Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Série(2) / Epizody(16)

FrankSusta

Tady je otázkou, jak to říct... na jednu stranu naprosto opulentní a téměř dokonalé filmové dílko co se technické strany týče, ale na stranu druhou to jde totálně mimo mě už z toho důvodu, že mi to jaksi kazí ten velkolepý trojitý filmový zážitek v podání původní trilogie, která mě chytla a nepustila.Ale zde... tady jde o to, že jsem do toho šel už s tím, že to bude něco špatného/zbytečného, co si neužiji a zkrátka to bude jen pro prachy dělané pokračování a mrvení úžasného světa. Za to, že toto se nestalo, rozhodně přidávám jednu hvězdu. Protože tvůrci si vskutku dali záležet, aby to nebyla laciná podívaná (titul nejdražšího seriálu mluví za vše), s krásnou kamerou (když to tedy situace dovolí), pompézní výpravou, uvěřitelným makeupem a poctivými kostýmy. A na seriál (ke všemu od Amazonu) povedenými efekty. Na stranu druhou mi tu strašně vadí to, že to jde jakousi dospělejší cestou... tím mám na ymsli celkový rating, který povoluje do seriálu (obzvlášť v této extrémně zaostřené době) dávat kupříkladu useklé hlavy nabodlé na kůl, či v LOTR nezvyklé lekačky (i na skřety nezvyklé). Do toho všeho mi tu chybí ty krásné scény, které z trilogie dělali tu velkolepou 11ti hodinovou podívanou, které byli sic natahované, tak ve své podstatě krásné. Tadyto natahované je, ale zcela zbytečným způsobem, ze kterého ten příjemný pocit jaksi nevyzařuje. A do toho všeho tam mají takový strašně kýčovitý humor, který z toho má tvořit něco lidštějšího, ale jen to víc tlačí na pilu. A takovýchto nedostatků to má mnoho. Třeba ta strašná hromada vedlejších linek, které mohou být pěkné, ale v té strašné hromadě postav se vůbec nejde zorientovat. Mám tím na mysli sic vskutku pěknou a nejlépe napsanou linku trpaslíků (která je vskutku kouzelná), která je ale bohužel jen do počtu. A to bych mohl jmenovat do nekonečna. Což je škoda. Jinak to je ale velice příjemně natočený poctivý počin, díky jehož vizualizaci jsem uvažoval i nad čtyřmi hvězdami... konečný výsledek tří je ale spíš přesnější. 6,5/10  více ZDE  P.S. elfy coby znázornění krásy si takto vskutku nepředstavuji ()

campix

Vypůjčím si oblíbený citát Mr. Hlada a kluků z Moviezone. Hezký, ale k hovnu. Na nic víc se asi nezmůžu. ()

sir-dave

Po trochu rozpačitém začátku to v souboji se souběžně očekávanou novinkou Rod Draka vyhrává Pán prstenů. Není to žádná extra třída. 3 filmy dokázaly napěchovat více zajímavého materiálu než 8mi dílný seriál. Na druhou stranu je zde několik zajímavých scén, které poslouží jako doplnění skládačky. Bitvy, ač ne tak epic jako onehda, jsou také. Závěr, konkrétně 6. a 8. díl se náramně povedl. (hodnocení za 1. sérii) ()

