13 hodin: Tajní vojáci z Benghází

• USA 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (více)

Po pádu Kaddáfího režimu zřídili Američané v Libyi nejenom americkou ambasádu, ale i zpravodajskou základu CIA. Na její ochranu bylo najato šest bývalých vojáků. Tito kontraktoři tedy vytvoří po svém příjezdu na základně CIA bezpečnostní jednotku. Jack Silva, Tyrone Rone Woods, Kris Tanto Paronto, Dave Boon Benton, John Tig Tiegen a Mark Oz Geist spadají pod velení operativce CIA a velitele základny, Boba. Kontraktoři vedle úkolů souvisejících se zabezpečením základny mají také za úkol zabezpečovat schůzky členů CIA s místními lidmi a skupovat z místního trhu nebezpečné zbraně. Po několika měsících, v době připomenutí jedenáctého výročí útoku teroristů na newyorské obchodní centrum v roce 2001, přijíždí do Benghází, kde se základna nalézá, americký velvyslanec. Kontraktoři jsou přizváni k tomu, aby si prohlédli zabezpečení ambasády. Z toho, co muži na místě vidí, nejsou nikterak nadšení. Ke všemu se utajená velvyslancova návštěva stane veřejnou, když kdosi z týmu místního starosty o velvyslancově návštěvě informuje novináře. CIA dostává informaci, že v Libyi může dojít k nějakému teroristickému útoku. Jedenáctého září však na základně vypadá jako každý jiný den. To se ale změní s přicházejícím večerem. Kontraktoři se dozvídají o útoku místních teroristů na areál americké ambasády, kde právě přebývá velvyslanec, a ihned připravují záchrannou akci, kterou by podpořili obránce ambasády. Kouř z hořící budovy mají ostatně na dohled. Vysílačka nakonec přináší informaci, že obrana ambasády se dostává do složité situace a zoufale volá o pomoc. V tom, aby kontraktoři do boje zasáhli, jim však brání velitel základny, Bob. Ten je přesvědčen, že ambasádě přijdou na pomoc místní spřátelené milice. Nakonec tři z kontraktorů odmítnou Bobovy zákazy respektovat a k ambasádě vyrazí. Areál hoří a jim se z hořících trosek podaří zachránit jen několik zraněných. I když se v hořícím komplexu snaží zoufale najít velvyslance, nepodaří se jim to. Místo toho se útočníci znovu přeskupí a zahájí druhou vlnu útoku na budovu. Přeživší obránci se společně s kontraktory doslova probijí zpět na základnu CIA. Je rozhodnuto ihned se připravit na útok nepřátel na základnu. Velitel kontraktorů, Jack Silva, odmítá přijímat Bobovy rozkazy. Ostatně Bob také ve svých plánech na evakuaci základny s kontraktory příliš nepočítá. Jen několik minut po půlnoci ze svých míst zmizí místní libyjští strážci. Je jasné, že se chystá útok. Tým proto raději zhasne světla, která základnu osvětlují. Záhy kontraktoři ve svých noktovizorech (přístroj pro noční vidění) vidí útočníky, kteří obkličují základnu... (TV Prima)

Trailer 2

Gemini

Tak takhle nějak by vypadal Black Hawk Down, kdyby ho točil Michael Bay:) 13 Hours je vizuálně mocná akční jízda, která je v rámci možností realistická, a kupodivu faktograficky věrná nedávným událostem. Ačkoliv si nejsem jist, jestli hořící americká vlajka tak tklivě plavala v bazénu, ale co už, "umění si žádá svoje":) Málokdy byl chaos na bojišti - zvlášť na tom moderním - zachycen tak přehledně. Stopáž je poněkud nadsazená, ale díky ní aspoň nemáte pocit, že se díváte na akční film od Michaela Baye, ale na nějakého béčkového rutinéra, který chce vysvětlit, kdo je kdo, a proč se věci děly. Ve výsledku jsem byl velmi spokojený divák, i když jsem věděl, jak (a v jakém složení) to celé dopadne. 80% ()

Cervenak

Trochu pridlhé a celkom na konci podľa očakávania vypuknú orgie pátosu, ale inak kvalitný zástupca žánru "zopár machrov proti horde hulákajúcich debilov". Postavy a vzťahy Bay príliš nevie, ale toto je o politike a konkrétnej vojenskej akcii a to mu ide perfektne. Akčné scény vynikajúce, aj keď sa divák miestami ťažko orientuje, kto je kto a ktorý český kaskadér s handrou na hlave patrí k dobrým a ktorý k zlým. ;-) Ale o to tu trochu aj ide, že to bol aj v skutočnosti chaos a nevedelo sa, kto je s kým. Pocit neistoty dotiahnutý do dokonalosti. ()

