Trockij (TV seriál)

Trotskiy

Životopisný / Drama

Rusko, 2017, 8x50 min

RyanOtter

Konstantin Chabenskij, Olga Sutulova, Maxim Matvejev, Jevgenij Styčkin, Orchan Abulov, Michail Porečenkov, Sergej Bezrukov, Sergej Garmaš, Viktorija Poltorak, Sergej Sosnovskij, Arťom Bystrov, Kirill Pirogov, Vilma Kutavičjutě, Alina Korol, Anastasija Meskova, Alexandra Marejeva, Michail Jelisejev, Kirill Zajcev, Andrej Zibrov, Vitalij Kovalenko, Denis Siňavskij, Denis Pjanov, Nikolaj Kačura, Anton Chabarov, Vadim Skvirskij, Andrej Feskov, Igor Černevič, Andrej Astrachancev, Alexej Mancygin, Varvara Ščerbakova, Jurij Gercman, Dmitrij Averin, Andrej Blagoslovenskij, Vladimir Matvejev, Helga Filippova, Dmitrij Bykovskij-Romašov, Pjotr Žuravljov, Konstantin Šelestun, Andrej Gulněv, Andrej Averkov, Naděžda Šumilova, Jakov Šamšin, Sergej Treběsov, Marjana Kirsanova, Dmitrij Vorobjov, Alexandr Alexejev, Sergej Umanov, Anton Momot, Dmitrij Lebeděv, Andrej Vergelis, Andrej Smelov, Leonid Voron, Konstantin Gajocho, Alexandr Bargman, Vitalij Kononov, Sergej Vasiljev, Ljubov Makejeva, Marija Skuratova, Vladimir Černyšov, Artur Charitoněnko, Andrius Paulavičius, Anatolij Konďubov, Nikita Davydov, Vasilij Ignatič, Nikolaj Jakovlev, Oleg Korpačev, Erik Kenija, Michail Sidaš, Artur Fedynko, Boris Chasanov, Dmitrij Karpov, Andrej Papanin, Nikolaj Danilov, Vladimir Lysenko, Leonid Paranin, Eduard Cenzor, Jekatěrina Belova, Spartak Kondaurov, Maxim Krupskij, Romuald Makarenko, Michail Kasapov, Alexej Jevsjukov, Jegor Kelli, Sergej Liňkov, Alexandr Rjazancev, Daniil Šigapov, Jevgenij Karpov

Intelektuální super socialista v akci ! Po prvních dvou dílech jsem to chtěl vypnout, ale pak se to rozběhlo a nasadilo to kvalitu o laťku výš. K závěrečným titulkám by se hodil song víc dobový, ten nářez se dobře poslouchá, ale k tomuhle tipu seriálu se vůbec nehodí. Herec v hlavní roli je skvělej. Stejně tak prsa Frídy. Akorát nevím, proč je ukazovala někomu s vadou zraku a bez brejlí ! Možná bych dal i 5*, kdyby to nebylo o takovým hovadu.(3.9.2020)

