Lví král

• USA The Lion King (více)

Snímek Lví král od studia Disney, jenž režíroval Jon Favreau (Kniha džunglí), se odehrává v africké savaně, kde se narodil budoucí panovník všeho živého. Malý lví princ Simba zbožňuje svého otce, lvího krále Mufasu, a připravuje se na svou budoucí vládu. Avšak ne všichni se z malého Simby radují. Mufasův bratr Scar, původní následník trůnu, spřádá své vlastní, temné plány. Souboj o Lví skálu plný intrik, dramat a po nečekané tragédii skončí Simbovým vyhnanstvím. Za pomoci dvou nových přátel musí Simba dospět a stát se tím, kým je mu souzeno být. (Falcon)

JohnSmith

Moc hezká pohádka, jejíž předchozí verzi z roku 1994 jsem neviděl. Tenhle film vyčnívá zejména svým zpracováním, kdy je grafika tak dokonalá, ze si člověk chvílemi myslí, že kouká na klasický hraný film. K tomu výborná hudba Hanse Zimmera ()

JustMeeKatie

Budu upřímná, bála jsem se toho. "Lví král" je jednou z nejikoničtějších pohádek od Disneyho, kterou viděl snad každý, komu je 20 a více let (a ještě pamatuje VHSky). Původní pohádka patří mezi mé nejoblíbenější (tzn. viděla jsem ji mockrát) a ačkoliv Favreaua mám ráda, jeho "Kniha džunglí" mě moc nebrala. Když film začal, měla jsem trochu problémy zvyknout si na jinou formu animace. Připadalo mi to jako dokument, ve kterém však zvířata umí mluvit a sem tam i zpívají. Všechno vypadá neskutečně reálně, nicméně je pravda, že daní za to bylo, že v některých scénách nejsou v obličejích hrdinů vidět žádné emoce. Třeba když malý Simba pláče nad smrtí Mufasy… Že je z toho smutný poznáte jen díky dabérovi. V tomhle ohledu má výhodu kreslená podoba pohádky. Do kina jsem si zašla na verzi v originálním znění (dabingu dám nejspíš šanci až vyjde DVD, protože se toho bojím, původní dabing mám tak zažitý, že to bude ohromný nezvyk). Jsem ráda, že ty nejznámější hlášky a písně byly přeloženy stejně. Co se týče dabérů, tak nejvíc mě překvapila dvojka Seth Rogan a hlavně Billy Eichner. Jako Timon a Pumba byli vážně skvělí. Dále bych vyzdvihla výkon Johna Olivera a Chiwetela Ejiofora. Naopak ústřední dvojice, Donald Glover a Beyoncé, mi přišla taková nevýrazná. Zejména Beyoncé, byť je to skvělá zpěvačka, tu byla dle mého názoru nejhorší. Jak jsem ji tak poslouchala, čím dál víc jsem měla dojem, že neumí do hlasu, při mluveném slovu, dát potřebné emoce. Při duelu "Can You Feel The Love Tonight" se mi ani moc nelíbilo spojení jejího hlasu s tím Donaldovým, prostě mi to neladilo. Nakonec tedy hodnotím se 4*. Je to kvalitní podívaná, která vás ohromí tím, jak daleko se za poslední léta posunulo CGI. Jak jsem ale četla v jedné zahraniční recenzi, srdce tohoto příběhu i nadále zůstává u "Lvího krále" z roku 1994. ()

dragon94

Nové realistické pojetí Lvího krále bohužel postrádá to kouzlo animovaného filmu. Chybí tu dost ujetých vtipů z animáku, ať už s hyenami nebo třeba můj oblíbený taneček a Pumba ve "výřivce". Já chápu, že v rácmci realistického zobrazení nejsou tyto vtipy zrovna na místě, ale hrozně mi tam chyběly, nebo alespoň nějaká náhrada za ně v podobě jiných vtipů. Také mi hrozně přišlo, že se do sebe Nala a Simba zamilovali strašně rychle. Respektive, že hned jak se tam objevila se začala zpívat ta zamilovaná píseň. Jinak to bylo, ale super. Hrozně jsem si užil celé to prostředí a ztvárnění postav. Ten audiovizál je skutečně fantastický, i když mi chvilkami přišlo, že bylo něco málo odfláknuté. Obzvlášť teda pár scén v džungli. Za to dabing byl absolutně skvělý. Stejně jako výborný text písní. Celkově film mohu s čistým srdcem doporučit, ale lepší jako animák to není a také si nejsem jistý, jestli je film určený pro nejmenší publikum. Ona přecejen ta realističnost může občas trochu víc děsit. 4* 80% ()

