro Američany možná (ale jen možná) důležitý zvrat v politickém vývoji, pro Moraváka obšírný popis naprosto nezajímavých událostí.(24.2.2018)

• Inozuka

Prvního zívnutí jsem se dočkal asi po dvaceti minutách a pak jsem ze zívání nevyšel až do konce filmu. Poslední třetina docela dobrá ale ty zbývající dvě jsou nepředstavitelně nudné. A to i přesto, že jsem věděl, že jdu na novinářskou konverzačku a nečekal buhvíjaké akční veletoče. On i takový film se totiž dá udělat zajímavě a poutavě - třeba Spotlightu se to povedlo na jedničku. Spielberg ale u mě v tomto žánru naprosto selhal a to i přes velice lákavé obsazení ... Souhlasím s Cheeterem, že jediné, co bylo opravdu dechberoucí, byly záběry z analogové sazby a klasického tisku novin. Úžasné, ale celý film to spasit opravdu nedokáže ...(24.2.2018)

V první třetině filmu jsem měl co dělat abych se zorientoval ve všech těch jménech a postavách a moc mě tahle část nebavila. Pak ale přišel zbytek filmu, kterej byl fakt úžasnej. Silný drama o vztazích novinářů a nejvyšších politických představitelů a o investigativní novinařině a odhalování lží o podle mě jednom z největších americkejch průserů a to válce ve Vietnamu. A navíc skvělě tu zafungovala ústřední dvojice Meryl Streep a Tom Hanks. Za mě tady Spielberg opět zabodoval.(25.2.2018)