Princip slasti (TV seriál)

• Polsko

Zasada przyjemności

Krimi / Drama / Thriller

Česko / Polsko / Ukrajina, 2019, 9 h 20 min (Minutáž: 54–57 min)

Maciej Maciejewski

Małgorzata Buczkowska, Karel Roden, Sergej Strelnikov, Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Marek Taclík, Martin Finger, Lucie Zedníčková, Robert Mikluš, Martin Pechlát, Jan Vlasák, Robert Gonera, Stipe Erceg, Josefína Krycnerová, Michal Dalecký, Markéta Krejčová, Dawid Czupryński, Mirosław Baka, Urszula Grabowska, Piotr Machalica, Magdalena Boczarska, Miroslaw Haniszewski, Piotr Gąsowski, Dorota Segda, Dmitriy Oleshko, Stanislav Boklan, Natalija Vasko, Redbad Klynstra, Marcin Tyrol, Artem Manuilov, Magdalena Pociecha, Nastia Czudnaja, Yaroslav Rebrij, Oleg Vadiula, Andrzej Niemyt, Julia Wieniawa-Narkiewicz, Konrad Szymański, Vanda Konečná Károlyi, Petr Franěk, Gustav Bubník, Paweł Pogorzałek, Piotr Miazga, Mirosław Pisarek, Izabela Jarosińska, Vadim Nabokov, Aleksandr Taran, Łukasz Osik, Anna Sitarska, Marta Dancingerová, Filip Březina, Darja Plachtij, Veronika Jeníková, Otto Rošetzký, Kateřina Brožová, Dominika Býmová, Martin Zahálka, Marcela Holubcová, Aleš Bílík, Vadim Lyalko, Alyona Ilyenko, Vladimir Minyaylo, Robin Doležal, Zuzana Fialová, Dorota Kamińska, Petr Volek, Maria Gładkowska, Vojtěch Hrabák, Petr Lněnička, Ondřej Malý, Ondřej Veselý, Henrieta Hornáčková, Paulina Kowalska, Daniela Šišková, Vít Roleček, Michał Michalak, Piotr Pacak, Michal Balcar, Roman Mrázik, Martyna Kowalik, Dawid Pokusa, Kaja Drzewiecka, Eva Leinweberová, Radim Madeja, Dariusz Staśkiewicz, Weronika Jaskółka, Sławomir Popek, Denisa Barešová, Dariusz Siastacz, Veronika Lapková, Michał Włodarczyk, Lenka Andelová, Luboš Veselý, Jitka Sedláčková, Sławomir Sidwa, Piotr Seweryński, Bartosz Bednarski, Paweł Ferens, Jakub Ziółkowski, Wojciech Kalita, Maciej Kubica, Artur Mikołajewski, Paweł Iwanicki, Sławomir Doliniec, Jakub Wieczorek, Józef Stefański, Nico Rogner, Anna Böttcher, Dorota Zięciowska, Julia Krynke, Paweł Tucholski, Maria Sobocińska, Zuzanna Modej

Věčná škoda. Bavilo mě to dost cca od třetího dílu, ale bál jsem se, aby to tvůrci v poslední části nepokazili. Bohužel se stalo. Zkratkovité, nelogické zakončení, s důležitým zvratem, který měl přijít mnohem dřív. Mezi otevřeným a nedomyšleným koncem je bohužel rozdíl. Jinak tempo bylo příliš pomalé a bez některých osobních peripetií vyšetřovatelů bychom se opravdu obešli. Nejlepší byla hudba Michała Lorence, jehož kompozice jsem od doby, co přestal spolupracovat s Vladimírem Michálkem, neměl možnost slyšet. PS plácnout seriálu jako celku dvě hvězdy a hodnotit tak dojem je vážně dost nesmyslné, když už tady máme možnost hodnocení po epizodách, že?(14.1.2020)