Jaro.Krafcik

Po Dumbovi další vydarený filmový projekt od Disney. Dokonca som mal z toho filmu zimomriavky, no možno to robila zle nastavená klimatizácia v cinemaxe. Po vizuálnej stránke nieje čo vytknúť nádherne efekty, príroda a samozrejme zvieratá. Najviac som sa tešil na príchod Timona a Pumby a ich legendárne Hakuna Matata. No najviac ma dostala pesnička the lion sleeps tonight. Slovenský dabing a 3D sa vydarilo, no pesničky by boli lepšie naspievané v originálnom znení. Skôr by som levieho kráľa odporučil násťročným divákov. Pre deti to môže byt dosť drastické, hlavne záverečné súboje. Kreslená verzia patrí tým mladším. Treba pochváliť aj csfdakov, konečne hodnotenie aspoň trochu sedí k filmu aj keď nejakí experty sa opät nájdu 5* ()

mkubalikova

Je to krásné, ale... Oproti Popelce i Krásce jsem vlastně z kina odcházela s pocitem, že bych radši viděla tu původní verzi. Forma, přestože naprosto dokonalá, pro mě byla v některých místech až rušivá. Nejsem asi ještě připravená vidět živého lva zpívat. Když jsem ale přivřela oči a nechala se unášet fenomenální hudbou a nádhernými písničkami, byla jsem v sedmém nebi. 🦁 70% ()

blackJag

Disney našel svatý grál a dojí ho, co to dá. Těžko tomuto modelu oponovat, udělané to mají kluci pěkně a přežít se to také dá, i když nějakou tu nadstavbu jsem stejně čekal (a nedostal). 60% ()

vyfuk

Co dodat? Nemůžeme se bavit o to, že Disney jenom milkuje svůj originální a úspěšný obsah z minulého století. Disney za poslední roky v podstatě nevytvořilo skoro nic autorského a originálního. A zcela jasně toto není nic víc než předělávka starého filmu, která má své malé odchylky, ale jinak je plně autentická. To je na Favreauovi asi nejlepší. Samo o sobě je tady otazník v tom, že je to jenom nostalgie. Dobře zpracovaná. Ne-li dokonale. Proto je těžké to nějak adekvátně hodnotit. Lví král je Lví král a tak to zůstane. Toto je stejně tak přínosné, jako zbytečné. ()

Autogram

Nezdá sa mi, že toto by mal byť štýl, akým by sa mal uberať animovaný film. A je to ešte vôbec animácia, ak ide o hyperrealistický počítačom generovaný obraz? Potom by sa ako animovaný mal označiť aj Avatar alebo skoro každý film s obrazovými trikmi. K všetkým tým reálnym umelým zvieratkám tieto sa ešte musia správať ako ľudia, takže z toho vzniká dokumentárny film, ktorý môže menšieho diváka pomýliť, že toto je realita v prírode. No a doslovné kopírovanie pôvodného filmu ani nekomentujem. ()

Aberforth

Veľmi silná záležitosť, kde emocie pracujú silnejšie ako pri originále, vdaka realnejšiemu spracovniu, sú aj pocity intenzívnejšie. Najlepšie postavy jednoznačne Zazu a Pumba. Simba ma moc neohúril, ale vyrovnáva to nádherný hlas Mufasu v podaní Jonesa ktorý je najcharizmatickejšou postavou celého filmu, čo na mňa ale v pôvodnej verzii rozhodne tak nepôsobilo.. Celé to chcem vidieť znova a nechať sa unášať celým tým mystickým, spritiualným dusnom, ktorému veľa napomáhajú energické africké vokály, ktoré tomu dajú akýsi nádych čistoty a sily prírody. Vzhliadnuté v najvačšej sále kina v Tel Avive pri premiére, kde ku koncu nechýbal zaslúžený potlesk celého obecenstva. ()

