Dobrá znamení

Velká Británie, (2019–2023), 10 h 30 min (Minutáž: 45–60 min)

Tvůrci:

Neil Gaiman

Předloha:

Neil Gaiman (kniha), Terry Pratchett (kniha)

Kamera:

Gavin Finney

Hudba:

David Arnold

David Tennant, Michael Sheen, Frances McDormand, Sam Taylor Buck, Daniel Mays, Sian Brooke, Jon Hamm, Jack Whitehall, Michael McKean, Amma Ris, Alfie Taylor (více)

Série(2) / Epizody(12)

Blíží se konec světa. Armády Dobra a Zla se shromáždily, vynořila se Atlantida, všude to vře, čtyři jezdci apokalypsy jsou připraveni vyjet. Vše se zdá být předurčeno ke svému konci. Anděl Azirafal (Michael Sheen) a démon Crowley (David Tennant) žijí na Zemi mezi smrtelníky již od Počátku a za tu dobu si na svůj životní styl zvykli, tedy zpráva o blížícím se Konci je příliš nepotěší. Kdyby jen nezašantročili nově zrozeného Antikrista, pak by možná ještě byl čas zvrátit Osud... (LenkaStr)

Michelle75

Asi vám to buď sedne, a nebo vůbec. Mě to dostalo hned po prvních minutách, jak vizuálem, ten je nádherný spolu s hudbou již v úvodních titulcích. Ale Michael Sheen a David Tennant jsou jedna z nejlepších seriálových dvojic. Vtipné, inteligetní, zábavné, taková příjemně nečekaná jednohubka. ()

Milano33

Taký dobrý seriál na odľahčenie, taká príjemná oddychovka, ktorá vám spestrí deň a zlepší náladu. Nemyslím si, že seriál sadne každému, keďže je netaktný, šialený a plné bizarností. Tiež to má vážne špecifický a svojský humor, ktorý je odvážny, ako sme u britského humoru zvyklí. V niektorých prípadoch je to aj dosť kontroverzné, keďže si rád upravuje biblické "pravdy" na svoj obraz. Good Omens je skutočne zábavou paródiou a satirou na do značnej miery skreslenú kresťanskú tematiku, provokatívne pojíma a parafrázuje Bibliu, a všetko toto parádne kĺby so sarkazmom a odľahčeným prístupom. Dynamická dvojica, ktorá pozostáva z anjela Aziraphalea a démona Crowleyho, je proste božia. Michael Sheen a David Tennant sú famózny. A o knižnú predlohu k príbehu sa postaral geniálny Neil Gaiman. ()

Elerrina

Geniální Tennant a tradičně dobrý Sheen si kradou celý seriál pro sebe. Bez jejich atypické buddy vztahovky by se jednalo jen o neúnosně natahovanou a vlastně dost přihlouplou anekdotu na téma Přichází Satan, ke které je přilepená další úplně zbytečná vyprávěcí linka s čarodějnicemi, lovci čarodějnic a knihou pitomých neomylných proroctví. Typický pratchettovský humor působí v těchhle reálných kulisách mírně rušivě, naopak finální Apokalypsa je bohužel směšná nezáměrně. Trochu to naštěstí napraví nebesko-pekelná soudní dohra, která přijde po konci světa, aneb dvojití agenti to nikdy nemají lehké. ()

Mauric

Vtipné, milé, chytré a dělající si srandu skoro ze všeho. David Tennant se do démona Crowleyho převtělil dokonale a pozorovat jeho vlnivé vykračování, procítěnou dikci a pohodovou lehkomyslnost je velké blaho. Připodělaný anděl Michaela Sheena mu zdatně sekunduje a jejich vztah funguje na jedničku. Jednotlivé scény jsou citlivě vypointované a na trapný vtip člověk čeká marně. Berlička v podobě hlasu vypravěče mi vůbec nevadila, ba naopak. Bez ní by byl děj přílišným vysvětlováním jednotlivými herci/scénami roztahaný, nebo by nebylo vysvětleno dostatek, aby divák pochopil, o co se jedná, a mohl si následující scénu řádně užít. Kniha je jednou z mých nejoblíbenějších, a tak jsem byl vůči seriálu dost skeptický. Britové ale umějí dělat věci s láskou. Určitě si seriál pustím někdy znovu. EDIT: Právě jsem si to celé pustil potřetí a stále se náramně bavil. Přidávám pátou hvězdičku. ()