Motinski

Seriál ktorý bol problémový skôr ako bol hotový nakoniec nedopadol až tak zle. Odcudzenie od fanúšikov LotRa a nenávistné komentáre boli cez a Amazon (ajkeď s množstvom chýb) doručil funkčný projekt čo stojí na vlastných nohách, má svojské čaro a obrovský budget vidieť v každej scéne. Monumentálnosťou ide o jeden z najkrajších seriálov aké som zatiaľ videl. Čo ale dosť podráža nohy je tempo a príbeh. Vlečie sa to ako slimák a popravde sa toho až tak veľa neudeje. Väčšina častí boli nudné prehliadky krásnych obrázkov Stredozeme a Numenoru. Ak sa nato pozriete ešte prísnejšie, orezať prvú sériu na 5 epizód by bolo reálne a asi aj zaživnejšie. Opäť vidíme staré známe postavy, no ich spracovanie nie je tak dobre aby sa stali vašimi obľubencami. Elrond sa mi napríklad celkom páčil, no taká Galadriel bola miestami otravná. Množstvo liniek je zbytočných (hlavne origin hobitov) a nič nehovoriacich. Pre znalcov Tolkiena bude možno až nepríjemné sledovať ako sa udalosti trvajúce obrovské množstvo rokov deju len tak tesne po sebe, takže od tohto sa radšej odosobnite hneď na začiatku. Teším sa čo seriál prinesie ďalej, no dúfam že sa rozhýbe a nebude až tak skúšať experimentovať s lórom lebo nábeh už je. A ak by sme o chlponohých neskôr nepočuli, nehneval by som sa. 1.seria 5/10 ()

Xicht0r

Průser na ntou. :( Nejsem lore master ale stejně z tý očividný scénáristický demence bolej oči. Postavy v čele s Galadriel jsou otřesný. Pár hezkejch záběrů na architektůru a tím to končí. Wannabe hobity bych vymazal, negro elfy/trpoše bych zrušil, ale jestli vám to příde OK a že to je potřeba tak teda jo, přeju kvalitní zábavu. :) ()

DragonnCZ

5-6/10. - Kde jen začít. Na Prsteny Moci jsem se s čistým štítem těšil a nebyl jsem mezi lidmi co by to předčasně kritizovali. Z prvních dvou úvodních epizod jsem byl mile překvapen. Suprový audiovizuál, skvělá chorografie, vynikající úvod, a já se těšil na to, že dostanu nového LOTRa z jiného období. Ale po dalších pár epizodách se to holt tvůrcům rozpadlo pod rukami tím způsobem, že měli až moc příběhových linek a částí, že se v tom sami ztráceli, příběh už podávali takřka nudně a nezajímavě. Vůbec jsem se nedokázal na seriál soustředit, jelikož hromada nudných nikam nevedoucích dialogů mě nudila. Práce s postavami tu byla enormní, ale je škoda, že první série v tomhle ohledu víc nepročesali. Dále ta minutáž mě dosti vysírala. Jedna epizoda, která vydá pomalu na kratší film. Jsou i zde skvělé epizody, kdy seriál fungoval takřka na jedničku, ale je smutné že si to sami tvůrci neuměli tu kvalitu sami udržet. Tolkienův svět mám rád, filmy mám hrozně rád, ale určitě se nepřidávám k táboru, který tento seriál pohoršuje a ničí jim vztah, až tak velká katastrofa seriál nebyl, a já si ho dokázal užít. Já jsem sakryš rád, že Amazon udělal to rozhodnutí a vytvořil tento seriál, jelikož v posledních letech bylo jasný že Tolkienův svět ve filmové branži umírá. ()

Mrkvič

Nebýt trpaslíků, tak byla první série absolutně o ničem. Jen vztah Durina a Leronda je hoden srovnání s postavami a příběhy filmové trilogie. Vlastně i trilogie Hobití, která už tak byla docela slabá. Hobiti příšerný. Černý elf? Noooo, v tom výkvětu postav byl nakonec po trpošovi s eflem tou třetí aspoň trochu zajímavou postavou. Další serii? Hm. Pokud na nic budou lepší recenze a nebude nic jiného, tak možná. ()

