Velká filmová loupež

• Slovensko Velká filmová loupež (více)
Československo, 1986, 77 min

Scénář:

Oldřich Lipský

Kamera:

Emil Sirotek

Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Jaroslav Moučka, Jiří Němeček, Karel Heřmánek, Ladislav Gerendáš, Zdeněk Srstka, Dagmar Havlová, Vladimír Hrabánek, Otakar Vávra (více)

Protagonisty jsou komici Oldřich Kaiser a Jiří Lábus, kteří mají na výstavě převzít cenu japonské televize. Současně se pětice gangsterů chce zmocnit převratného vynálezu profesora Suzukiho – superholografu, jímž je možné vyjmout kohokoliv z televizní obrazovky a přenést do reality, a také naopak. (Filmbox)

Spinosaurus

Co to je proboha? Takovouhle filmovou anomálii jsem ještě neviděl. A těch herců! Vtipné scény tam byly, ale míň než jsem očekával, ale Kaiserovy imitace mě prostě dostaly. Celkově tedy dávám tři hvězdy. Dvě za film a jedna za Otíka. ()

zahadna

Komédia plná omylov, prevlekov a prechmatov...režisér Oldřich Lipský nestihol túto komédiu dokončiť, možno by dopadla inak... ()

Willy Kufalt

Velká filmová slabota. Hodně překombinované bez ladu a skladu včetně vyloženě trapných momentů. Příšerné šaškování dvojky Kaiser & Lábus a spousta hvězdných herců, kteří se zúčastnili natáčení, aby udělali publikum, zakývali do kamery nebo řekli jednu větu. Tak už to u podobných zakázkových filmů k výročí kinematografie, prvního kina, Barrandovu atd. bylo, dnes už je stěží uvěřitelné, že řada těchto snímků nevznikla jenom pro televizi, ale normálně s účelem promítání do kin. Tenhle snímek stojí o něco výš od předchozích obdobných titulů jen díky tomu, že polovinu filmu nepředstavují jen střihové ukázky ze starších filmů, ale odkazy na ony filmy proběhly originálnějším způsobem. Některé narážky a parodie na různé čs. filmy jsou zábavné (za všechny jmenuju Vlado Müllera parodujícího svého kaprála Hoferika z filmu Signum laudis), stejně tak vtipný zemědělský dabing Kristiána a ocenil jsem v pozadí záběry na tehdejší filmovou pražskou výstavu roku 1986 s mnoha známými kostýmy a rekvizity. Jako celek to i díky hlavní dvojce trochu připomíná pořad Možná přijde i kouzelník, který se v té době díl od dílu posouval od tradiční TV estrády k tematicky sevřenějším večerům. S odstupem času zde možná víc zaujme dokumentární hodnota, než humor. Renomovaní tvůrci komediálního žánru Oldřich Lipský a Zdeněk Podskalský už zde doslova mleli z posledního a ani jejich spojení tyhle nedostatky nedokázalo nahradit, spíše naopak. 50% ()

Šandík

Kde se stala chyba? Asi nebudu daleko od pravdy, když za hlavního strůjce tohoto velkého filmového blábolu označím tehdy už naprosto nesoudného a těžce senilního Zdeňka Podstalského... Ale věřím tomu, že jemu se tahle "taškařice" opravdu líbila... ()

honajz

Škoda, že Lipský během natáčení zemřel. Na filmu je ten šev velmi vidět. Lipský měl pravděpodobně velmi dobře promyšleno, co chce točit a jak - celý úvod a některé scény jsou toho dokonalým příkladem včetně výpravy a kamery, dokonce je poznat náznaky linie a děje, jaký měl Lipský původně v úmyslu. Jenže rutinér televizní zábavy, který nikdy nepřekročil stín revue, Zdeněk Podskalský, Jen dokázal, že na Lipského prostě neměl. Chytrou strukturu vyprávění a hlášek zcela rozbořil a udělal z toho to jediné, co uměl, a navíc nijak obzvlášť dobře - revue. Je to škoda - celý film skutečně mohl být dokonalou poctou českým hercům a herečkám se spoustou vtipných replik a hlášek, ale chtělo to prostě Režiséra, ne rutinéra TV zábavy. Tohle byla práce třeba pro Schulhoffa, v té době ještě dobrého Víta Olmera, Ladislava Smoljaka, Jiřího Menzela... škoda. ()

Othello

Ukázkový příklad uvláčenosti a únavnosti normalizačního estrádního humoru. Plus k tomu ještě takové to slizké české poplácávání po zádech, brr. Někoho by pak mohlo překvapit, že se jedná o předchůdce, v současnosti tolik oblíbených, filmů postavených na popkulturních odkazech. ()