Isherwood

Michael Bay skládá reparát a po všelijakých trailerech na začátku února servíruje první zásadní překvapení roku, byť nemám obavu o to, jak strašný hejt ten film schytá a za co. Nejde neočekávat Black Hawk Down ve verzi 2.0, ale to, že ho divák nakonec opravdu dostává, je vlastně dobře. Rozdíl je v tom, že zatímco Scott povýšil válečnou vřavu na filmařské umění, Bay ji servíruje po svém, v rámci subžánru vlastního tvůrčího ega. Berte, nebo nechte být. 15 let uplynulo jako voda a divácké vnímání se zásadně změnilo, takže pokud odrůstáte na Call of Duty (a dalších wannabe klonech), musí vás to zákonitě strhnout. Bay jde cestou nejmenšího odporu a vcelku sympaticky nalinkuje hrdiny z masa a kostí, přičemž po všech těch klišé a kýčovitých výjevech jde tak na sílu, až se na něj vlastně ani nezlobíte, protože takhle je umí jenom on. Paranoiu rozpadlého státu, kdy si nemůže cizinec být jistý ničím, nechává sálat z plátna v plné úderce a pak rozjede plnokrevnou válečnou palbu, která s malými přestávkami trvá až do konce, kdy přeživším tečou slzy a vám taky. Ta akční jízda je vlastně něco tak impozantního, v nepřehlednosti kamery a střihu zároveň vtahujícího, až zůstává rozum stát nad tím, proč to protentokrát nevadí. Je to válečná řež bez sebemenšího přesahu, ale taky bez filmařského kompromisu. V týdnu startujících prezidentských primárek si republikáni nemohli přát v kinech nic lepšího. PS: Chápu, že Michael musí hlavouny v Universalu něčím živit, ale nešla by vyjednat dohoda pěti osobních akčňáků ku jedněm Transformerům? ()

T2

Rozpočet $50miliónovTržby USA $52,853,219Tržby Celosvetovo $69,411,370Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Michael Bay ponúka svojho Čierneho jastraba a nepočína si vôbec zle, má to dravosť, napätie a niekoľko veľmi dobre natočených akčných scén, v podstate dominuje v tom v čom je doma, tak troška je ale na škodu ten miestami neprehľadní dej, hlavne pri tých útokoch na vilu veľvyslanca, kde skoro nevieme kde je zlý a dobrý, rovnako tak chýba postavám lepšia hĺba, to veru nie je Bayová šálka kávy ako po väčšinou sme si už u neho zvykli /70%/ ()

Enšpígl

Na Bayovi si velmi vážím jeho jedinečného rukopisu. Ano, Míša je velký americký patriot což je mně sympatické, problém je v tom, že pro evropské publikum můžou být některé dialogy zdlouhové a zbytečné a když ne pro euro publikum, tak pro mě určitě. Ovšem jak dojde na akci, tak to je mls nad mls, ta uvodní chaosácká byla navíc podpořena geniální hudební kompozicí. Sestřihat film od keců a máme akční velebiják, ze kterýho paradoxně nejhůř vychází současnej americkej establišment. Bay sází na klasický hrdinský military patos což mě spešl u něj nikdy nevadilo. ()

• Režisér Michael Bay chtěl natáčet na kinofilm, zatímco kameraman Dion Beebe chtěl točit digitálně. Bay nakonec souhlasil s natáčením na digitální techniku vzhledem k počtu nočních scén a nabitému rozvrhu natáčení. (Cheeker)
  • Zbraně, které má Rone (James Badge Dale), jsou puška AR-15 upravená od firmy Salient Arms International (Salient Arms International Tier One AR-15) a pistole Glock 19, taktéž upravená od Salient Arms International (Glock 19 Tier 1). Zbraně od této firmy z Las Vegass se také objevily ve filmech jako Transformers: Zánik (2014), John Wick (2014) a Práskač (2013). Kulomet, kterým Rone ostřeluje útočníky ze střechy, je M240B. Jack Silva (John Krasinski) je vybaven pistolí SIG-Sauer P226R a útočnou puškou Colt M4A1 s mířidly EOTech, laserovým označovačem AN/PEQ-15, baterkou Surefire. Tig (Dominic Fumusa) i Tanto (Pablo Schreiber) mají kulomety M249 SAW Paratrooper a útočné pušky M4A1 s mířidly EOTech, laserovými označovači AN/PEQ-15, baterkami Surefire. Tig  navíc používá granátomet Heckler & Koch HK69A1. Oz (Max Martini) i Boon (David Denman) používají bojové pušky Heckler & Koch HK417 s dvojnožkami Harris a teleskopickými puškohledem s CNVD a útočné pušky Colt M4A1 s mířidly EOTech, laserovými označovači AN/PEQ-15, baterkami Surefire. Glen Doherty (Toby Stephens) je vyzbrojen karabinou M4 Mk. 18 Mod 0 s holografickými mířidly EOTech XPS. (Maulincio)