Cuzan

Dva kamarádi nechtějí, aby svět skončil, protože by to byl konec i jejich vlastně věčnému přátelství. A obědů v Ritzu. Tak je třeba se spojit, i když je jeden démon a druhý anděl. Velmi vtipné a suše britské. Plné různých zábavných detailů, jako jsou jména různých postav a celkově krásná angličtina. Michael Sheen a David Tennant jsou naprosto skvělá ústřední dvojice. A archanděl Michael vypadá trochu jako David Bowie. ()

Asmodin

Parádně zajímavě zpracované. Určitě mě seriál navnadil k přečtení knižní předlohy, abych mohla porovat. Vlastně všechna zpracování Terryho Pratchetta jsou skvělá a kvalitní. Soundtrack byl taky výrazný. David Tennant se sice opakuje a pořád mi tu připadal jako v roli Doktora, ale seriál nabízí i méně známé herce a postavy a to neméně zajímavé. + Michael Sheen v roli blonďatého buclatého andílka, který podlehl obžerství a ďábel, kterého nebaví svádět na scestí, ale společně se snaží zastavit likvidaci lidstva... to stojí za shlédnutí. ()

Mo.

Uff. Vzdycky jsem si myslel, ze zpracovat Pratchetta do vizualni podoby je pri zachovani kvality nemozne (protoze ty vtipy jsou proste PODSTATNE lepsi kdyz je ctete z papiru) a tohle je zel bohu dukaz. Svet, postavy a ostatne cely koncept je samozrejme bozsky a v ramci moznosti se to povedlo prenest solidne. Bohuzel je to cele obrovsky uspechane a tomu kdo to tocil zjevne chybela vize. Vetsine momentu, kterym bych se v knize smal a povazoval je za uzasne vtipne, jsem se na obrazovce nesmal skoro vubec. Vetsina napadu, ktere by v knize byly naprosto genialni, zde pusobi jen jako promarneny potencial a jsou tak akorat na pokrceni rameny. Serial by potreboval byt minimalne dvakrat delsi, aby dobre fungoval, protoze diky brutalne osekanemu scenari nema polovina postav v podstate co hrat a na hercich je videt, ze se citi casto jako figurky v nejakem divnem loutkovem predstaveni (nejpalcivejsi je v tomto ohledu Mireille Enos a jeji War). Vsechny ostatni postavy krome ustredni dvojice angel/demon jsou naprosta bida a to vcetne, pro dej, velmi dulezitych postav. I kdyz buhvi, ono to nakonec mozna ani neni scenarem, ale strihem, ktery je i v konverzacnich scenach naprosto straslivy a nesmyslne usekavani zaberu ke konci vety je joke specielne v poslednich dvou dilech. Jakoby strihac dostal pokyn or rezisera, ze musi usetrit alespon 1-2 sekundy v kazde scene. Kapitolou samou pro sebe jsou pak vsechny dalsi remelsne chyby a nedodelky, pocinaje tim, ze polovina hercu je mluvena nekym jinym a jejich hlasy zni polovinu casu jak kdyby mluvili v male koupelne (Anathema je zdaleka nejhorsi) a konce specialnimi triky, ktere do zaberu casto vubec nesedi a je zjevne, ze je postavy "nevidi" (protoze herci hraji pred zelenym pozadim). Ve vysledku to vypada, ze pres zjevne velky rozpocet, si Amazon Original ukousl vetsi sousto, nez byl schopen spolknout. Z latky, ktera ma na platne potencial byt stejne legendarni jako Monty Python nebo prinejmensim Jistě, pane ministře, tak zbyl jen lehky nadprumer. ()

