Danny Vinyard vidí vzor ve svém starším bratrovi Derekovi, který se po smrti otce, jenž byl coby profesionální hasič zastřelen v černošském ghettu, stal zapřísáhlým vyznavačem rasistických hodnot. Strmě stoupal v neonacistické skupině Bílá síla. Pak byl ale odsouzen za chladnokrevnou vraždu dvou černochů. Po třech letech v base se Derek vrací domů, ale už to není člověk jako dřív. Poté, co mu černoch ve vězení zachránil život, když se ho běloši snažili znásilnit a zabít, nedokáže být rasista. Jeho bratr Danny ale tento obrat nechápe, sám je členem Bílé síly. Ve škole má průšvih kvůli rasistické eseji. Proto se Derek sejde s vůdcem Bílé síly Cameronem a chce ho přesvědčit, aby nechal Dannyho jít. Všichni z gangu, jeho bývalí bratři, se však obrací proti němu, ani u Dannyho nenachází pochopení. Soukolí gangu se prostě točí dál. Semele i Dannyho? (TV Nova)

masiko

Nekompromisne realisticky film s nekolika velmi silnymi momenty. Divim se, ze takovemu filmu byla vubec dana zelena, kdyz tu vsichni cernosi nemaji nad hlavou zrovna svatozar. ()

Hepy13

Společně s Crash je Kult asi nejlepší film o rasismu. Zaměřující se především na to jaký může mít člověk pohled na nacismus. Servírovaný na tvrdém, nekompromisním podnosu který ale divákovi musí zajisté chutnat. Edward Norton zazářil! ()

Kucndo

Není to možná nejlepší film, co jsem kdy viděl, ale je jednoznačně můj nejoblíbenější. Žádný film ještě nikdy nepřebil emoce, které jsem zažíval u tohoto. God-tier film a must-see snímek pro každého, nejen zabývající se neonacistickou tématikou, protože ten film není jen o tom, je o vztahu sourozenců s vysokým věkovým rozdílem, je o vystoupení z kolektivu a následné změně pohledu na svět. Samozřejmě fantastická kamera, muzika, střih. Norton je geniální herec, nedá se říct, zda je Derek jeho vrcholnou rolí, ale přesto tvrdím, že pokud měl dostat Oscara za nějaký film, pak definitivně za AHX. Škoda, že Furlong dopadl tak, jak dopadl, talent rozhodně měl. Tento film se musí vidět. Film v USA časový, u nás možná ještě nadčasový... ()

Maryinka

American History X má své mouchy - moralizování, mírné hraní na city či nadmíru zpomalených záběrů, po druhém zhlédnutí ale musím uznat, že si pět hvězd, minimálně za perfektní výkon obou Edwardů, zaslouží. ()

Johny303

Asi nejlepší film, zabývající se neonacismem v USA. V mých očích je jeho síla jak ve výborném příběhu, tak i v hlavních postavách, Edward Norton s hákáčem na hrudi a orlicí na rameni vypadá fakt hustě a bejt černej, asi by mě setkání s ním lehce rozhodilo. Na druhou stranu, jeho poučená a napravená verze po návratu z basy působí neskutečně pozitivním dojmem a tak druhá polovina filmu vypadá, jak kdyby hrál Dereka někdo úplně jiný... Špatně nezahrál ale ani Edward Furlong, kterého jsem do shlédnutí tohoto snímku neznal. Co se týká moralistického poselství filmu, tak osobně ho v těchto typech filmů aktivně nevyhledávám, není to přece žádný výchovný školní projekt a přílišné poučování musí být vždy zákonitě ke škodě, ale to rozhodně není tento případ, naštěstí. ()

waits

Dovedl bych si představit jakýkoliv jiný závěr, stejně tak bych raději viděl méně přímočarou Derekovu změnu. Nortonův výkon ale všechny výhrady smete jako tsunami. Prvních pár minut by mohly náckové používat jako náborová videa, jak je Derek v laufu, druhou půlku zase můžou klidně pouštět školy na hodině občanské výchovy jako zdvižený prst (jasně, mimo závěru, to by asi školám neprošlo). Osvěta jako řemen, která není plakátová..Každý extrém každé skupiny je svinstvo, vážení! Jen doufám, že Derekovi úvahy o nesprávnosti pozitivní diskriminace nedělají z člověka rasistu, to bych si se scénaristou nerozumněl.. ()