ywo666

Hmm, na toto som sa dost tesil. Asi najviac zo vsetkeho. A vysledok je? Prinajlepsom ok. Ja chapem ze to bolo niekolko tisic rokov pred udalostami v panovi prstenov. Ale Elrond a Galadriel maju pramalo spolocne s ich postavami v LotR. Galadriel ma tu skor srala. Ti proto hobiti mi tam boli zbytocni. Sauron je cisty wtf. Bola kritika ze to je rasovo moc farebne. Paradoxne to mi nevadilo vobec. Skor mi prislo, ze kym v LotR boli dominantne muzske postavy, tu su bud hlupe alebo do poctu. Stredozem nie je 21. storocie aby to bol feminizmus na takej urovni. Potom cely pribeh posobi nedoverihodne. A celkovo pribeh. Ten je priemerny. Nechapte ma zle. Ja som fanusik cele univerza. LotR aj Hobbit boli pre mna uplne super. Ale toto sklamanie. Davam stale 75%. Lebo to nebolo uplne zle. Kopec momentov ma bavilo. Len tie ocakavania boli daleko vacsie. Ak bude druha seria, je vela priestoru na zlepsenie. ()

_DAVE_

Jakože jo,,, není to vůbec špatné, až na některé poměrně špatné triky (paradoxně) a na druhou stranu moc pěkné kostýmy. ()

hroubek

S01 - Tohle dost bolelo. Miluji trilogii Pána prstenů, ale na tento seriál jsem se nedokázal těšit. Trailery mi ho nedokázaly prodat, a to se snažily opravdu hodně. Přesto jsem seriálu dal šanci a přistupoval k němu bez předsudků. Doufal jsem v co nejlepší výsledek a přál jsem si, aby tento výlet do Středozemě dopadl, co nejlépe. Nebude chodit dlouze kolem horké kaše a řeknu to narovinu, seriál je obrovské zklamaní a nepovedl se. Seriál má tolik problémů, že kdybych je chtěl vypsat, tak by mi to zabralo celé odpoledne. Amazon do seriálu narval neskutečný prachy, a chtěl aby se Prsteny moci staly jeho vlajkovou lodí, která všem ukáže, jak se mají dělat fantasy seriály. Nepovedlo se. Největší problém je v tom, že seriál má, tak nehorázně špatný scénář, a nikdo z tvůrců si toho evidentně nevšiml, nebo jim to bylo úplně u prdele. Producenti, showorunneři a scénáristi by si zasloužili dostat pár facek, jelikož utratili přes půl miliardy dolarů, na něco tak hloupého a nelogického, že nedokážu pochopit, jak se to mohlo stát. Práce s vyprávěním - nulová, práce s postavami - tragická, dialogy - otřesné, stovky logických chyb, postavy mění názory během několika vteřin, neúcta k předloze a další věci. Jsem ochotný seriálům odpustit hodně, zvláště když mě baví (tady bylo několik epizod, kdy jsem bavil), nicméně pokud seriál nedokáže vyprodukovat normální dialogy a postavy, které si jako divák mohu oblíbit, tak je něco hodně moc špatně. Seriál Pán prstenů: Prsteny moci je dost nepovedený, a pokud si nechcete kazit vzpomínky na filmového Pána prstenů, tak na to nekoukejte. 4-5/10 PS: Pokud něco funguje na sto procent, tak je to hudba Beara McCrearyho. ()