Ooooo, tak toto bola lahôdka. Po každom diele som sa šiel presvedčiť, či to naozaj natočili Rusi. Kde začať? Seriál sa odohráva vo viacerých historických etapách. Hlavná je zasadená do Mexika, do miesta vyhnanstva Leva Trockého v roku 1940. Ostatné dejové linky retrospektívne ukazujú čriepky života z histórie Ruska. Ruskí tvorcovia si dali záležať na vernom stvárnení historických postáv a tak keď pred sebou vidíte na obrazovke Lenina, Gorkého, Kameneva, Zinovjeva, Kerenského, ruského cára, Siegmunda Freuda, ale hlavne Fridu Kahlo tak si pripadáte ako v reálnej histórii. Občas som si musel otvoriť nejaké knihy alebo nájsť si články na internete, aby som si osviežil historické súvislosti. Kto bol Lev Trockij? Málokto už teraz vie, že to mal byť práve on, ktorý mal prevziať sovietske Rusko do svojich rúk po smrti Lenina. Nestalo sa tak hlavne po intrigách Stalina. Stalin bol ten, čo sa snažil najviac zbaviť sa Trockého nadobro. Stalin bol ten, na príkaz ktorého Trockij skončil tak, ako skončil. Človeku tým pádom hneď príde na um alternatívny vývoj histórie Ruska, ako by to vyzeralo s Ruskom, keby sa k moci dostal Trockij a nie krvavý Stalin. No moja odpoveď je vcelku jednoduchá. Rusko by písalo tak či onak svoje krvavé dejiny aj pod vedením Trockého. Trockij totiž nebol žiaden baránok. Trockij bol strojcom červeného teroru, hlavne v radách Červenej armády. Trockij takisto neváhal svojich odporcov sprosto a bez súdu likvidovať. ...... Seriál bol výborne zvládnutý po scenáristickej stránke (vôbec nevadili skoky v retrospektívach), nádherná kamera, skvelá výprava, a dobre padnúca hudba. Úžasné herecké výkony hlavného predstaviteľ Konstantina Chabenského (a jeho "rrrrrrrevaľucija") a Vladimira Iľjiča .... My starší poznáme tých pár historických záberov Lenina a tu sa Lenin plasticky zobrazuje v podaní Jevegnija Styčkina. Najslabšie (podľa mňa) bol herecky zobrazený súdruh Koba Stalin. Škoda, že tvorcovia nevenovali viac času práve VOSR a hlavne vyvraždeniu celej cárskej rodiny. Aj napriek tomu hodnotím tento seriál veľmi vysoko, hlavne kvôli priblíženiu divokých krvavých červených rokov tesne pred a po revolúcii. *****(25.9.2020)

som velmi pozitivne prekvapeny a dovolujem si skromne tvrdit, ze ide o perlu nielen ruskej, ale i svetovej serialovej tvorby. zivot trockeho a spolu s nim aj dej ruskej revolucie a obcianskej vojny je spracovany takmer dokonale. ak sa povznesieme nad urcite detaily v historickych nepresnostiach, kedze ide o autorsky zamer z dovodu dramatizacie. herci i stvarnenie postav su na svetovej urovni. fantasticky vykon chabenskeho v hlavnej roli. a nielen jeho. lenin, stalin, mikulas II, tuchacevskij , freud ci gorkij akoby svojim historickym predloham z oka vypadli. bolestivo tragicka postava nikolaja markina, o bozskej fride kahlo ani nehovoriac. dialogy filozoficky hlboke i bodavo zrozumitelne zaroven. trockij tu nie je ziadnym hrdinom. ale casto nekompromisnym bezcitnym ideologickym maniakom, ktory prehral len pre to, lebo ini boli silnejsi a sofistikovanejsi. serial vtiahne, uputa, vlezie pod kozu. a najma nadherne zobrazuje, akym bezkonkurencne desivym a vrazednym svinstvom je komunizmus.(6.1.2019)

Hlavně je třeba říct: scény, kde se Lev řítí v nereálně velké lokomotivě s rudou hvězdou kodrcající se na přídi a vypadá jako Darth Vader, jsou skvělé. A spousta dalších věcí je skvělých. A spousta je průměrných. A spousta je problematických, nejistých a interpretuj-si-po-svém-ých. Můj největší problém bylo vyobrazení Lenina, Stalina a pominutí všech kroků, kteří Bolševici udělali, aby uzmuli moc jen pro sebe a ukradli si tak celou revoluci. To je největší přešlap proti věrné dramatické adaptaci této části historie (myslím, že hodně, hodně důležité historie). První díl bych hodnotil bez váhání za 5*, protože je to slušnej kofein přímo do žil.(9.1.2019)

Neuveritelna pecka, tohle jsem fakt necekal. Nebudu tady resit, do jake miry se serial drzi reality, protoze se nepovazuji za znalce. Majstrstyk, u ktereho jsem se nenudil ani vterinu. Misty dokonce az hororove prvky. Herci vynikajici, Chabenskij predvadi vykon hodny Mistru. Hudba paradni, kamera, strih, vyprava ... vsechno na nejvyssi urovni. Klobouk dolu!(6.9.2020)