Ištván87

Moje původní hodnocení muselo jít dolů poté, co jsem ten film nedávno znovu viděl celý... Ty odkazy na české filmy jsou skvělé, rukopis Zdeňka Podskalského, který se projektu ujal po smrti Oldřicha Lipského, je tu zcela patrný a herci moc pěkně přehrávají. Co mi ovšem pilo krev, to byla absence jakéhokoliv náznaku příběhu, neskutečně trapný humor (někdy i v případě těch odkazů) a jakýsi zvláštní tvůrčí záměr (nevím jestli jsem ho jen nepochopil, nebo jestli žádný nebyl), při němž Oldřich Kaiser v roli veksláka nejen že neustále měnil hlas (ne při přeskakování z Oldřicha Kaisera na veksláka, jen ten vekslák mluvil pořád jinak), ale navíc mluvil ještě několik dalších herců (Lukáš Vaculík, Michal Suchánek)... Co to mělo znamenat, to nevím... Nicméně mě po letech ten film dost zklamal... Ovšem za to hafo odkazů na jiné filmy (Vrchní, prchni, Rozmarné léto, Jáchyme, hoď ho do stoje, Upír z Feratu, Signum Laudis atd. atd.) dám ty dvě hvězdy... Některé odkazy byly fajn ("Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.") ()

duklak2

Velká nuda. Tady Vás nic bavit nebude. Mě osobně se na filmu nelíbilo skoro nic. Je třeba dodat, že jsem necítil z hereckých výkonů žádnou snahu pokusit se snímek zlepšit. Velké zklamání, ale "odpad" nedám:) ()

Morholt

Jako malej jsem měl tenhle film strašně rád a zejména zjevení husitů mě fascinovalo. Že se jedná o hovadinu jsem si připustil až mnohem později, ale přesto třeba Kaiserova školně převlíkací scéna je nezapomenutelná. 20 nostalgických plus deset za to minimum povedených gagů. 30% ()

BoPo

Blížil sa koniec režimu a aj života dnes kultového režiséra, ktorý má na konte filmy ako napríklad Limonádový Joe aneb Koňská opera, „Čtyři vraždy stačí, drahoušku“, Jáchyme, hoď ho do stroje!, „Marečku, podejte mi pero!“, Adéla ještě nevečeřela. Paskvil, ktorý roztočil Lipský a dokončil Podskalský. Kaiser a Lábus tu zmäteno pobehujú a získavajú know-how k svojej neskoršej Ruskej rulete. Zbytočné mrhanie talentom a filmovým materiálom. ()

corpsy

Ak sa skombinujú Lábus s Kaiserom, tak sa môžte tešiť na dobrú komediálnu zábavu. Aj keď zrovna nie na tú najlepšiu. ()

Kryton

No nebýt dua Kaiser - Lábus tak toho vtipu je tam jako šafránu. Dobrý nápad , který se někde ztratil v záplavě "hvězd". ()

ivishka

Jak řekla paní Stella Zázvorková - v našich filmech je množné už všechno.. tak s tím plně souhlasím...Úplné zatracení si to nezaslouží pouze díky skopičinám Lábuse a Kaisera na kterých stojí celý film... Co mě pobavilo kromě těch dvou bylo mini autíčko z kterého lezlo asi 20 českých herců včetně Růžičkové a jejího syna :-D. Ale naopak mě velmi rozčílilo nadabování Oldřicha Nového v Hotelu Modrá Hvězda. Velice podprůměrná komedie. ()

Sandiego

Slabé dvě hvězdičky. Děj je zmatený a nudný (hlavně při sáhodlouhém přijíždění hostů, scéna s miniautem byla naprostý extrém) a připadá mi, jako by tento film vznikl naprostou improvizací v kulisách výstavy. Jedině několik scén s Kaiserem a Lábusem a filmových parodií nedělá z tohoto filmu naprostý brak. A také mě děsí ty peníze, co se za tuhle blbost musely vyhodit a kolik by podobná slátanina stála dnes. ()

blackrain

Drahý kolego, Enšpígle, to jsme se na té filmové výstavě museli několikrát minout, protože já tam byla také. Stála jsem s maminkou mezi lidmi, akorát mi bylo úplně fuk, že se tam něco točí, protože mi tenkrát byly pouhé čtyři roky a lákal mě golem a ponorka s plachetnicí. Byla jsem z té výstavy unešená, prostě v sedmém nebi a celou cestu domů jsem mamče povídala o tom, co jsem viděla. Teď k filmu, opravdu skoro za nic nestojí. Je to jen obrovská reklama s populárními herci na filmovou výstavu. Kaiser s Lábusem nezklamali. ()