SamVimes

Tvůrci Prstenů moci měli k dispozici neuvěřitelný rozpočet a jako předlohu jeden z nejlépe napsaných fikčních světů. Je až fascinující, jak moc výsledné dílo selhává prakticky ve všech rovinách. Jediné, co mohu pochválit bez výhrad, je výborný soundtrack Beara McCrearyho (hudbě od Howarda Shorea se sice nevyrovná, ale co taky ano). S výhradami mohu pochválit výpravu, která je často nádherná (města, lodě, některé kostýmy), ale místy i překvapivě špatná (některé zbroje, předměty). Největším problémem seriálu je, že je zkrátka strašně špatně napsaný, a to na úrovni zápletek, charakteristik postav i dialogů. Většina dějových linek spoléhá na laciné triky, jako jsou záhadné identity nebo na přímo videoherní zápletky, jako je ta s mečem. Několik tísiciletí staří elfové se chovají jako náctiletí, protože pak se scenáristům snadněji píšou konflikty. Původní propracované motivace a charakteristiky postav z knih jsou nahrazeny novými, často nevhodně primitivními (pomsta Galadriel), stejně se ale tvůrci nejsou schopni konzistentně držet ani nich. Nejednou pak seriál nechává postavy doslova říct, že jejich vlastní pohnutky nedokáží slovy vyjádřit (protože to nedovedou ani scenáristé). Tvůrci evidentně vůbec nechápou (nejen) motivy nesmrtelnosti a pomíjivosti v Tolkienově díle, zahazují funkční mytologii a doplňují nesmyslnou vlastní (mithril a umírající elfové), čímž jejich Středozem dostává ještě větší trhliny. Postavy se ani v rámci své ploché charakterizace nechovají uvěřitelně, jsou to jen neživotné figurky vláčené potřebami zápletky. Scenáristé jsou bezradní i v dialozích, kde často v rámci jednoho rozhovoru kombinují své kostrbaté pokusy o vzletnou archaickou mluvu a moderní jazyk, přitom jim navíc jednotlivé repliky často ani nenavazují na sebe nebo neodpovídají dění na obrazovce. V protikladu k tomu, jak moc z Tolkiena seriál bezohledně zahazuje, pak ale mnohokrát vizuálně i doslovně cituje Pána prstenů, ovšem vždy naprosto v rozporu s kontextem scény. Prakticky vše je psáno jen na efekt, aniž by činy a slova měly skutečné důsledky, tedy pokud to zrovna nevyžaduje zápletka. Někteří herci se ve svých výkonech skutečně snaží, ale při materiálu, který mají k dispozici, je to předem prohraný boj.   Prsteny moci nám představují prolhané, manipulativní, arogantní i sociopatické postavy, není to ale záměr o nečernobílost, oni se stále tváří, že jde o vznešené elfy a dobrosrdečné hobity, ovšem naprosto selhávají. Stejné je to i s jejich snahami o progresivitu, když sice dávají do popředí více žen, které jsou ovšem „silné ženské postavy“ především proto, že to několikrát doslova říkají v nepřirozených dialozích, nebo proto, že fyzicky dominují nad muži (aneb nejlacinější verze silné ženy). Naopak tvůrci dělají několik kroků zpět (oproti desítky let staré předloze), když bezděky vymáhají role dané pohlavím (trpaslice bez vousů, elfové s krátkými vlasy) nebo zavádějí stratifikaci elfí společnosti (služebnice se zahalenými tvářemi). Je s podivem, že vzhledem k rozpočtu seriál mnohdy selhává i v aspektech jako návaznost záběrů nebo choreografie bojových scén a neoslňuje ani kamera, která sice občas nabídne hezký přelet, ale jinak se drží velmi konvenčního snímání celků a polocelků, jen s minimem detailů a minimem invence. Jestliže postavy Prstenů moci jsou neživotnými loutkami, pak jejich showrunneři jsou neschopní loutkaři, kteří sice měli k dispozici hru od Shakespeara, ale radši z ní polovinu zahodili, polovinu přepsali, průběžně zapomínají, co si vlastně vymysleli dříve, a každou chvíli musejí rukou rozplést zamotané šňůrky loutek. Ale kulisy jsou pozlacené a občas někdo z ničeho nic řekne „Být, či nebýt“. Slibovaný seriál ze Středozemě je ohromně špatný nejen ve vztahu k předloze, ale i sám o sobě. () (méně) (více)

Honzox

No budu muset trochu krotit svůj původní optimismus po prvních dvou epizodách. Všechno to ve výsledku sklouzlo do průměrného seriálu, co se příběhu týče. Je to celé hrozně ploché bez jakéhokoli napětí. Postav je tu spousta, ale i když má každá epizoda přes hodinu, nedostane se všem stejný prostor, a ani příběhové linky s největším prostorem nedokážou dostatečně zaujmout (numenorská linka byla místy opravdu ubíjející). Na druhou stranu se vždy našlo několik světlých momentů, které celkový dojem ze seriálu spravovaly. Např. hudebně je to bezchybné, linka trpaslíků mě velmi bavila, po většinu času se na to fakt dobře koukalo. V celkovým součtu to pak ve mně zanechalo spíše pozitivní dojem. Každopádně se neubráním myšlence, jestli opatrný palec nahoru je něco, co by se od nejdražšího seriálu v historii mělo čekat. ()

