13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• Nizozemsko

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

Akční / Drama / Historický / Thriller / Válečný

Malta / Maroko / USA, 2016, 144 min

Film vás letem světem provede libyjskými reáliemi posledních let v honosném nadpisu "podle skutečné události", načež se hned vrhnete mezi testosteronové chlapce, kteří mají připravené pro nepřítele tvrdé bicepse, pro rodinu měkké srdíčko (a pro sebe tvrdé penisy). Děj se snaží působit komplexně, ale díky extrémnímu zjednodušení se mu to vůbec nedaří. Jednou jsme v akci, pak brečíme na skypu s rodinkou, pak máme hrdinské řeči o záchraně amerických životů a nakonec se z toho patosu zblejeme od hlavy až k patě. V takto rozkouskovaném syžetu (ha!) nemáte moc šanci se s postavami ztotožnit. Akční scény jsou taktéž neosobní (což by se dalo přežit) a trochu chaotické (těžko odhadnout, kdo je vlastně v prdeli). Něco mi říká, že to celkem nebylo tak špatné a že bych tu třetí hvězdu měl z milosti dát, ale vlastně ani nevím proč... 5/10(5.6.2016)

Téměř na den přesně po dvou měsících jsem se vrátil na místo činu do kina Atlas! A je to dobrý, žádný deja vu se nekonalo, hnátu mi nikdo tentokrát nepřejel, takže jsem se mohl plně soustředit na film. Mno a po pravdě doufal jsem, že mi konečně někdo v tomhle roce naservíruje intenzivní akčňák od začátku do konce. Kdo jiný by měl být v tomhle ohledu větší zárukou jistoty než můj oblíbený akční megaloman Michael Bay? No úplně se to nepovedlo. Paradoxně tomu filmu asi škodí, že je až moc vidět jak moc na tom režisérovi záleželo a jak moc to chtěl epicky zpracovat a tak nám servíruje téměř dvě a půl hodiny dlouhý epos, jehož první hodina vás ale spolehlivě otráví pokud tedy nejste totálně zažraní do života mariňáků a nepotřebujete se o každým dozvědět jakou má manželku a kolik má dětí. Prostě ta stopáž je tu natahovaná až uměle a půlhodinu bych vystříhnul nazdar. Je to škoda, protože ruku v ruce s těmi prázdnými kecy jde i solidní budování atmosféry a příprava na hodinu druhou ve který se dostavuje to očekávaný válečný peklo. Tady už je Bay jistý v kramflecích a servíruje to co umí nejlíp megalomanskou, přehledně natočenou a navíc i příjemnou poctivě Rkovou akci, proti tomu nemám námitek. Občas nějakej ten patos, heroický hrdinství a důrazný záběr na rozstřílenou hvězdnatou vlajku na dně bazénu. No však to všichni znáte...Takže asi ukázka poctivýho řemesla, dostal jsem co jsem čekal, ale nevím no budu kverulovat, vždy lze dostat víc a mě nějak už všechny ty akční velkofilmy přes kopírák začínají připadat úplně stejný. Nejsem nespokojen, ale víc jak lepší 3* tomu nedám.65%(3.2.2016)

Jelikož v době uvedení tohohle filmu vrcholí v USA prezidentské volby mezi Clintonovou a Trumpem (aktuálně má u sázkovek Clintonová kurz na vítězství 1,3 a Trump 3,05), nelze v tom filmu nevidět dílo na zakázku, který udělal Bay pro republikánskou stranu. Důvod je ten, že Clintonová byla v době útoku v libyjském Benghází ministryní zahraničí a republikáni se na ní celý průšvih snaží hodit. Faktem nicméně je, že ten film není navzdory tomu a navzdory svýmu nižšímu rozpočtu žádnej slabej vývar, co chutná jako namočený fusky s nějakou fancy omáčkou, ale uměřená vtahující podívaná.(13.8.2016)

• tron

50 %. Ako človek mám problém s národmi, ktoré sa drbú do cudzej krajiny a začnú v nej robiť poriadky, no v skutočnosti iba rozkopú osie hniezdo a v nasledujúcich desaťročiach sa všetko to svinstvo rozletí do celého sveta a už ho nikto nemá šancu chytiť. Ako môžem držať palce takýmto zabijakom? A keď ich filmári následne ukazujú ako „milujúcich manželov a otcov“, tak to už mi pripadá až nechutné. Ako divák mám problém s Bayom; posledný jeho film, ktorý ma bavil, bol Ostrov z roku 2005. Rozmýšľam, či vôbec mám jeho nové filmy vôbec ešte pozerať alebo ich ignorovať. Ak dáme bokom tieto dva faktory (čo je dosť komplikované...), zostane solídna fuška s remeselne nakrútenými a drsnými akčnými scénami. Kým sa k nim dostaneme, ubehne dobrá hodina deja (vyplnená pokusmi o budovanie psychológie postáv a vzťahov medzi nimi, čo príliš nevychádza, nakoľko herci sú typovo dobre vybratí, ale nemajú čo hrať). Potom našťastie na mesto padne tma, začnú škrípať pneumatiky horiacich áut a komando vojakov a kancelárskych krýs zostane zabarikádované (či skôr uväznené?) v rozľahlom komplexe. Vojaci sú síce vnútri a majú výcvik a zbrane, ale „oni“ sú tam vonku, chcú ich vidieť stoj čo stoj mŕtvych a je ich strašne veľa. Potiaľto OK. Už biednejšie je to so strihom (ku koncu je hlboká noc, potom sa obzor začne trhať prvými slnečnými lúčmi, potom je ZASA noc, následne skoro denné svetlo a potom znova tma) a logikou ako na strane ozbrojencov (rafinovane si so sebou privezú autobus plný zbraní a munície a ešte rafinovanejšie ho nechajú na dostrel vojakov, aby ho tí mohli odpáliť), tak Američanov (hoci tušia, že osobné auto, ktoré na chvíľku zastavilo pred ich bránou, má za úlohu zistiť súradnice, na ktoré následne budú vypálené rakety, Američania nič neurobia s tým, aby „nešli do väzenia“, pritom predtým postrieľali asi 180 tisíc mužov a zaujalo ma tiež to, ako neustále nechávajú priblížiť sa ďalších a ďalších nepriateľov tesne k múrom základne, hoci s pár granátometmi alebo aspoň odstreľovačkami by ich odbachli do 300-metrovej vzdialenosti a do rána mohli hrať karty a piť kávu). Mimo koncového telefonovania vás tento film bohvieako emočne nezasiahne, vlastne takmer vôbec.(7.1.2017)

Amíci zase jednou sklidili bouři tam kde zaseli vítr a Michael Bay o tom natočil film. Akce je sice místy poněkud nepřehledná, není jasné kdo je kdo, kdo je kde a na čí straně vlastně ten či onen stojí, do toho se motá spousta nezúčastněných civilistů - ale divák tak má alespoň poměrně reálnou představu, jak situaci na místě museli vnímat hrdinové snímku. Nájemní žoldáci (pardon - obránci svobody a demokracie) z řad bývalých členů elitních ozbrojených složek jsou sympatičtí chlapíci a já jim celou dobu upřímně fandil. Ani patriotismu, patosu a zoufalých manželek není více než by bylo zdrávo a tak lze tuhle libyjskou jízdu s klidem doporučit nejen milovníkům válečných akčních snímků.(18.12.2016)