13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• Nizozemsko

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

Akční / Drama / Historický / Thriller / Válečný

Malta / Maroko / USA, 2016, 144 min

Z ústřední jednotky jsem dokázala bez váhání identifikovat akorát "Toho, co tam na začátku přijel" a Tonta, pak už jen vím, že tam byl "Ten s tím tlustým miminem" a "Zbytek". Kdyby tam po výbuchu nepoletovala ta fotka, ani bych nevěděla, kdo z nich to vlastně zemřel... Do dané problematiky nevidím, zbraně taktéž nejsou moje parketa (věřím, že tuhle stránku filmu si můj kamarád užíval mnohem více než já), je ale pravda, že oproti jiným filmům bylo zobrazení zásahů až překvapivě reálné. Žádné bezhlavé pálení do všeho, co se hýbe, naopak, místy možná až solidní riskování, ale tak chápu, že Damoklův meč ve formě vojenského soudu je nepříjemný. Chvílemi mi nový Bay připomínal "Černého jestřába", kterého až na scénu se stahující se tepnou nijak zvlášť nemusím, ale nepřetransformovalo se tam jediné auto, takže pořád dobrý.;-)(3.2.2016)

Trochu pridlhé a celkom na konci podľa očakávania vypuknú orgie pátosu, ale inak kvalitný zástupca žánru "zopár machrov proti horde hulákajúcich debilov". Postavy a vzťahy Bay príliš nevie, ale toto je o politike a konkrétnej vojenskej akcii a to mu ide perfektne. Akčné scény vynikajúce, aj keď sa divák miestami ťažko orientuje, kto je kto a ktorý český kaskadér s handrou na hlave patrí k dobrým a ktorý k zlým. ;-) Ale o to tu trochu aj ide, že to bol aj v skutočnosti chaos a nevedelo sa, kto je s kým. Pocit neistoty dotiahnutý do dokonalosti.(15.6.2016)

Jsou okamžiky, kdy v některých nestabilních částech světa nevíte, kdo je hodný, zlý a ošklivý. Lépe po kterých střílet a po kterých ne. Říká se zažitě až budou střílet oni, tak střílejte taky. Ale to někdy může být pozdě. Zajímavě pojatý film, který mi připomněl film Černý jestřáb sestřelen. Někdy spoléhat 11. Září na 17. Únor je trochu složité.(2.9.2018)

Další osobitý Míšovo výlet v režijním období mezi Transformery tentokrát hezky po vzoru loňského Eastwooda. Vše se nese ve stejném duchu jako předchozí prosluněné Bayovy filmy, tentokrát pouze bez nějakého provařenějšího obsazení, ale větším nánosem akce. Pot a krev ukázal, že tenhle akční mág umí točit i dobré filmy, 13 hodin je sice možná až přespříliš dlouhý, o to více po první třetině nářezový akčňák, který dává jasně najevo, že takhle by ho nikdo jiný nenatočil...7/10(9.6.2016)

Strhující a intenzivní podívaná,kde je Michael Bay na svém vrcholu kariéry! Call Of Duty Rules! A já dávám pětku čistší než dno oceánu. Tenhle film s absolutním nadhledem překonává všechny válečné filmy podobného ranku ( Lone Survivor, American Sniper, Jarhead). Po pomalejším úvodu Bay servíruje snad 100 minutovou impozantní, velkolepou a intenzivní válečnou vřavu, kde tahle elitní šestice brání ambasádu zuby nehty proti neodbytným "vlnám" Libyjcům! Ústřední šestice elitních mariňáků je vybrána špičkově a byť se mezi nimi nenajde žádná známější tvář, všichni hrají profesionálně a přesvědčivě, že jim divák 144 minut drží pěsti. Natočeno bezesporu úchvatně, autentičnost a temná atmosféra diváka vtáhne natolik, že má pocit, že tráví čas společně s postavami filmu. A že ty výbuchy jsou místy pořádné pecky. Potěší i řádně servírovaná brutalita, kde především ke konci lidé se slabším žaludkem budou zavírat oči, kdežto " Ti Druzí" se budou radovat a vrnět blahem. Je zde také spousta silných a zapamatovatelných momentů, které vyvolávají husí kůži a tekoucí slzy zároveň a tuším 5x jsem přes celé kino radostí sprostě zařval. Ano až tak moc mne film evokoval. Nářez jak svině hned z kraje roku a místo v topce jej nepochybně nemine. Story 7/10, Atmosféra 8/10, Gore 8/10, Vizuál 10/10, Akce 10/10, Napětí 9/10,Humor 5/10. Zábavnost 9/10. 95%. Tohle Míšo servíruj častěji, sedne ti to !!(4.2.2016)