13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

Akční / Drama / Historický / Thriller / Válečný

Malta / Maroko / USA, 2016, 144 min

• sullafelix

...klasicky americky propagandisticky film , vytvara z americkych vojakov hrdinov v situacii, ked by malo byt pre nich velkou hanbou , ze nechali velvyslanca v rukach rozzureneho davu, hoci ho mali chranit a to aj nasadenim vlastnych zivotov a zbabelo utiekli do bezpecia, v dosledku coho americky diplomat Christopher Stevens (†52) zomrel mucivou smrtou, ktorej predchadzala situacia že diplomata pred smrťou opakovane znasilnil miestny radikál, ktorý útočil na americkú ambasádu a následne ho fanatici mestom uvláčili na smrť! Samozrejme tieto nejzakladnejsie detaily ako sa to uz nie jedenkrat stalo, reziserovi usli ..... ich nasledne konanie bolo len pudovym počinom smerujucim k zachrane vlastneho zivota ...(30.5.2016)

Amíci zase jednou sklidili bouři tam kde zaseli vítr a Michael Bay o tom natočil film. Akce je sice místy poněkud nepřehledná, není jasné kdo je kdo, kdo je kde a na čí straně vlastně ten či onen stojí, do toho se motá spousta nezúčastněných civilistů - ale divák tak má alespoň poměrně reálnou představu, jak situaci na místě museli vnímat hrdinové snímku. Nájemní žoldáci (pardon - obránci svobody a demokracie) z řad bývalých členů elitních ozbrojených složek jsou sympatičtí chlapíci a já jim celou dobu upřímně fandil. Ani patriotismu, patosu a zoufalých manželek není více než by bylo zdrávo a tak lze tuhle libyjskou jízdu s klidem doporučit nejen milovníkům válečných akčních snímků.(18.12.2016)

Od Baya už asi nikto nič nečakal a on prišiel s dobrým akčným filmom. Hollywoodsky nablýskaným, ale takmer dorovnávajúcim európske BRAVO TWO ZERO či ŠPECIÁLNU JEDNOTKU. A podstatne lepším než LONE SURVIVOR alebo OLYMPUS HAS FALLEN. Akčným dianím pripomenie BLACK HAWK DOWN, ale nemá presah, a aj napriek tomu, že prekvapivo drží pátos i politiku na uzde, ide len o kvalitnú žánrovku...(11.9.2016)

Téměř na den přesně po dvou měsících jsem se vrátil na místo činu do kina Atlas! A je to dobrý, žádný deja vu se nekonalo, hnátu mi nikdo tentokrát nepřejel, takže jsem se mohl plně soustředit na film. Mno a po pravdě doufal jsem, že mi konečně někdo v tomhle roce naservíruje intenzivní akčňák od začátku do konce. Kdo jiný by měl být v tomhle ohledu větší zárukou jistoty než můj oblíbený akční megaloman Michael Bay? No úplně se to nepovedlo. Paradoxně tomu filmu asi škodí, že je až moc vidět jak moc na tom režisérovi záleželo a jak moc to chtěl epicky zpracovat a tak nám servíruje téměř dvě a půl hodiny dlouhý epos, jehož první hodina vás ale spolehlivě otráví pokud tedy nejste totálně zažraní do života mariňáků a nepotřebujete se o každým dozvědět jakou má manželku a kolik má dětí. Prostě ta stopáž je tu natahovaná až uměle a půlhodinu bych vystříhnul nazdar. Je to škoda, protože ruku v ruce s těmi prázdnými kecy jde i solidní budování atmosféry a příprava na hodinu druhou ve který se dostavuje to očekávaný válečný peklo. Tady už je Bay jistý v kramflecích a servíruje to co umí nejlíp megalomanskou, přehledně natočenou a navíc i příjemnou poctivě Rkovou akci, proti tomu nemám námitek. Občas nějakej ten patos, heroický hrdinství a důrazný záběr na rozstřílenou hvězdnatou vlajku na dně bazénu. No však to všichni znáte...Takže asi ukázka poctivýho řemesla, dostal jsem co jsem čekal, ale nevím no budu kverulovat, vždy lze dostat víc a mě nějak už všechny ty akční velkofilmy přes kopírák začínají připadat úplně stejný. Nejsem nespokojen, ale víc jak lepší 3* tomu nedám.65%(3.2.2016)

V podstatě nonstop military akce, která na plátně hezky vypadá a i je dostatečně intenzivní. Bohužel je to ale vlastně totéž pořád dokola a bez pořádného příběhu dvouapůlhodinový film utáhne jen málokdo a málokdy (Ridleymu Scottovi obdobný přístup v Černý jestřáb sestřelen vyšel jen tak tak). Naštěstí se ale Michael nepokoušel řešit politiku (tudíž je všechno "krásně" černobílé) a soustředil se "jen" na kvalitní žánrové řemeslo. A to mu vlastně docela vyšlo. 60 %(17.2.2016)

• - Producent Erwin Stoff sa vyjadril, že areály konzulátu a tajnej základne CIA, v ktorých prebiehalo natáčanie, boli vystavané presne podľa plánov budov, v ktorých sa tieto udalosti skutočne odohrali. (zhulo)

• - Boon (David Denman) a Tanto (Pablo Schreiber) se dívají na film Tropická bouře (2008). (Frantisek.Fu)

• - Po prvom originálnom zostrihaní bola dĺžka filmu až 4 hodiny. (MikaelSVK)