13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi

Akční / Drama / Historický / Thriller / Válečný

Malta / Maroko / USA, 2016, 144 min

Bay a jeho vlastná verzia Čierneho jastraba. Dlho som čakal, kým Michael Bay natočí seriózny film a konečne som sa dočkal. Škoda, že prvá polka nemala väčšie tempo, pretože od druhej to už išlo s kopca. Inak je to čistá Bayovina. Efektné spomalovačky, drsný hoši, fajnové výbuchy a vlajúca americká zástava v tom najväčšom vetre. Veľké plus tu hraje aj hudba. Miestami ako keby tu ani nebola, ale v tých kľúčových momentoch bičuje film vpred a v závere žmýka emócie. Menej známe xsichty tiež celkom potešili, ale na druhú stranu práve v tomto ma Black Hawk Down výhodu. Obľúbené soundtracky: The Last Resort, Forgotten. 90% - 5*(14.7.2016)

Asi to není špatný film, ale osobně mě moc nebavil a z počátku jsem i uvažoval, že z kina odejdu. Hlavní postavy mi nebyly moc sympatické - strašně mi vadily ty jejich hipsterské fousy, kvůli nimž jsem je od sebe v podstatě nedokázal rozeznat. Pár momentů je tam docela silných, ale jako celek se mi tam z mé strany příliš často vkrádala značná znuděnost. Z poslední doby mě více oslovil podobně laděný film Kandahár (rovněž natočený podle skutečné události).(3.2.2016)

Amíci zase jednou sklidili bouři tam kde zaseli vítr a Michael Bay o tom natočil film. Akce je sice místy poněkud nepřehledná, není jasné kdo je kdo, kdo je kde a na čí straně vlastně ten či onen stojí, do toho se motá spousta nezúčastněných civilistů - ale divák tak má alespoň poměrně reálnou představu, jak situaci na místě museli vnímat hrdinové snímku. Nájemní žoldáci (pardon - obránci svobody a demokracie) z řad bývalých členů elitních ozbrojených složek jsou sympatičtí chlapíci a já jim celou dobu upřímně fandil. Ani patriotismu, patosu a zoufalých manželek není více než by bylo zdrávo a tak lze tuhle libyjskou jízdu s klidem doporučit nejen milovníkům válečných akčních snímků.(18.12.2016)

Trochu pridlhé a celkom na konci podľa očakávania vypuknú orgie pátosu, ale inak kvalitný zástupca žánru "zopár machrov proti horde hulákajúcich debilov". Postavy a vzťahy Bay príliš nevie, ale toto je o politike a konkrétnej vojenskej akcii a to mu ide perfektne. Akčné scény vynikajúce, aj keď sa divák miestami ťažko orientuje, kto je kto a ktorý český kaskadér s handrou na hlave patrí k dobrým a ktorý k zlým. ;-) Ale o to tu trochu aj ide, že to bol aj v skutočnosti chaos a nevedelo sa, kto je s kým. Pocit neistoty dotiahnutý do dokonalosti.(15.6.2016)

Já jsem první, kdo by po Bayovi díky jeho posraným robotům hodil nejen kamenem, ale rád i něčím mnohem větším a ničivějším, ale 13 hodin jsem mu žral. Ano, patos, ano, přehnané vlastenectví, ano, rozstřílená a polospálená americká vlajka, ano, hloupé a patetické dialogy. Ano. Ale bral jsem to. Říkal jsem si, jak jinak může Američan, notabene Bay, zpracovat takové téma bez těchto všech atributů. Potěšil David Costabile i John Krasinski. A chlapcům, kolem kterých běhá tlupa Arabů s kalachy a oni nevědí, jestli jim do zad začnou střílet nebo ne, fakt nezávidím... 80%(18.2.2016)

• - Režisér Michael Bay chtěl natáčet na kinofilm, zatímco kameraman Dion Beebe chtěl točit digitálně. Bay nakonec souhlasil s natáčením na digitální techniku vzhledem k počtu nočních scén a nabitému rozvrhu natáčení. (Cheeker)

• - Na žádost Michaela Baye se zvyšovala hlasitost filmu, aby se divák vžil více do děje a vychutnal atmosféru. (kytka.patrik)

• - Po příletu do Libye odváží z letiště Tyrone S. Woods (James Badge Dale) Jacka Da Silva (John Krasinski) na základnu. Projedou kolem vraku tanku M60 Patton. Ve filmu můžeme zahlédnout spoustu vraků libyjské armády, např. tanky T-72 nebo BTR-60. Zmíněný M60 Patton se ale ve výzbroji libyjské armády nikdy nenacházel, tudíž ve filmu nemá co dělat. (bejkovec)