Princip slasti

(TV seriál)
  • Polsko Zasada przyjemności
Krimi / Drama / Thriller
Česko / Polsko / Ukrajina, 2019, 9 h 20 min (Minutáž: 54–57 min)

Maciej Maciejewski

Małgorzata Buczkowska, Karel Roden, Sergej Strelnikov, Aňa Geislerová, Kryštof Hádek, Marek Taclík, Martin Finger, Lucie Zedníčková, (více)

Epizody(10)

Desetidílná kriminální minisérie je dalším mezinárodním koprodukčním projektem České televize, která tentokrát spojila síly s Polskem a Ukrajinou. Na moři nedaleko pláže v ukrajinské Oděse se objeví loďka unášená vlnami. Uvnitř objeví dva plavci nahé zmrzačené tělo mladé ženy s uťatou paží. Ve stejný den je na nábřeží Visly ve Varšavě přivolána policie k záhadnému napadení a objeví v kufru opuštěného auta useknutou ženskou paži. Další dramatický nález učiní herci pražského divadla během představení přímo na jevišti, když v tašce přímo na scéně najdou uťatou paži mladé ženy. Tři lidské ostatky ve třech evropských městech a trojice vyšetřovatelů z Česka, Polska a Ukrajiny v podání Karla Rodena, Malgorzaty Buczkowské a Sergieje Strelnikowa rozjíždějí rozsáhlé mezinárodní pátrání. K odhalení pravdy budou ale potřebovat mnohem více odvahy a odhodlání, než si původně mysleli. (Česká televize)

Malarkey

Česká televize dlouhou dobu dopředu lákala na mega evropskou kolaboraci mezi Čechy, Poláky a Ukrajinci a nevím, jak na ostatní, ale na mě to působilo epicky. Stejně tak to potvrzoval i český herecký oddíl, který byl tím lepším, co naše země může nabídnout. Výsledek je ale v tomto případě výrazně neuspokojující. Měl jsem obrovský problém s českým dabingem. Problém byl hlavně v tom, že dabuje všechno a všechny a tak to vypadá strašně hloupě, nelogicky a uměle. Tady prostě někdo myslel, že když to bude celé v češtině, tak na to budou koukat i zapadlí vlastenci z posledních vsí, kam ještě nepřišel digitální signál. Jenže ono to takhle úplně nefunguje. Po druhém díle jsem na to neměl nervy a náhodou na internetu objevil, že Česká televize nabízí ještě druhou variantu s původním znění. Neváhal jsem. V tu ránu už to se seriálem vypadalo líp. Dokonce jsem si začal zvykat i na tu mega protivnou Polku, u které se mi na ní díl za dílem názor lepšil. Jenže zajímavý námět spolupráce tří zemí ztroskotal na námětu. Prostě nebyl dostatečně nosný a zajímavý natolik, aby si zasloužil podobný seriál. Škoda, mohlo to být zajímavé a takhle to skončilo na absolutní průměrnosti. ()

xxmartinxx

Dojem po dvou epizodách: Dá se samozřejmě začít a skončit s tím, že se na to nedá koukat kvůli příšernému dabingu, který jednak absolutně nepasuje do pusy, jednak je typově úplně mimo a jednak nedává smysl (když se sejde ukrajinský a český tým a všichni spolu mluví plynulou češtinou, nejde než se smát). Ale míření na méně inteligentní publikum v dramatické tvorbě je dlouhodobá strategie České televize, tak se tomu asi nejde divit - snad jen se jde divit, že tak zjevně drahý seriál má dabing jak odpolední dokument na Barrandově. (Dodatek: Ne, že to je na iVysílání bez dabingu, není omluva, nestačí to a je ještě smutnější, že je plně namixovaný originál, který uvidí zlomek lidí.) I odhlédnuto od tohohle je to ale slabota. Jabłoński si získal zjevně bohaté prostředky, takže si dává pozor, aby byly dobře vidět. když se kamera může hýbat, hýbe se. Když může vyletět do vzduchu, vyletí. Když může být někde nějaký odraz,t ak tam je. Že televize už je dávno někde jinde a už se dá o režii i přemýšlet, nejen oslňovat, je mimo svět tohohle seriálu. Ostatně první věc, co divák uvidí, jsou prsa hlavní hrdinky. Hromada detektivních klišé je moc velká na to, aby to šlo brát vážně, ale ne dost, aby šlo přímo o funkční neonoir. Nakonec je to typický ČT katův šleh, který byl upatlán z nejdražších surovin. Tím nepatřičněji působí. ()

Zazie

Plusy: slušná atmosféra, skvostná hudba. Mínusy: příliš mnoho postav, roztříštěnost, nepřehlednost, spousta hluchých/vycpávkových scén, jalové dialogy. Konec nehodnotím, protože s konci u kriminálek mívám pravidelně problém. Co mě ale dojalo, když Marie začala konečně vysvětlovat, co to je ten princip slasti, Viktorovi zazvonil telefon a už se k tomu nevrátili. ()

NinadeL

1/10 Další seriál, který je výkladní skříní koproducentských zemí, to jsou ty krásy hlavních měst, oblíbení herci, pláž a vražda. Za nás je to samozřejmě líbezný výhled na Národní divadlo a v jednom luxusním bytě na nábřeží Geislerka v župánku, k tomu opelichaný Roden a PR na Divadlo Radka Brzobohatého. Nikam jsme se neposunuli za těch 15 let, záběry z tohoto seriálu a ze staršího koprodukčního filmu Sklapni a zastřel mě jsou téměř identické. ()

Tosim

Věčná škoda. Bavilo mě to dost cca od třetího dílu, ale bál jsem se, aby to tvůrci v poslední části nepokazili. Bohužel se stalo. Zkratkovité, nelogické zakončení, s důležitým zvratem, který měl přijít mnohem dřív. Mezi otevřeným a nedomyšleným koncem je bohužel rozdíl. Jinak tempo bylo příliš pomalé a bez některých osobních peripetií vyšetřovatelů bychom se opravdu obešli. Nejlepší byla hudba Michała Lorence, jehož kompozice jsem od doby, co přestal spolupracovat s Vladimírem Michálkem, neměl možnost slyšet. PS plácnout seriálu jako celku dvě hvězdy a hodnotit tak dojem je vážně dost nesmyslné, když už tady máme možnost hodnocení po epizodách, že? ()

• K dispozici bylo 60 kaskadérů ze zemí zapojených do natáčení. (Duoscop)
  • Dvě hlavní kamery pracující v rozlišení 8K natočily většinu záběrů seriálu, 3 další kamery, včetně podvodní, pak vypomáhaly při snímání nejobtížnějších filmových scén a byly doplněny o 1 dron. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (Duoscop)
  • Karel Roden hrál se slavnou pistolí CZ, kterou denně dovážel hlavní zbrojmistr z továrny vyrábějící tuto legendární zbraň. [Zdroj: ceskatelevize.cz] (Duoscop)