kklepkaa

Já nevím, ale ač jsem velký milovník Tolkienova světa, já jsem vlastně v celku spokojená. Hodně mě bavila Elrondova linka a i Robert Aramayo byl v té roli perfektní. Seriál má samozřejmě svoje mouchy, ale mám pocit, že nikdo není schopný natočit takový materiál, aby všichni byli spokojení. Každopádně taková Galadriel zamrzela hodně, ne že ne... jsem zvědavá, co s ní mají v plánu, třeba to bude mít svůj význam. A samozřemě musím vyzdvihnout vizuální a hudební stránku seriálu... to je slast. A mrzí mě, že nebyla slyšet víc elfština, kor když se elfové baví mezi sebou, ale možná by to při tom množství dialogů bylo rušivé... kdo ví. ()

Herzeleid

Já jsem spokojený, přestože jsem měl obavy. Fanouškem LOTRa si myslím, že jsem, a nijak mě série neurazila. Překvapily mě hejty na "hobití" linii - naopak mi přišla super. ()

Vironey odpad!

Objektivně by to bylo tak za 40-50%. Ploché, nudné až ubíjející, příběhově plytké, nedomrlé, postavy fádní, bez života a tak bych mohla pokračovat až do vyčerpání slovní zásoby. Prostě vopruz na entou, recyklovat Tolkiena byl od počátku absolutní nesmysl. Nicméně dávám odpad. Jedna věc je recyklovat Tolkiena, druhá věc je recyklovat ho špatně a třetí věc je použít ho jako omáčku pro přežvýkanou flákotu neomarxistické agendy, přičemž jádrem celého tohohle miliardového hnojiště je diverzita, protože black lives přece matter. ()

vyfuk

1. série: Mnoho povyku pro nic. Zajímavá hudba, ale zcela subjektivně, dívat se na takovýto počin mi přijde v něčem špatné. Že to nedává smysl a vyvolává to nijaký a vlažný pocit. Možná za to může inkluzivita a emancipace ve fantasy světě, ale to je můj osobní problém, který ale sám nechápu. ()

V.Silver

Hezká produkce, zmrvenej odkaz Tolkiena. Herci jsou hrozní, a to do jednoho, všechny hezké CGI scény šly v podstatě ve skoro celé délce vidět v trailerech… a víc nemám sílu psát. Je to s*ačka, ale stálo to tolik peněz, že občas někde prosvitnou a tak to občas přede jen má své momenty. 45 % ()

Reanimated

Máme za sebou první sezónu nejdražšího seriálu všech dob, v jejíž stopáži se děje všechno a zároveň nic. Záblesky tu jsou: pěkný vizuál, kvalitní hudba a celkově fajn kamera. Příběhově je to ale naprostá fan fiction, což postupem času bylo jasné, když tvůrci přiznali, na co vlastně mají práva. Sérii bohužel drtí amatérský scénář, plný kontradikcí mezi scénami a plytké dialogy, za které by se styděl i Tommy Wiseau. Jsem hodně kritický, ale za ty peníze je toto naprostý provar. A ne není to chyba tmavých trpaslíků a Elfů. Disa a Durin jsou prakticky nejsympatičtější postavy a Arondir je v poho. Hlavní postava - Galadriel je bohužel špatně napsaná a zahraná. V poslední epizodě je to o něco lepší a míň hloupé (jak Galadriel, tak dění celkově). Je to ale přílíš málo, příliš pozdě. Za mě 2 hvězdy. EDIT: 1* ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (více)

Akční Citadela se dočká další řady

Akční Citadela se dočká další řady

26.05.2023

Amazon opět zatřásl svými bezednými měšci na peníze a potvrdil dříve avizovanou druhou sérii akčního seriálu Citadela. Projekt, který měl poměrně komplikovanou cestu na obrazovky a několikrát změnil… (více)