Disease

Podstatně lepší než adaptace Zeměplochy. Je vidět, že Gaiman si to ohlídal. Knihu jsem četl strašně dávno, ale ty věci, které mi tam připadaly přidané, seděly parádně. ()

Mikino00

Zábavné, nápadité, ale s poněkud slabšími dějovými linkami. Po prvních dvou dílech navíc poněkud vyprchal efekt okouzlenosti vybudovaným světem a postavami. I tak se jedná o zábavnou podívanou, která určitě stojí za pozornost, když už tak kvůli skvělému Tennantovi a Sheenovi. ()

Camus

Velmi opatrně bych Good Omens doporučil, zvláště pokud máte rádi Pratchettovi knihy a jeho styl humoru. Já zas tak moc ne a proto byl pro mě seriál spíš průměr. Skvělé je ústřední duo herců – Michaela Sheen a Davida Tenanta. Výprava je moc pěkná a triky jsou sice televizní, ale úplně v pohodě. Horší je to ale s dějem. Spousta nepotřebných odboček, prokreslování vedlejších postav, které jsou ve výsledku v ději skoro k ničemu, natahovaný děj. Na první pohled se zdá, že je ústřední dvojice hybatelem děje a trávíme s nimi spoustu času, ve výsledku se ale ukazuje, že by se vlastně celý děj odehrál skoro stejně bez jejich přičinění (a věci, na kterých v ději záleží udělají náhodou). Je to v seriálu mírně tematizováno, ale to mi ke spokojenosti fakt nestačí. Poslední díl je pak největší zklamání. Mohla to být pěkná dvacetiminutovka, místo toho je to na hodinu natáhnutý epilog. ()

simply

Good Omens je moje srdcová záležitost. Z toho důvodu jsem se seriálového zpracování celkem bála. Výsledek mě potěšil mnohem víc než jiná adaptace Neila Gaimana American goods. Takhle nějak jsem si to představovala. Ústřední duo je úžasné a táhne celý seriál, je z toho cítit britský humor a atmosféra evokující Pratchettovu Zeměplochu... ()

Ukko

Přiznávám se, jsem vinen. I když zbožňuji Gaimana a Pratchetta, knihu jsem nečetl, takže seriál šel dlouhou dobu mimo mě a jak to dopadlo? Sypu si popel na hlavu. Na dnešní dobu pomalejší tempo, digitální efekty průměrné, hudba taktéž. Co teda dělá z tohoto seriálu výborný počin? To co má každý seriál obsahovat, né kraviny kolem. V první řadě scénář. Na rovinu on občas trochu pokuckává a závěr je poměrně „klišoidní“, ale to vše odpustíte při scénách s hlavními herci. Ti jsou totiž vynikající. Prd Dicaprio s Pittem! Tennant a Sheen, ti jsou skvělé duo. Jejich scény si opravdu užíváte. Hrají velmi dobře a vlastně drží velkou část seriálu nad hladinou, nicméně i menší nebo vedlejší role jsou dobře zahrané. (herci totiž nejsou krásní a dokonalí, kteří se jen prochází po place, ale hrají – pozn. redaktora) V druhé řadě je třeba zmínit inteligentní a svižný humor. Sice se nebude válet smíchy, ale rozhodně se zasmějete. No a v třetí řadě je to srdce. To co chybí jiným mnohem vymakanějším moderním seriálům a tady je. Britský humor, vlastě i kinematografie je poměrně blízká té naší, takže milovníci britských moulů, Pythonů, Červeného trpaslíka ale i Hotelu čtvrtá hvězdy by měli být nadšeni. PS: Třetí díl je nejlepší a milovníci Sandmanovské série v něm jistě najdou jistou podobnost. ()