• Psycho.R

Princip slasti se tvářil jako ambiciózní mezinárodní projekt. Ovšem jakmile odejde pocit z první signální, začne pod pokličkou bublat nuda, nelogičnost a v mnohém i zbytečnost. Do hodnocení jsem nezahrnul dabing, který byl sice vtipný sám o sobě, když se čeští herci museli namlouvat znovu a vypadá to, že podle pohybu úst říkají něco zcela jiného. Myslím, že daleko větších kritik by se seriál dočkal od diváků v titulkové verzi, protože do prime time na ČT by se nehodila. Shlédnout jde na iVysílání ČT, ale vtipně mi zněla i přehrávaná drsnost hrdinky v polštině, tak jsem si dal dabing, abych se bavil celou dobu. Co však hodnotit musím, to je příšerná utahanost, o kterou se nám postaral režisér tím, že se dlouhými záběry na postavy snaží hudbou vykreslit jejich charakter, ale nefunguje to. Postavy jsou ploché (snad s výjimkou Karla Rodena, který mírné vyčnívá). Námět zněl sice dobře, ale polský tým režie/scénář se postaral o to, aby se padesát minut nestalo téměř nic a pak lehký posun, který bývá u detektivek/thrillerů cca. po pěti až deseti minutách. Kdyby nechali režii třeba Jiřímu Strachovi a deset dílů se zredukovalo na pět, mohla by to být pecka. Takhle se nudíme, nesouzníme s nelogicky se chovajícími postavami, v posledním díle se dočkáme asi pětkrát deus ex machina... Takhle by to nešlo. Ps. Pokud někdo ujíždí na kozách, tak nevím, jestli je to polská kvóta, ale v každém díle se dočkáte soulože či ňader.(3.1.2020)

• Necrotongue

Viděl jsem Pustinu a byl jsem skoro až nadšený, takže jsem se na tuto koprodukční záležitost těšil a celkem logicky jsem tvrdě narazil. Seriál se až děsivě vlekl, vyšetřování neustále stagnovalo a tvůrci absolutně selhávali v pokusech přiblížit mi osobní život jednotlivých postav. Zároveň mi chyběla atmosféra, napětí i akce, což je podle mého názoru u krimi/ thrilleru podstatný problém. Vyšetřovatelé se sice v desátém dílu dobrali výsledku, ten mi byl ale dokonale ukradený, protože jsem si k sérii za celou dobu nevytvořil vůbec žádný vztah, jsem jen rád, že už je to za mnou.(14.1.2020)

Mě to vcelku bavilo, i když trvalo delší dobu, než jsem přivykl rozvětvenému způsobu vyprávění. Je jasné, že inspirace byla sebraná někde na mostě tam na severu, ale dá se odpustit, protože tvůrci rozhodně nejsou první, kdo by se nesnažili sklouznout se na vlně popularity tohoto dánského seriálu. Druhá výtka směřuje k dost uspěchanému konci a nevysvětlení hned několika vedlejších motivů. Pochvalu zase zaslouží veskrze sympatická trojice vyšetřovatelů, dobrá atmoška i přepínání mezi Polskem, ČR a Ukrajinou. A pochvalu zaslouží i titulní song ....(17.12.2019)

1/10 Další seriál, který je výkladní skříní koproducentských zemí, to jsou ty krásy hlavních měst, oblíbení herci, pláž a vražda. Za nás je to samozřejmě líbezný výhled na Národní divadlo a v jednom luxusním bytě na nábřeží Geislerka v župánku, k tomu opelichaný Roden a PR na Divadlo Radka Brzobohatého. Nikam jsme se neposunuli za těch 15 let, záběry z tohoto seriálu a ze staršího koprodukčního filmu Sklapni a zastřel mě jsou téměř identické.(27.11.2019)

• - Reálný děj filmového příběhu trvá 10 dní. (Duoscop)

• - Dvě hlavní kamery pracující v rozlišení 8K natočily většinu záběrů seriálu, 3 další kamery, včetně podvodní, pak vypomáhaly při snímání nejobtížnějších filmových scén a byly doplněny o 1 dron. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (Duoscop)

• - K dispozici bylo 60 kaskadérů ze zemí zapojených do natáčení. (Duoscop)