Heero

Všichni píšou, jak moc je to poučný, pomalu by to zařadili jako povinnou "četbu" do škol, poučení o rasismu, ale já toho člověka plně chápu, stejně tak chápu, proč se na to vykašlal. Rasismus je v každém z nás a kdo tvrdí, že ne, toho bych poslal na půl roční pobyt do Josefova. Pěkně natočený, skvělý scénář a ještě lepší herecké výkony, co jiného by mělo být za pět. ()

embecka

Áno, trvalo mi dlho dostať sa k tomuto filmu. Ale na dobré sa počkať oplatí. Od začiatku až do konca som bola nasratá, na všetkých, na všetko, na názory, na pomätencov, ktorí skutočne dokážu podporovať zvrátené choré ideológie. Zmes negatívnych emócií. Napriek tomu, že film mal pre mňa niekoľko nelogických prvkov (cesta od zla k dobru nikdy nie je jednoduchá - to je, ako keby ste neznášali sladké, no vyskúšate veľmi nechutný steak a následne si idete kúpiť veterník do cukrárne. Zistíte, že je to najlepšia vec na svete a ponúkate ho všetkým milovníkom steaku naokolo. A div sa svete. Zrazu už len stŕhate Hitlerove plagáty zo steny. wtf?)... Takže ešte raz, napriek tomu, že film mal pre mňa niekoľko nelogických prvkov, zostane mi v hlave. Aj s tými negatívnymi emóciami a hrôzou, že toto sa niekde vonku skutočne deje. A preto si odo mňa zaslúži celé ligotavé hviezdne nebo. ()

petikacka

Silný černobílý film...Syrový a surový pohled na americký rasismus..."Zakousni se do toho obrubníku, negře"...Nikoho nenechá chladným...Odpovědnost za vyřčená slova a myšlenky, které se mohou proti tobě obrátit... Za mě 100% ()

Muel

| New Line Cinema | Ultimátny zážitok. Obaja Edwardi výborný. Prerod hlavnej postavy síce možno vnímať prvoplánovo, zároveň ale som s postavami tak súcitil, že mi to bolo ukradnuté. Kvalitné remeslo, nápad s čienobielym obrazom prekvapivo potešil. | Hodnotenie: 9/10 | ()

Chevees

Dobře zvolený český název filmu (kdo by u nás chodil na film o nějaké Americké hostorii, zato hákový kříž je spojen i s naší historií poměrně dost). Co se filmu týče - hodně realistický film o rasismu (no, možná by se dalo polemizovat o napravitelnosti ve vězení) s výborným Edvardem Nortonem. Poměrně nečekaný konec... ()

Honny2

Kult hákového kříže - je to opravdu kultovní film. Pět hvězdiček je minimum pro toho, kdo se vcítí do příběhu a domyslí si jeho, poněkud děsivou, poentu. Oba hlavní herci vyzdvihli tento film až tam kde je jiskřivý vzduch (znáte Huga z Dívky od vedle;)). Hlavně se mi líbilo, že Kult hákového kříže je natočen tak, aby zaujal velkou část palety diváků, narozdíl od Romper Stomper například (ten se každému asi nelíbí). Chvála a zas jen chvála nic jiného zde není na místě. ()

ypres.bass

Nikdy nevíš kdy se může nenávist a minulost obrátit proti tobě nebo tvým blízkým. Díky tomuto filmu věřím tomu že i takový nácek jako Derek se může změnit. Minulost je ale vytrvalý pronásledovatel. --- 95% ()

Wawer

K filmu paradoxně vzhlížejí pravě skinheadi, přetože je námířen proti ním. Je jediný film svého druhu, který šel takto do hloubky a je dobře, že vznikl. Udrži si pozornosti diváka po celou dobu a pak na něj "vyvrhne" doslova šokantní závěr, který odzbrojí každého. Kultu hákového kříže nedokážu vůbec nic vytknou, ve všech směrech se v něm prakticky nedá najít chyba. Akorát doteď nevím, co si o režisérovi myslet, protože to je jeho první a zatím poslední počin a to už uplynulo mnoho let. Ale i kdyby měl být opravdu posledním tak nutno dodat že se stihl jediným filmem zapsat do historie jako málokdo ()

TaanStari

Ten konec se opravdu nepovedl.. Jsem jediný komu ta vražda Dannyho nakonec přišla jako děsná píčovina? Jinak je to luxusní film a přestože konec právě podtrhuje problematiku celého filmu, musím opravdu jednu hvězdu strhnout. ()