Zombi

První série za 4 hvězdy. Druhá série za 3 hvězdy - nechápu proč to museli vést tímhle směrem co se týče hlavních postav, celá zápletka s ukrýváním Gabriela je navíc dost chatrná, ale vynahrazuje to ústřední duo a flashbacky. ()

squawk

Když nemáte ke koukání nic lepšího, tak to jde. Jakožto dospělák nepoznamenaný nostalgií po knižní předloze naprosto nejsem cílovkou. Což by tolik nevadilo, kdyby se dětské zaměření neprojevovalo opomenutím některých dějových linií a iracionálností některých rozhodnutí. No a rozbředle utahaný poslední díl zaručí, že jste rádi, že už je pohádky konec. ()

Novom

Už od oznámení natáčení této minisérie jsem se těšil. Předchozí ataptace Pratchettovo knih byly vždy jiné, ale vždy věrně kopírovaly jeho vymyšlený svět. Dobrá znamení je má oblíbená kniha a svět v ní jsem chtěl vždy vidět i na plátně. Očekávání naštěstí nezůstává daleko za realitou. Zpracování je výborné a vyprávění odsýpá. Občas je sice zřejmé, že se nejedná o velkofilm a některé kostýmy a kulisy působí trochu levně, na druhou stranu jindy člověk ani nestíhá koukat na všechnu tu nádheru kolem. Potěšilo poměrně věrné zpracování, pár scén očividně chybí a čtyři jezdci Apokalypsy nejsou až tak moc démoničtí, jak byli v knize popsáni. Celkově hodnotím velmi pozitivně. Jen by to chtělo více pratchettovek převedených do filmové podoby. Svůj potenciál mají všechny! ()

toi-toi

Milujem Pratchetta, obdivujem Gaimana. Toto je však iba doslovný prepis knihy. Pozeral som seriál s nečitateľmi predlohy a nechápali, prišlo im to chaotické. A je to pravda. ()

holyterry

Když jsem zjistila o čem tento seriál je, měla jsem určité obavy. Vzpomněla jsem si na všechny ty filmy a seriály, které jsou o Armagedonu, vzniku světa a nebo se prostě tvůrci snažili "vykrást" nejzajímavější a nejznámější části a postavy z Bible. Většina z těchto zrůdností by měla skončit v plamenech pekelných. Naštěstí Good Omens mezi ty zrůdnosti nepatří. Good Omens je dokonce jeden z těch případů, kdy mi je líto, že nemá více epizod. Bohužel zatím nemůžu srovnat s knižní předlohou, ale doufám, že to brzy napravím. Humor a postavy jsou velice příjemné. Zápletka a dialogy jsou dobře napsané a zahrané. Herci jsou dobře vybraní. Prostě opravdu pěkně zasloužené 4 hvězdičky. ()

Bozvav

Neskutečně dobrý seriál. Naprosto dokonalá ústřední dvojice, chemie mezi nimi fungovala fantasticky. I ostatní obsazení je výborné. Přiznám se, že knihu jsem nečetla, takže nemohu posoudit, nakolik je seriál věrný předloze, ale to mi nijak nevadí, přečtu si ji dodatečně. Děj rychle odsýpá, zápletka není nijak originální, ale velmi vtipně podaná. Triky skvělé a třetí díl, který tak nějak odkrývá kapitolu lidství je úplně dokonalý. Na to, že nejsem velkým příznivcem britského humoru, tady jsem se bavila neskutečně. Vtipné, inteligentní prostě nej. Naposledy jsem se takhle bavila u Pána času právě s Davidem Tennantem. Za mne plná palba, tedy tři božské a dvě ďábelské hvězdičky. 2. řada o dost horší, více rozepsáno přímo k ní. ()

Dobrá znamení se dočkají další série

Dobrá znamení se dočkají další série

30.06.2021

Populární seriál Dobrá znamení podle knihy spisovatelů Terryho Pratchetta a Neila Gaimana se dočká druhé série. Ta vznikne pod dohledem samotného Gaimana, jenž prý s Pratchattem kdysi dávno vymyslel… (více)