Styxos

skoro dvě hodiny dlouhej film o africký divočině, kterej by mohl závidět i National Geographic. Jo, zvířátka vypadaj naprosto perfektně a všechno oku lahodí. Jsou tu ty velký myšlenky, střet mezi humanismem - starostí o řád světa a příklonem k bezstarostnosti. Jako kdyby ten film ukazoval, že v životě se dá jít dvěma cestami, ale i v momentě, kdy už po jedný kráčíme, tak se dá dojít k rozcestí a vydat se po tý druhý. Prostě možnost začít v určitým momentě zase od začátku. A taky je tam trochu tragédie, přijmutí odpovědnosti, otázka toho zda, syn dokáže nést otcův odkaz. Prostě paráda. Bohužel to, co se týhle verzi nepovedlo si z animovaný předlohy přinýst je ta kouzelná jiskra, díky který byl animák tak úžasnej. Ale Timon a Pumba byli perfektní i tady. ()

Darth_AK

Lví král je výborná pohádka. A protože tohle je hraná kopie Lvího krále, kde nejsou emoce, půlka lvů je stejná a přibyl hovnivál co válí kousek chlupu, zachraňuje to základní kostra příběhu. A ta vždy na 3* stačí. Na co psát hlášky, když je to tak otrocká kopie. PS: Beyónce zpívá výborně a ten kdo nahradil chorál při Simbově návratu za tu popovou pitominu, by měl dostat zlatou malinu za nejstupidnější rozhodnutí roku 2019. ()

Hollohlaway

Bože to je sterilní nuda. Hravost a pohádkovost je prostě pryč, fotorealističnost je tu spíš na škodu. Navíc je to v podstatě doslovná kopie, režisérská práce spočívala v čem proboha? Mauglí docela ušel, ale tohle je o třídu níž. ()

Fox85

Patřím asi mezi menšinu, ale neviděl jsem původní animovaný filmek. Ať už kvůli tomu nebo díky tomu, je to asi jedno, jsem si tenhle film docela užil ()

remy

Favreau mě tehdy naprosto odpálil svou Knihou Džunglí, takže zvědavost na jeho novou verzi Lvího krále rozhodně byla. A výsledek? Měl jsem tu výhodu, že jsem si z originálu v podstatě nic nepamatoval, takže jsem dostal nejen úžasnou animaci, ale také nový příběh a FENOMENÁLNÍ soundtrack, který si i pár dní po projekci pouštím pořád dokola. Ostatní můžou očekávat velkou dávku nostalgie v novém, technicky vypiplaném balení. Do určité míry to zbytečný film je, na druhou stranu ani věrní fanoušci by zásadně zklamaní být neměli. P.S.: Vyhněte se dabingu! ()

Melios

Nenávidím remaky Disneyho slávnych kreslených filmov. Za mňa je to iba Cashgrab s hrozným vizuálom a úplne rovnakým príbehom ,aký ma originál (hlavne nový Dumbo). A tak so išiel na nového Levieho Kráľa len s nevôľou. Originál milujem a jediný dôvod prečo som išiel do kina na novú verziu je len ten ,že som nikdy nemal tu česť ako dieťa 21. storočia si pozrieť originál keď bol v kinách. ....lenže po dopozeraní som si uvedomil jednu vec - vôbec to nedopadlo tak zle. Pokiaľ máte radi originál ,s remakom chybu nespravíte ,vizuál je pekný ( 3D hrdo neodporúčam) ,príbeh trafili.....je vidieť ,že je film smerovaný hlavne na mladšiu generáciu ,ktorá si originál neužila tak ako generácia predo mnou.....na mňa to zabralo ,ale je tu zopár výhrad - hlavne dizajn postáv a prostredie - oproti kreslenej verzii je to dosť suché ,pusté a postavy vyzerajú nevýrazne. No okrem tohto všetkého som ozaj dobre bavil a nedá sa povedať ,že by bol originál nejako týmto filmom zničený. Pokiaľ ste naozaj skalný fanúšik tak si k mojej recenzii tú 4. hviezdu pridajte ,ale pre mňa len 3* čiže 70% (či 3* ,alebo 4* už záleží len na vás ,je to presne na hrane). Btw slovenský dabing sa podaril. Ale ja stále preferujem originál. Som zvedavý ,či prerobia aj ďalšie dve pokračovania. Pre malé deti a nostalgikov ako stvorené na zabitie času. Ja som ,bohužiaľ ,už z toho vyrástol. ()

FIBO

Viděno v Cinema City s českým dabingem. Nový vizuál oproti původnímu je pěkný a působivý, ale jaksi se z něj vytratila duše. Film navzdory své dlouhé stopáži nijak nenudil. Místy jsem si nebyl jistý, jestli to, co vidím, se mi líbí nebo ne. Celkový zážitek by se dal shrnout asi tak, že film nenadchne, ale ani neurazí. Zimmerova hudba (která rozhodně není jen přešlehnutím staré verze) je opět fenomenální. Vadou na kráse bylo jen to, že spolu s českým dabingem byly předabovány ústřední písně, což dost devalvuje celkový zážitek z návštěvy kina. Počeštělý Circle of Life stejně jako celá řada písní vyznívá neforemně a hloupě. Film jako celek průměr, ale hudba ho posouvá o kousek dál. Pod čarou: Pokud by se mě někdo zeptal, která verze je lepší, určitě bych se klonil k originálu. ()

Maynard.

Ani se nedá říct, žd je to pro mě překvapení, tohle je prostě nádherne kousek. Oproti Maugímu je to ještě víc... Krásný songy, který sem si zpíval při tom, když sem na 386 pařil tuhle arkádu. To mě hodně pobavilo, že sou tyhle starý melidie nazpívaný. Už ani nevím, esi v tom kresleným filmu taky, ale myslím že nee. Malinkatá škoda, že se tady zpívá, né sice moc, ale je to dělaný jako muzikál, ale oproti novýmu Aladinoj sou tyhle písničky fakt pěkný a ten děj eště rozvíjej. Příběh, tak to už je nesmrtelná klasika, která nezestárné. Zpracování, tak to je geniállní.. Fakt nechápu, ak rejža naučil mluvit všechny ty zvířata :o). Nakonec filmu sem brečel dojetím jako malej, což se mi teda stává celkem často :o). Dalo se těch slzl vymáčknout z diváka vic, ale rejža si chtěl asi zachovat určitý dekórum... Viděl sem zatím v angličtině, jakmile to bude česky, tak věřím tomu, že přesně na tyhle filmy se budeme s Elišákem koukat až do posrání :o)) ()

sedm.1

Příběhově zde není příliš co řešit, tvůrci se tu totiž zcela vykašlali na nějaké nečekané vsuvky, či alespoň trochu odlišnější dějový vývoj, a tak se Lví král odvíjí do sebemenšího detailu přesně dle knižní předlohy, což ovšem nepovažuji v žádném případě za nějaký problém, či výtku, jako spíš upozornění, že znalí knižní předlohy nebudou v tomto ohledu absolutně ničím překvapeni, což by mohlo možná někomu i vadit a popravdě bych takového diváka i chápal, nicméně já mezi ně určitě nepatřím, neboť mě se to originální story velmi líbí, a říkám si, proč něco měnit, ale především to beru tak, že se tvůrci mohli alespoň o to více věnovat technickému zpracování filmu, a to je dámy a pánové naprosto GIGANTICKÁ PECKA, která mi i přes velká očekávání stejně vyrazila dech a jednoduše smekám, v tomto směru se totiž jedná o zcela ultimátní záležitost. Opravdu jsem si dával bacha na všechny ty animované detaily a je to vážně síla, co už dneska filmaři dokážou, vše působí až děsivě živě, ta voda, ty veškeré pohyby a gestikulace zvířat, a spousta dalších a dalších vychytávek mě doslova uchvátily a i když se tedy nejspíš jedná o zatraceně drahou záležitost, tak já to považuji za jeden z nejvýraznějších milníků kinematografie vůbec a tohoto Lvího krále jsem si tak díky tomu užil vážně na absolutní maximum. ()

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

Studio Disney oznámilo várku odsunů premiér

10.11.2023

Obě letošní hollywoodské stávky už sice skončily, ale škoda byla nenávratně napáchána a studia začínají kalkulovat, jak přeskládat premiéry svých snímků, u nichž se nestihlo dokončit natáčení, nebo… (více)

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

Hraný remake Disneyho Herkula našel režiséra

18.06.2022

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

Prequel Lvího krále nabírá obsazení

27.08.2021

Oceňovaný režisér Barry Jenkins do svého prequelu Lvího krále začíná obsazovat herce. Prvními posilami se tak stali Kelvin Harrison Jr. (Chicagský tribunál) a Aaron Pierre (The Underground Railroad).… (více)

Nová hraná Sněhurka našla představitelku

Nová hraná Sněhurka našla představitelku